Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Turhan
3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 13:57

Alıntı:
Sanırım windows 7 çok daha uzun sürüyor.

Bu başlıktan sonra bilgisayarı kapatıp,özellikle zaman tutarak açtım..
Windows 7 kullanıyorum,2 GHz işlemci ve 2 GB RAM'e rağmen 49 saniyede açıldı

Çoğu zaman kapanması,açılmasından daha uzun sürüyor.

En son Turhan tarafından Prş 30 Hzr 2011, 14:02 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Burç

3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 14:02

Tabii ki 30-40 saniye hayatından birşey kaybettirmiyor ama açılış süresi bilgisayarın genel çalışmasının da bir göstergesi.

Bakın burada SSD ile 30 saniye, normal hard disk ile 48 saniye sürüyor :

10 saniyenin altında açıldığını yazmış olan arkadaşın bilgisayarını merak ettim doğrusu...

ilker22
3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 14:08

Alıntı:
Bakın burada SSD ile 30 saniye, normal hard disk ile 48 saniye sürüyor :

Şimdi 0 bilgisyarda açılma hızı yüksektir.

Kullanılan hdd ler madem önemli etken.İnsanların bilgisayarının açılış hızı kişinin bilgisayarına göre değişir.

Çünki windows a her format atıp yeniden kurduğunuzda hdd belli bir zarar görür.Defrag denilen olay meydana gelir.Bu olayda pc nin verimini düşürür yavaşlatır.

Burç bey in makinesinin hızlı olmasının önemli etkenlerinden biriside bu olsa gerek.Fazla format yememiş ve viruslerden arınmış bir bilgisayar

Ama sonuç olarak bu açılma hızını ben saçma bulurum .Şayet bir bilgisayar 1 dk dan uzun sürede açılmıyorsa bir sorun var demektir bana göre.

anıl gumusel
3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 14:13

Valla benim bilgisayarın açılması 30 saniyeyi bulur.

ismail iğdi

3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 14:14

benim bilgisayarımın acılması 40 saniyeyi buluyor zaten laptop veya yeni olmadıgı için normal olsa gerek

korhan koseoglu
3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 14:59

Bu süre, işletim sistemi ve işletim sisteminin başlangıçta arka planda çalıştırdığı servisler ile alakalıdır.

Örneğin, ERP (muhasebe) uygulaması içeren bir bilgisayar, aynı zamanda bir veritabanı sunucuda sayılır (sql bulundurabilir.) bu durumda açılışının 1 - 1.5 dakika olması normaldir.

Evde kullandığım laptopumda Ubuntu 11.04 bulunuyor. Ortalama 50 - 55 sn arası bir açılma süresi var. Buna servislerin ve programların başlaması dahil.

Fakat işyerinde kullandığım bilgisayarın, açılma süresi nerden bakarsanız bakın 1.5 - 2 dakikayı rahat görüyor. Üzerinde 4 gb ram, Phenom 9950 ve Windows xp işletim sistemi olmasına rağmen. Çünkü başlangıçta, veritabanı uygulamasını içeren sql'i de başlatıyor.

tolginho

3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 15:00

Çok uzun sürüyor ve sıkılıyorsanız, bilgisayarı hibernate edip kapatın. ram kapasitesine göre 10-15 snyeye düşürebilirsiniz.

Yalnız gerçekte hiç restart etmediğiniz için bir süre sonra bilgisayarınız yavaşyabilir. O durumlarda da bilgisayarın başında değilken restart edebiliyorsunuz.

Tolga KAPROL

Harun_Mazi
3 yıl önce - Prş 30 Hzr 2011, 15:22

Benim bilgisayarın açılması bir iki saniye sürüyor, çünkü bekleme moduna alıyorum. Hemde yıllardan beri bu böyle. Sadece bir kaç günden daha uzun sürelerde bilgisayarı çalıştırmayacaksam tamamen kapatıyorum. Hemen hergün bilgisayar kullanıyorsanız ve 8-10 saat ara ile de kapatacaksanız bilgisayarı hazırda beklet konumuna almanızı tavsiye ederim. Aşağıda bununla ilgili bilgiler paylaşıyorum.

Alıntı:
Hazırda Bekletmek: Bilgisayarın mekanik aksamlarının, hareketli parçalarının tamamen durduğu ve bilgisayarın elektrikle olan bağlantısının kesildiği konuma hazırda bekletmek denir. Hazırda bekleyen tek şey XP dir.

Niye Hazırda Bekletmek ? Bilgisayarı power düğmesi ile başlattıktan sonra karşımıza önce Bios ekranı daha sonra da XP açılış logosu çıkar. Bilgisayarın tamamen kullanılabilir hale gelmesi için uzun bir süre geçmesi gerekir. Bu süre arka planda çalışan programlarında yüklenmesi ile uzayabilir. Bu uzamalar insanı bazen canından bile bezdirebilir. (Bilgisayarın power düğmesine basar basmaz hemen kullanılabilir hale geçmesine engel hard disktir ve ilerde tüm bilgisayarların hemen açılsın diye flash disklere geçileceği söyleniyor) Bilgisayarı başlattıktan sonra ve XP ile haşır neşir olduktan sonra bilgisayarın başından uzun bir süreliğine kalkmak gerektiğinde aklımıza bilgisayarı kapatmamak gelir. Şimdi kapatırsam açılması beni sinir eder o yüzden kalsın böyle deyip odayı terk ettiğimiz zamanlar olmuştur. Bilgisayarı o şekilde kapatmadan bırakmak aynı zamanda elektrik faturasınında kabarmasına neden olur. Bilgisayar başında değilsek elekrik kesilmesi veya mekanik bir arıza sonucu meydana gelecek herhangi bir yangın vb olayda bilgisayar başında olmadığımızdan büyük hasarlar ile karşılaşabiliriz. İşte bu sebepler kafamızı kurcalıyor aklımız hep evde odadaki çalışan bilgisayarda kalıyorsa size Hazırda Bekletmeyi öneririm.

Bilgisayar Nasıl Hazırda Bekler ? Bilgisayarı hazırda beklet özelliğini aktif hale getirdiğimiz zaman bilgisayar; o anki XP yi kaydederek ve hard diski bulunduğu konumda kapatarak güvenli bir şekilde elektirk bağlantısınıda keserek herşeyiyle tamamen kapanır. Buraya dikkat bilgisayar tamamen kapanıyor. Hiçbir şekilde elektrik tüketmiyor ve ısınmıyor.

Hazırda Bekleyen Bilgisayar Başlatılırsa Ne Olur ? Hazırda bekleyen bilgisayar başlatıldığında Windows Sürdürülüyor şeklinde yazı sizi karşılar ve hazırda bekletmeden hemen önceki haliyle XP çok hızlı bir şekilde kullanılabilir hale gelir. Zaten bilgisayar normal açılışındayken arka planda çalışan uygulamalar çalışır vaziyette sabit diske kaydedilip sabit disk kapatıldığında o arka planda çalışan programların tekrar yüklenmesini beklemek zorunda kalmazsınız. Bu sebepten ötürü XP çok hızlı açılır ve kaldığınız yerden devam edersiniz. Mesela MaxiCep te bir konuya cevap yazıyorken işiniz çıktı ve acilen gitmeniz lazım hemen bilgisayarı hazırda bekletiniz ve tekrar geri geldiğinizde ve bilgisayarı yeniden başlattığınızda MaxiCep te cevap yazarkenki kaldığınız yerden devam edersiniz.

Bilgisayarı Hazırda Beklemeye Alırken Dikkat Edilecek Noktalar: Bilgisayar hazırda bekleme konumundayken tamamen kapandığı için internet bağlantısı kesilir. Bilgisayarı hazırda bekleme konumuna almadan önce winamp, media player gibi programların kapatılması gerekmektedir. Benim şu zamana kadar kapıtılmasını gerektiren programlarım bunlar oldu. Zaten beklemeye alırken uyarı ile karşılaşıyorsanız uyarının sahibi olan programı kapatıp hazırda bekletmeye geçebilirsiniz.

Hazırda Bekleyen Bilgisayarı Nasıl Geri Başlatabiliriz ? Power düğmesine basarak bilgisayarı yeniden aktif hale getirebilirsiniz.

Hazırda Bekletmenin Bilgisayara Herhangi Bir Zararı Olur mu ? Hayır hiçbir zararı olmaz. Fakat hazırda beklet seçeneğini kesinlikle bilgisayarı kapat seçeneği ile değiştirmeyin. Yani aman bilgisayarı kapatacağıma hazırda bekletirim sonuçta kapanmayla aynı oluyor diye uzun bir süre bilgisayarı kullanmayacaksanız Bilgisayarı Kapat ı kullanınız. Hazırda bekletmeyi sadece kısa bir süre XP yi kullanmayacağınızda kullanın. 2-3 gün bilgisayarı çalıştırmayacaksanız Bilgisayarı kapat ile çıkış yapın.

alp37
1 yıl önce - Cmt 02 Mar 2013, 18:01

Bu başlığı dün akşam görmüştüm az evvel pç dondu bu başlık aklıma geldi açtım telefondaki krommetreyi sonra resetledim çok çabuk açıldı sadece 105 saniyede
1 dakika 45 saniyecik gecti masa üstünü gördüm

TahirOruç
1 yıl önce - Cmt 02 Mar 2013, 18:03

rahat 1 dakika geçiyordur

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET