Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Tarihi Yıldız Köprüsü


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
beratdemir
7 yıl önce - Çrş 03 Ağu 2011, 19:08
Sivas - Tarihi Yıldız Köprüsü

Sivas merkezin yaklaşık olarak 26 kilometre batısında eski Ankara-Sivas karayolu üzerinde bulunan tarihi Yıldız Köprüsü turizme kazandırılmayı bekliyor.

Yıldız Irmağı üzerinde Roma dönemine ait bir köprünün temelleri üzerine Selçuklular döneminde yeniden yapılan Yıldız Köprüsü, tarihi öneminin yanı sıra 3 insan figürü ile de ilgi çekiyor. Ayak ve sivri kemerlerin oluşturduğu 13 göze sahip Yıldız Köprüsü'nün orta göz kemerinin iç kısmında bir birinin omzuna basmış, sakallı sivri külahları olan 3 insan figürü bulunuyor. Bu figürlerden birçok kaynakta bahsedilmiyor olması ise ayrıca dikkat çekiyor. Yaklaşık 4 metre genişliğinde 70 metre uzunluğunda olan tarihi Yıldız Köprüsü’nde gerekli bakım ve onarım çalışmalarının yapılarak tanıtımının yapılması ve köprünün tarih turizmine kazandırılması gerekiyor.

19. YÜZYILDA ONARILDI

Tarihi Yıldız Köprüsü en son Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa’nın önderliğinde 19. Yüzyıl sonlarında Sivas eşrafından Silahtarzade Mehmet Ali Efendi tarafından onarıldı. Aradan geçen yüz yılı aşkın zamandır her hangi bir bakım ve onarım çalışması yapılmayan köprü, çalışma başlatılmasını bekliyor.

Kaynak : http://www.gazeteizci.com/haber/2178-tarihi-yildi ...bekli.html

Fotoğraf www.cumhuriyet.edu.tr adresinden alınmıştır.delibas58
3 yıl önce - Çrş 25 Şub 2015, 11:53


(+)


delibas58
3 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 13:13


(+)


Fotoğraf : flickr.com/photos/sinandoganmehmet karakas7
3 hafta önce - Cum 28 Eyl 2018, 20:09

restorasyon çalışmaları başladımı bu köprüyü ben yeni öğrendim.

wowturkey forumdaşların sayesinde'Kral yolu üzerinde bulunuyor'
İl Kültür Turizm Müdürü Kadir Pürlü, 'Sivas doğudan, batıya, güneyden, kuzeye yolların kavşağında bir şehirdir. Bu yüzden aynı zamanda nehirleri olan da bir olduğu için bu nehirlerin üzerinde zengin ve çok görkemli köprüler de vardır. Yıldız Köprüsü de bu köprülerden birisidir. Antik dönemden kalma betimlemelere bakılırsa öncelikle Roma Dönemi kavimlerinden önce köprünün var olduğunu tahmin ediyoruz. Roma Dönemine ve daha sonra Selçuklu Dönemine dair izler köprünün üzerinde vardır. Alaeddin Keykubad Sivas'taki bütün köprüleri yeniden inşa etmiştir. Bu kapsamda Yıldız Köprüsü'nün de böyle yeniden yapıldığını tahmin ediyoruz. Geçmiş antik dönemin izleri olmakla beraber son haliyle bir Roma ve Selçuklu köprüsü olduğunu söyleyebiliriz. İzmir Sardes'ten başlayıp eski İran'a kadar kral yolu üzerinde bir köprü olduğu için uzun yıllar insanlığı hizmet ettiğini de tahmin edebiliyoruz. Yine köprünün kemerleri üzerindeki betimlemeler üst üste insan, hayvan, tanrı betimlemeleri kuşak kuşak gösteriliyor. Buradan da yine antik çağlardan kalma bir köprü olduğu anlaşılıyor. Köprü Cumhuriyet dönemine kadar hizmet vermiştir. Daha sonra Ankara Devlet Yolu'nun açılmasıyla beraber o güzergah kaldırıldığından hizmete açık değildir. Küçük bir onarıma ihtiyacı vardır. Ama genel olarak ayakta duran bir köprüdür' dedi.cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler