Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kars - Ani Harabeleri
« önceki   123 ... 181920 ... 323334   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 19
mine atafirat
6 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2011, 03:48

Bilgi kirliliğine engel olmak için, aşağıdaki bilgileri paylaşmak gereğini duydum.

1. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2342857#2342857

Bu kilise Ani'deki Ermeni uygarlığından kalmadır. Adı Surp Krikor Lusavoriç kilisesidir. Aynı kilisenin başka bir açıdan çekilmiş fotoğrafını, arkadaşımız Sn. Selahattin Kayış, adını zikrederek paylaşmıştır.

2. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2342877#2342877

Bu harabenin Gürcü eseri olmadığı kesin olduğu gibi, internette bu yolda bulunan tek bilgi bu mesajı paylaşan üyenin söylemidir.

Kilise kalıntısının gerçek hikayesi aşağıdaki linkte verildiği gibidir.

http://www.karskentrehberi.com/ani_antik_kenti.asp

3. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2342880#2342880

Mesajdaki fotoğraf, bir ermeni eseridir. Gürcu eseri olmakla uzak ya da yakın ilgisi yoktur. Adı, Bakireler Manastırıdır. Dünyaca ünlü bir yapıdır.

http://www.virtualani.org/virginsconvent/turkish.htm

(Bu kaynaklar Türk uzmanlar tarafından hazırlanmıştır)

4. http://www.virtualani.org/virginsconvent/turkish.htm

Bu kilise Gürcü eseri değildir. Verdiğim link dikkatle okunursa, üyenin verdiği bilgilerin yanlış olduğu görülecektir.

http://www.virtualani.org/georgianchurch/turkish.htm

Daha sonra, başka bir üye arkadaşımızın Vikipedi'den verdiği link'de ise gürcü mimarisinden söz eden (şoven bir okur tarafından eklendiği kuşku götürmeyen) tek bir cümle vardır. Kaldı ki, Vikipedi (bizim de zaman zaman referans vermemize rağmen) yanlış bilgiler barındırma olanağı yüksek ve itiraza açık bir kaynaktır.

Uzman olmayan kişilerin sanat tarihini değiştirmesine izin verilebileceği düşünülemez. Kişilerin böyle bir iddiası olabir ama, kalıntıları inceleyerek ve sanat tarihinden referanslar vererek bu iddiayı kanıtlaması gerekir. Sanırım Türkiye'nin en ünlü arkeologları ve sanat tarihçileri, UNESCO uzmanları bu eserlerin Ermeni uygarlığından kalma olduğunda birleşiyorsa, bu kişinin ciddi çalışmalar yapıp bulgularını uzmanlara onaylattıktan sonra bunları yazması gereekir.


FEVZİ ÇELEBİ

6 yıl önce - Cmt 27 Ağu 2011, 13:38
Ani'deki Gürcü Kiliselerinden Resimli Kilise'nin hemen karşısındaki Ermenistan'a ait taş ocakları
(+)

Ani Örenyeri Danışma Kurulu üyeleri, Ani Örenyeri'nin durumu ve sınırın Ermenistan tarafında işletilen taş ocaklarının anıt yapılar üzerindeki etkilerine ilişkin 29- 31 Mayıs 2006 tarihleri arasında yerinde inceleme yapmış ve 14 Haziran 2006 tarihli raporu hazırlamışlardır. Sözkonusu raporda; taş ocaklarında dinamit kullanımının durmuş olmasıyla birlikte, mekanik yöntemlerle taş çıkartılmaya devam edildiği, iş makinelerinin oluşturduğu titreşimin (vibrasyon) devam ettiği, Örenyerine bu kadar yakın bir alanda taş ocakları işletilmesinin yapısal açıdan yoğun sorunları olan anıt eserler için tehdit oluşturduğu belirtilmiştir. Raporda, gün geçtikçe büyütülen taş ocaklarının, topografyayı yararak, doğal açıdan hayranlık uyandıran peyzaja da ciddi biçimde zarar verdiğine dikkat çekilerek, ICOMOS Türkiye Milli Komitesi ile bağlantı kurulması, konunun uluslararası platforma taşınması ve bu yolla Ani Örenyeri'ne zarar veren bu tür uygulamaların durdurulmasının yararlı görüldüğü vurgulanmıştır. Konu ICOMOS Türkiye Milli Komitesi'ne iletilmiştir. Buna rağmen çalışmalarını sürdüren Ermenistandaki taş ocakları Ani'deki Gürcü Kiliselerinden özellikle Resimli kiliseye büyük ölçüde zarar vermeye devam etmektedir.


FEVZİ ÇELEBİ

6 yıl önce - Prş 01 Eyl 2011, 11:18
Ani'deki Gürcü Kiliselerinden Resimli Kilise'de Yaşayan Sütun konulu fresk
(+)

Konu Gürcü kroniklerinden Kartlis Tskhovreba’da tam olarak şu şekilde verilir: “Şafak sökmeye başladığı sırada diğer kadınlar uyudular, ben Sidonia ise uyanıktım, Azize Nino da kollarını açmış olduğu halde ayakta duruyordu. Bu esnada, Azize’nin yanında, nur gibi parlayan ve ateşten bir entari giymiş olan bir genç peydah oldu. Genç adam üç kelime söyler söylemez, Azize yüz üstü yere yıkıldı. Genç adam, elini sütuna uzatarak yerden kaldırdı ve dimdik durdurdu. Hayret içine düşen ben Sidonia, yaklaşarak: “Kraliçem, nedir bu” diye sorunca, kendisi: “Başını eğ” dedi ve şiddetle ağlamaya başladı. Az sonra ayağa kalktı, beni de kaldırdı ve oradan uzaklaştık. Orada kalmış olan diğer kadınlar da ateş şeklinde sütunun yukarıdan kaideye doğru indiğini, yerden takriben oniki kulaç yukarıda havada durduğunu ve sonra yavaş yavaş kaideye yaklaştığını gördüler. Bu, servi ağacının gövdesi ile kökünden başka bir şey değildi. Gün ağarmaya henüz başlamışken, endişe içinde kıvranan kral kalktı ve inşasını mutlaka bitirmek azminde olduğu kilisenin vaziyetini görmeye gitti. Bağın içinde bir ışığın göğe doğru yükseldiğini görerek oraya koştu. Bütün saray halkı ve kalabalık bir halk kitlesi de oraya geldi ve ışıklar içinde parlayan sütunun, hiçbir insan eli sürülmeksizin yukarıdan inerek kaidesine oturduğunu gördüler” (იცისკრა. ემოციებისგან დაღლილებს მიეძინათ. მხოლოდ აბიათარ მღვდლის შვილი სიდონიაღა ფხიზლობდა. წმინდა ნინო ხელგანპყრობილი ლოცულობდა. უეცრად მასთან ნათლით შემოსილი ჭაბუკი მივიდა და სამი სიტყვა უთხრა. ქალწული მის წინაშე პირქვე დაემხო, ხოლო ჭაბუკმა მოჰკიდა სვეტ...ს ხელი და ზეცად აღამაღლა. რამდენიმე ხნის შემდეგ ცეცხლის სახედ შეცვლილი სვეტი ნელ-ნელა ჩამოეშვა, იმ ადგილს მიუახლოვდა, სადაც ხე მოკვეთეს და მიწიდან ორ წყრთაზე გაჩერდა, „ზე ჰაერთა საკვირველად გამოკიდებული“. ასე მოგვითხრობს „სვეტიცხოვლის საკითხავი“, ხოლო „ქართლის ცხოვრების“ მიხედვით ცეცხლის სვეტი ჩამოშვებულა, ამავე ადგილას დამდგარა და კაცთაგან ხელშეუხებლად დამყარებულა).კარსი ანისი თურქეთი „სურათიანი ეკლესიის ფრესკებიდან სვეტის ცხოველის ფრესკა„Seniye Uslu
6 yıl önce - Prş 01 Eyl 2011, 12:56

Ani Ören yerindeki kalıntıların Ermeni uygarlığından kalma olduğu, ülkemizde ve bütün dünyada kabul edilmiştir (Bkz. http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=2355561#2355561) Bunun aksinin kanıtlanması, şunun, bunun, benim ya da herhangi birinin yazacağı bir mesajla mümkün olamaz. Bilimsel bulgular ve bunların uzmanlarca onaylanması gerekir.

FEVZİ ÇELEBİ

6 yıl önce - Pts 05 Eyl 2011, 23:46
Ani'deki Türk Eserlerinden Menuçehr Camii
(+)
sayfa 19
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 181920 ... 323334   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler