Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara'da Kişi Başına Düşen Yeşil Alan:17,3 M2
« önceki   123 ... 232425 ... 373839   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 24
Okan YÜKSEL

5 yıl önce - Pts 25 Hzr 2012, 21:14

Alıntı:
Ödüllü İthal Ağaçlar Anketi
Ankara Büyükşehir Belediyesi, yurt dışından yetişmiş boylu ağaç alınıp alınmaması için kamuoyu yoklaması yapıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yurt dışından yetişmiş boylu ağaç alınıp alınmaması için kamuoyu yoklaması yapıyor. Boyları 7-8 metreye ulaşan ağaçlar için Anket TIR'ı ile yapılan anket çalışmasına katılan Ankaralıların tamamına yakını "Parayla zamanı satın alıyoruz" sloganıyla yola çıkılan 30-40 yıllık ağaçların ithal edilmesine onay verdi.

Katılımın 2 günde bile 2 bine ulaştığı anket sonunda Ankaralılar, 7-8 metrelik dev ithal ağaçların alınmasına 'Evet' dedi. Hipodrom'da düzenlenen Büyük Ankara Festivali alanında konuşlanan bir anket TIR'ında oy kullanan Ankaralılar, yüzde 95 oranında boylu ağaçların Başkent'e kazandırılmasına onay verirken, ankete katılanlara büyükşehir belediyesi tarafından birer çiçek hediye ediliyor.

Ankete katılan başkentlilerden Mehmet Kolsuz ve eşi, "Zaman çok pahalı bir kavram. 40 yıl bir ağacın yetişmesini beklemektense, tabii ki Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı gibi dev ağaçlar alınmalı. Zaten bu 30-40 yıllık beklemede ağaçlara yapılacak masraf herhalde şu anda ödenecek paranın çok çok üstünde bir rakama ulaşır. Yapılan bu tür çalışmalarla görüyoruz ki bir zamanlar adeta kurak bir çölü andıran Ankara, şimdi yemyeşil bir başkent oldu. Bu hizmeti Ankara'ya verenlere şükranlarımızı sunuyoruz" dedi.

Ankete katılan Fatma Akkuş da, Ankara'da yolların ve park alanlarının uzun boylu ağaçlarla değerlendirilmesinin güzel bir çalışma olacağını belirterek, dev ağaçların yeşil Ankara'yı daha da yeşillendireceğini söyledi.

Nuri Yücel ve ailesi ise "Uzun boylu ağaçların Ankara'ya getirilmesini olumlu buluyorum. Ağaç bizler için yaşam kaynağı anlamı taşıyor" diye konuştu. - Ankara
http://www.haberler.com/odullu-ithal-agaclar-anke ...44-haberi/


Gökhan Palabıyık
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 10:16

Anket'e katılan vatandaşa o yıllık ağaçların maliyetini de söyleseydiler keşke. Belediyenin yurt dışından ithal yıllık ağaç alacak kadar parası çok demek ki.

Mehmet Burak
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 12:17

Boyu 1,5-2 metre olan çam türevi ithal ağaçlar 250-300 liradan başlıyor. 7-8 metrelik ağaç fiyatını sormayı hiç gözüm yemedi ama bir kere 4-5 metrelik bir mavi ladin için 4.000 TL fiyat aldığım oldu. Belediye toptan alacağı için indirimli alır ama ne olursa olsun 1.000 TL'den aşağı fiyat alabileceğini sanmıyorum. 7-8 metrelik ağaç almakda bence çok saçma. Bizim geçen yıl 200 liraya aldığımız köknar (çam türü) 1.5 yılda 1 metre civarı büyüdü. Gidip 7-8 metrelik ithal ve Ankara şartlarına uyum sağlayacağı şüpheli ağaçlara 1.000 TL gibi paralar verilmemeli, alsınlar köknar gibi ağaçlar, düzgün bakılırsa 4-5 yılda 7-8 metreye ulaşırlar.

Ayrıca neden ithal ediyoruz? Belediye'nin yönetimindeki AOÇ fidan yetiştiriciliği yapıyor ve çokda güzel ağaçlar üretiyor hatta yine belediyenin Söğütözün'de kendi findanlığı mevcut.kekeş salman
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 12:37

yurt dışından 30 yaşında 8 metre boyunda ağaç kökünden sökülüp tıra yüklenip ankara'ya getirilecekmiş. bu teknik olarak mümkün mü, o ağaçlar başarılı biçimde tutar ve yaşamaya devam eder mi?
bu arada fiyat tahmininiz çok iyimser. ben ağaç başına 1000 lira taşıma ve gümrük vb masrafına dahi yetmez diye düşünüyorum..


06yasin92
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 13:37

yurt dışından ağaç getirilmesi yerine yerli ağaçların tercih edilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. ve ayrıca ağaç dikilirken çam tercih edilmeli çünkü iklime daha iyi uyum sağlamakta. şimdi ki ağaçların gözle görülür bir kısmı güzel görünmüyor. (uzun,ince çubuk görünümlü bir gövde ve tepesinde bir kaç yaprak). ancak çam ağaçları daha güzel görünecektir.

erdoğan06tr
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 16:46

Eğer her şey istendiği gibi yolunda gidecekse, yaşayacaksa büyük boylu ağaçların alınması çok iyi olmuş. Küçük boylu dikiliyor, yıllar geçiyor daha büyüyecek. En azından görsel olarak daha iyi durur ve gölge yapar.Osman Yavuz
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 19:48

Yurtdisindan agac getirilebilir, 8m agaclari sokup kokleri ile tasiyabilirler. Fakat belediyenin bu isi yapmadan once butcesini de detaylari ile aciklamasi gerekir. Agaclarin adeti ne kadar, tasima ucreti ne kadar, ekim ucreti ne kadar, bakim ucreti ne kadar, ve en onemlisi bu isi ustlenen firma kim, ve bu firmanin belediye ile alakasi var mi? Ihaleye mi verilmis, yoksa belediye direk mi gorevi ustlenmis. Bir cok soru var sorulabilecek ve bunlarin da cevaplarinin verilmesi sorularin sorulamdan once yapilmasi gereken bir sey.

Buyuk agaclarin dezavantajlari olarak sunlar olabilir;
1 - Tasima masrafi, eninde sonunda kocaman bir agac ve kokleri ile gelecek, ve cok yer kaplayacaktir. Bir TIR'in romork uzunlugu 14m kadardir. Bir agac 8 m boyda ise kokleri ile birlikte 9-10 m kadar uzunluga sahiptir. O halde bir TIR'a uzunlamasina kac agac sigacak? Kac tane agac getirecekler. Tasima masrafi muazzam yuksek olabilir. Sadece TIR da degil, ucak gemi, farketmez, tasima masrafi eninde sonunda Ankara icinde tasinirken de eklenecek. Bu agaclari ekilecek yerlere haliyle TIR'lar goturecek.

2 - Dikim masraflari. Bir buyuk agaci dikmek, ufak agaci dikmekten cok daha masraflidir. Cunku bu agaci dikmek icin cok daha buyuk yer kazilmasi gerekir, bu da 1 - isci masraflarini arttirir 2 - arac/kepce masraflarini arttirir 3 - benzin/mazot masraflarini arttirir 4 - zaman kaybi ile zaman masrafini arttirir 5 - trafikte olacak kesinti ile verimlilik masrafini arttirir.

3 - Dikilecek buyuk agac kendini oturtmak icin cok iyi bakima muhtactir. Bu da yine masraf kismina girer. Kendini oturtana kadar agacin sulanmasi daha fazla olmalidir, etrafinin bakimi daha sık yapilmalidir, ki kokleri iyice etrafa yerlesebilsin, sonra agac olmesin.

Bunlar isin bir kismi. O yuzden ince elenip iyi dusunulerek yapilmasi gereken bir is bu. Eger tum masraflar detaylari ile anlatilmis olsaydi eminim o ankette oran daha da degisirdi. Ama iyi pazarlama yaparak insanlara evet dedirtmek zor da bir is degil haliyle.

Ben karsiyim disaridan 8m'lik agaclar getirilmesine. Kendi agacimizi dikerek buyutmek cok daha az masrafli olacaktir, ve o diktigimiz agaclar da Ankara iklimine uygun agaclar olursa zaten buyumesinde ve bakiminda cok ta bir problem yasanmaz. 7-8 metreye ulasmalari icin bir 5-6 yil bekleriz cok ta onemi yok. Metro icin 10 yildir bekliyoruz zaman akip ta geciyor nasil olsa.

Asagida bir agacin tasinma fotografi var. Bu agac 8 metreden daha uzun, romork saniyorum 45feet kadar, 13.5m (kokleri vs ile). Ver gordugunuz gibi bu agaci sadece tek bir TIR tasiyor. 100 agac diksen bunun gibi 100 TIR eder.


 


Fatih_Yıldırım
5 yıl önce - Sal 26 Hzr 2012, 20:19

Alıntı:
Ben karsiyim disaridan 8m'lik agaclar getirilmesine. Kendi agacimizi dikerek buyutmek cok daha az masrafli olacaktir, ve o diktigimiz agaclar da Ankara iklimine uygun agaclar olursa zaten buyumesinde ve bakiminda cok ta bir problem yasanmaz. 7-8 metreye ulasmalari icin bir 5-6 yil bekleriz cok ta onemi yok. Metro icin 10 yildir bekliyoruz zaman akip ta geciyor nasil olsa.


30-40 yıllık ağaçlardan bahsediliyor, her ağaç 5-6 senede 7-8 metreye ulaşmaz. Zaten taşıma masrafının 30-40 yıllık bakım masrafından daha ucuza gelebileceği belirtilmiş. Benim fikrim yazın gölge ihtiyacı olan yerlere 30-40 yaşında ağaçlar taşınabilir. İthal olup olmaması önemli değil.


Erdem Taşlıca

5 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2012, 00:32

Yurt dışından alınıp bu kadar para harcanacağına, yurt içinden 5-6 yaşında ve çok çabuk büyüyebilen ceviz, ıhlamur vb. ağaçlardan satın alınıp dikilse çok çok ucuza mal edilmiş olur. Hem paramız cebimizde kalır, hem de ülke ekonomisi kazanır. Çünkü bahsettiğim ağaçlar gibi çok çabuk büyüyebilen yapraklı (gölge yapması açısından) ağaçlar mevcut ve bu ağaçlar etrafta gördüğüm kadarıyla da Ankara iklimine uygun. Ayrıca 7-8 metre boya da bahsedilen sürenin yarısından da az bir sürede ulaşırlar. Yurt dışına verilecek paranın çok daha azıyla bu ağaçların orta/büyük boylarından daha fazla miktarda alınıp şehrin daha fazla yerine dikilmesinin uygun olacağını düşünüyorum.

Tabi yurt dışından alınması planlanan ağaçların cinslerinin ne olduğunu bilmiyoruz, eğer o ağaçların cinsleri özel ise onlardan da tadımlık miktarda alınıp belli bir bölgeye dikilebilir.


Göksel Çetiner
5 yıl önce - Çrş 27 Hzr 2012, 00:45(+)

Ankara rüzgarlı buranın insan ve yük yogunlugunu bilen bilir burası bile yemyeşilse fazla söze hacet yoktursayfa 24
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 232425 ... 373839   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet