Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Burdur - Aziziye Köyü

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ömer YILMAZ
5 yıl önce - Pts 16 Tem 2012, 21:35
Burdur - Aziziye Köyü

Aziziye Köyü, Burdur Merkeze bağlı kültürü ile ön plana çıkmış ve bu özelliğini etrafına duyurmuş çok güzel bir köydür. Köye ulaşım Antalya tarafından Kızılkaya beldesinden gelen yol ile, Burdur'dan ise Burdur Merkezi geçtikten sonra Büğdüz yolu ile sağlanmaktadır.

Köyde daha önceden yaşayan birçok kişi başta Antalya, İstanbul ve Almanya gibi yerlere çalışmak için gitmiştir.

Köyün en önemli özelliği Türkiye'nin en önemli forklör diyarlarından biri olmasıdır. Köyde daha çok zeybekler ve teke zortlatmalarının yanı sıra tıpkı Antalya'daki gibi düz oyunlar da hakimdir. Ayrıca köyde birçok kadın ya da erkek sipsi, saz, cura, bağlama, kabak kemani gibi aletleri çalmasını bildiği gibi; düğünlerde çalgıcılık yaparlar

Köyün insanı genel olarak Oğuz Türklerinden olan Yörüklerin Sarıkeçili koluna mensuptur. Yapılan araştırmalara göre köyün asıl kökeninin Türkmenistan olduğu öğrenilmiştir.

Aziziye ve çevresindeki çoğu köy Antalya'nın Korkuteli ilçesi ve köyleri ile yakın akrabalık bağları söz konusudur. Bu da Antalya, Burdur ve diğer çevre illerde ağırlığı olan Yörük Kültüründen öte gelmektedir.

Köyde her yıl yaz aylarında yapılan Aziziye Yörük-Türkmen Şenlikleri Antalya ve Burdur gibi yerlerden de gelen binlerce kişiyi, Göller Yöresinin ya da Teke Yöresinin en yüksek noktalarından bir olan Kartal Dağında ağırlamaktadır.

Burası aynı zamanda benim memleketim...Suyu, havası, kokusu başka...

Köy Camisi

(+)

Köy Meydanı

Burdur ve Antalya civarında meşhur olan "pat pat" ve süthaneye süt taşıyan çocuk

Bu resmi de Kartal Dağında dün yapılan Yörük-Türkmen şenliğine gittiğim zaman çektim.
Yaklaşık denizden yüksekliği (rakım), 2040 metre.

Aziziye Köyü ve Aziziye Ovası

Burdur'dan çıktım yola
Kemer'de verdim mola
Aziziye Ovasında kızlar girer kol kola
Haymanalı, oynamalı
......

Ömer YILMAZ
5 yıl önce - Cmt 21 Tem 2012, 18:29

kartal Dağından Aziziye Ovası

(+)

(+)

(+)