Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Müze Kent - [ŞEHİR]

ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
metemetehanoglu
12 yıl önce - Pzr 07 Ağu 2005, 04:51
Müze Kent - [ŞEHİR]

istanbulda hemtrafik sorunu gidermek hem de çevre güzelliği ve tarihi dokuyu korumak amacıyla eminönü yarımadasının yaşanılan bir yer değil de gezilen bir yer olmasını arzuluyorum.
 yani bu yatımada tarihi doku bozulmadan yeni tesislerle müze haline getiriliebilir. buralarda oturanlar da daha uygun konutlara taşınarak kent trafiği ve korunmasına katkıda bulunabilirler.

Ekin Gerger

11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 23:57

tarihi yarımadanın tarihi olmayan yapılardan arındırılarak yerlerine yapılacak parklar ve estetik yapılarla dev bir rekreasyon, kültür ve sanat bölgesine dönüştürülmesi bence İstanbul için harika bir atılım olacaktır... belediyenin henüz bunu gerçekleştirebilecek kaynağa sahip olmadığını biliyorum, fakat böyle bir projeyle İstanbul eski ihtişamına tekrar kavuşabilir... unutulmamalıdır ki tarihi yarımada eskiden hem güzelliğiyle, hem de dünyanın kültür ve sanat başkenti olması özelliğiyle rüyaların şehriydi...

fakat ne zamandır aklımı kurcalayan ve beni rahatsız eden "müze kent" projesiyle ilgili fikirlerimi paylaşmak istiyorum: "müze kent" dahilinde birçok proje var. fakat bu projeler tamamen turizme yönelik tasarlandı. yani amaç İstanbul'a yakışır işler yapmak değil, İstanbul'un bir takım değerlerinden para elde edebilmek. İstanbul gibi bir şehirde planlanan "ilgi çekici" (veya para çekici) projelerin güzel şehrimize gerçek anlamda bir faydası dokunabilir mi? hayır! şehire ne turistten? "turist gelsin" mantığıyla şehir mi planlanırmış? belki bu projelerin ekonomiye katkısı olur, ama şehrimiz bizim için pazarlanabilir bir objeden çok daha fazlasını ifade etmelidir. birçok hayranı İstanbul'u bir kadına benzetmiştir, fakat bu kadın olsa olsa soylu bir kadındır, bir hayat kadını değil!..

yabancılara hava atmak için veya daha fazla yabancı gelsin diye bu şehire yapılacak herşey görgüsüzlük veya zavallıklık olduğu gibi tarihin bize armağanı olan istanbul'a da ihanettir! İstanbul'u bir para kaynağı olarak görenler, onun güzelliklerini pazarlamaya kalkanlar şehrimize ihanet etmektedirler...

siz evinizi misafirlere göre mi planlıyorsunuz?
yoksa yuvanızı içinde rahat ettiğiniz, huzur bulduğunuz, varsa çocuklarınızın içinde mutlu olabileceği bir şekilde mi? elbette kendi istek, ihtiyaç ve estetik anlayışınıza göre... işte bu şehir de bizim yuvamızın bir parçası... biz evimizi milletimizin kültürüne, zevkine ve ihtiyaçlarına göre şekillendirelim de, turistler isterlerse gelirler, ve hoşgelirler... çünkü bu bizim zevkimizin ve kültürümüzün ilgi çektiği anlamına gelir ve ben bununla gurur duyarız...

ama onların keyfi olsun, beğensinler diye şehir yapılmaz! bu konuya değiniyorum çünkü şu anda İstanbul'da "müze kent" sloganıyla yola çıkarak kimisi güzel ve başarılı, fakat birçoğu şehrin dokusuna zarar verebilecek projeleri yürüten zihniyet bu yola yüzlerce yıllık görkemli yuvamızı yüceltmek için değil, turist çekmek için çıkmıştır...

seda_aksel
11 yıl önce - Pts 12 Hzr 2006, 00:24

ben tarihi yarımadanın tamamen boşaltılıp tarihi dokuya teslim edilmesine katıulmıyorum.

bazı yerler var ki sokaklarıyala güzeldir.
 istanbulun da bazı semtleri dar sokaklarıla ayrı bir hava kazanmaktadır. ben bunların yerine geniş caddeleri bile tercih etmem.
 yarımada tekrar yapılandırılabilir. ama kentin havası da kaçırılmamalı.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet