Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Cep Telefonu İle Dolandırılmaya Dikkat !
« önceki   123 ... 567 ... 101112   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Hasan Durmuş

2 yıl önce - Çrş 11 Oca 2012, 18:41

Geçen günlerde de beni 212 963 11 44 numaradan birileri aradı. 963 ü görünce ne olur ne olmaz diye açmadım. Çaldı çaldı kapandı. İstanbulda 9'lu seri ile başlayan telefon varmı.

En son Hasan Durmuş tarafından Çrş 11 Oca 2012, 18:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

ersindonmez

2 yıl önce - Çrş 11 Oca 2012, 18:46

Alıntı:
Turkcell i aradım hattım mobil ödemelere açıkmış ve bana ww.gamesilk.com (w kasıtlı eksik yazdım adrese yanlışlıkla tıklanmasın diye) adresinden oyun mesajı gelmiş 2 gün içinde 5 defa. Bende bunlara güya evet diyerek onaylamışım. Halbuki böyle bir mesaj görmedim ve onaylamadım.

Akif Bey bu yazdığınız site silkroad benzeri oyunlara oyun içi premium üyelik alım işlemleri için kullanılmaktadır.10-20 yaşları arasında bir çocuğunuz var oynadığı oyunda ek özellikler alabilmek için sizin telefonunuzdan kredi almış olabilir.
Şahsen ben de bu site üzerinden kredi almıştım daha önce

İsmailSY
2 yıl önce - Çrş 11 Oca 2012, 20:02

Bu yaz, bizim yakın bir akrabamızı telefonla arayıp kendilerini Savcı olarak tanıtmışlar..Daha sonra ''hesaplarınıza terör örgütü ulaşmak istiyor.Bu yüzden vereceğimiz hesaplara bütün paranızı yatırırsanız paranızı korumuş olursunuz.'' demişler...Yakınımızda tutmuş 120 bin TL sini yatırmış..Adamlar 15 dakikada silip süpürmüşler..Basit bir dolandırıcılık gibi geliyor; ama telefonda arayan kişi ''ileride bankanın karşısında mavi renkte bir araba var içindekiler bizim sivil polisler.O yüzden kaygılanmayın..'' demişler...gerçekten de içinde 2 kişi olan mavi bir araba varmış...daha yakalanamadılar yalnız Şanlıurfa merkezli oldukları belirlenmiş çetenin...Diyeceğim o ki adamlar profesyonel çalışıyorlar...Dikkat Edin..!!

Murat UZUN

2 yıl önce - Çrş 25 Oca 2012, 14:48

Arkadaşlar 05321114011 numaralı telefondan aradılar elektrik faturalarınızı düzenli ödediğiniz için yüzde 30 indirim kazandınız kredi kartı bilgilerinizi teyit ettikten sonra indirime başlayacaksınız dedi.Ben tabi anlamadığımı detaylı anlatmalarını istedim bu sefer olayı değiştirdi sigortanıza yakın bir yere alet takacaklarını bunun tasarruf sağlayacağını normalde 600 tl olduğunu elektrik faturasını düzenli ödediğim için 166 tl olduğunu hazirandan sonra zorunlu olacağını kaçırmamı isterse 12 taksit bile yapılacağını söylediler. Ben düşüneceğimi söyledim, kapattım. Arkadaşlar sizce bu bir dolandırma yöntemi değil midir? Benim adıma elektrik faturası bile yokken bu insanlar benim elektrik fatura mı düzenli ödediğim bilgisine nasıl ulaşıyor. Bunu otomatik ödeme talimatı verdiğim bankamı vermiştir verdiyse suç değil midir?

Ahmet Çamlı

2 yıl önce - Çrş 25 Oca 2012, 23:56

son zamanlarda benim ve yakınlarımın cep telefomuna da belli aralıklarda bu tarz numaralardan çağrılar düşer oldu. sizler de Dikkali olun derim.

Alıntı:
Emniyet Müdürlüğü, cep telefonu veya gelen aramayı görüntüleyen sabit telefonlara + 393 koduyla bırakılan cevapsız çağrılar konusunda vatandaşı uyardı.

+ 393 belirtilen kodla başlayan numaraların dakikasının 50 dolar (90 lira civarı) ile ücretlendirildiğini belirten emniyet birimleri, yeni dolandırıcılık yöntemi hakkında telefon kullanıcılarını bilgilendirmek için broşür basıp dağıttı.

Dolandırıcıların telefon açarak, "Klonlanan telefon hattınızdan terör örgütleri ile görüşülmüş. Bunu düzeltmemiz için kontör yollamanız veya bankaya para yatırmanız gerekiyor..." sözleriyle başlayarak uyguladığı yöntem yeteri kadar deşifre edilince, bu kez +393 koduyla başlayan bir sistem geliştirildi.

Bu kod ile başlayan cevapsız çağrıyı merak edip arayan vatandaşlar, 'Alo' tuzağına düşerek görüşmenin dakikasına 50 dolar ödemek zorunda kalıyor.

Son zamanlarda şikayetlerin artması üzerine bir broşür bastıran Adana Emniyet Müdürlüğü, telefon kullanıcılarına uyarıda bulundu. +393 ön koduyla başlayan numaralardan bırakılan çağrının dikkate alınmaması gerektiğini belirten emniyet birimleri, arama yapılması halinde aramayı yapan kişinin meraklı vatandaş olduğu için işlemin yasal olduğunu ve sonradan bir itiraz hakkı bulunmadığını belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri ise +393'le başlayan numaralara karşı aramaların durdurulmasının mümkün olmadığını belirterek, "Çünkü bu İtalya'ya yapılacak aramaların engellenmesi sonucunu doğuracaktır" açıklamasını yaptı.

Dolandırıcılık amacıyla kullanıldığı saptanan bazı numaralar şöyle:

"393-1057384, 393-193260006, 393-193260016, 393-193260024, 393-393193260030
ve 393-193260039"

Kaynak

Nes90
2 yıl önce - Prş 02 Şub 2012, 23:48

Bugün bende benzer bir olay yaşadım. Bir gün önce +359'lu bir numaradan arama gelmişti ancak geri dönmemiştim. Heralde ordan bişey elde edemeyince bugünde 0507 434 17 90 numarasından aradılar ve emniyetten aradıklarını söylediler. Arka fonda polis telsizi seslerinin çok sık gelmesi dikkatimi çekmişti ama yine de o kadar ikna edici konuşuyorlardı ki ister istemez tam olarak inanmasam da söylenenleri dinledim önce. Nüfus veya fotokopisini kaybettiniz mi diye sordular önce daha sonra sizin adınıza 14 tane hat çıkarılmış aynı numaranız kopyalanmış ve kimliğiniz de kullanılarak PKK örgütü Kuzey Irak ve İsraille bağlantılarını kuruyor kimliğiniz kullanılarak da 14000 tl para tahsilatı yapılmış falan gibi şeyler söylendi. Kimseye durumumu anlatmamamı gizli bir operasyon olduğunu telefonumun dinlendiğini söyledi. Daha sonra 1 tuşuna basmamı beni savcılığa aktaracağını falan söyledi. O kadar panik oldum ki adamın dediklerini yapmaya başladım. Daha sonra şüphelendim ve size nasıl güveneceğim dediğimde hemen bi turkcell bayine girin vereceğim numarayı arayın dedi aradım 312li bi numara arattı ve balat emniye karşıma çıktı. İşi gücü bırakıp bankaya gittim sözde beni aklayacak makbuzları alacaktım. Bi de bana 3 isim saydı tanıyor musunuz falan diye herneyse bankaya gittiğimde kartım yanımda yoktu. Bu defa postaneye gitmemi söylediler. Ama hala tam olarak ne işlem yapacağımı anlamamıştım kontör lafı falan hiç geçmedi zaten. Sonrasında bana numara vereceklerini söyledi hemen bi dükkana girip kağıt kalem aldım numaraları yazmaya başladım. Ama cep numarası verince daha da şüphelendim ve başka bir telefonla babamı arayıp haber vermek istediğimi söylediğimde adam sinirlendi. "Olmaz, vaktimiz yok hanımefendi" dediği an uyandım. Vaktimiz yok da ne demek? Mantıklı bir gerekçe say bana değil mi? Neyse ben direttim babamı arayacağım vaktim yok ne demek 2 dklık bi görüşme mi size engel olucak dedim. Adam iyice sinirlendi hanımefendi bakın ben burda işimi yapmaya çalışıyorum istesem şu an dosyanızı kaaptır askeri mahkemeye veririm siz uğraşırsınız ben burda namusumla iş yapıyorum siz burda emniyet için çalışan gizli ajan konumundasınız dosyayı mahvedersiniz bilmemne deyince hepten uyandım zaten. Babama anlattım durumu ben o görüşmeyi yaparken baktım kapatmış telefonu.

Aman diyim çok dikkat edin ve benim başıma gelmez demeyin bende öyle diyordum ama bugün kıl payı kurtarınca anladım ki sandığım kadar hafife alınır yanı yokmuş. Artık bigün gerçekten polis arasa cidden başıma iş açıcak bi konuşma tarzıyla yüzüne kapatırım heralde

ahmetsever
2 yıl önce - Sal 03 Nis 2012, 15:36

Alıntı:
Telekonferansla dolandırdılar

Ankara Haymana'da yaşanan dolandırıcılık olayı film senaryolarına taş çıkarttı. Okul idarecisi H.T'ye kendilerini polis olarak tanıtan dolandırıcılar, "Çocuğun terör örgütünün elinde" dedi. H.T'yi telekonferansla, ailesiyle görüştürüp istediklerini söyleten şebekenin oyununu polis bozdu.
...
...
Kaynak

Her geçen gün yeni cep telefonları ile yeni bir dolandırıcılık yöntemi çıkıyor, çok dikkatli olmak gerekir...

ahmet_70
2 yıl önce - Sal 24 Nis 2012, 02:36

Artık emniyetten sık sık uyarı mesajları gelmeye başladı galiba bu tip olaylarda artış var dikkat etmek lazım.

Mehmet Ay

2 yıl önce - Sal 24 Nis 2012, 02:41

Alıntı:
Geçen günlerde de beni 212 963 11 44 numaradan birileri aradı. 963 ü görünce ne olur ne olmaz diye açmadım. Çaldı çaldı kapandı. İstanbulda 9'lu seri ile başlayan telefon varmı.
Var. Artık İstanbul'da bazı numaralar 901 - 963 v.s. gibi rakamlarla da başlayabiliyor.

Kemal ÇONTAY

2 yıl önce - Çrş 25 Nis 2012, 14:37

Yakın bir tarihte ne yazık ki, kardeşim Telefonla dolandırıcılık şebekesinin eline düşerek yaklaşık 5.5 Bin TL'sini kaptırdı.

Dikkat.. Dikkat.. Dikkat....

Bu konuda devletin ilgili birimlerine başvurmamıza rağmen bir sonuç alınamayacağını kendileri bize söylüyor. Çok yazık.

Kimlik bilgileri olmadan Kargoya evrak bile verilemeyen bir düzen içerisinde, dolandırıcılıkla binlerce lira götüren banka hesaplarının sahipleri tespit edilip cezalandırılamıyor!
Bırakın cezalandırılmayı, sözkonusu rakamları gelen hesaplara bile iade edilemiyor.

Bu kepazeliğin tek açıklaması "napalım.. sizde dikkatli olsaydınız.." mı olmalı.

Büyük konuşmayalım. İnsanın basireti bağlanınca oluveriyor demekki. Artık düzgün yaşamakta sıkı sıkıya dikkate ve kurallara bağlı bu ülkede.

Günlerden beri Windows mail adresime müstehcen içerikli mesajlar geliyor.

"adf04705-8ed1-11e1-a884-816a173bc04f@triosaatci.appspotmail.com "

Her defasında engellesem bile aynı uzantı ile klonlanmış, rastgele ön isim takılmış mail adresinden mailler geliyor. Genç, taze, cahil beyinleri kendi çıkarlarına alet ediyorlar. Sanal ortamda dolandırıcılık bu ülkenin öncelikli gündem maddelerinden biri olmuş durumda.

Ne yapacak peki bu ülke insanı?

Kimi nereye şikayet edecek?

Sürekli kulağı gözü açık olmak zorundamı hissedecek kendisini?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET