Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Sivas - Tarihi Yıldız Köprüsü


ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
beratdemir
6 yıl önce - Çrş 03 Ağu 2011, 19:08
Sivas - Tarihi Yıldız Köprüsü

Sivas merkezin yaklaşık olarak 26 kilometre batısında eski Ankara-Sivas karayolu üzerinde bulunan tarihi Yıldız Köprüsü turizme kazandırılmayı bekliyor.

Yıldız Irmağı üzerinde Roma dönemine ait bir köprünün temelleri üzerine Selçuklular döneminde yeniden yapılan Yıldız Köprüsü, tarihi öneminin yanı sıra 3 insan figürü ile de ilgi çekiyor. Ayak ve sivri kemerlerin oluşturduğu 13 göze sahip Yıldız Köprüsü'nün orta göz kemerinin iç kısmında bir birinin omzuna basmış, sakallı sivri külahları olan 3 insan figürü bulunuyor. Bu figürlerden birçok kaynakta bahsedilmiyor olması ise ayrıca dikkat çekiyor. Yaklaşık 4 metre genişliğinde 70 metre uzunluğunda olan tarihi Yıldız Köprüsü’nde gerekli bakım ve onarım çalışmalarının yapılarak tanıtımının yapılması ve köprünün tarih turizmine kazandırılması gerekiyor.

19. YÜZYILDA ONARILDI

Tarihi Yıldız Köprüsü en son Sivas Valisi Halil Rıfat Paşa’nın önderliğinde 19. Yüzyıl sonlarında Sivas eşrafından Silahtarzade Mehmet Ali Efendi tarafından onarıldı. Aradan geçen yüz yılı aşkın zamandır her hangi bir bakım ve onarım çalışması yapılmayan köprü, çalışma başlatılmasını bekliyor.

Kaynak : http://www.gazeteizci.com/haber/2178-tarihi-yildi ...bekli.html

Fotoğraf www.cumhuriyet.edu.tr adresinden alınmıştır.delibas58
3 yıl önce - Çrş 25 Şub 2015, 11:53


(+)


delibas58
3 yıl önce - Sal 09 Hzr 2015, 13:13


(+)


Fotoğraf : flickr.com/photos/sinandogancevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler