Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
karaca26
14 yıl önce - Cmt 15 Ksm 2003, 03:20

Artık Marmara Kirlenmeyecek
Kadıköy Atıksu Arıtma ve Deniz Deşarjı Açıldı
Marmara Denizi ve İstanbul sahillerini kirlilikten kurtararak İstanbul'un çehresini değiştirecek olan "Kadıköy Atıksu Arıtma ve Deniz Deşarjı" açıldı.
Bu isi beceren insanlarada tebriklerimiz sart oldu...Tayyip kendi baslatmis projeyide tebrikler...

http://www.iski.gov.tr/haberler/13-10-03.phtm

Istanbul Buyuksehir Belediyesini tebrik ediyoruz...Ankara tabi cok daha once uyanmis...
Kadıköy Atıksu Arıtma ve Deniz Deşarjı 2,308 m uzunluğu ve 51,5 m derinliğindeki deniz deşarj hattı ile Avrupa’nın sayılı deşarj sistemlerindendir.
Üsküdar, Ümraniye, Kadıköy ve Maltepe ilçelerinin, doğrudan denize akan atıksuları kollektörler vasıtasıyla tesise iletilecek ve arıtıldıktan sonra, deniz deşarj hattı ile Karadeniz dip akıntısına verilecektir.

3 Milyon İstanbulluya hizmet verecek ve nüfus artışına paralel şekilde iki kademeli olarak planlanan tesisin maliyeti 100 Milyon dolardır ancak Kadıköy Çevre Koruma Projesi çerçevesinde gerçekleştirdiğimiz yatırımların toplam maliyeti ise 400 milyon dolardır.

Açılışı gerçekleştirilen tesisi, yıllardır çevre ve insan sağlığını tehdit eden Kurbağalıdere’yi de kollektörlerle kuşatarak atıksu tehdidinden kurtaracaktır. Yürütülen dere ıslah çalışmaları neticesinde yakın bir gelecekte Kurbağalıdere, geçmişte olduğu gibi İstanbulluların dinlenme, eğlenme ve yüzme imkanına kavuştukları yerlerden biri olacaktır.

Çevre ve insan sağlığı açısında hayati ehemmiyete sahip olan Kadıköy Atıksu Arıtma ve Deniz Deşarjı Tesisi’nin açılışına katılan sanatçılarımız Zara ve İbrahim Erkal da konserleriyle merasime renk kattılar.

karaca26
14 yıl önce - Çrş 19 Ksm 2003, 17:21

hehehe temiz su , kirli su, halic, izmir korfezi..vs halledilsin, arti dogal gaz hatlari butun turkiyenin sehirlerine daha ne istiyoruz medeniyet adina..sanayi tesislerimiz icinde ayni politikayi uyguluyoruz osb bolgelerinde..belediyelere bak sen o zaman, gecekondulara nasil girisiyorlar.. ..geriye adamakilli sanayilesip ali-velinin zenginlesmesi kaliyor..

ali

14 yıl önce - Çrş 19 Ksm 2003, 17:26

Karaca cok degil bundan üc-dört yil önce istanbul hakkinda almanca bir yazi okumustum.Istanbul asigi bir alman yazmisti.Istanbulun kanayan yaralarindan bahsetmis.Elektrik su kesintisi,halic vs vs.Bu sahis o zamanlar nüfusu 8 milyona varan dünyalar güzeli bu sehrin tek bir tane bile atik su aritma tesisi yok demisti.Almanyada bisikletle geziye cikinca bile görebilecegin bu tesislere zamanla gözüm alistigi icin allak pullak oldum sasirdim dogrusu.Nasil olurda istanbulda olmaz dedim.Dogruymus ama sagolsunlar senin de sayende arayi cok cabuk kapatmislar...Helal yani...

karaca26
14 yıl önce - Çrş 19 Ksm 2003, 19:15

Abi butun buyuk sehir belediyelerine girip kontrol ettim, bilimum cevre raporlarina felan baktim, bu konuda cok buyuk ilerlemeler var turkiyede ve yapilan planlar genelde 2020-2030 nufusu icin yapiliyor ..yani uzun bir sure suyu ve atik su problemini bir cok sehrimiz halletmis olacak..

Gecenlerde Tarsus, Mersin ve Adana belediye baskanlari atik su isleminden sonra ortaya cikan kati maddeyi cimento fabrikalarina gonderip yakit olarak kullandirmak icin anlasmaya vardi Hollanda gezisi sonrasi..Meselan Malatya sehrinde hala devam ediyor insaat, Malatya Avrupa Birligi standardlarina en uyumlu sehir Turkiyede ve bu muhtesem bir sey...Diyarbakirda atik su tesisi insaati devam ediyor..bunlar guzel haberler..dunyanin bircok yerinde hala .ok kanali bile yok..

DPT'nin cevre raporunda UN'in standardlarina gore dunyada .ok kanalina erisim yuzdeleri var ..Turkiye 99% gosteriliyor ve dunya dokuluyor gelismis ulkeler disinda....OECD icinde biraz gerideyiz ama son yatirmlarla birlikte cok yukseldi Turkiyenin sehir kalitesi...

ali

14 yıl önce - Çrş 19 Ksm 2003, 19:19

Karaca ben bu kanalin yöneticisi olsam görev dagilim yapardim,ne bileyim birisine tramvay olayini yüklerdim arastirsin,digerine LRT,bir baskasina Merto filan..Ama atik su olayini senden baska birine verirse var ya cok alinirim.Bu isi senden iyi inceleyecek adam tanimiyorum ben.Harikasin....Incelemelerine K.Marastan baslasana...

karaca26
14 yıl önce - Çrş 19 Ksm 2003, 20:29

Tabi bunlardan nasil kurtuluruz, fikirlerinizi beklerim..En son ben kendi fikrimi yazacagim

SİNOP VE SAMSUN KÖYLÜLERİ İTALYAN BÜYÜKELÇİSİNDEN ZEHİRLİ ATIKLARIN GERİ GÖNDERİLMESİ KONUSUNDA SÖZ İSTİYORLAR

İtalya, Karadeniz sahillerindeki İtalyan atıkları konusunda ‘sorunun çözülmesi için gerekli adımların atılacağı’ konusunda taahhütte bulundu.
“Bu kez atıklarını geri almak zorundalar”- Greenpeace

http://www.temizuretim.org/docs/italya.doc

TURK HUKUMETI ALIAGA GEMI SOKUM TESISLERI’NDE TEHLIKELI ATIK YASAGININ CIGNENMESINE GOZ YUMUYOR

http://www.temizuretim.org/gemi1.html

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet