Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6

Tunceli'nin adı Dersim olsun ..
Evet. Hiç bir mahsuru yok. Değiştirilebilir/Olabilir!! 41.0%  41.0%  [43]
Hayır Efendim. Olmaz/Değiştirilemez!! 54.3%  54.3%  [57]
Bilemiyorum. Ortada kaldım. Olabilir/Olmayabilir de 4.8%  4.8%  [5]
Toplam Oy : 105

zinar seyhan
6 yıl önce - Cmt 26 Ksm 2011, 23:59

eğer dersimli vatandaşlar istiyorsa neden olmasın... buna bölge halkının da hayır diyeceğini sanmıyorum sonuçta halkın benimsediği bildiği isim bu... hala dersim adına ne türküler şarkılar söyleniyor. tunceli ismi fazlalıktır....

Barış23

6 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2011, 00:03

Beyler Şu METİNER E takılıp kaldınız.Hadi diyelim ki Teklif Tunceli Derneklerinden geldi..O zamandamı bu dernekler bir maşa gibi kullanılıyor diyeceğiz...Nasılki Tunceli ismi bana rahatsızlık vermiyorsa o yöre halkının doğduğu yer olan DERSİM ede Öcü gözüyle bakmayalım..Yani DERSİM olduğunda TÜRKİYEDE rejim mi değişecek???...Konuyu o kadar saptırdıkki Paranoya seviyesindeki hayali yorumları hayretle okudum...Biz bu kadar gaddar olamayız....Olaylara At gözlüğüyle bakarsak kendimizi tatmin etmekten öteye geçemeyiz..

Selçuk Alpay

6 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2011, 00:26

Bu vatandaşın Başbakan hakında daha önceden yaptığı ileri geri konuşmaların kayıtları ortaya çıkınca yaranmak için ne yapacağını şaşırdı.Kendisi nereli bilmiyorum Dersimli ise mesele yok.Ama değilse bu konuyu Dersimlilere bıraksın derim.Ülkemizin bir sürü problemi varken bir millet vekilinin bunlarla uğraşması bence çok doğru değil.

fatih civelek
6 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2011, 00:38

Alıntı:
Bu vatandaşın Başbakan hakında daha önceden yaptığı ileri geri konuşmaların kayıtları ortaya çıkınca yaranmak için ne yapacağını şaşırdı.Kendisi nereli bilmiyorum Dersimli ise mesele yok.Ama değilse bu konuyu Dersimlilere bıraksın derim.Ülkemizin bir sürü problemi varken bir millet vekilinin bunlarla uğraşması bence çok doğru değil.

Ben öyle düşünmüyorum Selçuk bey. Metiner'den haz etmeyebilirsiniz. Kendisi Adiyamanlı ve o bölgenin sorunları ile ilgilenmesi gayet yerinde ve doğal. Neden Dersimlilere bıraksın ki? Isterse konuyu bir Denizlili milletvekili ortaya atsın hiç problem olmaması gerekir. Elbirliğı ile konuyu ele almak daha iyi değıl mi? Neredeyse Asırlardan beri Tünceli'nin çıkardığı 'Kamer Genç' isimli milletvekili konuya değinmedi .. Hatta Dersimli olmasına rağmen. Hiç de birşey olmadı. Simdi Metiner konuya değinince mi zorumuza gidiyor. Bırakalım bölgenin tüm milletvekilleri değinsin. El birliğinden güç doğar.

Yazdıklarınıza saygı duyarak, size atfen değil .. yazdıklarınıza mukabil görüşümü öne getirmek istedim. Saygılar.

kaynak: http://www.mehmetmetiner.com/?sayfa=ozgecmis (1960 Adıyaman/Kahta doğümlu)

fatih civelek
6 yıl önce - Cum 02 Arl 2011, 00:59
Emre Uslu | Taraf Gazetesi | 26.11.2011 tarihli makale

Dersim kaçıncı Kürt isyanıydı

Türkiye’de Kürt sorunu konusunda söz söyleyen birçok kesim, akademisyen, aydın, devlet adamı, bir ezberi tekrarlar: “PKK 29. Kürt isyanıdır.” Hemen arkasından Kürt isyanlarına şu örnekler verilir: Şeyh Said İsyanı, Dersim İsyanı, Ağrı İsyanı. “29. Kürt isyanı” kavramını Kürt milliyetçileri çok benimsemiştir. Onlardan esinlenen, onlara öykünen, sol-liberal çevreler de ezberden söylemlerle aynı şeyi tekrarlayıp dururlar. Onlara göre PKK daha önceki 28 Kürt isyanının devamıdır. Bu görüşe karşı benim tezim şudur: Kürt isyanı kategorisinde incelenebilecek ilk ve tek örnek PKK olayıdır (doktora çalışmam).

Bu bağlamda temel argümanlarımdan biri Kürt sorununun daha çok entelektüel sorun olduğudur. Kürtlerin, İsmail Beşikçi gibi birkaç istisnayı saymazsanız, Kürt milliyetçiliğini anlayacak ve taşıyacak Kürt entelektüelleri yoktur. Bu eksiklik doğal olarak Kürt milliyetçiliğini kötü Kemalizm taklidi bir slogan milliyetçiliğine indirgemiştir. Türk sol-liberal çevreleri de, Kürt sorununu, Kürt milliyetçiliğinin ezber ve slogan cümleleriyle muhataplarına aktarmıştır.

Kürt milliyetçilerine karşı üretilen tezler de –daha çok devlet desteğiyle üretildiğinden– çok tutarlı değildir. Bir kısmı inkârcı bir kısmı korku ve paranoya mantığıyla üretilmiş tezlerdir. Bu nedenle ikna edici değildir. Bu nedenle Kürt sorunu, Kürt milliyetçisi söylemin hegemonyası altında Kürt isyanları tarihi olarak tek yanlı kavram bulamacı halinde önümüze konulmuştur.

Kürt sorunu konusunda ‘uzman’ kesimlerin içine düştüğü bu sığlık, son zamanlarda özellikle görünür olmaya başlamıştır. Bunun en net örneği de Dersim gerçeğidir.

Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı belgelerde açıkça görüldüğü gibi Dersim olayı hangi yönden bakılırsa bakılsın bir Kürt isyanı sayılamaz. Açıktan bir isyan değil Kürt kırımıdır.

...

Zira Dersim isyanı diye anlatılan vakıa devletin planlı programlı “Dersimi Islah” projesinin adıdır. Dersimliler bu “Islah” projesine kendi yöntemleriyle direnmeye çalışmış. Yani ortada bir isyan filan yok.

...

Kaynak: http://www.taraf.com.tr/emre-uslu/makale-dersim-k ...aniydi.htm
Yazının devamı: http://haksozhaber.net/dersim-kacinci-kurt-isyani ...3312yy.htm

talhasönmez
6 yıl önce - Sal 06 Arl 2011, 23:25

Sayın Başbakan'ın özrü ve Metiner'in kanun teklifi bence tamamen siyasi çıkarlar doğrultusunda yapılmıştır. Hem Dersim'liler den daha masum olupta katledilen onca insan var eğer devlet özür dileyecekse önce onlardan özür dilemeli.

Ayrıca Dersim'lilere bu işi bırakamayız yoksa adamlar orada özerklik bile ilan ederler.

Ahmet Yakut
6 yıl önce - Sal 06 Arl 2011, 23:34

Yahu ne kadar boş işlerle uğraşıyor bu milletvekili.

fatih civelek
6 yıl önce - Sal 06 Arl 2011, 23:36

Alıntı:
Yahu ne kadar boş işlerle uğraşıyor bu milletvekili.

Aslında boş işlerle uğraşmıyor .. dolu işlerle uğraşıyor. Insan düşüncesi bardağın boş tarafını daha çok görmeye yatkın oluyor çoğu zaman .. bu tip durumlarda tabii ..

Dersim bir isyan değildi .. bir katlıamdı .. ve bu milletvekili bu ilimize ismi-i iade ve itibarı-iade yapabilmek için teklif getiriyor. Olay bundan ibart. TBMM'de uğraşılmayacak da nerede uğraşılacak pekâlâ ..

erkanyure

6 yıl önce - Sal 06 Arl 2011, 23:47

Alıntı:
Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı belgelerde açıkça görüldüğü gibi Dersim olayı hangi yönden bakılırsa bakılsın bir Kürt isyanı sayılamaz. Açıktan bir isyan değil Kürt kırımıdır.
taraf.com

Alıntı:
Komisyonda konuşan gazeteci yazar ve Bağımsız İletişim Ağı Bianet'in kurucusu Nadire Mater MHP'li üye Yusuf Halaçoğlu'nun, "Eline silah alıp dağa çıkanlar hakkında ne düşünüyorsunuz" sorusuna, "Dağdakilerin terörist olmadığı" "isyan ettikleri"ni söyledi.
sabah.com

Ben her iki tanımlama arasında fazla bir fark göremedim. Umarım siyasetçiler görüyordur!

veysel_d
5 yıl önce - Prş 12 Oca 2012, 19:03

bir sorum olacak bu konuda. dersim isyani avrupa basininda kürt isyani olarak gösteriliyor fakat bugünkü tuncelide ve dersim diye adlandirilan yörede kürt degil zazalar yasamakta.

dersim isyani zaza isyanimiydi, alevi isyanimiydi yoksa avrupalilarin dedigi gibi kürt isyanimiydi? bildigim kadariyla devlet isyani bastirirken sünni kürt asiretlerdende yardim aldi.

sayfa 6
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET