Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
M.Özgür
14 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 04:32
Kültürpark Sağlıklılaştırma Projesi


Büyükşehir Belediyesi'nin 'köhnemiş görüntüsünden' kurtarmayı planladığı Kültürpark için geliştirdiği sağlıklaştırma projesi bugün ihaleye çıkıyor.

Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark için hazırladığı sağlıklaştırma projesini bugün ihaleye çıkarıyor. Projeyi tamamlayan ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu'nun da onayını alan Büyükşehir, Ocak ayında başlamayı planladığı çalışmaları Ağustos ayı sonunda bitirmeyi hedefliyor. Sağlıklaştırma projesiyle Kültürpark'ın ana konseptini koruyacak olan Büyükşehir, yapılacak çalışmalar sonunda insan unsurunu ön plana çıkaracak. Sağlıklaştırma projesindeki ana amaç; bugün eski kimliğini yitiren ve köhneleşen Kültürpark'ı 'daha sıcak, sevimli bir hale' getirerek Bursa'ya yakışan kimliğini geri kazandırmak.

Konumu ve yeşil dokusuyla kentin kimliğinde önemli bir rol oynamış, ancak zamanla plansız ve niteliksiz yapılar ve bunlara ulaşan gelişigüzel yollarla bozulan, günümüzde köhneleşmiş Kültürpark alanı yeniden Bursa'ya yakışan kimliğine kavuşacak. Parkın doğal ve rekreatif özelliklerini korunarak, geliştirilecek ve her türlü doğal, sağlıklı yaşam aktivitelerine imkan sağlanacak. Bununla birlikte eğlence faaliyetleri de nitelikli bir yapıya kavuşturulacak.

Çalışmalar kapsamında; karmaşık yollar disipline edilerek azaltılacak, otoparklar yeniden düzenlenecek, ana yaya aksı, koşu, bisiklet ve servis yolları yapılacak, yeşil alanlar artırılacak, giriş aksları yapısal ve bitkisel peyzaj unsurlarıyla desteklenecek. Giriş kapıları iyileştirilecek, tüm teknik altapı yeraltına alınacak, yapay göl ve havuzlarda ışıklı su oyunları yapılacak ve işletmeler de iyileştirilip güncelleştirilecek.

PROJEDE NELER VAR?

* Yeni proje ile Kültürpark'ın içine büyük bir çevre yolu yapılacak. Araçlar kültürpark içinde sadece bu yolu kullanabilecek.

*Aynı aks üzerinde bulunacak olan bisiklet yolu ve koşu yolunun uzunluğu 2 bin 340 metre, genişliği de ortalama 5 metre olacak.

*Projede, park içindeki yaya yolunun toplam uzunluğu 2 bin 893 metre öngörülürken, mevcut yolların durumuna göre genişlik 6 metre ile 7 metre arasında değişecek.

* Araçlar eskiden olduğu gibi Kültürpark'ın içinde her yere giremeyecek.

YEŞİL ALANLAR...

Proje kapsamında Kültürpark içindeki 143 bin metrekare olan yeşil alan çoğaltılarak 174 bin metrekareye çıkacak. Mevcut yollardan toplam 25 bin metrekarelik alan yeşil alana dönüştürülürken, oluşturulması hedeflenen yaya yolu boyunca ağaçlandırılacak.

OTOPARKLAR...

Kültürpark içindeki mevcut 1375 kapasiteli 5 açık otoparktan 4'ü korunarak geliştirilirken biri kaldırılacak. Önceki belediye yönetimi tarafından başlanan ancak yapımı durdurulan Kültür Merkezi inşaatının zemin altında kalan kısmı da otopark olarak değerlendirilecek. Otopark kapasitesi arttırılacak.

İŞLETMELERE YENİ ÇEHRE...

Park içindeki 39 adet olan kamu kurum binalarının bir kısmı kaldırılacak ve toplam 40 adet olan çay bahçesi ve restoranların mevcut durumları belirlenen kriterler doğrultusunda yenilenecek. Yenileme çalışmaları kapsamında; işletmelerin sundurmaları tamamen kaldırılırken, çatı örtü sistemleri değişecek. Değiştirilmesi gerektiği tespit edilen binalarda, çatı örtü sistemleri alaturka kiremit veya kiremit renginin shingle olma şartı getirilecek. Ayrıca büfeler için de tip proje uygulanacak.

KENT MOBİLYALARI...

Kültürpark'ın estetikten yoksun ve bakımsız olan, giriş kapıları, oturma elemanları, gölgelikler, çeşmeler, çöp kutuları, heykeller, korkuluklar yön ve işaret tabelaları ve lunapark ile çocuk oyun alanlarındaki oyuncaklar elden geçecek ve estetik bütünlük sağlanacak.


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 12:15

Birkaç ay önce Kültürpark içindeki işletmecilerden biri aynen şunları söylemişti:"Bursa'nın nüfusu 200 bin iken hafta sonları Kültürpark'a 80-90 bin kişi gelirdi.Herkes aileleriyle birlikte burada eğlenerek zaman geçirirdi.Şimdi Bursa'nın nüfusu 2 milyonu geçti ne yazık ki artık haftasonları insanlar büyük alışveriş merkezlerine gittikleri için buraya yalnızca 20-25 bin kişi geliyor"

Yapılacak kapsamlı sağlıklaştırma projesi ile birlikte Kültürpark niye eskisi gibi olmasın.Şehrin tam merkezinde olması  nedeniyle ulaşımı kolay,ferah bir yer.Biraz daha popüler öğelere ağırlık verilirse insanlar yine eskisi gibi orayı tercih edebilirler.Zaten Merinos Parkı ve Kent meydanı ile üçlü oluşturacaklarından daha aktif hale geleceğini sanıyorum.K.Oktar ARKIN
14 yıl önce - Pts 19 Arl 2005, 13:40
selam


TEK KELIMEYLE SUPER BI HABER!!!
YASADIGIM SEHIRDEN BUKADAR UZAKTA,BOYLESINE GUZEL HABERLER DUYMAK
MUTHIS BISEY..

TUM BELEDIYE CALISANLARINA,VE OZELLIKLE SAYIN BASKANA COOOK TESEKKURLER!!!
GERCEKTEN FARKLI OLDUGUNU KANITLADI!!!!


Ebru K.Türk
13 yıl önce - Cum 31 Mar 2006, 17:10

Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark'ı baştan aşağıya yenileyecek projeye başladı.

Yaklaşık 8 ay sürecek olan çalışmalar sonunda Bursa'nın simgelerinden biri olan 400000m2'lik Kültürpark yeni yaşam aktivitelerinin yapılacağı ve doğa ile içiçe bir ortama kavuşacak. Dün, Kültürpark'a giderek çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, Kültürpark'ı eski kimliğine kavuşturacaklarını belirterek, "Kültürpark'a ikinci baharı yaşatacağız" dedi.

Kültürpark'ı sağlıklaştırma çalışmaları kapsamında; park içindeki yapılaşma azıltılarak, yaşil alanlar artırılacak ve karmaşık yollar yeniden düzenlenecek. Koşu, bisiklet ve yürüyüş yolları aksı oluşturulurken, park içinde kalacak işletmelere standart getirilecek. Park içindeki göl, su oyunlarıyla yeniden düzenlenecek. Kültürpark'taki tüm teknik altyapı yeraltına alınırken, estetikten yoksun ve bakımsız olan giriş kapıları, oturma elemanları, gölgelikler, çeşmeler, çöp kutuları, heykeller, korkuluklar, yön ve işaret tabelaları ve lunapark ile çocuk oyun alanlarındaki oyuncaklar elden geçirilecek ve estetik bütünlük sağlanacak.

Yani görünen o ki bugüne kadar söylenen projeler açıklanıp ihalelerine çıkıldı. Ancak bu yıl itibariyle de fiilen çalışmaları başladı tüm bunların. İşte Kültürpark buna en iyi örnek. Özellikle Kenan'ın (kenan-jp) bu habere daha çok sevineceğini düşündüm  

Hayırlı Olsun.  


Akın Alan
13 yıl önce - Pzr 02 Nis 2006, 13:20
 


SABRİ BİLGİN
13 yıl önce - Sal 11 Nis 2006, 14:38

Bursaspor kamuoyu'nun Kültürpark içinde Bursaspor Sosyal Tesisleri bulunması yönünde iyiden iyiye kendini hissettiren bir isteği var.Dün bu konu,basın tarafından Hikmet Şahin'e iletildi.Başkan,böyle bir projeden haberi olmadığını kendisine bu taleple gelineceği halinde değerlendirip olumlu ya da olumsuz bir cevap verebileceklerini söyledi.

DROATMACA
13 yıl önce - Çrş 10 May 2006, 18:09
katliam


7.5.2006 da kültürparkı gezdim,ağaçlar kesilmiş kesilmeyenlerin etrafındaki yeşillikler kazınmış,ortadaki ağaçlar kurumaları için gövdelerinden yaralanmış.Yeni büfeler ve lokantalar açılmış.Artık kültürpark değil de kültür mahallesi ya da çarşısı denmesi lazım.Tevekkeli parkın duvarlarının kaldırılmasını istiyordu belbaşkan bu yüzdenmiş demek

oki30
13 yıl önce - Pts 12 Hzr 2006, 19:18Şahin, “Bursa’ya hep birlikte sahip çıkmalıyız. Esnaf arkadaşlarımız yapılan düzenlemenin yerinde olduğu ve kendilerinin de bu çalışma için üzerlerine düşeni yapacaklarını belirttiler. Zaten esnafımıza da bu yakışır. Yılların ihmalini hep birlikte, el birliği ile çözeceğiz. Bu konuda Bursa’da yaşayan herkesin kentine sahip çıkmasını bekliyoruz. Altyapısının yenilendiği, elektrik kablolarının yeraltına alındığı, karmaşık yolların yeniden düzenlendiği, koşu, bisiklet ve yürüyüş yolları aksının yapıldığı çalışmalarımız bittiğinde Kültürpark, bambaşka güzelliğe kavuşacak.” dedi. Park esnafı ise yapılan düzenleme ile Kültürpark’ın yeniden hayat bulacağını belirtirken, kendilerinin de üzerlerine düşeni yapma konusunda Başkan Şahin’e söz verdiler.  Festival için Nikah Sarayı ve Altınceylan kapıları tamamlandı
Başkan Şahin, 12 Haziran Pazartesi günü başlayacak olan 45. Uluslararası Bursa Festivali’ni izleyecek olan vatandaşların rahat giriş ve çıkışları için Kültürpark’ın Nikah Sarayı ve Altınceylan kapılarından Açık Hava Tiyatrosu’na geliş ve gidiş yollarının tamamlandığını bildirdi.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet