Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Akın Alan
11 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 07:13

Arkadaşlar Olay Gazetesi Yazarı Devrimde Gürler'in bir yazısından alıntı yaptım....

Alıntı:
Altı kebap Üstü Şişhane

Ticaret Borsası'nın Uzunçarşı'ya bakan balkonunda şöyle bir dolaştım önceki gün.Benim balkon dediğime bakmayın. Orası aslında Uzunçarşı'daki birkaç dükkanın çatısı. E ne işin var çatılarda o vakit demeyin.
Zira ben de tam olarak ne aradığımı bilmiyorken öyle bir manzara ile karşılaştım ki şaşarsınız.
Tam karşımda bir dönerci.
Hani şu Kozahan'ın meşhur Taç kapısının girişindeki.
Dönercinin çatısında, tıpkı benim karşı dükkanların çatısında oluşum gibi birkaç kadın.
Ve ne yapıyorlar biliyor musunuz.
Yemek yiyorlar.
Oturmuşlar bir plastik masanın etrafına.
Yanlarında küçük çocuklar.
Hemen bitişiklerindeki dükkanın çatısında kurulu klima ve dahi başka öteberilere nazır,
Ve altlarında akıp giden insan seline aldırmadan,
Oturmuş afiyetle yemeklerini yiyorlar.
Orası meğer dönercinin üst katıymış.
Hayret...
Balkon misali.
Tabi ne balkonla ilgisi var o masanın kurulu olduğu yerin ne de üst katlıkla.
Resmen çatı.
Uzun süre anlamlandıramadığım bu görüntünün ardından şöyle bir kafamı çevirip önce Kapalıçarşı tarafına sonra da Uzunçarşı tarafına baktım Borsa'nın balkonu, alt dükkanın çatısı olan yerden.
Bakmaz olaydım.
Zaten o bölge uzunca bir zamandır bir tür obsesyon haline gelmişti bende.
O manzaradan sonra saplantılarım hepten azdı.
Geyve Han'a kadar olan bölümde bir başıboşluk ki sormayın.
Sanki çatılar dükkanların tavanarası.
İşe yaramaz ne kadar çul çaput ve dahi teneke varsa çatılarda.
Hani diyorum biz dükkanlarla uğraşmaktan üst kısımları fazla mı ihmal ettik acaba?..
Zira oradan bakıldığında görülen manzaranın, çarşı içinde yürürken görünen manzarayla yakından uzaktan ilgisi yok.
Sapasağlam çıktığımız balkondan dudaklarımızda uçuk sinyalli sızlamalarla aşağı indiğimizde şok bir haberle sendeledik.
Meğer Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 16 Mart tarihli son oturumunda alınan kamulaştırma kararı bizim bildiğimiz yedi dükkanla sınırlı değilmiş.
Tam da aslında komisyon raporunda parsel parsel belirtildiği üzere Kapalıçarşı'nın Geyve Han'a giden bölümüne kadar uzanıyormuş bu iş.
Öyle olunca kapsama mecburen Kapalıçarşı içindeki bazı dükkanlar da giriyormuş.
Tam olarak çözemediğim için komisyon raporundaki parselleri bir daha aynen aktarıyorum;
112, 113, 114, 115, 166, 117, 118, 119, 120, 146, 147, 148 ve 149.
Buradaki 166'nın bir tuş hatası olduğunu aslında 116 olması gerektiğini düşünüyorum bu arada.
Zira 166 nolu parsel ta Geyve Han'ın içinde.
Ne alaka?..
Velhasılı kelam;
Taç kapı çevresindeki yeni planlamaya ilişkin spekülasyonların ardı arkası kesilmiyor,
Bu arada ruhsatı iptal edilmediği için tam gaz devam eden malum inşaat bitirilip badanası bile tamamlanıyor,
bir taraftan da Anıtlar Kurulu'ndan gelecek rapor bekleniyorken...
Ve nihayet çatılarına attıkları plastik masalarda müşteri ağırlamayı ticaret sanan kimi esnaf bildiğini okuyorken...
Olup bitenler bana pek akla uygun gelmiyor...
Bu arada Ticaret Borsası'nın aslında bir kamu kuruluşu olduğunu ve kamuya ait yapıların kamulaştırılmasının da son derece net ifadelerle hükm altına alındığını hatırlatmadan geçmeyelim.
Zira;
O noktada ciddi endişeler ve de eli kulağında sıkıntılar var...
Bu biraz karmaşık ve derin bir mevzuu olduğundan o konuyla ilgili kısmı sonraya erteliyor,
Ama bugün için bilhassa şu dükkan çatısında karnını doyuran yurdum insanına selamlarımızı gönderiyoruz.

İsmail Erdoğan
11 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 11:02

Tarihine bizim kadar "Düşman" olan bir başka millet olduğunu sanmıyorum.
Bursa da tarih yok ediliyor da... başka yörelerimizde yok edilmiyor mu? Hayır ülkemizin her yöresinde yok ediyoruz tarihimizi; bu , sanki bir devlet politikası.
Yurt dışında yaşayan ve yurt dışına giden arkadaşlarım çok iyi tesbit etmişlerdir ki, adamlar tarihleri ile gurur duyuyorlar; tarihi yapılarını özenle koruyorlar, size  bu eserleri göstermek için çaba sarfediyorlar.
Bizde ise durum tümüyle farklı: Tarihimizi adeta yok ediyoruz.
Ben, bunun altında da ; maalesef "Osmanlı Düşmanlığı"nın yattığını düşünüyorum.

Akın Alan
11 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 11:54

Sn. İsmail Erdoğan demiş ki;

Alıntı:
Ben, bunun altında da ; maalesef "Osmanlı Düşmanlığı"nın yattığını düşünüyorum.

Ben buna katılmıyorum.Dediğiniz gibi olsa Seçuklu eserleri,Bizans hatta Antik dönemden kalma eserler duruyor olması gerekirdi.

Bence bu bizim insanımızın duyarsızlığından kaynaklanıyor.Bir de çok tarihi eserimiz var ya değerini bilemezlik oluyor.

Bakın şimdi herkes Tarihi eser sevdalısı oldu niye...?

Çünkü kalmadı da ondan.Yokoldukça değeri anlaşılıyor.

Hani derler ya "elindekinin kıymetini bilmez,gidince anlarsın" aynen o durum....

Saygılarımla

İsmail Erdoğan
11 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 12:00

Evet dostum, elbette haklısın.
Bazen dili sürçebiliyor insanın ; "sadece Osmanlı düşmanlığı" demek elbette doğru değil,eksik bir ifade çünkü.
Ancak, olayı sadece "duyarsızlık" olarak tanımak da  hafif kalır bence.

SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 17:32

Bence de tam olarak duyarsızlıktan kaynaklanıyor.Yok oldukları bilindiği halde engellemek için çok fazla çaba sarfedilmiyor.Duyarsızlığın onlarca sebebi olduğunu düşünüyorum ama bu kadar sebebi yoğurup burada nasıl anlatırım bilemiyorum.Aslında anlatamam.Yüz yüze uzun uzun konuşulacak konu bu.

Türkiye'de eğitim seviyesi düşük.Bu yetmezmiş gibi eğitimli insanlarımız bile eğitimsizi aratmayacak davranışlar sergileyebiliyor.Kimse tv izlemek, kafeye gitmek varken müzelerimizi ziyaret etmiyor.Hal böyle olunca talebin olmadığı yerde arz edenler müşteri memnuniyetini önemsemez hale geliyor.Kuşkusuz müzelerimiz bir ticari araç değil,ziyaret edenlerimiz de müşteri.Yine de tarihe bu kadar duyarsız kalınmasının altında o tip yerleri ziyaret edenlerin azlığı da yatıyor.

Türkiye'de kişi başına düşen gelir seviyesi de çok düşük.İnsanlar kendi şehirlerindeki tarihlerine sahip çıkamıyor ki gitsin diğer şehirdekileri görsün.Birçoklarımız için yaşamak,yiyip içip yatmaktan ibaret ne yazık ki.Bütün gününü koşuşturma ile, çocuğuna bakmakla geçiren kadınlarımız nasıl zaman bulsun da biraz kültür biriktirsin.Erkeklerimiz evine para yetiştirmek için çalışırken niye tarihi yerleri görmeyi dinlenmeye tercih etsin.

Dedim ya fazlaca neden var.Bizim işletmede know-how dediğimiz "neyi nasıl yapacağını bilememek gibi bir anlama gelen" eksikliğimiz var.Yönetemiyoruz,işletemiyoruz.Sırf bu nedenle hem verimli tarım arazilerimizden,hem yeraltı zenginliklerimizden hem de tarihimizden yararlanamıyoruz.

Ebru K.Türk
11 yıl önce - Prş 13 Nis 2006, 17:42

Garip şekilde Türk insanı her fırsatta vatan,millet,sakarya diye aşka gelip mangalda kül bırakmaz ama yine aynı vatan ve millete ait, uğruna kan dökülmüş topraklarındaki değerlerini korumaya gelince nedense can düşman gördüğü milletlerin yaptıklarından farklısını da yapmıyor. Ben bunu anlayabilmiş değilim.  

Pek çok kişi tanıdım ki kendini koyu şekilde milliyetçi (herhangi bir siyasi partiyi kasdetmiyorum) olarak gösterip de tarihi eserlerin bahçelerinde define arama hayalleri kurar ve bazıları da bunu yapar.

Şimdi Bursa'da tarihi eserleri mahveden o esnafa bir baksak, örneğin bir Yunan-Türk gerginliğinde küplere biner, etmediği küfür kalmaz. Fakat kendisi de o beğenmediği Yunanlının bu topraklara sahip olma arzusu gerçek olsaydı yapacağı şeyin tıpatıp aynısını yapıyor. Yani tarihini yok ediyor. Hem de 1-2 m2 daha geniş bir dükkanı olsun diye...

Sadece çok çok yazık diyebiliyorum.  

Akın Alan
11 yıl önce - Cmt 15 Nis 2006, 06:33

Arkadaşlar ilk yazımda belirttiğim gibi;Sur delip kapı açanlar.......

Hani "Kale gibi ev" diyorlar ya işte size örneği........

Böyle bir rezillii olamaz....(sakın Kapadokya'yla karıştırmayın burası Bursa'nın göbeği....)

En son Akın Alan tarafından Cmt 15 Nis 2006, 19:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Cmt 15 Nis 2006, 17:02

Bunları görüp içi sızlamayan kentli olamaz diye düşünüyorum.Bu ne ya;oldu olacak üzerine katta çıksalardı.İçeriye tavana kartonpiyer falan da döşendiyse hiç şaşırmayın. İyi ki bunların Bursa'da olduğunu söylemişsin Akın,aksi takdirde çok düşünürdüm neresi olduğunu.Çünkü her ne kadar Bursa tarihine sahip çıkamasa da, diğer şehirlerden daha şanslı bu konuda.

Akın Alan
11 yıl önce - Cmt 15 Nis 2006, 17:06

Bunun gibi onlarca yüzlerce var.

Daha kötüleri de var.Ben bunları ilk defa 3 sene falan önce görmüştüm,Uludağ yolu bakıma alındığından Tahtakale'den Uludağa çıkarken buradan geçiyordum.Eğer imkanı olan varsa Uludağ'a çıkarken Alacahırka mezarlığınden değilde Kaleiçi'nden geçsin,daha neler neler var.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet