Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
derwish
9 yıl önce - Çrş 19 Oca 2005, 08:39
Antalya - Taşlık Burnu - Gelidonya Feneri

Kumlucaya gelmeden karaöz diye küçük bir belde var. Ordan orman yoluna girip yaklaşık 10 km taşlı bir yoldan gidiliyor. ondan sonra 3 km patikadan çok dik bir yokuştan çıkılıyor ve SONUÇ.......

(+)

ouslu
8 yıl önce - Pzr 25 Arl 2005, 19:33
gelidonya burnu

Antalyanın en güneyindeki gelidonya burnundan bir manzara

(+)

Okhan
8 yıl önce - Çrş 12 Nis 2006, 22:17

Akdeniz'in kılavuz fenerlerinden biri olan Gelidonya deniz feneri Antalya'nın Kumluca İlçesi Taşlık Burnunda yer alıyor. Türkiye kıyılarının en yüksek feneri olup 227 m yükseklikte ki fener denizden 3 km içerde yer alıyor. Sivri kayalıklar üzerinde inşa edilen ulaşımı oldukça zor olan Gelidonya Fenerine elektrik ulaştırılamadığı için günümüzde bile hala elle kurularak çalıştırıldığı belirtiliyor. Doğanın yalnızlığında, çam ağaçları kokuları arasında Akdeniz güneşiyle yıkanan Gelidonya Feneri altında bulunan tarihi Likya antik yolu, bilhassa yaz aylarında Adrasan, Kumluca gibi tatil köylerine gelenlerin kullandıkları güzergâhta, uzaktan da olsa tüm heybeti ile görülüyor.
(yukaridaki metin, sihirli tur.com'dan alintidir)

Buraya gitmek gercekten zor, fenere Karaöz'den oldukca kötü bir toprak yol gidiyor. Akrabalar tek başına bu sıcakta gitme etme diye dil dökerken ne olacakmış yahu amma büyüttüler diyerek inat edip gitmiştim. Tabi insan varınca anyayı konyayı anlıyor. Yol o kadar kötüydü ki, bir yerden sonra arabayi kenara cekerek yürümeye basladim. Öğlen vakti antalya sıcağında 3 km kadar böyle yürüdükten sonra, ormanin icinden yokus yukari 2 -3 km'lik keci yolu gibi dar bir patika yol cikiyor. Yol oldukca tenha bir yerde. 5-6 km'lik yolda tek bir Allah'in kuluyla karsilasmadim, yukarida da zaten hic kimse yok. Yolda gördügüm üc kaplumbaga, iki de yilan disinda sohbet edecek biri yoktu, zaten onlar da cevap vermedi, pek sosyal ortama alisik olmadiklari belliydi yani. Patika yolun sag tarafi ucurum, tepenin rakimi 227 m. Siz siz olun buraya gidecek olursaniz yaniniza birini alin, ne olur ne olmaz, ayaginiz falan kaysa yardim edecek kimse yok. Ha bir de su falan iyi olur, onu bile düsünememisim. Dogrusu ben fenerin orada bir calisan falan olur, biraz sohbet eder bir cayini icip inerim diye düsünmüstüm ama dedigim gibi yukarida in cin top oynuyor. Ama varınca da muhteşem bir manzarayla karşı karşıya kalıyor insan. Tek başıma o tepede fotoğraflarımı çektikten sonra bir ağacın gölgesinde iki saat kadar oturup dinlenerek adaları izlemiştim, o yorgunluğa değmişti doğrusu.

(+)

(+)

kemal neu

7 yıl önce - Sal 10 Nis 2007, 18:19

(++)

Gelidonya Feneri (Nisan 2007)

FatihBozkurt
7 yıl önce - Prş 24 May 2007, 00:27

(+)

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANTALYA