Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Ertuğrul MERTEL

2 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:31

Bu güneş hareketlerine olan Namaz engeli bildiğim kadarı ile ;
O dönemlerde Güneşe tapanlarla aynı saatlerde yapılmasıdışarıdan bakıldığı zaman Müslüman ile Güneşe tapanların karışmaması ve Münafık yaftası ile addedilmemesi için koyulmuş bir ilkedir ...

Hatta Ezanda Diğer ibadete davetlerle karışmasın diye Malum uzun süre üzerinde konuşulmuştur vakitleri bildirme aracı ne olsun diye ...

Güneşin hareketleri tüm dünya üzerinden görülebilen Temel bir belirgedir ve ondan dolayı seçilmiştir büyük ihtimalle Allah tarafından ...
Fakat adam ben güneşe tapıyorum derse farklıdır malum.
Güneşi bir araç olarak görüp onun hareketlerine göre bir zaman mefhumu koymak onu Araç yapmaktır ki o zaman o bir Yaratılmış olur ... Kudsiyet atfedilmez bu durumda ...

En son Ertuğrul MERTEL tarafından Çrş 11 Nis 2012, 15:33 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ahmet28
2 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:32

Alıntı:

Kafam karıştı. Peki islamda namaz vakitlerinin, güneşin hareketiyle ilgisi var mı ? Mesela sabah namazı güneş doğarken kılınmıyor ama sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı gene de güneşin hareketiyle ilgili.

Bu ne biçim mantık? Vakti, güneşi, ay'ı yaratan Güç; insanıda yaratan Güç aynıdır. Birdir.
Hem Müslümanlar tam güneş doğarken namaz kılmazlar, daha geç kılarlar. Zirâ güneş doğarken, mecusi türü insanlar güneşe taparlar.

insanlığın en başından beri inanç ikiye ayrılır:
- maddenin, gözle görünenin yaratamayacağını bilenler (Müslümanlar);
- maddenin bir biçimde yaratabileceğini düşünenler (mecusi, animist, ... modern versiyonuyla "doğa" diye Darwinistler).

behcoo
2 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 15:32
çok güzel soru...

İşte sırf bu bile günümüzde güneşe tapma dinleri haline gelen hıristiyanlık,budizm,musevilik gibi dinlerin ritüellerinden etkilenilmemesi için insanlığa gelen bir vahiydir.Namazda yapılan ritüellerin zamanla güneşe tapma ritüelleri haline gelmesini engellemeye yönelik bir yasaktır..

Gök_Sel
2 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 16:02

Aziz Malaki'nin Papalar Kehaneti diye bir kehanet var belki duymuşsunuzdur.
Detayları aşağıdaki linkte okuyabilirsiniz. O kehanete göre bu papa sonuncu papa olarak görülüyor.
Demek ki Hristiyanlık dünyasında birşeyler yakın bir zamanda değişecek.
Artık hangi sebepten dolayı olacak birlikte göreceğiz.

http://jurnalhaber.com/152-papalar-kehaneti-8207.html

Oktay+

2 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 18:30

Alıntı:
Kafam karıştı. Peki islamda namaz vakitlerinin, güneşin hareketiyle ilgisi var mı ? Mesela sabah namazı güneş doğarken kılınmıyor ama sabah, öğle, ikindi, akşam, yatsı gene de güneşin hareketiyle ilgili.

Hint kaynaklıdır. Güneş namazları vardır hinduların.

Dikkat edersen namas(namaz) diyorlar. Selamlaşırkan namaste diyorlar. Suryana namaskara "güneşe selam" gibi bir şey oluyor. Kısacası hindu kaynaklıdır. Farslardan bize geçmedir.
Zaten Kur'an da namaz hiç anlatılmaz. Onun yerine salat kelimesi kullanılır. Dua, dolaylı yoldan ibadet, gerçekte ise yakarış etmek anlamı taşır. Salat kelimesinden türetilen salavat ve türevlerine baktığınızda da "dua" olduğunu görürsünüz. http://panteidar.reklam.com/2009/11/29/salat-salavat/

Gerçekte İslam öncesi Araplar da namaz kılarlardı. Bu durum Kur'an da enfal-35 de bu konu ediliyor. Onların namazlarının iyi olmadığı söyleniyor. Ayrıca tespih çekmekte Hint gurularının sabah akşam yaptığı bir ritüeldir. Onlar da namaz öncesi abdest alırlar...

Budist namazı;

Hindu namazı;

Tespih;

Kabe'deki hacer-ül esved ve hinduların şiva linga taşı aynıdır.
Hacılar Kabeye doğru ilerlerken başlarını ve sakallarını traş etmeleri istenir. Kutsal bir hal almaları beklenir. İki adet beyaz kumaştan dikişsiz, temiz, bez giyerler. Ehrama girerler. Aynı uygulama, bire bir, vedik tapınaklarına giden hindular için de geçerlidir ve hindular da Şiva mabedlerini tavaf ederler.

Alıntı:
Saivagama ve Veda Kutsal Kitaplarında bütün Shiva tapınakları, Shivalinga (Shiva’nın sembolü) doğu yönüne bakacak şekilde inşa edilirler.
Dünyadaki tüm tapınaklarda bu gözlemlenir. Tapınağın giriş kapısı her zaman doğu veya kuzeydoğu yönüne bakar. Vaastu’ya gore (bir mekanı fiziksel ve metafiziksel güçlerle uyum içinde olacak şekilde düzenlemek, tasarlamak), ibadet bölümü her zaman evin kuzey doğusunda olmalıdır ve tanrı-tanrıça simgeleri de doğuya bakmalıdır. Evin giriş kapısı doğuya ya da kuzey doğuya bakmalıdır. Bu durum, Kabe’nin girişi ve Hacerül Esved’in yerleştirildiği yerde de aynı şekilde görülebilir.

Alıntı:
Klasik Arap dili bugünkü Arabistan’da değil, Levant denen, Arabistan yarımadasının kuzeyinde, Akdeniz’den başlayarak bugünkü Suriye ve Irak’ı içine alan geniş bölgede gelişmiştir.
islam ortaya çıkmadan çok once de, Kabe bir hac yeriydi. Kabe kelimesi olasılıkla yaklaşık MÖ 1700 lerde, Tamil dilinden gelme bir kelimedir.
Tamil’de Nadu Kabaalishwaran tapınağı tanrı Shiva’nın tapınağıdır ve Kabaall, tanrı Shiva’yı temsil eder

Kaynak: Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) kütüphanesi, Sayar-ul Okul, sayfa 315).

Son olarak, Arap yarımadasına ismini veren kralın kim olduğunu merak eder misiniz ? King Vikramaditya

mursel1
2 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 20:15

Alıntı:
Onun yerine salat kelimesi kullanılır. Dua, dolaylı yoldan ibadet, gerçekte ise yakarış etmek anlamı taşır.

Doğru başlangıç ama yanlış yöneliş

namaz kurani bir terim değildir

salattır aslı

salat ise tüm mahlukatın faydasına eklamleri hareket etirmek manasını taşırki kamu yararına çalışmak demektir

gün içinde kamu yararına çalışırken bunun sembolik ifadesi olarak yani nüsuk olarak 5 devreye blünmüş hareketler ve dualar icra edilir.ama asıl manası belli hareketleri tekrar etmek değildir o nüsuktur.salat ibadetinin asıl manası yaratılmışlar yararına çalışmaktır.

benersoy
2 yıl önce - Prş 12 Nis 2012, 01:56

hiristiyan ülkesinde yasiyorum, dogrusu ben bunlari bilmiyordum,
balik hac dayre 22-25 vs. simgelerin inanclariyla bir ilgisi oldugunu biliyordum
fakat eski günes tanrisi inancindan bütün inanc motiflerinin
vatikan tarafindan kiristiyan inancina ayar verilip adepte edildigini gördüm,
gercekten ilginc, güzel bir calisma olmus.

benersoy
2 yıl önce - Prş 12 Nis 2012, 21:44

burcun isledigi "vatikanin gercek yüzü" 1. Bölümde
konuya iliskin bazi ülkelerin hac isareti seklindeki yildizlarin bayraklarina
islediklerini gördüm, konuyla alakalimidir tesadüfmüdür bilmiyorum?
mesala örngn, yeni zelanda ve avusturalya bayraklarindaki yildizlar,
burcun koymus oldugu resimdeki hac seklinin yatay simetrik olarakda cok benziyor!
ilgimi cekti, paylasayim dedim.

- Günler 25 Aralık'ta uzamaya başlar -> Jesus dirilir ve yükselir

Haç işareti
22, 23 ve 24 Aralık'ta güneş en düşük haldeyken Crux (güney çarpı) ismi verilen yıldızlar grubunun tam altındadır. Bu yıldızlar grubuna antik çağlarda (yani Jesus doğmadan binlerce yıl önce) haç işareti şeklinde yazılırdı. Ve bu yüzden güneş'in ölümü Crux yıldızlar grubunda olmuştur denilirdi antik çağlarda. Zaman geçtikçe bu kişileştirildi.

new zeland

australia

alit
2 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 00:56

Hint mitolojisindeki bir tanrı olan Krishna İle Hıristiyanlık dünyasının Hz. İsa anlayışı arasında dikkat çekici benzerlikler de vardır. Aşağıdaki bağlantıyı incelerseniz gerçekten de oldukça ilginç olduğunu görebilirziniz.

http://www.religioustolerance.org/chr_jckr1.htm

Ahmet Kozanlı
2 yıl önce - Pts 16 Nis 2012, 01:17

Alıntı:
islam ortaya çıkmadan çok once de, Kabe bir hac yeriydi. Kabe kelimesi olasılıkla yaklaşık MÖ 1700 lerde, Tamil dilinden gelme bir kelimedir.

Kabe arapça da Küp demek değil midir? Kabe ismi küpten gelir diye biliyorum. Hindistandaki tapınaklar ile ilişkisi olduğunu düşünmüyorum

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET