Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
coskun cetinkaya
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 09:54
Yedikule'ye de milyar dolarlık Arap yatırımı


Alıntı:
Yedikule'ye de milyar dolarlık Arap yatırımı
İstanbul'un Levent semtinden sonra ikinci büyük Arap yatırımı Yedikule'de olacak. Abu Dabi'li bir grup yatırımcı, eski gazhane bölgesinde 1 milyar dolarlık anıt mimari eser için hazırlık yapıyor. Projenin hayata geçirilmesinde, İspanya'da kentsel dönüşüm çalışmalarıyla adını duyuran İspanyol Mimar Jose Maria Thomas Llavador'un başrol oynayacağı belirtildi.

'HEYECAN VERİCİ PROJE'

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Mimar Llavador'un talebi üzerine bir görüşme yaptıklarını ve Yedikule üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Topbaş, 'Son gelişinde İstanbul'da ciddi bir yatırım ve proje yapmak istediğini söyledi. Temmuz ayında projenin detaylarını görüşeceğiz. Kendisine 'Sizden İstanbul için heyecan verici bir proje bekliyorum' dedim ve yer gösterdik. Biz oradaki surları ve tarihi çevreyle bağdaşan proje olmasını istedik' dedi.

Sur bandındaki kulelerin etrafında yapılacak proje için Koruma Kurulu'na da bilgi verdiklerini ve projenin ihaleye çıkarılarak gerçekleştirileceğini belirten Topbaş, 'Vizyon projeleri üzerinde çalışıyoruz' diye konuştu.

Başkan Kadir Topbaş, yatırımcılara, yap-işlet-devret formülüyle Florya'daki akvaryum alanını, deresi ıslah edilecek Kağıthane Cendere Vadisi'ni ve Kartal'ı da önerdiklerini söyledi.

Abu Dabi'den gelen yatırımcıların, helikopterle İstanbul turu yaptığı da öğrenildi.

Kaynak: Akşam GazeteCüneyt AKIN
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 11:00Ekin Gerger

12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 13:42

Alıntı:
İnşallah bu fırsat döneminde Araplara gerekli itibar sağlanırda onları bir daha kaçırmayız...

milli gurur diye bir şey var arkadaşım! bizim kimseye parası için itibar etmeye niyetimiz de ihtiyacımız da yok... akıllıca yönetilirse bu ülkede her türlü zorluğun üstesinden gelebilecek kaynak ve insan potansiyel mevcut, fakat akılsızca yönetilirse arap yalakalığı da kurtaramaz bu ülkeyi...

tabii ki her millete saygıyla yaklaşmak zorundayız. Atatürk İzmir'i Yunanlardan geri aldığında önüne serilen Yunan bayrağının üstüne basmadı ve kaldırılmasını emretti. bu davranışıyla halkına düşmanı dahi olsa hiçbir ulusa saygıda kusur etmemeyi öğretti...

fakat Atatürk Türkiye'yi kurduktan sonra Birleşmiş Milletler'e dahil olmak için başvurmadı ve "ancak davet gelirse düşünürüz" dedi. Türkiye bugüne kadar Birleşmiş Milletler'e özel davetle katılan tek ülkedir! yani Atatürk bize hiçbir millete saygıda kusur etmemeyi, fakat aynı zamanda kimseye de el açmamayı, yalakalık yapmamayı, milli duruştan vazgeçmemeyi ve kendi başımıza ayakta kalabilmemiz gerektiğini öğretti!

şimdi dini imanı para olmuş insanlarmışız gibi "parası için birilerine itibar etmek" konusunu tekrar düşünelim, çünkü tarihimize, milletimizin onuruna ve Atatürk'ün öğretilerine ters düşeceği kanaatindeyim... Araplar bizim bin yıllık komşularımız ve uzun süre yönetimimiz altında yaşamışlar, bunca yıl beraber yaşadığımız ve kültür alışverişinde bulunduğumuz bir millete "para kaynağı" olarak bakılmasını da ayrıca kınıyorum...

bu arada projenin geçtiği yerin rehabilite edilip geri kazanılması zaten ibb'nin gündemindeydi ve bu bölgeyle ilgili bazı Türk işadamlarının da projeleri mevcuttu... bildiğim kadarıyla bu projeler arasında doğrudan halka duyurulan bir proje yok...

dilerim ki şehrimiz için hangi proje daha yararlı olacaksa o gerçekleştirilsin, yoksa ne kadar para yatırıldığının çok bir önemi yok... fakat bu bölgenin rehabilitasyonu çok gerekli ve gelişmeler olumlu...damla y
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 13:46Cüneyt AKIN
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 15:12

Alıntı:
Arap yalakalığı yapmak

Arap yalakalığı  yapmaktan söz eden kim... Ben Arap sermayesinin Türkiye ye yönlendirilmesinden bahsediyorum... Bu gün bazı Amerikan şirketlerinin en büyük ortakları Araplardır. Amerikalılar şimdi Araplara yalakalıkmı yapıyor yoksa kimisinin kafasıda bomba patlatıp kiminin kayığında balıkmı avlıyor. İspanya Araplar için neler yapıyor.. Adeta İspanyanın güney ekonomisi Arapların sıcak paralarıyla dönüyor. Demekki bu milletler aptal ve yalaka.
Adamlar devasa büyüklükteki nakit varlıklarını güvenilir ülkelerde yatırıma dönüştürmek istiyor ve 1. tercihleride Türkiye.
Arap sempatizanı değilim hiçbir zamanda olmadım özbe öz Türk üm . Bununlada gurur duyarım herzaman ve heryerde. Ama arkadaşlar ekonomide globallikle milliyetçiliği birbirine karıştırmayalım.


KeNaN KöR
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 18:50

Alıntı:
fakat Atatürk Türkiye'yi kurduktan sonra Birleşmiş Milletler'e dahil olmak için başvurmadı

1932 yili basinda Türkiye  Milletler Cemiyetine, günümüzün Birlesmis Milletlerine, birinci dünya savasindan sonra kurulmus olan en büyük örgüte, katilmak istiyor.

Atatürk bu hedefe ulasmak icin, Disisleri Bakani Tevfik Rüstü Aras'a talimatlarini verdi.

Türkiye Cumhuriyeti Disisleri Bakani Tevfik Rüstü Aras, 12 Nisan 1932'de, Cenevre'de toplanan Silahsizlanma Konferansinda yaptigi bir konusmada, Mustafa Kemal Türkiye'sinin izledigi barisci dis politikayi anlatti ve "Türkiye'nin Milletler Cemiyeti'ne katilmaktan onur duyacagi" mesajini verdi.

Disisleri Bakani Tevfik Rüstü Aras, ertesi gün, Isvicre'nin yüksek tirajli gazetesi "Journal de Geneve"e verdigi demecte,"Eger Milletler Cemiyeti Türkiye'yi katilima davet ederse Türk hükümeti bunu kivancla kabul edecektir" dedi.

Bu röportaji okuyan Miletler Cemiyeti Genel Sekreteri Eric Drummond, Türk Disisleri Bakanini makamina davet eder.

Ve sonucta cabalarimiz bos cikmaz,"dahil olma basvurumuz" kabul görür, istedigimiz daveti aliriz.En son KeNaN KöR tarafından Cum 16 Hzr 2006, 20:12 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


AliAlaca
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 19:01www.sercan.de
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 19:11En son www.sercan.de tarafından Cum 16 Hzr 2006, 20:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


serdar şahin
12 yıl önce - Cum 16 Hzr 2006, 19:14
Araplar
www.sercan.de
12 yıl önce - Cmt 17 Hzr 2006, 13:18cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet