Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
fatih civelek
6 yıl önce - Sal 01 Ksm 2011, 23:45

Yıkım çok güçlü bir sembolle başlamalı!BAŞBAKAN Erdoğan'a sunulan düzenlemeyi, bu yazıyı yazdığım saatlerde Kadir Topbaş Habertürk ekranlarında anlatıyor... Verdiği bir detay çok ilginç: Binanın bütün "pay sahipleri de hayır dese, yıkılması gerekiyorsa yıkılacak"!

Sevgili dostlar, "yeni düzenleme" sonrası başta İstanbul olmak üzere Türkiye genelinde milyonlarca bina yıkılıp yeniden yapılacak! Ve Topbaş'ın dediği gibi; şu andaki düzenlemeye göre değil, yeni düzenlemeye göre eyleme geçilecek! Bunun anlamı çok açık: "1 kişi hayır dese, bu iş olmaz" gibi bir söylem artık geçerli olmayacak! YIKILMASI ve yeniden yapılması gerekiyorsa, DEVLET harekete geçecek ve gereğini yapacak!

Sonuç: Bu düzenleme ile "sağlam bir İstanbul'a geçeceğiz" ama birçok vatandaşımızın da özellikle "binalarını dar gelirli olduğu için sağlam yapamayanlarımızın canı yanacak"!
Yıkılacak ve yapılması için borçlanma dahil her seçenek sunulacak. Burada önemli ayrıntı: Devletin iradesinin "herkes için geçerli" olduğunu ortaya koymasında! Daha açık yazayım: YIKIM, devletin gücünü gösteren bir SEMBOLLE başlamalı ve her vatandaş kendi binasını gönül rahatlığıyla yıkmalı-yıktırmalı! Bu sembol ne derseniz, "aksi mahkeme kararlarını zamanla aldıklarını" iddia etseler veya alsalar bile İstanbul için her türlü temel ve estetik riski barındıran GÖKKAFES bence "belli bir kata kadar" yıkılan ilk bina olmalı. Sonrası "% 6-6.5'luk imar iznini geçen Beykoz Konakları" veya başka bir "sınırları aşan yapı" olabilir!

Son söz: Devlet, sonradan hangi "aklileştirme yapılırsa yapılsın", SEMBOL olmuş binaları özellikle uzun yıllar kamuoyunda "kaçak-kanunsuz" olma durumu tartışılan "yapıları" mutlaka yıkmalı ve bu değişime vatandaşını çekmek için BU SEMBOLLER ile başlamalı.

kaynak/yazının devamı: http://www.haberturk.com/yazarlar/yigit-bulut/684 ...-baslamali


fatih civelek
6 yıl önce - Pzr 27 Ksm 2011, 03:21

Yıkım dalgası İstanbul’da dört ilçe ile başlatılacakHüseyin Özay // Hüseyin Özay

Kentsel dönüşüm projesinin yol haritası belli oldu. Tasarı Başbakanlık’a sunuldu. Dönüşüm İstanbul’da Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler ve Büyükçekmece’nin yıkımıyla başlayacak.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, “İktidarı kaybetme pahasına da olsa kaçak ve çürük yapıları yıkacağız” açıklamasının ardından hazırlanan kentsel dönüşüm projesinin yol haritası belli oldu. Buna göre, dönüşüm İstanbul’un dört ilçesinden başlayacak. Bu ilçeler ise, Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler ve Büyükçemece’den oluşuyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm projesi kapsamında hazırlanan yasa tasarısını Başbakan Erdoğan’a sundu. Bakanlar Kurulu’nda imzaların tamamlanmasının ardından tasarı Meclis’te jet hızıyla görüşülerek kabul edilecek. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ise, çürük binaların yeniden yapılandırılması dört aşamalı planla gerçekleştirilecek.

Gecekondular için ayrı proje

Kentsel dönüşümün ilk etapta uygulanacağı illerin başında İstanbul geliyor. Gerek nüfusunun kalabalık olması gerekse deprem riski altında bulunması nedeniyle, İstanbul’daki kentsel dönüşümün ön hazırlıkları yapıldı. Bu çerçevede, İstanbul’daki kentsel dönüşüm, İstanbul’un Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler ve Büyükçekmece ilçelerinden başlayacak. Bu ilçelerdeki kentsel dönüşüm çalışmaları iki ayrı koldan yürütülecek. Bu kolların ilkini, gecekondu bölgeleri oluşturacak. Gecekondular yıkılarak yerine yeni, modern ve depreme dayanıklı binalar yapılacak. Projeler site şeklinde olacak. Gecekondu sahiplerine de, sahip oldukları arsalar dikkate alınarak, yeni konut verilecek. Arsası yetersiz olan gecekondu sahiplerine ise, aradaki farkı uzun vade ile ödeme imkanı sunulacak. Yani, gecekondu sahipleri mağdur edilmeyecek. Bu çerçevede, dört ilçedeki depreme dayanıksız binalar tespit edilecek. Güçlendirilmesi gereken binalar güçlendirilecek. Güçlendirilse de depreme dayanıklı hale getirilemeyecek binalar için ise yıkım kararı alınacak. Bu binalarda dairesi bulunan vatandaşlara, aynı yerden daire, başka yerleşim biriminden daire veya para olarak üç teklif sunulacak. Yeni yasaya göre daire sahipleri üç tekliften birisini kabul etmek zorunda kalacak.

Yıkım kararı için üç’te iki şartı getirildi

Kentsel dönüşümün önündeki en önemli engellerden birisi olarak görülen, çoğunluğun sağlanması için de önlem alındı. Mevcut sistemde, bir binada bulunan 15 daireden bir tanesi itiraz ettiği takdirde, binanın yıkımı gerçekleştirilemiyor. Yeni sistemde ise üçte iki çoğunluk kriteri getirildi. Örneğin 15 dairelik binada, 10 daire sahibi anlaşırsa çoğunluk sağlanmış olacak ve yıkım kararı alınacak. Eğer binada bulunan 5 daire sahibi yıkıma ‘evet’, 10 daire sahibi ‘hayır’ derse bu kez, dairenin yıkımı konusunda Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak. Söz konusu bina, can ve mal güvenliğini tehdit oluşturduğu için, savcılık kararıyla yıkılacak. Dönüşüm sırasında mal sahipleri, kendilerine sunulan ‘Güçlendirme’, ‘yıkımla başka yerden daire veya para tekliflerinden birini kabul etmek zorunda kalacak.

kaynak: http://www.stargazete.com/politika/donusum-4-ilce ...400780.htm


fatih civelek
6 yıl önce - Pzr 04 Arl 2011, 15:48

Orta hasarlılara su ve elektrik yok!Depremle mücadelede yeni dönem yarın başlıyor // 04 Aralık 2011 Pazar, 14:30:17

Sakarya'da deprem sonrası güçlendirilmesi yapılmayan orta hasarlı binalar, yarından itibaren elektrik, su gibi hizmetleri alamayacak.

1999 Marmara Depremi'nin ardından çok sayıda insanın öldüğü ve yaralandığı Sakarya'da, orta hasarlı binalarla mücadele yarından itibaren farklı bir boyut kazanacak.
En çok merkez Adapazarı ilçesinde bulunan orta hasarlı binalar yarından itibaren elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerini alamayacak.
Öte yandan, depremde hasar görmesine rağmen güçlendirmesi yapılmayan orta hasarlı camiler de ibadete kapatılacak. // AA

kaynak: http://ekonomi.haberturk.com/emlak-mortgage/haber ...ektrik-yokİ.Hakkı Erdoğan
6 yıl önce - Pzr 04 Arl 2011, 18:22

Ankara'daki Kentsel Dönüşüm Projeleri

: Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştirdiği, şu anda devam eden ve büyük ve önemli projelerdir :

1. Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi

Böyleydi:


Böyle oldu:
8 bin konutun inşaatı devam ediyor. Hak sahiplerine ait bu konutlardan 4500 adeti yakın bir süreçte, kalanı ise 2012 içinde teslim edilecek. Bu inşaatların tamamlanmasının ardından 10 bin konutluk ikinci bölüme başlanacak.(+)
(+)
(+)


2. Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi

5 etap halinde projelendirilen kentsel dönüşümün ilk 3 etabı tamamlanmış, kalan 2 etaba ise 2012 yılı içinde başlanacaktır.

(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


Uydudan vadideki değişim ; nereden nereye...
http://oi55.tinypic.com/15rb6dg.jpg
http://oi55.tinypic.com/wsnuj5.jpg

Dikmen Vadisi'nin 5'te 3'ü tamamlandı, geriye kalan 5'te 2'lik kısım kapsamında 8 bin gecekondu daha dönüştürülecek. Gecekonduların yıkımı aşamasına gelindi. Baharda yıkımların yapılacağı tahmin ediliyor.

3. Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesi

Türkiye'nin tek parça en büyük kentsel dönüşüm projesi olarak bilinen proje kapsamında 9.5 milyon m2 alanda 15 bin gecekondu yıkılacak.

İlk modern konutlar:


(+)


Devam eden inşaatlar:


(+)


Yeni Mamak, en büyük projelerden birisi olduğu için ilerleme hızı diğer kentsel dönüşümlere göre yavaş.

Bu projenin hızlanması için 2012 yılında şehrin değerli yerlerindeki araziler Büyükşehir tarafından satılıp, elde edilecek kaynaklar buraya aktarılacak. 2012 yılında bu yolla 5 bin konutun daha inşaatına başlanması düşünülüyor.

4. Ulus Tarihi Kent Merkezi Kentsel Dönüşüm Projesi

Ankara'nın eski merkezi Ulus semtinin çevresini sarmış gecekonduları ve bölgenin dokusuna uygun olmayan yeni binaların yıkılıp, yer altında kalmış tarihi eserlerin gün yüzüne çıkarılması, yeşil alanlar yapılması, dokuya uygun yeni binalar yapılmasını hedefleyen bir projedir. Proje kapsamında tarihi nitelikli yapıların restorasyonları da gerçekleştirilmektedir.

Proje kapsamında 3800 gecekondu yıkılacaktır. Buna ek olarak onlarca bölgenin dokusuna uygun olmayan binanın da yıkılması planlanmaktadır.

Bu güne kadar, tarihi bölgelerdeki gecekonduların yıkımları yapılmış olup aralardaki kaçak yapılar temizlendikten sonrasında restorasyon çalışmalarına başlanmıştır.(+)


http://wowturkey.com/tr463/koray006_5794994266_17 ...6cce_z.jpg(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


5. Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi

Yıkımları tamamlanan projenin inşaat ihalesi yapıldı ve Sinpaş kazandı. Sinpaş'ın inşaatlara ne zaman başlayacağı meçhul olmakla beraber Büyükşehir Belediyesi yıkımları yaparak bölgeyi gecekondulardan temizledi. Şimdi sırada şirketin burada modern konutlar yapması var.(+)Değerlendirme

Van'da yaşanan deprem sonrasında, akla gelen bu kentsel dönüşüm işi artık belediyelerin ve hükumetin temel politikalarından birisi olmalıdır. Ankara, kentsel dönüşüm konusunda Türkiye'de en başarılı kenttir. Ama bu başarısı sadece son dönemin ürünü değildir. Sosyal demokrat gelenekten Karayalçın da, sağ gelenekten Gökçek de kentsel dönüşüm konusunu önemle ele almışlardır. Yani bu konular bir belediye başkanının, bir bakanın, bir başbakanın konusu değil kim gelirse gelsin devam ettirilmesi gereken kentsel politikalar haline getirilmelidir.

Buna ek olarak bir de projeleri yaparken dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle TOKİ'nin ortaklığında yapılan dönüşüm projelerinde, kentlerin ve mahallelerin özellikleri dikkate alınmadan yapılan konutlar bazen kötü görüntülerin ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.Bu gibi görüntülerin yaşanmaması için belediyelere büyük görevler düşüyor. Çünkü görüldüğü gibi TOKİ'ye al bu araziyi, modern konutlar yap denilince olan bu. Ama bu mesajın başındaki Kuzey Ankara Projesi'ne bakarsanız farkı görürsünüz. O projede de TOKİ çalışmaktadır ama belediye ile ortak biçimde. TOKİ, Kuzey Ankara'da belediyenin projelerini uygulamaktadır, sadece inşaatı yapmaktadır, başka şeye karışmamaktadır. Bu nedenle Bursa'daki gibi bir durum ortaya çıkmamaktadır.

Hatta belediye gücü yettiği ölçüde inşaatları kendi bulduğu kaynaklarla yaptırmalıdır. Kuzey Ankara dışında, bu projelerin hepsi belediye ve yüklenici firmalar tarafından yapılmaktadır. Böylece hem projeler daha özgün, daha farklı ve bölgeye daha uygun olur ; hem de TOKİ enerjisini başka alanlara kaydırır, kentsel dönüşümle uğraşacağına daha çok sosyal konut yapar.

Yani kentsel dönüşümlerde sorumluluk belediyelere daha fazla düşmektedir. TOKİ gelir, yapar, gider. Ama belediye bunun enini boyunu düşünmeli, gereken müdahaleleri yapmalıdır.

Hoş, bizdeki belediyeler, bunu yapabilecek olsaydı zaten Ankara'da olduğu gibi bugüne kadar da yaparlardı. Yapamadıklarına göre Bursa'daki manzaraları bir süre daha görme durumumuz olacak gibi...


Gizem Çınar
6 yıl önce - Pzr 04 Arl 2011, 18:49

Kentsel dönüşümde nerelerden nerelere gelindiğini görmek gurur verici. Sayın İ.Hakkı Erdoğan Bey'e teşekkür ediyorum, bu bilgileri fotoğraflarla destekleyip bizle paylaştığı için...

fatih civelek
6 yıl önce - Çrş 28 Arl 2011, 15:27

Türkiye'nin Deprem Bölgeleri Haritası güncelleniyorAA - 28.12.2011 - 11:16

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından başlatılan Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası (DBH) güncelleme çalışmasının 2012 yılında tamamlanarak, yeni haritanın Bakanlar Kurulu'na sunulması hedefleniyor.

kaynak/haberin devamı: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1220980ahmetsever
6 yıl önce - Sal 03 Oca 2012, 09:04

Alıntı:
İşte, kentsel dönüşümün yol haritası

Van depreminden sonra gündeme gelen kentsel dönüşümün nasıl yapılması gerektiği konusunu Şehircilik Bakanlığı'nın acil öncelik verdiği illerin yöneticileri ve uzmanlarıyla masaya yatırdı. Herkesin üzerinde birleştiği nokta, dönüşümün il il planlanıp acilen hayata geçirilmesi.
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1223474& ...l-haritasi


Kentsel dönüşüm ile ilgili çok şeyler söyleniyor, ancak bugüne kadar fiilen birşey görmedik gibi, inşallah beklenen kanun tasarısı biran önce TBMM'ye sevk edilir diyelim..


OzanEmre

6 yıl önce - Çrş 04 Oca 2012, 01:03

Star Gazete demiş ki:
İstanbul’un Avcılar, Bakırköy, Bahçelievler ve Büyükçekmece ilçelerinden başlayacak. Bu ilçelerdeki kentsel dönüşüm çalışmaları iki ayrı koldan yürütülecek.


Bahçelievler için söyleyeyim ki; nüfusu 580.000 civarı, bina stokunun yaklaşık %80 hatta %90'nı 5 kat ve üzerinde vede km başına düşen insan yoğunluğu bakımından İstanbul'un en yoğun ilçelerinden (hatta belkide en yoğun ilçesi) Bahçelievler de nasıl bir çalışma yapılabilicek...

Merak ettiğim baya soru var;

- Zira hala Bahçelievlerde eskiye nazaran azda olsa yapılaşma mevcut. Bu yapılaşmalar niye durdurulmuyor ve bazı boş arsa/alanlar kentsel dönüşüm için stok alan olarak ayrılmıyor?

- Yeşil alan bakımından fakir, hatta bazı mahallelerde kaldırımlardaki ağaçlar yada küçük park(çık)lar dışında gerçek manada hiç yeşil alan namına bir şey yok. Hal böyleyken nereye kentsel dönüşüm için yeni binalar yapılabilinecek?

- Millet arabasını bırakacak yer bulamıyor. Bu gibi trafiği etkileyen durumlar için çözümlerde geliştirilecek mi? Yolların genişletilmesi, yeni yollar, otoparklar yapılacak mı?

- Bir mahallesinde 650.000 TL ye daire alınabilirken (hatta daha fazla rakamlarada daireler duydum ama fiyatı ile boğazdaki yalılarla yarışır!), başka bir mahallesinde aynı paraya bina alınabiliyor. Bu kadar rant farkı olan bir yerde nasıl bir sistem uygulanacak yada uygulanabilecek mi?

- Buradaki düşünce, ada ada mı yoksa sadece çürük binalar mı yıkmak? Ada ada yıkılırsa sağlam binalarda yıkılacak mı? Zira bir kaç kez haberlerde Bahçelievlerin %70 küsürü tehlike altında falan deniliyordu. Ben de Bahçelievlerde olduğum için şunu söyleyebilirim ki sokağa kafamı çıkarıp baktığımda gördüğüm binaların %80'ni tehlikeli ve çoğu 99 öncesi yapılar. Aralara serpilmiş tek tük yeni (sağlam diyebileceğimiz) yapılar var. Ada ada olursa onlarda yıkıla(bile)cak mı?

- Senaryoya en kötü tarafından bakıp haberde yapılacağı bahsedilen incelemelerde binaların %70 yada %80'i için yıkım yada güçlendirme kararı çıkarsa vede bütün vatandaşların yıkıma onay verdiğini farzedersek, bu durumda nasıl bir yol izlenecek?

Tavukçu deresi ve çevresinde dere yatağı diye bir genişletme yapsalar dahi işler çok zor olacak görünüyor. Google Earth üzerinden üşenmeden saydım, sadece dere yatağı ve yakınında 1000'nin üzerinde bina var. Çoğuda yüksek ve çok katlı ve de eski binalar.

Kaynak: http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2457639#2457639


Murat Caner
6 yıl önce - Çrş 04 Oca 2012, 01:33

Zorbalık yapılacak.

fatih civelek
6 yıl önce - Prş 05 Oca 2012, 11:04

Kentsel dönüşümün konut deposu askerî alanlar olacakSEVGİ KORKUT - 05.01.2012

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı Kentsel Dönüşüm Yasa Tasarısı, konutlar için arazi tahsisi konusunda radikal yaptırımlar içeriyor.

Buna göre, daha önce sivil kullanıma açılmayan askerî araziler, dönüşüm için kullanılacak. Kamu idarelerine verilen alanlar ile Hazine'nin özel mülkiyetindeki taşınmazlar bakanlığa, belediyeye, valiliklere veya TOKİ'ye tahsis edilecek. Buralarda depreme dayanıklı konutlar inşa edilecek. Araziler 3 yıl içinde amacına uygun olarak kullanılmazsa iade edilecek.

Van'da meydana gelen depremlerin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın hazırladığı kentsel dönüşüm yasasının içeriği belli oldu. Kamuoyunda kentsel dönüşüm yasası olarak bilinen Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu Tasarısı 20 maddeden oluşuyor. Bugüne kadar binaların yeniden inşası, güçlendirilmesi ve kentsel dönüşüm amaçlı kullanımı önünde en büyük engel olarak gösterilen kat mülkiyeti kanununun getirdiği sınırlamalar tamamen kaldırılıyor. Tasarıya göre riskli binanın yıkılıp yeniden yapılması için mülk sahiplerinin üçte iki çoğunluğu yeterli olacak. Riskli yapıların yıkım aşamasında öncelikle malikler ile anlaşma yoluna gidilecek. Anlaşma sağlandığında ev sahibi veya kiracılara kira yardımı yapılacak. Askerî alanlar ve Hazine arazileri kentsel dönüşümde kullanılacak. Her bölgenin dönüşümü ayrı ayrı yapılacak. Devletin yanı sıra belediyeler de kentsel dönüşüme bütçe ayıracak. Riskli bölgelerde imar faaliyetleri durdurulacak.

Haberin devamı/kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1224457sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET