Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Batur

11 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 22:35
Bursa ile ilgili bazı istatistiki veriler

• Bursa’daki kültürel etkinlik mekanlarına hiç gitmemiş olanların oranı %57’dir.
• Bursa’da yaşayanların %32.5’i “kendini Bursalı hisseden herkes Bursalıdır” cevabını vererek kentliliğin bir bilinç meselesi olduğunu belirtmektedirler.
• Bursa’ya ilk taşınılan yer seçilirken neyin göz önüne alındığı sorusuna %37.1 ile “akrabalara yakın olması” cevabı verilmektedir.
• Bursa’da yaşayanlara göre; Bursalıların en belirgin özellikleri sıcakkanlı(%21), hoşgörülü(%18), misafirperver(%17), saygılı(%13) ve dürüst olmaları(%9)’dır.
• Bursa’da oturulmak istenen semt için belirlenen kıstaslara bakıldığında birinci sırada %27.2 ile “gelişmiş olması” gelmektedir.
• Memlekete gittiği zaman Bursa’yı özlediğini belirtenlerin oranı %54.9’dur.
• Bursalıların bildikleri en ünlü Bursalı %52.5 ile Zeki Müren, onu çok gerilerden %7.3 ile Cavit Çağlar izlemektedir.
• Bursa’nın geleceğine dönük olarak öngörülenlerin başında %32.8 ile “Kültür Kenti” seçeneği gelmektedir. İkinci sırada ise %29.7 ile Bursa’nın bir “Sanayi Kenti” olarak yoluna devam etmesi gelmektedir.
• Bursa’ya Anadolu şehirlerinden geliş sebebi %58 oranında ekonomik sebeplerdir.
• Bursa’ya geldikten sonra “hayat tarzı”nın değiştiğini beyan edenlerin oranı %46.5’tir.
• Bursa’da yaşayanların %61.4’ü Bursa’yı sevdiğini ifade etmektedir.
• Mutluluk bazında kentle olan ilişkiye bakıldığında Bursa’da yaşamaktan mutlu olanların oranı %62.1’dir.
• Yeşil Türbe’de yatan Osmanlı padişahı nüfusun %71.5’i tarafından bilinmemektedir.
• Bursa, %83 iç göç ve %17 dış göç alarak bugünkü nüfusuna ulaşmıştır.
• Bursa’nın sevilen özelliklerine baktığımızda birinci sırada %32.1 ile Yeşil olması gelmektedir.
• Yaşadığı mahallede, mahalle kültür ve dayanışması yoktur diyenlerin oranı %47’dir.
• “Bursa’yı bir ev olarak düşündüğünüzde kendinizi bu evin nesi olarak görüyorsunuz?” sorusuna %69.5 ile “evin sahibi olarak görüyorum” cevabı verilmektedir.
• Bursa’ya sahip çıkmak için mahallemizi veya semtimizi güzelleştirme derneği kurulsa, üye olurum diyenlerin oranı %63.3’dür.
• Bursa’da yaşayanların %28.3’ü Osmangazi Türbesi’nin nerede olduğunu bilmemektedir.
• Çocuklarının kendilerini Bursalı olarak tanımlamalarını isteyenlerin oranı %60.8’dir.
• Bursa’ya göç eden insanların %13’ü Erzurum, %8.6’sı Artvin, %6.3’ü Samsun, %4.3’ü Trabzon, %3.9’i Muş, %3.7’si Ankara, %3.3’ü Balıkesir, %3.2’i İstanbul, %3.1’i Diyarbakır, %2.6’sı Kars, %2.4’ü Rize, %2.1’i Giresun, %1.7’si Gümüşhane, %1.6’sı Sivas, %1.5’i Adana, Elazığ ve Konya, %1.4’ü Ağrı, Bilecik Erzincan, %1.3’ü Kütahya, %1.2’si İzmir, Niğde, Ardahan ve Tokat, %10.4’ü yurt dışı ve %12’si de diğer illerden gelmiştir.

Kaynak: Bu verileri Büyükşehir Belediyesi tarafından yayınlanan "Bursa Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Projesi" kitapçığından derledim. Kitapçığı da geçen hafta sonu yapı yaşam fuarındaki Büyükşehir standından aldım. Bir dahaki fuarda yine stand kurulursa temin edebilirsiniz.

Ebru K.Türk
11 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 22:48

Alıntı:
• Bursalıların bildikleri en ünlü Bursalı %52.5 ile Zeki Müren, onu çok gerilerden %7.3 ile Cavit Çağlar izlemektedir.

Aslında üzüldüğüm bir sonuç bu madde. Yani Zeki Müren'in ardından gele gele Cavit Çağlar mı gelmiş? Yazık.

Mustafa Kemal'in kızı ve İlk kadın Pilot Sabiha GÖKÇEN ile yine Mustafa Kemal'in en sevdiği sanatçılardan olan; TSM'nin dev ismi Müzeyyen SENAR gibi isimlerin en azından Cavit Çağlar'dan çok daha yukarıda bir yerlerde olmasını beklerdim.

Neyse en azından Zeki Müren'i tanıyanlar çok çıkmış.

Tabi Zeki Müren gibi yakın zamanda vefat eden böyle büyük bir sanatçının bile ilk akla gelen isimlerde ancak %52.5 oranında çıkması bile bence bir hayal kırıklığıdır. Çünkü diğer isimler daha eski olduğundan hatırlanmamasını nispeten anlarım fakat bu ismin unutulacak kadar eski olduğunu sanmıyorum.  

uguremre

11 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 22:48

Merhaba batur  paylaştığın için sağol fakat bir şey sorucam...
Bu anket ne zaman ve kaç kişi üzerinde yapıldı, bir bilgin var mı???
Gerçeklik payı düşük gibi geldi...
Mesela
Alıntı:
• Bursa’da yaşayanların %28.3’ü Osmangazi Türbesi’nin nerede olduğunu bilmemektedir.

Bu madde kesin bir yargı içeriyor fakat Bursa da yaşıyorum kimse bana Osmangazi türbesinin nerede olduğunu biliyor musun diye bir şey sormadı...
Aynı şekil de
Alıntı:
• “Bursa’yı bir ev olarak düşündüğünüzde kendinizi bu evin nesi olarak görüyorsunuz?” sorusuna %69.5 ile “evin sahibi olarak görüyorum” cevabı verilmektedir.
bu da...
Yanlış anlama sadece gerçeklik payını merak ettim...
Saygılar....

Batur

11 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 23:16

Merhaba Uğur,
Ankete kaç kişi katıldığı hakkında bilgim yok (bulamadım) ama anket 2005'in sonlarında yapılmış. Veriler bahsettiğim kitabın sayfalarının kenarlarına dipnot olarak yazılmış. Benim anladığım, bu anket yoğun göç alan ve yeni göç edenlerin çoğunlukta olduğu mahallelerde yapılmış. Zaten bu çalışmanın amacı da Kentlilik Bilincinin artırılması olduğundan anketin gerçeklik payının yüksek olduğunu düşünüyorum.

http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=1155 buradan biraz bilgi alabilirsin.

Ebru K.Türk
11 yıl önce - Pts 27 Mar 2006, 23:21

Bu konuya benzer bir konuya başka bir başlıkta değinmiştik ama şimdi bulamadım.

Neyse orada da demiştim yada başkası söylemişti de aklımda kalmış sanırım ama tekrar edeyim. Malesef Bursa'da örneğin YavuzSelim veya Yunuseli mh civarında oturup da daha Yeşil Türbeyi hiç görmeyenler var. Hatta AltıParmak caddesine Dışbank şubesi açıldığında "Bankaların hepsi şehrin dışında. Bu nasıl Belediye..?"  diye söylenen insanları bilirim. O açıdan Osmangazi Türbesini bilemyenlerin oranının da bu kadar yüksek çıkmasına şaşırmadım desem yeridir.

SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Sal 28 Mar 2006, 17:54

Anketteki bazı bilgilerin düşük olduğunu düşünüyorum ben de.Ancak Bursa'ya yeni göç edenlerin yaşadığı yerlerde yapıldığına göre anlayışla karşılanabilir.Uzun zamandır Bursa'da yaşayanlar  arasında yapılsaydı sanırım bazı sonuçlar bizi daha memnun edecek yönde olurdu.

Osmangazi ve diğer türbelerin bilinmeme oranı ise bence kesinlikle doğru.Geçenlerde benim yanımdaki bir arkadaş bile Bursa'ya gittiğimizde (Gemlik'te yaşıyorum) Yeşil Türbe'yi, Emir Sultan'ı bilmediğini,kendisini gezdirmemi söyledi.İnanın çok şaşırdım."Ciddi misin yoksa şaka mı yapıyorsun?" diye bile sormuşum;ki bu arkadaş 24 yıldır buralarda yaşıyor.Varın gerisini siz düşünün.

Bu karamsarlık tablosu içinde gelecek için olumlu düşünmemize yetecek çalışmalar da yapılmıyor değil.Bursa'nın fiziksel olarak gelecekte çok daha mükemmel olacağına inandığım gibi insanların kafalarındaki Bursa'nın da gelecekte çok daha iyi bir yerde olacağını söyleyebilirim.

SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Cmt 13 May 2006, 18:24

Bursa'da yaşayanların %13.5'i üniversite mezunu(imiş).

Türkiye ortalamasını bilmiyorum ama sanırım bu oran epey yüksek.İlçeleriyle beraber 2,5 milyon nüfuslu bir Bursa'da, üniversite mezunlarının sayısı bu istatistiğe göre yaklaşık 335.000 kişi.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet