Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Ertuğrul MERTEL

5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:31En son Ertuğrul MERTEL tarafından Çrş 11 Nis 2012, 15:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


ahmet28
5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:32

Alıntı:

Kafam karıştı. Peki islamda namaz vakitlerinin, güneşin hareketiyle ilgisi var mı ? Mesela sabah namazı güneş doğarken kılınmıyor ama sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı gene de güneşin hareketiyle ilgili.Bu ne biçim mantık? Vakti, güneşi, ay'ı yaratan Güç; insanıda yaratan Güç aynıdır. Birdir.
Hem Müslümanlar tam güneş doğarken namaz kılmazlar, daha geç kılarlar. Zirâ güneş doğarken, mecusi türü insanlar güneşe taparlar.

insanlığın en başından beri inanç ikiye ayrılır:
- maddenin, gözle görünenin yaratamayacağını bilenler (Müslümanlar);
- maddenin bir biçimde yaratabileceğini düşünenler (mecusi, animist, ... modern versiyonuyla "doğa" diye Darwinistler).


behcoo
5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:32
çok güzel soru...
Gök_Sel
5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 16:02Oktay+

5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 18:30

Alıntı:
Kafam karıştı. Peki islamda namaz vakitlerinin, güneşin hareketiyle ilgisi var mı ? Mesela sabah namazı güneş doğarken kılınmıyor ama sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı gene de güneşin hareketiyle ilgili.


Hint kaynaklıdır. Güneş namazları vardır hinduların.Dikkat edersen namas(namaz) diyorlar. Selamlaşırkan namaste diyorlar. Suryana namaskara "güneşe selam" gibi bir şey oluyor. Kısacası hindu kaynaklıdır. Farslardan bize geçmedir.
Zaten Kur'an da namaz hiç anlatılmaz. Onun yerine salat kelimesi kullanılır. Dua, dolaylı yoldan ibadet, gerçekte ise yakarış etmek anlamı taşır. Salat kelimesinden türetilen salavat ve türevlerine baktığınızda da "dua" olduğunu görürsünüz. http://panteidar.reklam_link.com/2009/11/29/salat-salavat/

Gerçekte İslam öncesi Araplar da namaz kılarlardı. Bu durum Kur'an da enfal-35 de bu konu ediliyor. Onların namazlarının iyi olmadığı söyleniyor. Ayrıca tespih çekmekte Hint gurularının sabah akşam yaptığı bir ritüeldir. Onlar da namaz öncesi abdest alırlar...

Budist namazı;Hindu namazı;


Tespih;Kabe'deki hacer-ül esved ve hinduların şiva linga taşı aynıdır.
Hacılar Kabeye doğru ilerlerken başlarını ve sakallarını traş etmeleri istenir. Kutsal bir hal almaları beklenir. İki adet beyaz kumaştan dikişsiz, temiz, bez giyerler. Ehrama girerler. Aynı uygulama, bire bir, vedik tapınaklarına giden hindular için de geçerlidir ve hindular da Şiva mabedlerini tavaf ederler.

Alıntı:
Saivagama ve Veda Kutsal Kitaplarında bütün Shiva tapınakları, Shivalinga (Shiva’nın sembolü) doğu yönüne bakacak şekilde inşa edilirler.
Dünyadaki tüm tapınaklarda bu gözlemlenir. Tapınağın giriş kapısı her zaman doğu veya kuzeydoğu yönüne bakar. Vaastu’ya gore (bir mekanı fiziksel ve metafiziksel güçlerle uyum içinde olacak şekilde düzenlemek, tasarlamak), ibadet bölümü her zaman evin kuzey doğusunda olmalıdır ve tanrı-tanrıça simgeleri de doğuya bakmalıdır. Evin giriş kapısı doğuya ya da kuzey doğuya bakmalıdır. Bu durum, Kabe’nin girişi ve Hacerül Esved’in yerleştirildiği yerde de aynı şekilde görülebilir.


Alıntı:
Klasik Arap dili bugünkü Arabistan’da değil, Levant denen, Arabistan yarımadasının kuzeyinde, Akdeniz’den başlayarak bugünkü Suriye ve Irak’ı içine alan geniş bölgede gelişmiştir.
islam ortaya çıkmadan çok once de, Kabe bir hac yeriydi. Kabe kelimesi olasılıkla yaklaşık MÖ 1700 lerde, Tamil dilinden gelme bir kelimedir.
Tamil’de Nadu Kabaalishwaran tapınağı tanrı Shiva’nın tapınağıdır ve Kabaall, tanrı Shiva’yı temsil eder


Kaynak: Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) kütüphanesi, Sayar-ul Okul, sayfa 315).

Son olarak, Arap yarımadasına ismini veren kralın kim olduğunu merak eder misiniz ? King Vikramaditya


mursel1
5 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 20:15

Alıntı:
Onun yerine salat kelimesi kullanılır. Dua, dolaylı yoldan ibadet, gerçekte ise yakarış etmek anlamı taşır.


Doğru başlangıç ama yanlış yöneliş

namaz kurani bir terim değildir

salattır aslı

salat ise tüm mahlukatın faydasına eklamleri hareket etirmek manasını taşırki kamu yararına çalışmak demektir

gün içinde kamu yararına çalışırken bunun sembolik ifadesi olarak yani nüsuk olarak 5 devreye blünmüş hareketler ve dualar icra edilir.ama asıl manası belli hareketleri tekrar etmek değildir o nüsuktur.salat ibadetinin asıl manası yaratılmışlar yararına çalışmaktır.benersoy
5 yıl önce - Prş 12 Nis 2012, 01:56benersoy
5 yıl önce - Prş 12 Nis 2012, 21:44alit
5 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 00:56Ahmet Kozanlı
5 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 01:17

Alıntı:
islam ortaya çıkmadan çok once de, Kabe bir hac yeriydi. Kabe kelimesi olasılıkla yaklaşık MÖ 1700 lerde, Tamil dilinden gelme bir kelimedir.


Kabe arapça da Küp demek değil midir? Kabe ismi küpten gelir diye biliyorum. Hindistandaki tapınaklar ile ilişkisi olduğunu düşünmüyorumsayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET