Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
bicir_fatih

14 yıl önce - Sal 11 Tem 2006, 12:53
Osmanlı Devlet Arması


Alıntı:
Türkiye Cumhuriyeti bayrağı, Osmanlı tuğrası,
tabanca, mızrak, balta, çıpa, çiçekler, kitaplar, terazi, hepsi bir arada ne ararsan var,
ilginç bir detay :


(+)

O kabartma Osmanlı arması ve en son 1882de Sultan II.Abdulhamit tarafından yürürlüğe konmuş. Tahmin yürütecebilecek biri değilim maalesef.


Vikipedi demiş ki:
19. yüzyılda Avrupa devlet geleneğindeki nişanlardan etkilenilerek Osmanlı Devleti için hazırlanmıştır. Ondan önce, padişahların tuğraları devlet nişanı yerine geçiyordu.

Osmanlı nişanının son hali, 17 Nisan 1882'de Sultan II. Abdülhamit tarafından yürürlüğe konmuştur.

Biri Osmanlı hanedanını simgeleyen kırmızı zeminde ay-yıldız, diğeri İslam halifeliğini simgeleyen yeşil zeminde üç hilalden oluşan iki bayraktan ve diğer sembolik işaretlerden oluşur.


[ Başlık Teşvikiye camii Mimari Detay - Osmanlı Devlet Arması 'dan ayrılarak haberler sohbete başlık olarak konuldu. Yanlış puanlama yapmayalım - Gözde - Sal 20 Ksm 2007 18:07 ]


Kazandibi
14 yıl önce - Sal 11 Tem 2006, 23:23

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğunda bayrağımızı değiştirmedik.

Sadece "Bayrak Kanunu" ile bazı standartlar ve orantılar yasal hale getirilerek "mükemmelleştirildi" (örneğin hilal ve yıldız arasındaki orantısal ilişki)

Yoksa zamanında "Osmanlı Deniz Kuvvetleri" için geliştirilen günümüzün Türk bayrağını 1700'lerin sonundan beri kullanıyoruz (1844'ten itibaren ise sadece Osmanlı Deniz Kuvvetleri'nin değil, tüm ülkenin bayrağı haline geldi)

1844'ten önceki bayrağımızda yer alan yıldız 5 değil, 8 uçlu bir yıldızdı, onun dışında şimdiki bayrak ile aynıydı.

Sağdaki kırmızı ay-yıldızlı bayrak "devleti ve orduyu", soldaki yeşil ay-yıldızlı bayrak ise "hilafeti" temsil ediyor (her ikisinin de hakimi Padişah)Bu "Osmanlı Milli Arması"'nın en güzel örneklerinden biri de, her yıl Kasım ayında düzenlenen "İstanbul Antika Fuarı"'na ev sahipliği yapan Yıldız Sarayı Silahhane Binası'nın içindeki tavan resimleridir (tavan resimlerinde bu amblem (crest/coat of arms) en güzel şekliyle yer almakta.)


[ Başlık Teşvikiye camii Mimari Detay - Osmanlı Devlet Arması 'dan ayrılarak haberler sohbete başlık olarak konuldu. Yanlış puanlama yapmayalım - Gözde - Sal 20 Ksm 2007 18:10 ]


Barbaros
14 yıl önce - Çrş 12 Tem 2006, 00:30Bu başlık artık "Osmanlı Devlet Arması" başlığına dönüşmüş.
Bende bu arma hakkında bildiğim bir kaç detayı anlatmak istiyorum (yazılı kaynaktan öğrendiğim bilgiler değildir, yanlışlarım vardır eminim, düzeltin lütfen)

Aslında günümüzde armada farklılaşmalar olduğu söyleniyor, sanırım bazı bilmeyen ustaların yaptıkları armalarda eksiklikler veya değişiklikler olmuş ve zanaat nesilden nesile geçtiği için hatalar devam etmiş. Ama tabii ki pek çok tarihi binaların duvarlarında (selimiye kışlası örnek) aynen duruyorlar.

Osmanlı Devlet Arması (Ottoman Coat of Arms)
Armanın her noktası ayrı bir mana taşıyor. Bildiklerimi yazıyorum:

En üstteki yeşil daire islam dinini temsil ediyor. Farkettiyseniz yeşil daire merkez, etrafından oklar çıkıyor. Bu Osmanlı'nın islamiyeti dünyaya yayma isteğini temsil ediyor. Yine yeşil dairenin etrafında demirden bir hilal var. Buda Osmanlı Devletinin islamiyeti demirden bir kalkan gibi koruduğunun temsili. Armayı sağ ve sol olarak ayırırsak; sağ taraftaki kırmızı bayrak devletin ve ordunun temsilidir. Sol tarafta halifeliği temsil eder. Yeşil biliyorsunuz islamın rengi. Ancak burda bir nokta daha var ki armanın sağ tarafı savaşı (kırmızı osmanlıda gücün sembolüydü, osmanlı saraylarına dikkat ederseniz, padişahlar gelen elçileri hep kırmızı oda adı verilen mekanlarda ağırlarmış; perdeler, halılar, mobilyalar kırmızıdır hep, elçiye uyarı niteliğinde yani), sol tarafı yani yeşil bayrak tarafı barışı, huzuru temsil eder (islam dininin barış ve huzur dini olduğunu simgeliyor). Zaten yeşil bayrağın üstünde bir buket çiçek var, adaleti simgeleyen terazi var. Ama sağ tarafa bakarsanız zırh, top tüfek göreceksiniz. Sağ taraftaki baltaların ucu yukarı, sol taraftakilerin ucu aşağıya bakıyor. Yani savaşta acımam , barışta huzur ve adalet dağıtırım. Top ve tüfekler osmanlının eriştiği teknik düzeyi simgeliyor. Teraziye gelirsek, terazi dikkat ettiyseniz sola yatık çok hafif. Bu osmanlının adalet mekanizmalarının her zaman barışçıl çalıştığını, ayrıca islamiyetin bir adalet dini olduğunu simgeliyor. Artı terazide üst üste iki kitap var. Üstteki kitap Kuran-ı Kerim, alttaki ise Osmanlı kanunlarıdır. Buda osmanlının adalet sağlarken önce şeriatı, sonra kendi kanunlarını esas aldığını gösteriyor.  Padişah kavuğu ve altındaki oval kısım (yani saltanatın simgesi) ise bütün bunları birleştiriyor, koruyor.

Simgenin en altında sallanan madalyalarla ilgili hiçbir bilgim yok, çok da merak ediyorum.

İste Osmanlı bu kadar ince bir devletmiş. Bu arma ayrıca Osmanlı alay sancaklarının üstünde basılıdır. Şu anda hangi devlet böyle güzel bir simge kullanıyor? Bana sorarsanız biz bunu şimdiki anlayışlarımıza göre, şimdiki devlet sistemimize göre uyarlayıp yeniden resmi bir şekilde kullanabiliriz.


Caner06
14 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:29

bayrak derken, peki ilkokuldan gelen ve ders kitaplarinda da olan bir turk bayragina Ataturk savas meydaninda akan kan ve gokyuzundeki ay-yildizdan esinlenerek karar vermis mitine ne diyorsunuz?

Caner


erhanthunder
14 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 17:38

Alıntı:
Ataturk savas meydaninda akan kan ve gokyuzundeki ay-yildizdan esinlenerek karar vermis mitine ne diyorsunuz?

Ben o miti MOHAÇ meydan savaşı olarak biliyorum...Teşekkürler..bicir_fatih

14 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 18:07

Ay-Yıldız'ın kullanımına dair ilginç bir haber. Bu haberi dikkate  alırsak ay yıldızın kullanımı oldukça eskilere dayanmakta.. Göktürklere kadar uzanmakta.

Radikal Gazetesi (haberin adresi) demiş ki:


1500 yıllık ay-yıldızlı TL
Türklere ait ilk parayı Göktürkler bastırmış. Kazılarda ortaya çıkan ay-yıldızlı Göktürk paralarının bulunuşu 'Orhun yazıtları kadar değerli' diye yorumlandıUTKU BOLULU (Arşivi)
İZMİR - Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan'da yapılan arkeolojik kazılarda ilk büyük Türk uygarlığı olan Göktürklere ait paralar bulunduğu ortaya çıktı. Paralar, 'Türk uygarlığında önemli keşif' olarak değerlendirildi.
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin 4-6 Ekim 2004'te Bişkek'te düzenlediği İkinci Uluslararası Türk Uygarlığı Kongresi'ne katılan Dokuz Eylül Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Yavuz Daloğlu, burada tanıştığı Özbek tarihçi Gaybullah Dr. Babayar'ın eski Türk devletleri paraları üzerinde yaptığı çalışmayı inceledi. Daloğlu, bu paralar arasında daha önce hiç duymadığı, görmediği Göktürk paralarıyla karşılaştı. Dr. Daloğlu, Dr. Babayar'la yaptığı çalışma sonunda, Göktürk paralarının bulunuşunu 'Türk uygarlığında önemli bir keşif' olarak açıkladı.
Sikkelerden birinde ortada kağan kabartması ve kenarlarda üç tane ay-yıldız olduğunu söyleyen Daloğlu, bu sikkenin Türk uygarlığı açısından çok büyük önemi olduğunu belirtti. Daloğlu, şöyle dedi:
"Göktürklerden sonra 8'inci yüzyılda Türgişlere ait paralar bulunmuştu. Ancak Göktürklere ait paralar onlardan 150-200 sene daha önceye, 576-600 yıllarına ait. En önemlisi, bu sikkelerin Türk toplumuna dayatılan 'Türkler barbardı, Türklerin uygarlığı yoktu, göçerlerdi' gibi Avrupa merkezli anlayışı çürütmesi. Göktürk sikkelerinin bulunuşu, Orhun Yazıtları'nın bulunuşu kadar önemlidir. Ayrıca ay-yıldızın bize İslam'da Semavi anlayıştan miras kaldığını biliyorduk. Ancak, yeni bulunan Göktürk paralarında da ay-yıldızlı figürler var."


Kazandibi
14 yıl önce - Prş 27 Tem 2006, 20:43

Alıntı:
Ben o miti MOHAÇ meydan savaşı olarak biliyorum...Teşekkürler..


Ben ise o miti "Türk Tarih Kurumu'nun atmasyonu" olarak biliyorum.

Prof. Afet İnan'dan beri süregelen bir "ulusal gurur yaratma tarihsel atmasyon kampanyası"

Bugünkü bayrak 1844'ten beri kullanılıyor.

Yani ne Mohaç Savaşı ile ilgisi var, ne de Kurtuluş Savaşı ile.

"Nehir kandan kırmızı olmuş da, hilalin gölgesi nehre düşmüş de, aman da aman..."

Körpecik beyinler saçma sapan Niebelungen destanları ile yıkanıyor.

Bu devirde bile...


berke_han
13 yıl önce - Prş 17 May 2007, 16:48
Osmanlı armasının anlamıOsmanlı armasının üzerindeki sembolleri en tepeden başlayarak şöyle sıralayabiliriz:

En tepede bir güneş şekli ve onu çevreleyen güneş ışıkları vardır. Güneş şeklinin ortasında armanın ait olduğu dönemin hükümdarlarının tuğrası yer almakta. Onun altındaki yukarıya açık hilalin üzerinde Arapça “Osmanlı devletinin hükümdarı olan … han, Allah’ın Muvaffak kılması ve yardımına dayanır ve öylece hüküm sürer.” anl. gelen bir söz yazılı.

Onun altında, armanın tam göbeğine gelecek şekilde aynalıklı kalkan motifi var. Bu kalkanın çevresinde yıldızlar bulunuyor. Bu yıldızların sayısı çok zaman 12 adet ile sınırlandırılmış olup 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı, kâinatın merkezine yerleştirilmiş olur.

Kalkanın hemen üzerinde de devletin kurucusu Osman Gazi’yi temsil eden bir sorguç vardır ki Osmanlıların köklerine ne kadar bağlı olduğunu anlatır.

Kalkanın sağ yanında Osmanlı sancağı yer alır. Renkli armalarla kırmızı ile gösterilir. Onun karşısında ise hilafet sancağı bulunur. Hilafet sancağının rengi aslında siyah iken, arma üzerinde hemen daima yeşil renkte gösterilmiş ve bazen üzerinde üç hilal kondurulmuştur.

Merkezdeki kalkandan Osmanlı sancağı yönüne doğru uzanan şekiller ise şöyle sıralanmaktadır:

Sancağın üzerinde bir ok var. Sancak alemini altında baltacıklar ocağının kullandığı tek taraflı bir çift yüzlü teberler (balta) bulunur. Sonra mızrak ve altında el sperlikli tören kılıcı vardır. Sonra ağızdan dolma bir top ve altında savaş kılıcı yer alır. Hemen altında bozdoğan (gürz) görülür. Top ile bozdoğanı sancaktan ayıran boynuzdan yapılan boru ise savaş ilanını ve sonra da mehterhaneyi temsil eder.

Armanın sol yanında, yani hilafet sancağı yönünde uzanan semboller yine yukarıdan aşağıya şöyle sıralanırlar:

Sancak aleminin altında süngü takılmış bir tüfek, altında tek yüzlü teber (balta), sonra toplu tabanca ve topuz başlı asa mevcuttur. Asanın şeşper (savaş araçlarından altı dilimli topuz) topuzu kenarına asılı olan terazi adaleti temsil eder. Terazinin kitap şekilleri üzerine oturtulmuş olup bu kitaplardan üstteki Kuran-ı Kerim, alttaki ise diğer hukuk metinleri yerine geçen kanun kitabıdır.

Hilafet sancağının altındaki çiçek şekilleri Osmanlı’nın estetik yönünü gösterir. Buket arasında ki güller hilafet sancağı üzerinde manevi ilhamlar sebebiyle bulundurulur. Buketin hemen altında bir çapa (gemi demiri) yer alır ki denizciliğin sembolüdür.

Arma göbeğindeki kalkanın hemen alt yanın da dik duran bir borazan mızıka takımını; onun altında çaprazlama duran tirkeş (ok kuburu, sadak) ile meşale de gece donanmalarını ve ok müsabakalarını hatırlatır.

Armanın alt tarafını boydan boya süsleyen inci defne yaprakları, çiçek motifleri arasından beş tane madalya sarkar. Bu madalyaların isimleri şöyledir: İmtiyaz nişanı, Mecidi nişanı, İftihar nişanı, Osmanlı nişanı ve Şefkat nişanı.

Ahmet Erdoğan


Ertuğrul Akkaya
13 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 15:21
Osmanlı armasının anlamı nedir?


OSMANLI ARMASIOsmanlı armasının anlamı nedir?

Arma kimliği anlatan, bir işarettir. Resimler, harfler ve şekillerden oluşur. Bir devleti, hanedanı ya da şehri anlatır. Devletlerin insanları tarafından benimsenen armaları vardır.
Osmanlı armasının üzerindeki sembolleri en tepeden başlayarak şöyle sıralayabiliriz:
En tepede bir güneş şekli ve onu çevreleyen güneş ışıkları vardır. Güneş şeklinin ortasında armanın ait olduğu dönemin hükümdarlarının tuğrası yer almakta. Onun altındaki yukarıya açık hilalin üzerinde Arapça "Osmanlı devletinin hükümdarı olan … han, ALLAH( c.c)'ın Muaffak kılması ve yardımına dayanır ve öylece hüküm sürer." anlamına gelen bir söz yazılı.
Onun altında, armanın tam göbeğine gelecek şekilde aynalıklı kalkan motifi var. Bu kalkanın çevresinde yıldızlar bulunuyor. Bu yıldızların sayısı çok zaman 12 adet ile sınırlandırılmış olup 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı, kâinatın merkezine yerleştirilmiş olur.
Kalkanın hemen üzerinde de devletin kurucusu Osman Gazi'yi temsil eden bir sorguç vardır ki Osmanlıların köklerine ne kadar bağlı olduğunu anlatır.
Kalkanın sağ yanında Osmanlı sancağı yer alır. Renkli armalarla kırmızı ile gösterilir. Onun karşısında ise hilafet sancağı bulunur. Hilafet sancağının rengi aslında siyah iken, arma üzerinde hemen daima yeşil renkte gösterilmiş ve bazen üzerinde üç hilal kondurulmuştur.
Merkezdeki kalkandan Osmanlı sancağı yönüne doğru uzanan şekiller ise şöyle sıralanmaktadır:
Sancağın üzerinde bir ok var. Sancak alemini altında baltacıklar ocağının kullandığı tek taraflı bir çift yüzlü teberler (balta) bulunur. Sonra mızrak ve altında el sperlikli tören kılıcı vardır. Sonra ağızdan dolma bir top ve altında savaş kılıcı yer alır. Hemen altında bozdoğan (gürz) görülür. Top ile bozdoğanı sancaktan ayıran boynuzdan yapılan boru ise savaş ilanını ve sonra da mehterhaneyi temsil eder.
Armanın sol yanında, yani hilafet sancağı yönünde uzanan semboller yine yukarıdan aşağıya şöyle sıralanırlar:
Sancak aleminin altında süngü takılmış bir tüfek, altında tek yüzlü teber (balta), sonra toplu tabanca ve topuz başlı asa mevcuttur. Asanın şeşper (savaş araçlarından altı dilimli topuz) topuzu kenarına asılı olan terazi adaleti temsil eder. Terazinin kitap şekilleri üzerine oturtulmuş olup bu kitaplardan üstteki Kuran-ı Kerim, alttaki ise diğer hukuk metinleri yerine geçen kanun kitabıdır.

Hilafet sancağının altındaki çiçek şekilleri Osmanlı'nın estetik yönünü gösterir. Buket arasında ki güller hilafet sancağı üzerinde manevi ilhamlar sebebiyle bulundurulur. Buketin hemen altında bir çapa (gemi demiri) yer alır ki denizciliğin sembolüdür.

Arma göbeğindeki kalkanın hemen alt yanın da dik duran bir borazan mızıka takımını; onun altında çaprazlama duran tirkeş (ok kuburu, sadak) ile meşale de gece donanmalarını ve ok müsabakalarını hatırlatır.
Armanın alt tarafını boydan boya süsleyen inci defne yaprakları, çiçek motifleri arasından beş tane madalya sarkar. Bu madalyaların isimleri şöyledir: İmtiyaz nişanı, Mecidi nişanı, İftihar nişanı, Osmanlı nişanı ve Şefkat nişanı.

Bu yazı genellikle alıntı unsurlar içerir.


MurataruM
13 yıl önce - Sal 20 Ksm 2007, 15:40

Alıntı:
Bu kalkanın çevresinde yıldızlar bulunuyor. Bu yıldızların sayısı çok zaman 12 adet ile sınırlandırılmış olup 12 burcu temsil eder. Böylece Osmanlı, kâinatın merkezine yerleştirilmiş olur.


Bu 12 yildiz ile Avrupa Blirliginin 12 yildizi arasinda bir iliski var midir?
Eger yoksa ilginc bir tesaduf degil mi?sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET