Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Seyfo
11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 15:27
İstanbul en pahalı 15'inci kent - [GÜNCEL]

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre İstanbul, dünyanın en pahalı kentleri listesinde 15'inci sırada yer alıyor. En pahalı kent ise Moskova.

Bir insan kaynakları danışmanlık şirketinin yaptığı araştırmaya göre, dünyanın en pahalı kentleri sıralamasında ilk sırada Rusya'nın başkenti Moskova yer alıyor. İkinci sırada Seul yer alırken, üçüncü sıra Tokyo'nun.

114 kentte, barınma, ulaşım, gıda gibi karşılaştırılabilir 200 veriyle yapılan araştırmaya göre Moskova, emlak fiyatlarındaki hızlı artış nedeniyle bir önceki yıl üçüncü olduğu listede birinci sıraya yükseldi.

Tokyo geriledi

Çokuluslu şirketlere yurtdışında görev yapan çalışanların ücretlerini belirlemede yardımcı olmayı hedefleyen araştırmaya göre, geçtiğimiz yıl listede birinci sırada yer alan Japonya'nın başkenti Tokyo, bu yıl üçüncü sıraya geriledi.

Geçtiğimiz dünyanın en pahalı beşinci kenti olan Güney Kore'nin başkenti Seul'ün bu yıl ikinci olduğu listede Hong Kong dördüncü, Londra beşinci, Osaka altıncı, Cenevre yedinci, New York 10'uncu sırada yer aldı.

Araştırmada baz alınan dünya çapında 114 kent arasında en ucuz kent olarak Paraguay'ın başkenti Asuncion belirlendi. Dünyanın en pahalı 50 kenti listesi şöyle:

1. Moskova (Rusya)
2. Seul (Güney Kore)
3. Tokyo (Japonya)
4. Hong Kong (Çin)
5. Londra (İngiltere)
6. Osaka (Japonya)
7. Cenevre (İsviçre)
8. Kopenhag (Danimarka)
9. Zürih (İsviçre)
10. Oslo (Norveç)
11. New York (ABD)
12. St. Petersburg (Rusya)
13. Milano (İtalya)
14. Pekin (Çin)
15. İstanbul
16. Paris (Fransa)
17. Singapur (Singapur)
18. Dublin (İrlanda)
19. Sydney (Avustralya)
20. Şanghay (Çin)
21. Roma (İtalya)
22. Kiev (Ukrayna)
23. Viyana (Avusturya)
24. Tel Aviv (İsrail)
25. Helsinki (Finlandiya)
26. Dubai (BAE)
27. Douala (Kamerun)
28. Taipei (Tayvan)
29. Los Angeles (ABD)
30. Abu Dabi (BAE)
31. Lagos (Nijerya)
32. Beyrut (Lübnan)
33. Hanoi (Vietnam)
34. Sao Paolo (Brezilya)
35. San Francisco (ABD)
36. Stockholm (İsveç)
37. Ho Chi Minh (Vietnam)
38. Chicago (ABD)
39. Miami (ABD)
40. Rio de Janeiro (Brezilya)
41. Lusaka (Zambia)
42. Amsterdam (Hollanda)
43. White Plains (ABD)
44. Shenzen (Çin)
45. Abidjan, (Fildişi Kıyısı)
46. Dakar (Senegal)
47. Toronto (Kanada)
48. Cakarta (Endonezya)
49. Bratislava, (Solovayka)
50. Prag (Çek Cumhuriyeti)

CNNTürk

Behçet Uluvar

11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 16:27

Listedeki 50 şehrin % 50 ine yakın şehri gören biri olarak, ben bu habere CNN in bir asparagası olarak görüyorum. İnanın İstanbul bu şehirlerin hepsinden daha ucuzdur.

Atina, Madrid, Berlin, Sofya....... listede bile yoklar.

Demek  ki bu şehirler çok daha ucuz.

alimemo
11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 23:20

Böyle bir karşılaştırma yapmak çok zor. Papermoon'da mı yiyorsun, yoksa Sultançiftliği'nde börekçide mi? Hatta o kadar uzağa gitmeye gerek yok, kışın Dikilitaş'ta toplam 9 YTL'ye bir porsiyon incik (pilavlı ve kuş üzümlü), bir tabak da orman kebap yedim. Nefisti. "Bir başkadır benim memleketim" edebiyatı yapmayı hiç sevmem, ama o yemek gerçekten de güzeldi.

Kısacası pahalılık sıralaması yaparken hangi kıstasları kullandıklarını merak ediyorum.

Tunc

11 yıl önce - Pts 26 Hzr 2006, 23:46

Alıntı:
Atina, Madrid, Berlin, Sofya....... listede bile yoklar.

Madrid de 90 m2 kiralik bir daire, Sehir disinde 500-600 euro Sehir icinde 800 den basliyor.
300 gram ekmek 60 cent.  Giyim pahali,  Yiyecekler pahali, Meyve sebze pahali.. Ucuz Olan Birsey var Mazot Burada 96 cent. Listeye dikkat ettim, Listede Atina da yok, Yunanistanda da Benzin Mazot, Asagi yukari ispanya gibi...

Seyfo
11 yıl önce - Sal 27 Hzr 2006, 05:52

EN KALİTELİ KENT ZÜRİH...
Çokuluslu şirketlere, yurtdışında görev yapan çalışanların ücretlerini belirlemede yardımcı olmayı hedeflediği belirtilen araştırmaya göre, Hong Kong dördüncü, İngiltere'nin başkenti Londra ise beşinci sırada. Dünyanın en ucuz kentiyse Paraguay'ın Asuncion kenti olarak belirlendi. Ancak İstanbul, pahalılık konusunda gösterdiği 'performansı', bir diğer kategori olan "dünyanın en kaliteli kentleri" kategorisinde gösteremedi. Aynı şirketin yaptığı 'dünyanın en kaliteli kentleri' sıralamasında, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi yine Zürih birinci seçildi. İlk 10 kentin yedisini Avrupa kentlerinin oluşturduğu listede; Cenevre ikinci sırada, Vancouver ise üçüncü sırada yer alırken, 350 şehir arasında yapılan araştırmada, "yaşanılması en istenilmeyen kent" geçen yıl olduğu gibi işgal altındaki Irak'ın başkenti Bağdat seçildi.

39 KALİTE KRİTERİ VAR
Araştırmayı yapan şirketin yetkilileri, kalite listesinde Avrupa kentlerinin ilk onda bu denli ağırlıklı olmasını, özellikle AB'ye yeni üye olan ülkelerdeki artan yatırımlara bağladı. İstanbul ise kalite değerlendirmesinde sıralamaya dahi giremedi. "En kaliteli kent" araştırmasında 39 ayrı kriter üzerinden bir değerlendirme yapıldı. Her bir kent, sosyal, siyasi, ekonomik, çevre, kişisel güvenlik, sağlık, eğitim, ulaşım ve diğer kamu hizmetleri dikkate alınarak birbirleriyle mukayese edildi. Temel olarak ABD'nin New York kenti alındı ve bu kente 100 puan verildi. Diğer kentlerin değerleri de New York üzerinden hesaplandı. Örneğin bir ülkedeki; siyasi istikrar, ifade özgürlüğü, suç oranı, eğitim standartları, su, elektrik erişimi, hava kirliliği gibi birçok kriter göz önünde bulunduruldu.

Dünyanın en kaliteli kentleri sıralaması

1- Zürih (İsviçre)
2- Cenevre (İsviçre)
3- Vancouver (Kanada)
4- Viyana (Avusturya)
5- Auckland (Y.Zel.)
6- Düsseldorf (Alm.)
7- Frankfurt (Alm.)
8- Münih (Alm.)
9- Bern (İsviçre)
10- Sydney (Avus.)
11- Kopenhag (Danimarka)
12- Wellington (Y. Zelanda)
13- Amsterdam (Hollanda)
14- Brüksel (Belçika)
15- Toronto (Kanada)
16- Berlin (Almanya)
17- Melbourne (Avustralya)
18- Lüksemburg (Lüks.)
19- Ottawa (Kanada)
20- Stockholm (İsveç)

En pahalı kent kriterleri neler?
Hangi kentin daha pahalı olduğu belirlenirken, altı ayrı kriter göz önünde bulunduruldu. Bunlardan ilki, çalışma veya diğer nedenlerle başka ülkelere yerleşmiş yabancıların yaptıkları masraflar... Giyecek, yiyecek, alkol, sigara, sağlık, ulaşım ve eğlence gibi başlıklar dikkate alındı. Kişilerden de, bu başlıklara kendi ülkelerinde yaptıkları harcamalarla, misafir ülkelerdeki harcamalarını kıyaslamaları istendi. İkinci kriter, o ülkede yaşayan bir ailenin, üçüncü kriterse bir yabancının harcadığı geliri oldu. Bu gelir, ailenin çalışan sayısına ve  
çocuk sayısıyla hesaplandı. Kalan son üç kriterse; yaşanılan evlerin masrafları ile eğitim ve iş gezisi masrafları oldu.

Sabah

damla y
11 yıl önce - Pzr 02 Tem 2006, 13:48

Sanırım pahalılık derken hayat pahalılığından bahsediliyor.Yani insanların tüketebilecekleri şeylerin alım gücüne paralel fiyatlarda olmaması.Anladığım kadarıyla bunu baz almışlar.

nersu
11 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 22:18

İstanbul çok kozmopolıtık bir şehir.Ekonomik seviye olarak her kesimden insanlar mevcut.Bir simit ile karnını doğuran insandan en lüks restaurantta karnını doyuran insanlar var.Gecekonduda oturandan lüks villalarda oturan bir çok ınlanlar mevcut.İstanbulu çok iyi gezen tanıyan içinde olan bir insan İstanbula çok pahalı demez.İatanbul her kesimden insana beşiklik yapmaktadır.Lütfen halkın içine karışın ki İstanbulda yaşayanları tanıyım.

nagihandas

11 yıl önce - Sal 11 Tem 2006, 09:49

dediginiz gibi istanbul'da her sartlarda yasayan insanlar var. o yüzden pahali bir sehir mi yoksa ucuz mu?Iste bu biraz göreceli bir konu. ama hergün yükselerek artan emlak ve kira ücretleri bakimindan bu gidisle ilk sirayi alacak gibi

SDuru
11 yıl önce - Çrş 12 Tem 2006, 04:09

dunyanin en pahali 95.inci ulkesinde, en kaliteli 17.ulkesinde yasiyorum ama gel gorki ay sonunu zor getiriyorum. iyi yanlari yok degil ama zor yanlari da var.
burda da mesela 1 bardak kahve $3 doalr oldu AUS dolari yani. benzin son 3 ayda yuzde 50 zamlandi su an litresi $1.45 .zaten Turkiye liler bilirler benzin zamlaninca herseye zam gelir enflasyon artar. burda da oyle.
Istanbul parasi olan icin kaliteli olmayan icin de bi o derece yasanmasi zor olan yerdir.
netekim istanbulu kurtaran Bogazi manzarasi, insanlarinin kadirsinasligi, vb dir.

Murat ÇETİNTAŞ
11 yıl önce - Çrş 12 Tem 2006, 20:49

Ya biz tatile gitmek denince hep İzmir'e giderdik.Orayı çok güzel bir şehir sanardım.Gerçektende güzel bir yer.Fakat bu sitedeki İstanbul fotoğraflarını görünce oraya aşık oldum desem yeridir.Ya muhteşem bir şehir.Böyle bir yer olamaz yani dedirtir adama.Hiç gitmedim ama gitmeyi çok istiyorum.Bu konuyu babama da açsam iyi olur bence...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet