Ana Sayfa 892 bin Türkiye Fotoğrafı
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
« önceki   1234 ... 303132   sonraki »
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
onurnazliaka
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 01:11

Alıntı:
Bu Üniversite;

a) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan

Tıp Fakültesi,
Sağlık Bilimleri Fakültesi,
Hukuk Fakültesi,
Siyasal Bilgiler Fakültesi,
İşletme Fakültesi,
İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinden,

b) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan Yabancı Diller Yüksekokulundan,

c) Rektörlüğe bağlı olarak yeni kurulan

Sağlık Bilimleri Enstitüsü,
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Fen Bilimleri Enstitüsünden,

oluşur.

Bunlar üniversitenin bölümleri. İyi güzel de üniversite anladığım kadarıyla Çubuk'a kuruluyor. Ve bu üniversite sadece meslek yüksekokullarından oluşmayacak, oldukça önemli fakülteler barındıracak. Dolayısıyla YBÜ'ye hem şehir dışından, hem Ankara merkezden öğrenci gelecek, Çubuk'tansa ilk 2 gruba göre az da olsa bir katılım olacak. Çubuk'a üniversite inşa etme fikri insanı biraz düşündürmüyor değil. Çünkü Ankara'ya gerçekten çok uzak. Eğer ki Çubuk'ta, olması gerekenden daha kapsamlı bir yerleşkes yapılmazsa YBÜ'nün öğrencileri çok sıkıntı çeker. Veya Yurtkur yurtları zamanında inşa edilmez, özel yurtlar da yine Çubuk'a zamanında gitmezse YBÜ öğrencileri ilk yıllarında bu konuda da sıkıntı aşar. Ankara'dan geleceklerse YBÜ gerekli koşulları taşımıyorsa yine Ankara'da okuyorum diyecekleri bir okulda okuyamamış olurlar.

Şunu söylemek istiyorum: Üniversitelerin kendileri önemlidir, gittikleri yeri kalkındırmaları eğitim-öğretimden sonra gelir. Dolayısıyla YBÜ öğrencileri bu üniversiteden ne kadar fayda elde edecek? Burada amaç Çubuk'u kalkındırmak mı yoksa bilim yapmak mı? Bu sorular oldukça önemli. Zaten ilk paragraftaki önerileri de bu üniversitenin Çubuk'u kalkındırma görevini taşımayı değil öncelikle eğitim-öğretimi amaç edinerek öğrencisi için gerekli şartları taşıması zorunluluğu için yazdım. Eğer üniversite komik bir yerleşkes edinir, yurtlar zamanında yapılmaz, Ankara'ya ulaşım bugünkü düzenle gerçekleştirilirse YBÜ öğrencileri'nin ''Ankara'da okuyorum'' demesi sadece teorik değer taşır, pratikte Ankara'nın olanaklarından yararlanamadıktan sonra bunun anlamı olmaz. Fakat yerleşkes güzel bir biçimde inşa edilir ve böylece öğrencilerin gereksinimleri karşılanır, ilk yıllar için öğrencilere Ulus ve Sıhhıye'ye ücretsiz servis konulur, yurt sorunu devlet-özel eliyle çözülür, bölümlerin içerisi doldurulur yani güzel bir akademik kadro kurulursa artık diyebiliriz ki bu üniversitenin amacı öncelikle eğitim-öğretim, 2. olarak Çubuk'u kalkındırmaktır. Bunun aksine tüm hallerse öğrencilere ziyandır. Ümidimiz ilk seçeneğin yani eğitim-öğretimin öncelikli tutulması, ki bunun için çok zaman var. En az 1 yıl öğrenci alınmayacak. Devam eden yıllarda öğrenciler 1. sınıftan başlayacağı için yine biraz daha zaman olacak. Bu uzun süre içerisinde mutlaka eksiklikler giderilmeli ve YBÜ'nün bir Ankara üniversitesi olması sağlanarak puan sıralamalarında diğer Ankara (devlet) üniversitelerinden oldukça kopuk değil onları takip eder niteliğe kavuşması gerekir.

İ.Hakkı Erdoğan
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 19:36

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin Çubuk'ta kuruluyor olmasının pozitif yönleri de var, negatif yönleri de.

Pozitif yönleri düşünecek olursak, kaynak sağlandığı takdirde çok güzel bir kampüs yapılabilir.Şehre yakın bir yerde arazi sorunu olacağından, Çubuk'ta arazi anlamında herhangi bir sıkıntı yaşanmaz.Çok güzel bir kampüste eğitim yapılabilir.Bunun yanında Ankara'nın ve Çubuk'un gelişmesinde faydalı olur.

Negatif yönleri de elbette olacaktır.Barınma anlamında öğrenciler sorun yaşayacaklardır ilk senelerde.Ayrıca Ankara şehir merkezine ulaşım imkanı kısıtlı olduğundan Ankara'da okumanın nimetlerinden tam anlamıyla faydalanmaları zor olacaktır.Bunun yanında yeni üniversitelerin en büyük sorunu akademik kadro sorunudur.Akademik kadrolarında her türlü uzmanlık alanından hoca yoktur.Bu nedenle eski üniversitelerden yarı zamanlı olarak hoca getirirler.Mesela Ankara'daki özel okullarda bu çok yaygındır.Örneğin Ankara'daki özel okulların hukuk fakültelerinde Ankara ve Gazi Üniversitesi'nden hocalar derslere girmektedir, okulun kendi kadrosunun yetersiz kaldığı noktada.Ancak YBÜ'de bu sorun olacaktır.Şimdi bir hocanın sabah 9'da Çubuk'a derse yetişmesi, orada 2-3 saat derse girip çıkıp merkezdeki kendi okulundaki dersine yetişmesi zordur.Bu nedenle özellikle isim yapmış hocalar Ankara içinde yakın mesafedeki özel okullara gitmek yerine kalkıp Çubuk'a gitmeyecektir.Bu anlamda da kendi kadrosu oluşana kadar yani minimum 10-15 sene çok da kaliteli bir eğitim verilemeyecektir.En azından kendi muadili özel okullar kadar olamayacaktır anlattığım sebepten ötürü.

Bütün artılarıyla, eksileriyle YBÜ Türkiye için, Ankara için ve Çubuk için yeni bir değer olacaktır.Üniversiteler kenti olan Ankara'mızın bu anlamda önemli bir kazanımıdır.Zamanla sorunlarını çözüp, bir cazibe merkezi olacaktır elbette.Bu üniversite işinin doğasında var bu sorunlar, zaman yada para lazım.Devlet üniversitesi olduğu için zamana kalıyor YBÜ'nün işi.

fatih engin
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 20:14

Çubuk uzak mı arkadaşlar yapmayın. 20 dakikalık yol, ulaşım şu an mevcut, ilerde de artacak zaten. esenboğa metrosu muhtemelen üniversiteyi kapsar, otobüsler arttırılır.

ayrıca tıp fakültesi Atatürk hastanesi oluyor (bilkent)

İ.Hakkı Erdoğan
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 20:26

Alıntı:
Çubuk uzak mı arkadaşlar yapmayın. 20 dakikalık yol, ulaşım şu an mevcut, ilerde de artacak zaten. esenboğa metrosu muhtemelen üniversiteyi kapsar, otobüsler arttırılır.

Uzaktan kasıt, Kızılcahamam gibi uzak olması değil.Şehir merkezinde değil, merkez ilçelerde değil.

EGO otobüsleri Çubuk'a 70 dakikada gidiyorlarmış.
http://web.ego.gov.tr/parts/egohareketsaatleri.as ...amp;VARIS=

Arabayla da bunun yarısı kadar sürede gidersin.

Şimdi ODTÜ'deki, Ankara Üniversitesi'ndeki öğrencinin Milli Kütüphane'ye gitmesi 10-15 dk sürer.Çubuk'taki öğrencinin 1.5 saat.

Ankara Üniversitesi'ndeki bir hocanın TOBB'a gitmesi 10 dakika sürer, bu hocanın çıkıp Çubuk'a gitmesi 40 dakika sürer.

Bu anlamda Çubuk uzaktır.Şimdi Atılım da uzak, Çankaya'nın yeni kampüsü de uzak ama oralar özel okul.Öğrencilerini otobüslere mahkum eden okullar değiller, tonla imkanları vardır.Hocalar desen özel okula mı gitmeyi tercih ederler, Çubuk'a mı gitmeyi?

Bu açıdan Çubuk'ta YBÜ uzaklık olarak sıkıntı çekecektir, iki kere ikinin sonucu kadar net.

Alıntı:
ayrıca tıp fakültesi Atatürk hastanesi oluyor (bilkent)

İlk sınıfların hastanede işi yok zaten, o nedenle ilk yıllar fakültenin dersliklerinin bulunduğu yerleşkede olmaları gerekiyor.Daha sonra hastanede olmalılar.

Başkent Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi Bağlıca Kampüsü'ndedir ama hastane Anıttepe'dedir mesela.

fatih engin
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 20:31

ankara bir kütahya, konya olmadığına göre böyle mesafeler normal bence. merkezde yer yok zaten tıkış tıkış ne o öyle, güzel bi kampüs olsun yeter. eskiden odtü, hacettepe, bilkent için millet oha yuh derdi (daha 10-15 sene önce unutmayın) şimdi şehrin içi diyoruz. bence çubuk güzel. Turgut Özal da esas kampüsü Elmadağ'a patlatacak zaten, şehir biraz yayılıp ferahlarsa bu ankara için ileri dönemde daha iyi olur. Her şeyi Ulus ve Eskişehir yolu ekseninde düşünüyoruz. Büyük şehirler sadece diklemesine değil yanal olarak da büyümeliler.

Ayrıca EGO otobüsü dura dura gidiyor. odtü'nün nasıl kendi otobüsleri var onlar da koyarlar. 20-30 dakikada Ulus'tasın

fatih engin
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 20:32

Alıntı:
İlk sınıfların hastanede işi yok zaten, o nedenle ilk yıllar fakültenin dersliklerinin bulunduğu yerleşkede olmaları gerekiyor.Daha sonra hastanede olmalılar.

Başkent Üniversitesi'nin Tıp Fakültesi Bağlıca Kampüsü'ndedir ama hastane Anıttepe'dedir mesela.

sanmam, bence Atatürk hastanesinin yanında ilk 3 sınıf için derslikler olur. Orası zaten hastane kompleksi olacak biliyorsun. İlk 3 sınıfı ayırmazlar. Gazi'de Ankara'da Hacettepe'de bitişik, o da öyle olur.

Başkent'te kat çıkılamadığı için gittiler. Anıtkabir yasası nedeniyle

İ.Hakkı Erdoğan
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 21:03

Alıntı:
ankara bir kütahya, konya olmadığına göre böyle mesafeler normal bence. merkezde yer yok zaten tıkış tıkış ne o öyle, güzel bi kampüs olsun yeter. eskiden odtü, hacettepe, bilkent için millet oha yuh derdi (daha 10-15 sene önce unutmayın) şimdi şehrin içi diyoruz. bence çubuk güzel. Turgut Özal da esas kampüsü Elmadağ'a patlatacak zaten, şehir biraz yayılıp ferahlarsa bu ankara için ileri dönemde daha iyi olur. Her şeyi Ulus ve Eskişehir yolu ekseninde düşünüyoruz. Büyük şehirler sadece diklemesine değil yanal olarak da büyümeliler.

Biz de ne dedik zaten, YBÜ'nün adam olması 10-15 sene sürecektir.Okul ilk açıldığında uzak olmanın sıkıntısını her yönden çekecektir.Ama zamanla bu sorunlar çözülecek.

Alıntı:
sanmam, bence Atatürk hastanesinin yanında ilk 3 sınıf için derslikler olur. Orası zaten hastane kompleksi olacak biliyorsun. İlk 3 sınıfı ayırmazlar. Gazi'de Ankara'da Hacettepe'de bitişik, o da öyle olur.

Bilkent'e hastane kompleksi yapılması nereden baksan 5-6 yılı bulur.Bizim dediğimiz zaten şu önümüzdeki birkaç yıl yaşanacak sorunlar.Sonrasında zaten YBÜ isterse Çubuk'a da bir eğitim ve araştırma hastanesi yapacak duruma gelir.

Bu arada KYK, Çubuk'ta için 560 öğrenci kapasiteli yurt projesinin arsa tahsis, hukuki ve fiziki bilgilerini toplama çalışmaları devam ettirmekteymiş.
http://www.kyk.gov.tr/kyk/html/index.php

ufuk06
3 yıl önce - Sal 24 May 2011, 21:25

Başlık yanlıştır. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olması gerekir.

tantekin
3 yıl önce - Çrş 25 May 2011, 09:54

Yeni kurulan üniversitelere daha fazla kaynak aktarılmaktadır. Eskiden 10-15 senede tamamlanan üniversite kampüsleri şimdi 5 senede tamamlanabiliyor. O nedenle olaylara karamsar bakmayalım. Çubuk o kadar uzak değil. Eğer altyapı iyi kurulursa öğrenciler ve hocalar mağdur olmazlar. Kırıkkale Üniversitesinin bazı hocaları derslere halen Ankaradan gidip gelmekte. İnşaat sektörü hızla ilerliyor.

ufuk06
3 yıl önce - Cum 29 Tem 2011, 03:00

Herkese duyurulur. YBÜ 2011 - 2012 eğitim ve öğretim yılında ÖSYM tercih kılavuzunda 740 kontenjanla yerini almış. Yani tam 740 öğrenciyle ilk eğitim hayatına başlayacak üniversitemiz hayırlı ve uğurlu olsun. Yalnız üniversite çok çok aceleye geldi. Bu yüzden kampüsler bölük pörçük olmuş.

Bir alıntı:

Alıntı:
Üniversitemiz sizlerin de bildiği üzere Ankara’nın 5. Devlet Üniversitesi olarak 2010 yılında kurulmuş çok genç bir üniversitedir. Başkent Ankara’nın değişik bölgelerinde yer alan 5 ayrı Birimde hizmet vermektedir. Önümüzdeki yıldan itibaren Çubuk ilçesi sınırlarında yer alan, Esenboğa Havaalanı bölgesinde 3000 dönüm arazide kurulacak olan ESENBOĞA ANA KAMPÜSÜ’nde de hizmet verecektir.

2011-2012 öğretim yılında %100 İngilizce eğitim verecek olan Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakültesi ile %30 İngilizce eğitim verecek olan Hukuk Fakültesi Hazırlık Sınıfı öğrencileri ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü 1. Sınıf öğrencileri Antares ve Metro Alışveriş Merkezleri yanında yerleşik olan ‘’Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ETLİK Yerleşkesinde‘’ öğrenim göreceklerdir.

2011-2012 öğretim yılında İşletme Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, Hukuk Fakültesi ve Mühendislik Fakültelerinde öğrenim görecek olan Yüksek Lisans / Doktora ve ÖYP öğrencilerimiz ‘’Yıldırım Beyazıt Üniversitesi CİNNAH Yerleşkesinde’’ öğrenim göreceklerdir.

Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültelerinde öğrenim görecek olan yüksek lisans/doktora öğrencileri ve araştırma görevlileri ise Üniversitemizin Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi olan Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de yer aldığı Yıldırım Beyazıt Üniversitesi BİLKENT Yerleşkesinde öğrenim göreceklerdir.

Üniversitemiz Rektörlüğü kurulduğundan bu yana Ankara Ulus’ta bulunan eski Ankara İl Özel İdare binasında hizmet vermektedir.

Üniversitemiz çok yakında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ESENBOĞA Ana Kampüsü bölgesinde yer alan Rektörlük Binasında idari hizmetlerini yürütmeye devam edecektir. Esenboğa Ana Kampüsümüz tarihi Ankara ile özdeşleşmiş olan 1402 yılında Ankara Savaşının geçtiği alanda yerleşmiş olup, Ankara merkeze araçla 20 dakika mesafede yer almakta olup Havaalanına ulaşım 3-4 dakikadır. Kampüsümüz ile ilgili proje çalışmaları devam etmekte olup 2012-2013 öğretim yılından itibaren lisans öğrencilerimizin eğitimlerini Esenboğa Merkez Kampüsünde yürütmeyi hedeflemekteyiz.

Kaynak: YBÜ

Evet şimdilik bölük pörçük ama daha sonra bir kampüste hepsi toplanacakmış. İnşa edilecek kampüsün yeri aşağıdaki haritadadır.

(+)

Yapılacak kampüsün projesi de budur.

(+)

Ayrıca üniversitenin bütün eğitimi İngilizce olacaktır. Sadece Hukuk Fakültesi'nde %30 İngilizce olacaktır. Bir de sağlık bilimleri fakültesinde eğitim yabancı dille yapılmayacak fakat bir yabancı dil eğitimi verilecektir. 740 öğrencinin 580'i birinci öğretim, 160'ı ikinci öğretim olacaktır.

YBÜ'nün fakülte ve bölüm kontenjanları için buyrun: http://www.ybu.edu.tr/files/images/bro_1129876972.jpg

Son olarak şunu diyeyim. Evet üniversite Çubuk'un merkezine yapılmıyor. Her ne kadar Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden üniversiteyi Kargın'a kuralım dediyse de buna onay verilmemiştir ve üniversitenin Esenboğa Havalimanı'nın karşısına kurulmasına karar verilmiştir. Bu durumda Esenboğa'ya gidecek metro üniversitelilerin memnuniyetini sağlayacaktır. Buradan şunu da anlıyoruz. Esenboğa ve Ankara'nın kuzeyden başlangıcı Pursaklar arasındaki boş alanlar zamanla dolacaktır ve Esenboğa taraflarında öğrenci için yerleşim yerleri, apartmanlar, yurtlar, kafeler, lokantalar zamanla artış sağlayacaktır.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ANKARA - Haberler ve Sohbet