Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
nurcanca
14 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 17:15

kazandibi sanırım istanbul belediyesi seni dinledi. bugün gazetede bu köprünün yıkılacağnı yeride Da Vinci'nin çizdiği köprünün aynısını yapılacağını söyledi.  

ÖvgüYurtan
14 yıl önce - Sal 18 Nis 2006, 22:42

o kadar çok ve önemli tarihi eserin bulunduğu kentte galata köprüsü nasıl sembol kabul edilebilir anlıyamıyorum doğrusu..

Kazandibi
14 yıl önce - Çrş 19 Nis 2006, 05:25

İstanbul'a çok önemli ve dünyaca ünlü bir "evrensel eser" kazandırılmış olur.

Yeter ki gerek malzeme (taş), gerek inşaat teknikleri gerekse uygulama olarak Leonardo'nun çizimine tıpatıp sadık kalınsın.

Leonardo Da Vinci'nin hiçbir mimari projesi gerçekleştirilmedi.

Hatta Norveçliler Leonardo'nun İstanbul için tasarladığı Galata Köprüsü'nün çok küçük ölçekli bir benzerini inşa edince ortalık ayağa kalktı (Leonardo'nun gerçekleştirilen ilk mimari tasarımı olduğu için) ve BBC dahil tüm kanallar bu konuyu haber yaptılar, mimarlık dergileri epeyce bir süre konuyu işlediler.

Köprünün "aslı" gerçekten ait olduğu yere (İstanbul) ve gerçek uzunluğu ile (240 metrelik bir kemer) inşa edilirse işte o zaman "çok büyük olay" olur; ne de olsa Norveç'teki sadece ufacık bir benzeri. Minyatür bir model gibi. Tıpatıp aynısı da değil zaten.

Şu linklere bir göz atın:

http://search.yahoo.com/search?p=leonardo+bridge+ ...p;ei=UTF-8

Ancak böylesine iddialı bir projedeki olası "uygulama hataları" beni biraz endişelendiriyor. Ne de olsa burası Türkiye: Surlar, Zeyrekhane, Kız Kulesi restorasyonları...

Gerçi tüm bu kötü uygulamalar içinde iyi yapılmış olanları da var.

Örnek: Bosna'da restore ettiğimiz Mostar Köprüsü.

Aslında Mostar Köprüsü'nü restore eden ekip, bu işten elde ettiği tecrübe ile Leonardo'nun Galata Köprüsü'nü de gayet güzel inşa edebilir.

Ancak kötü bir uygulama ile de bir çuval incir berbat edilmiş olur. Bütün dünyadan övgü yerine eleştiri alırız (Leonardo'nun gerçekleştirilen ilk mimari tasarımı, yanlış uygulamalar ile tam bir fiyaskoya da dönüşebilir)

Bence böyle bir işi "uzmanına" yaptırmalı.

Bana kalırsa bu köprü İtalya'daki en iyi tarihi yapı uzmanları ve restoratörlere danışılarak ve onların yardımı ile inşa edilmeli ki gerek kullanılacak olan malzeme, gerekse inşaat teknikleri ve uygulamadaki işçiliğin niteliği ve kalitesi Leonardo'nun yaşadığı dönem ile (ve 1502 yılının İstanbul'unda kullanılan yapı malzemeleri ve inşaat teknikleri ile) uyum içinde olsun.sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM