Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir - Özel Çamlaraltı Koleji

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
mustafasenel
12 yıl önce - Prş 05 May 2005, 01:04
İzmir - Özel Çamlaraltı Koleji

İZMİR ÖZEL ÇAMLARALTI KIZ KOLEJİ

İZMİR ÖZEL ÇAMLARALTI ERKEK KOLEJİ

14 öğrenciyle eğitim öğretime başlayan, Türk Milli Eğitimi'ne yarım asırdır hizmet veren ve kentimizin ikinci özel okulu olan, İZMİR ÖZEL ÇAMLARALTI KOLEJİ, 1954 yılında MEKTUPÇU semtinde bulunan MEKTUPÇU KONAĞI'nda İzmir eğitim dünyasının duayenlerinden Mehmet Ali SERTATIL tarafından kurulmuştur. Mektupçu Konağı'nda ve Karşıyaka şubesinde eğitim yaşamına başlayan okulumuz adını bahçesinde bulunan çam ağaçlarından almıştır. 1954'te Anaokulu ve İlkokul olarak kurulan ÖZEL ÇAMLARALTI KOLEJİ'ne 1955'te ortaokul ve lise bölümleri de eklenerek "ÖZEL ÇAMLARALTI KIZ KOLEJİ" adı altında eğitim vermeye devam etmiştir. 1960 yılında Buca'nın Heykel semtinde bulunan Horozlu Köşk'te "ÖZEL ÇAMLARALTI ERKEK KOLEJİ" eğitim hayatına başlamıştır. Kız Kolejimiz 1968'de Halilrifatpaşa Caddesi'nde, Mektupçu Konağı karşısındaki bugünkü binasına taşınmış; Erkek Kolejimiz ile 1978 yılında birleşerek "İzmir'in ilk karma eğitim veren özel okulu" ünvanını almıştır. 1981 yılında Anadolu Lisesi statüsüne geçen ilk özel okul olmuştur. 1994 yılına kadar yatılı bölümü olan okulumuz, bu tarihten itibaren gündüzlü tam gün eğitim vermektedir.

90'lı yılların başında Cambridge Üniversitesi'nin TR-032 nolu sınav merkezi olan ÖZEL ÇAMLARALTI KOLEJİ, İzmir'de yabancı dil laboratuvarı bünyesinde kurarak, kullanan ilk özel okul olma ünvanına da sahiptir. (1973)

5000'e yakın mezunu olan ÖZEL ÇAMLARALTI KOLEJİ ülkemizin ve İzmir'imizin önemli kademelerinde görev alan mezunlarıyla gurur duymaktadır.

ÖZEL ÇAMLARALTI KOLEJİ, "Fikri Hür, Vicdanı Hür" kuşaklar yetiştirmeye devam etmektedir.

Ergün Ali BASARAN
11 yıl önce - Pts 22 May 2006, 15:29

Ben Ergün Ali Basaran, o1.01.1960 Kusadasi dogumluyum. Okulumuza 1969 yilinda ilk okul ücüncü sisfta merhaba dedim. orta ve lise siniflarini (edebiyat) tamamlayip 1977 yilinda mezun oldum. Halen yurtdisindayim. Ilkokul sinif ögretmenim Belma Sentürk, Müdiremiz Münevver Diblan ve Müdürümüz Hakki Beydi. Mustafa Sertatil ve Kadri Özüt sinif arkadaslarimdi. Ticaret ögretmenimiz Engin Drikal ve kendisinden coksey ögrendigim Ingilizce ögretmenim Gülsen Drikal hanimefendiydi. Orta ve lisede babamiz ise Sülwyman Özüt idi. Cünkü ben hep yatili okudum. Okuluma coksey borcluyum. Aceba eski mezunlarin bulustugu bir ortam oluyor mu? Cok isterdim. Tesekkürederim Selamlar...253/647.[/b]

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR