Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Oktay Kasman

11 yıl önce - Sal 23 May 2006, 02:54
Simit,Mısır,Şerbet satanlara Fes giydirilmesi hakkında - [YAŞAM]

İstanbulun bazı büyük meydanlarında,Simit,Şerbet,Mısır gibi yiyecek maddelerini satanlara
cepkenvari kıyafetlerin üzerine FES giydiriliyor. Eskiden  Eminönünde Balık satan tekneler
kaldırılmadan önce bunların satıcıları bile Fes ile balık satıyorlardı.
Hatta Şişli de Hürriyeti Ebediye Caddesinin Ergenekon Caddesine bağlanan kısmında Mezarlı
duvarlarını süslemek amacı ile yapılan resimlerden birinde Yaşmaklı bir kadın ve fesli bir
erkek var.Belediye Sağlık Dispanseri karşisındaki duvara bakanlar görebilirler.
Ben eskiden beri Belediyeler tarafından belki sempati maksadı ile yapılan bu kıyafetlerin
maksadını anlayamadım.Kanunlarla yasaklanmış fes,ayrıca Türklerin Milli bir kıyafeti değildir.Fes ,islamiyetten sonra ilk defa FAS da giyildi .Osmanlılarda Serasker ve Keptanıderya Koca Hüsrev Paşa Akdenizde bir sefer dönüşü kalyoncu askerlerine fes
giydirmişti. II.Mahmut  bir genelge ile ordu mensuplarının fes giymelerini 1832 yılında
mecburi kıldı.Kavuk,Sarık gibi başliklar giyen Osmanlılarda Fes büyük yenilikti.Kaldı ki
Osmanlı devrinde bile Ordu mensupları ve devlet memurlarından başkası fes giyemiyorlardı.
Öyle Simitçi,Şerbetçi gibi seyyar satıcıların fes giymesi yasaktı.Ayrıca Cumhuriyet devrinde
de Fes giyilmesi  kanunla yasaklanmıştır. Gezdiğim dış ülkelerde de Şovalye
kılığında,demir zırhlar içinde,hamburger satan kimseye rastlamadım. Bu işleri bir daha düşünsek mi aceba?

aliserdar

11 yıl önce - Sal 23 May 2006, 03:26

Selam Oktay,
Yazindaki sadece su son iki satira katiliyorum.
Alıntı:
Gezdiğim dış ülkelerde de Şovalye
kılığında,demir zırhlar içinde,hamburger satan kimseye rastlamadım. Bu işleri bir daha düşünsek mi aceba?

Sizden gecmisinizden utanc duydugunuzu hissediyorum.Fes bizim milli kiyafetimiz olmasada benimsedigimiz bir kiyafettir.Fes utanilmasi gereken kiyafet olmamali.
Bakin uzaktaki bir osmanli sehrinde bosnada insanlar neler giyiyordu.
Lutfen Gecmisimizden Utanmiyalim...

Oktay Kasman

11 yıl önce - Sal 23 May 2006, 10:23

Kıymetli Ali Serdar ,bu yazıdan geçmişle utanmak manası nasıl çıkıyor,anlayabilmiş
değilim.Demek ki yalnız ben değil,kıyafet kanununu çıkartanlar da geçmişle utanıyordu.
Burada verilmek istenen mesaj, Türk halkının şu an kullanmadığı,geçmişte misyonunu
tamamlamış ve şu an yaşayan hiç kimsenin görmediği,nostaljik değeri olmayan bir kıyafettir.Ayrıca Dünyada ilk bağımsızlık savaşı vermiş bir ulusun çocukları olarak geçmişi
ile öğünmek bizim en büyük gururumuzdur. Saygılarla.

Rifat Behar
11 yıl önce - Sal 23 May 2006, 11:00

Bu tartışmayı son derece manasız buluyorum. Fes Osmanlı ve Türk kültürünün bir parçasıdır ve bizim geçmişimizdir. Utanılacak veya saklanacak bir tarafı da yoktur. 70 yıla yakın bir süreyle toplumumuzun tüm kesimlerince benimsenmiş ve kullanılmıştır. Dolayısıyla eski kültürümüzü hatırlamak ve yaşatmak babında yapılan böyle bir uygulamaya karşı tepki vermeyi anlamsız ve saçma buluyorum.

korkmazay

11 yıl önce - Sal 23 May 2006, 12:18

Türkiyemizin geleceği ile ilgili çok daha vahim olaylar varken böyle zamansız basit konularla ortalığın bulandırılmaması dileğiyle.......yöneticiler nerdesiniz..

Murat Yigit

11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 18:22

Osman Abımız ( profılınde emeklı yazdıgı ıcın)
fes,ayrıca Türklerin Milli bir kıyafeti değildir.Fes ,islamiyetten sonra ilk defa FAS da giyildi  
demiş  
      pekı Osman abı sana 2 sorum var
       1- sana zahmet şu türklerin milli kıyafetı nedır soylermısınız
       2- İslamıyetten sonra demıssınız nasıl yanı fasınmı bızımmı islamı kabul edısımızden Fas'ınmı ıslamı kabul edısınden sonra Fas da gıyıldı
       şimdiden cevablar ıcın teşekkur ederım  
   Benım yorumuma gelınce bu kadar ustunde durulacak bır mevzu degıldır aslında fes bu satıcıların bunu gıymesının sebebıde bence eskıye özlem ve pazarlama teknıgı olarak goruyorum mesela türk lokumu gıbı  aslında lokum bızde meshur degıldır ama kullanıyoruz

Alper Minaz
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 18:49

Atatürk, fesi 1920 li yıllarda kaldırdı. Şimdi neden tekrar fes e dönüyoruz anlamadım.

Turquality

11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 18:58

bazi yerlerde olursa iyi iolur zaten bizim kultur , her ulke gibi bizimkiler de bizde dursun Istanbul bir sehir olsunki turk imzasi hic kalkmasin kalkmazda inssllh

Kazandibi
11 yıl önce - Cum 26 May 2006, 19:45

Hadi fes "idare eder" ama, şalvar çok tipsiz bir kıyafet

İyi ki kaldırılmış

Aslında takım elbise üzerine giyilen "püsküllü" ve iyi kumaşlı beyefendi fesi (püskülsüz gariban fesi değil) bence çok şirin bir şapka, hatta Batı ülkelerinde püsküllü fesin meraklısı çoktur ve pek çok özel kulübün üye toplantılarında giyilen şapkadır.

Özellikle 19. yüzyılın sonu ve 20. yüzyılın başında Batı ülkelerinde moda olan "Oryentalist" akımla birlikte "püsküllü beyefendi fesi", şirinlik maksadıyla Avrupalı zenginlerin arkadaş toplantılarında ve partilerde giymekten hoşlandıkları bir şapka haline gelmişti.

Zamanında Mussolini de bu püsküllü fese özenip subaylarına "siyah renkli ve bol püsküllü" bir versiyonunu giydirmişti. Faşist çocukların (Figli della Lupa - bizdeki "Yavru Kurt" deyimi buradan gelmektedir ve bence düzeltilirse iyi olur) yetiştirildikleri ilkokullarda da bu şapka takılmaktaydı.

Her neyse, sözün özü şu ki bu şapka türü zamanını çoktan doldurmuştur ve günümüzde şerbet/simit satıcılarının taktıkları "püskülsüz gariban fesi", püsküllü beyefendi fesine oranla daha karaktersiz ve cazibesiz bir şapkadır.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet