Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
ahmetsever
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 17:08

Alıntı:
Bence bunun yerine içerisinde sanki belli bir TL varmış gibi okutulan ve akbil düşüm sesi çıkaran kartları olmalı, dışarıdan bakıldığında aynı diğerleri gibi olmalı. Otobüse polis bindiğinde ben anlayabiliyorsam, iti uğursuzu da anlıyor...

Çok doğru bir düşünce, yada ücretsiz kart olmalı kartı okutunca diğer ücretsiz kartlardaki gibi ekranda ücretsiz yazmalı. Ayrıca kart v.s. okutmadan bindikleri için insanlar üzerinde sanki otobüse (belki kaba kaçacak ama) beleş binmişler gibi bir hava oluşuyor.

Gerek İETT ve gerekse diğer otobüs işletmeleri açısından (en azından) istatiksel bilgi v.s. edinilmiş olur..

Murat Caner
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 17:48

Sanırım yasa yönetmelikle düzenleme yetkisini Büyükşehir meclisine veriyor.

Kocaeli B.B.'nin yönetmeliğinde düzenleme aşağıdaki gibi:

Alıntı:
TAŞIMA ÜCRET TARİFESİ VE MALİ KONULAR

MADDE 10

A) Toplu Taşıma Araçlarında uygulanacak ücretli veya indirimli yolculara ait taşıma ücretleri UKOME tarafından tespit edilir.

B) Doğuştan veya sonradan herhangi bir nedenle meydana gelen bedensel,zihinsel,ruhsal,duygusal ve sosyal yeteneklerini % 40 ve üstünde bir oranda kaybedenlerden bu özürlülük bilgisini nüfus cüzdanına işleten engelliler ücretsiz ,

C) Tek başına seyahat edemeyecek durumda olan özür sahibi engellilere,(Tespiti Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan) refakat edenlerin ücretsiz,

D) Gazi ve eşi,Şehitlerin dul eşleri ile anne ve babaları,sosyal güvenlik kuruluşlarından yetim aylığı dışında aylık veya gelir almayan ve bu kuruluşlara tabi olarak çalışmayan çocukları,şehit olan anne ve babalarından dolayı yetim aylığı aldıkları müddetçe ücretsiz,

E) T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Md.lüğü bünyesinde görev yapan 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi üniformalı Posta dağıtıcılarının ( Pazar günü hariç her gün 07,00-19,00 arası ) ücretsiz,

F) Emniyet Hizmetleri sınıfı personelini ücretsiz,

G) Jandarma Genel Komutanlığına bağlı subay,astsubay ve uzman erbaşların ücretsiz,

H) Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından verilen sarı basın kartı sahipleri ücretsiz,

İ) Belediye Zabıta görevlileri ücretsiz,

J) 2022 sayılı kanuna göre 65 yaşını doldurmuş muhtaç aylığı aldığını belgeleyen ( Büyükşehir Belediyesi tarafından tespit edilir ) kişiler öğrenci indirimi,

K) Öğrenciler Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen belge ile indirimli,

L) Toplu taşıma araçlarında kullanılacak olan indirimli ve ücretsiz kartlar tek tip olarak Büyükşehir Belediyesi tarağından kent kart olarak düzenlenmesine ve bu düzenleme yapılıncaya kadar eski kartların geçerli sayılmasına,

M) Ücretsiz ve indirimli yolculara ait seyahat kartları (kartlar görülerek ) Ulaşım Daire Başkanlığı “Ulaşım Daire Başkanlığı Seyahat kartları Yönetmeliği “kapsamında düzenlenir.Ücretsiz ve indirimli yolculara ait kart örneklerini gösteren, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından verilen tablonun yolcuların göreceği uygun yere asılması zorunludur.

Ayrıca yönetmelikte bulamadım ama 60 yaş üzeri de indirimli.

http://www.kocaeli.bel.tr/Content.aspx?ContentID= ...oryID=1707

Muhammed Bilben

3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 17:51

aynı uygulama d.bakırdaki otobüslerdede var polisler,zabıtalar,engellilerve basın mensupları bedava yararlanıyor...

samet cosqun

3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 19:59

Alıntı:
Bence bunun yerine içerisinde sanki belli bir TL varmış gibi okutulan ve akbil düşüm sesi çıkaran kartları olmalı, dışarıdan bakıldığında aynı diğerleri gibi olmalı. Otobüse polis bindiğinde ben anlayabiliyorsam, iti uğursuzu da anlıyor...

O zaman polisin caydırıcılık gücünü elinden almış olursunuz. Ama otobüste polis olduğunu bilen arıza adam olay çıkarmamaya imtina gösterir. Zaten önemli olan huzurlu ulaşım. Suçluyu adım adım takip eden Organize Suçlar, TEM, İstihbarat gibi birimlerde çalışan sivil polisin kim olduğu anlaşılmaz zaten, akbil basar, Posta gazetesi okur vs..

Polisin caydırıcılık gücü huzurlu bir ulaşımı sağlar. New York Polis Departmanı (NYPD) zamanında bu konunun üzerine çok eğildi, polislerin iş-ev arasında toplu ulaşım kullanmalarını teşvik edici herşey yapıldı. Başarılı da oldular.

erdoğan06tr
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 20:13

EGO'da personel çocuklarıda kart gösterip bedava biniyor.

berk okul
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 20:33

polislerin ücretsiz binme hakkı yoktur diye biliyorum sadece olay anında gerekliyse binebilirler. tabi bedava biniyorlar polisler neden bedava biner? polisle maaş olarak pek de farkı olmayan örneğin öğretmenlere de bedava olsun o zaman.

Özkan Özçınar
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 21:24

İzmir'de;

*Özürlü vatandaşlar (özür oranı en az %40 olmak şartıyla)
*Refakatçı vatandaşlar
*PTT personelleri (tam emin değilim)
*Polisler
*İzelman personelleri (İZSU, ESHOT, İZULAŞ) bedava binmektedir.

Yaşlılara ise 750 biniş hakkı verilmektedir (Aktarma hakkı ile beraber) Daha varmı bilmiyorum ama aklıma geldikçe yazarım.

Ayrıca;
Öğrenciler; 0.95 TL
Öğretmenler; 1.10 TL ile hizmetten yararlanmaktadır.

SERDARR1

3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 21:46

birde arka kapıdan binen ; Turnikeden atlayanlar; aradan kaçanlar kısaca beleşciler.. .

bunlar ülkemizin her şehirinde bulunurlar

Ayhan
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 21:49

Şehit, gazi, öğrenci tamam hadi polis de tamam ama PTT personelinin ne ayrıcalığı var ki ?

Onur.
3 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2011, 22:49

Alıntı:
Toplu taşıma araçlarına kimler bedava biniyor, neden?

İETT personel eşi, çocuğu da kartını gösterip ücretsiz seyahat ediyor.

Özürlülük konusunda; çocuğu olmayan (13 yıl sanırım) bir vatandaş da özürlü kartı alıp ücretsiz seyahat edebiliyor. Hatta önemli bir ameliyat geçirmiş (misal kalp ameliyatı) bir kişininde özürlü kartı alabildiği söyleniyor...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM