Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Dünya'dan meydan örnekleri ...

Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
aytac2011
2 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2012, 02:33
Dünya'dan meydan örnekleri ...

merhabalar , bugüne kadar hep ülkemizde ki "meydan" yoksunluğundan dem vurduk . çoğu zaman belediye başkanlarının "meydan" diye bize kakalamaya çalıştıkları projelere eyvallah demek zorunda kaldık .Malesef meydan tanımına uymayan yüzlerce "meydan" ımız var , ki çok severiz yolların kesiştiği kavşaklara ya da şehrin ortasındaki boş alanlara meydan demeyi . doğrudur belki "meydan"ın kelime anlamı : "Şehir ve kasaba içinde açık ve geniş düz yer" olabilir fakat artık bunu sorgulamanın vakti zamanı gelmiştir kanımca .
bana göre meydan etrafında şehrin ünlü yapılarının bulunduğu - ki bulunmak zorunda değil - insanları biraraya toplayan , buluşturan yerdir .

bir de mimarlık açısından meydanların özelliklerini kısaca sıralayacak olursak :
--meydanlar pozitif mekanlar olmalıdır : yani bir noktasından baktığınızda her bir tarafını görebilmelisiniz - bu yüzden meydan tanımına genel olarak geometrik şekiller uyar . kare , dikdörtgen , daire gibi ...
--meydan zemini sert olmalıdır , insanların rahatça yürümesine dolaşmasına imkan vermelidir .
meydanların kapalılık oranı 1:2 , 1:3 , 1:4 olabilir fakat insan ölçeğine yakın olmalıdır , yani 300 m lik gökdelenlerle çevrili bir meydan yüzolçümü olarak çok büyük olmalıdır aksi takdirde insanlar kendilerini kapalı bir kutu içerisinde hissederler.
--meydanlar genel olarak serbest mekanlar değillerdir , yani denetimi kolay sağlanabilen , güvenliğin kolay sağlanabildiği mekanlardır .
dediğim gibi meydanlar insanları buluşturmalı , sosyalleştirmeli varsa tren garı , metro ve otobüs durağı gibi ulaşım aksları ile entegre edilmelidirler .
meydanlar etrafında tarihi yapılar olabileceği gibi , modern yapılarlada çevrili olabilirler , ancak yayalar için tehlike arz eden araç trafiğinden uzakta olmaları makbuldür .
ortaçağda yeni bir şehir kurulurken , öncelikle merkeze bir kilise ( ki bu kiliseler gotik , barok , romanesk gibi mimari üsluplarla yapılırdı ) yapılırdı , bu kilise nin yapımı 100 yıl gibi bir süreyi kapsardı ve bu süre içerisinde de şehir düzenli olarak bu kilisenin etrafında gelişirdi .dolayısıyla günümüzdeki avrupa kentlerinin bu kadar düzenli olabilmelerinin bir sebebi de budur . kiliseler 100 yıllık bir süreçte yapıldığı çin son derece sağlam ve en ince detayına kadar işlenmiş vaziyette olup ayrıca şehrin merkezidirler . önlerinde halkı buluşturan bir meydan bulunur ve şehrin idaresi de yine kilise den yapılır . yalnız kilise değil aynı zamanda belediye binası , ticaret merkezi , banka gibi işlevleri de yüklenirler .
peki günümüzde nasıl olmalı ? bana sorarsanız tüm şehirlerimizde de böylesi bir durum - ki başarılı olduğunu görüyoruz - modernize edilmiş bir şekilde yapılabilir . her ne kadar ütopya olsada mevcuttaki alanlar imara kapatılarak , boş verimsiz kuru arazilere merkezinde belediye binası , opera binası , spor ve rekreasyon alanları gibi mekanların bulunduğu bir ana yerleşke yapılıp , etrafına metrosundan , otobüs hatlarına kadar herşeyi en ince detayına kadar planlanmış bir şehir yaratılabilir . (neyse bu söylediklerime ben bile güldüm ) yada mevcut şehirlerde boş ve merkezi bir alanda istimlak çalışmaları yapılarak , bu yerler meydan tanımına en uygun bina ve sosyal donatılarla çevrelendirilebilir . neyse efendim sonuç olarak 2012 yılının Türkiye'sinde artık birşeylerin farkında olduğumuz kesin . eğer bu tarz projeleri istiyorsak doğru insanlara oyumuzu vermeliyiz . site içinde bir arama yaptım fakat böyle bir başlığa denk gelemedim şayet böyle bir başlık var ise birleştirilebilir , yada bu konu kilitlenebilir .diyelim ve de örneklerimize geçelim :

ilk örneğimiz : berlin meydanı ; sert zemin , tarihi örüntülerle çevrili , sosyal mekanlar mevcut , ve de insan ölçeği yakalanmış . yayaların ulaşımında da herhangi bir sorun yok :

(+)

farklı bir açıdan bakalım : görüldüğü üzere gece ışıklandırması ile birlikte ne kadar ferahlatıcı olmuş :

(+)

ikinci örneğimiz :polonya dan , küçük bir meydan , etrafı tarihi binalarla çevrili , pozitif ve de insanların sosyalleşebileceği sosyal kafe vb mekanlar mevcut .

(+)

üçüncü örneğimiz :bratislava 'dan , özgürlük meydanı .herhangi tarihi bina ile çevrili değil , ayrıca estetik yapılar da gözükmüyor ancak meydan düzenlemesi olayı bitirmiş , mimari yoksunluk bir şekilde kapatılmış .

(+)

bu meydan bana Adana'dan sözüm ona " meydan " 5 ocak meydanı 'nı hatırlattı . bu düzenleme ile ne kadar da güzel olurdu oysaki ...

(+)

dördüncü örneğimiz : toronto'dan ki çok ilginç kuzey ülkelerinde yaygın kullanılan , meydanın buz pistine dönüştürülerek kullanılması fikri bir çok ülkede mevcut . ülkemizde de iklimi müsait erzurum vb gibi illerimizde kullanılabilir diye düşünüyorum :

(+)

beşinci örneğimiz :çin'in ji-nan kentinden spring meydanı , herhalde bu meydanda ferahlamayacak insan yoktur . yazımda da bahsettiğim gibi etrafı yüksek binalarla çevrili olduğu için yüzölçümü büyümüş , yüzölçümü büyüdüğü için her tarafın sert zemin olması hoş olmayacağı içinde kanımca park ile bütünleştirilmiştir .

(+)

altıncı örneğimiz :meksika dan bir meydan , su ve ışık oyunlarının da ne kadar önemli olduğunu göstermek için yeter de artar sanırım .

(+)
  (+)

yedinci örneğimiz : avustralya'dan federation square , bir tren yolu bitiminin nasıl güzel sonlandırılabileceğinin güze bir örneği ,buraya tren garının da yanında alışveriş merkezi , kültür merkezi , opera salonu gibi sosyal mekanlar yerleştirilerek mükemmel bir alana dönüştürülebilir mersin ve adana ilimiz de ki garlarımız da buna çok uygun diye düşünüyorum :

mersin'den bir görünüm :

(+)

(+)

sekizinci örneğimiz :londra - trafalgar meydanı ve Grote marktgrand meydanı, Bruksel- belçika bu meydanlarda güzel örneklerden .

(+)

(+)

dokuzuncu örneğimiz : eh meydan yapacağız diye gözünü çıkartmamız da gerekmiyor illa , şehir içerisinde belli başlı yerlerde insanları toplayabileceğimiz küçük , sade ama anlamı sadeliğinde gizli meydanlar da yapabiliriz , sıradaki örneklerimiz zadar meydanı ile hırvatistan'dan , novi sad meydanı ile sırbistan'dan , şehir merkezi meydanı ile litvanya'dan geliyor :

(+)

ve son olarak da kavşak düzenlemeleri ile ilgili bir fotoğraf göndermek istiyorum , kavşakların da nasıl insanlar tarafından kullanılabileceği konusunda belediyelerimize güzel bir örnek olsun , sıradaki örneğimiz new york'dan geliyor columbus meydanı .

(+)

gönül isterdi ki adana 'da ki iller bankası kavşağı , sürekli bakım isteyen masraflı bir havuz yerine , şöylesine anlamlı bir yapıya kavuşsaydı . şu fotoğraf'da adana 'dan iller bankası kavşağı görüntüsü :
eski hali :

(+)

gönül isterdi ki fotoğrafları kendim çekmiş olayım , fakat fotoğraflar başta skyscrapercity ve wowturkey olmak üzere internetten alıntıdır . 400 piksel tuğrasız yüklemememin sebebi fotoğraflarının büyük hallerinin rahatça açılıp bakılabilmesi içindir .
sizlerden de başlığa güzel bulduğunuz meydan örnekleri ile katkıda bulunmanızı rica ediyorum .
vakit ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim ...

Koray Zorlu
2 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2012, 03:10

Guzel baslik ama yine sehir kavgasine donecek simdiden soyleyeyim bomba attiniz siteye. Turkiye de donel kavsaklara meydan diyorlar hep insanin girmedigi arabalarin dondugu yerden meydan mi olur Bir de o taslari hala komunist rejim ucuncu dunya ulkeleri gibi sari beyaz boyamiyorlar mi Ornekler icerisinde times square goremedim bence dunyadaki en canli meydanlardan bir tanesi zamanin olmadigi bir yer surekli canli. . .

aytac2011
2 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2012, 03:25

selamlar bir yerde okumuştum , " sanırım Türkiye'de ki belediye başkanlarına adaylık sürecinde kaldırımları sarı beyaza boyamayı öğretiyorlar " diyordu .. parayı bastıranın belediye başkanı olduğu güzel ülkemizde bu insanlardan çok fazla şey bekliyoruz sanırım Dediğiniz gibi şehir kavgası oluşmamasını isterim. ama Forumda genelde en fazla şehir kavgası memleketim Adana ile sevgili Komşumuz ikinci memleketim Mersin arasında oluyor gibi . bu yüzden özellikle iki güzide şehrimize özellikle değindim . Eurovision'da birbirine puan vermeyen iki komşu ülke gibiyiz .. neredeyse sınırlarımız birleşecek hala ayrım yapmaya çalışanlar var neyse . dediğiniz gibi times square zamanın ve mekanın öldüğü her daim canlı bir mekan'dır ama bana göre meydan vasfı yoktur . kavşaktan öteye gidemez . her ne kadar dünya'nın merkezi olsa da ..
Adı times meydanı ancak siz söyleyin ne kadar yaşanılabilir ?

(+)

aytac2011
2 yıl önce - Cmt 09 Hzr 2012, 20:50

ana mesajımda fotoğrafları neden 400 piksel tuğrasız yüklemediğimi belirtmiştim buna rağmen eksi puan verilmiş . herneyse sizlerden de dünyadan uygun ve güzel bulduğunuz meydan örneklerini paylaşmanızı rica ediyorum .
İRAN -Tahran / Azadi Meydanı ....

İRAN-İsfahan :

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET