Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hakkarinin manevi değerleri

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
mutaf sonya
5 yıl önce - Cum 27 Oca 2012, 18:09
Hakkarinin manevi değerleri

Yıllarca bir şekilde izole edilen ötekileştirilen bir zamanlar ilmin bilimin medreselerin alimlerin evliyaların otağı olan Hakkarinin biraz da manevi yönlerinden bahsedelim istedim.İşe öncelikle Hakkari de hala bile dilden dile kerametleri yayılan seyyid tahai hakkari hazretlerinden başlamak istedim. Seyyid tahai hakkari hazretleri: silsileyi aliyenin 31. halkasıdır. (Silsileyi aliye:mürşid olan evliyadan yetiştirdiği talebesine sıralı biçimde geçen halka) Seyyid Abdulkadir Geylanin 11. kuşaktan torunudur. Mevlana Halidi Bağdadi hazretlerinin hailfelerindendir. Ne zaman doğduğu bilinmemekle birlikte Şemdinli yakınlarındaki Nehri de 1853 yılında vefat etti. Çocukluğundan beri olağanüstü haller kendisinde görüldü. Üstün zekasıyla herkesin ilgi odağı oldu. Onu gören herkes ilerde büyük bir insan olacağını söylerdi. Seyyi Abdulkadir Geylaninin manevi işaretiyle Mevlana Halidi Bağdadien 80 gün boyunca ders aldı zahiri ve batıni ilimlerde ilerledi ve sonra Şemdinli yakınlarında bulunan Nehriye geldi orda bir medrese açtı eğitim verdi kendi döneminde Nehri o kadar eğitim için rağbet edilen bir yer oldu ki nüfusu 16 bine kadar yükseldi 16 bin günümüz için az gelebilir fakat o dönemler için hele hele bir kasaba nüfusu için 16 bin çok yüksek bir rakamdır. Ancak onun vefatıyla birlikte medreseye rağbet azaldı ve zamanla virane oldu ve şu an viran haldedir.Umarım turizme kazandırılır.

İsmail Kılıçaslan
5 yıl önce - Cum 27 Oca 2012, 18:56

1600lü yıllarda yaşamış Kürt edebiyatçı ve aynı zamanda mutasavvıf Ahmed-i Hani (Ehmedê Xanî) aslen Hakkarilidir.
Tahsili için Hakkariden zamanın ilim yurdu Doğubeyazıta göç etmiş ve eserlerini burada yazmıştır.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET