Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
messiah_haktan

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 19:42
[İST-A7.10] - Metrobüs (Mecidiyeköy-Beylikdüzü) Projesinden İlk ResimAlıntı:
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan da Topkapı canlı yayında CRR’ye bağlanarak E-5 Koridoru Rehabilitasyon Projesi’ni anlattı. Genişletme çalışmalarının tamamlanmasıyla E-5’in genişletilerek 2x6 şerite çıkartılacağını ve ortadaki iki şeridin Metro Bus sistemine ayrılacağını açıklayan Genel Sekreter Yardımcısı Rafet Bozdoğan, bu sistemin Mecidiyeköy’de metroya entegre edileceğini söyledi.

Mecidiyeköy-Beylikdüzü arasında E-5 üzerinde yapılacak Metrobas sisteminin 5 etap halinde gerçekleştirileceğini belirten Rafet Bozdoğan; Çobançeşme-Küçükçekmece, Topkapı-Çobançeşme, Mecidiyeköy-Cevizlibağ ve Küçükçekmece-Beylikdüzü etaplarından oluştuğunu, 1. ve 2. etap projelerde yer yer 2x2, 2x3 ve 2x4 şerit olan yolların tümünün 6x2’ye çıkarılacağını ve yer yer de kavşak düzenleme çalışmalarının yapılacağını kaydetti. Bu proje ile E-5’in ulaşım kapasitesi yüzde 100 artan Avrupai bir ulaşım aksına dönüşeceğinin altını çizen Bozdoğan, 20 kilometre yolun altyapı ve yağmur suyu kanallarının da yenileneceğini kaydetti. Projenin 75 milyon YTL’yi bulacağını dile getiren Bozdoğan, çalışmanın Eylül 2006 sonunda okulların açılış tarihinden önce tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

http://www.ibb.gov.tr/tr-TR/Haberler/HaberDetay.h ...erId=22113


Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:10

"Aklın yolu birdir!..."  

Ocak sonu Şubat başında, WOWturkey'de konuştuğumuz ve tartışarak en mantıklı çözümün hangisi olabileceğine dair tahmin ve düşüncelerimiz, nihayetinde hayata geçiriliyor demek ki!!!      

8 Şubat 2006'da Ulaşım Bölümü demiş ki:
Beyler, bakın aşağıya bir prototip çizmeye uğraştım... (Not: Bu gerçek bir proje değildir. Sadece çözüme yönelik uygulamalar için mantıklı bir düşüncenin kâğıda geçirilmiş halidir )


http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=18639& ...p;start=60

Alıntı:
Sarı renkli bantlar ve işaretler; Metrobüs'ün gidiş-geliş yönlerini göstermekte... Diğer beyaz renkli bantlar ve oklar ise, normal trafik akışını gösteriyor... Yeşil renkli refüjlerle anayoldan izole edilen bir metrobüs yolunda, belirli noktalardaki zabıta cepleri veya zabıta Mo-Bo'larının hemen ön ve arkasında hemzemin kesici kollar yardımıyla buraya giriş-çıkışlar sağlanabilir. Öyle her önüne gelen de giriş-çıkışlar kesik olduğ için dalamaz yola... Dalmaya kalkan da zabıtadan yer cezayı... Bence en mantıklı çözüm budur...     Ancak, İtfaiye, Ambulans ve Çekici-Tamir Otobüsleri bu giriş-çıkışlardan faydalanabilir... Metrobüs de, plâna uygun olarak seyr-ü seferini aksatmadan devam ettirir...  
Yolun iki tarafından istasyonlara geçiş merdivenleri ve platformların kapladıkları alanlar da üstten görünümde üsttekine benzer bir şekilde olur...

BİZİM DÜŞÜNCEMİZ:

Yapılabilecek çok amaçlı bir yaya üstgeçidinin 3 boyutlu görünümü de aşağı-yukarı üstteki gibi olur...

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=18639& ...p;start=60

PROTOTİP OLARAK HAZIRLANAN PROJE ÇİZİMİ:


Alıntı:
Yol boyunca kurulabilecek 10-12 istasyon, hızlı ve seri bir ulaşım için yeterli olacaktır. Bunlar da zaten genellikle kavşak noktalarına denk gelebilecek istasyonlar olacağından, yolun her iki yakasını birbirine birleştiren bir yaya üstgeçidinin, Metrobüs yoluna tekabül eden kesimlerinde ikişer merdivenle platformlara iniş-çıkışlar sağlanabilir. Bir taşla iki kuş vurma olayı... Hem anayol baştanbaşa üstgeçitle aşılır, hem de aralarda istasyonlara geçişler gerçekleştirilebilir. Bu üstgeçitler, özel sektöre üzerlerine reklâm monte edilmesi şartıyla da bedavaya yaptırılabilir. Ve inanın büyük firmalar buna balıklama atlarlar.


Aylar önceki olası yolun detaylarıyla ilgili karşılıklı fikirlerimizi, herkesin düşüncelerini harmanlayarak bir sonuca bağlamış ve konuyu o dönem itibarıyla rafa kaldırmıştık...

Şimdi, 2 ay sonra, bu fikirlerimizin ne kadar isabetli olduğunu görüyor ve seviniyoruz!...

Akın KURTOĞLU


kunter

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:20

hayırlısı olsun, güzel işleri duyunca bizlere sevincini, katkısı olanlara da gururunu paylaşmak kalıyor.

Mustafa Noyan

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:27

Benim prototip çizimden görebildiğim kadarıyla bizim forumda önerilen proje yerine daha farklı bir şekil geliştirilmiş; daha çok Güney Amerika'daki uygulamalar örnek alınmış.
Yolun ortasındaki tercihli kısımda prototipe göre otobüsler (metrobüsler) yolun sol şeridini kullanacaklar gibi gördüm, halbuki burada önerilen şekilde tercihli yolun her iki tarafında duraklar olacaktı; çizimde gördüğüm ve durağa iki değil tek merdivenle üstgeçitten ulaşılabildiğine göre metrobüsler ters şeritleri kullanacaklar.


Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:33

Alıntı:
Yolun ortasındaki tercihli kısımda prototipe göre otobüsler (metrobüsler) yolun sol şeridini kullanacaklar gibi gördüm, halbuki burada önerilen şekilde tercihli yolun her iki tarafında duraklar olacaktı; çizimde gördüğüm ve durağa iki değil tek merdivenle üstgeçitten ulaşılabildiğine göre metrobüsler ters şeritleri kullanacaklar.

Ehheheheeee.. Eski köye yeni adet gibi yani!...     Londra benzeri ters trafik akışından İstanbul'a ne gibi bir fayda sağlayacaklar pekiyi üstad? Çizimde sol tarafa iniş merdivenleri, mevcut simetriyi sağlamak açısından olmalı, görülen çizimdeki; L şeklinin, eksenin öbür tarafına birebir uygulanmasından kaynaklandığı için, karşı şeridin merdivenleri buraya çizilmemiş herhalde...  

Akın KURTOĞLUMustafa Noyan

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:38

Üstad dünyadan birkaç uygulamayı hatırlatayım, bu şehirlerde otobüsleri doğrultuları yakın oldukları şeritlere uygun ancak kapılar ters tarafta; halbuki bizim çizimde kapılar otobüsün sağ tarafında kalmış.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=174490#174490

Alıntı:
Bu konuda birkaç resim linki aşağıdadır:

http://embarq.wri.org/imageupload/metrobus.jpg

http://embarq.wri.org/en/ProjectCitiesDetail.aspx?id=1

http://www.itdp.org/STe/ste18/index.html#mexico

http://www.metrobus.df.gob.mx/

http://www.treehugger.com/files/2005/04/_mexican_ ...trob_1.php

http://www.lepetitjournal.com/content/view/585/310/

Brezilya Curitiba'da sistemin ismi Superbus

http://www.design.chalmers.se/projects/curitiba/
http://www.design.chalmers.se/projects/curitiba/s ...ation.html
http://www.design.chalmers.se/projects/curitiba/s ...rindex.htm


Aytac_yolas
16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:38

Gerçekten güzel bir proje, trafik inanılmaz rahatlayacak.Bir de bizim Anadolu Yakası'ndaki metro projesi de bitse  

Akın Kurtoğlu

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:40

Alıntı:
Üstad dünyadan birkaç uygulamayı hatırlatayım, bu şehirlerde otobüsleri doğrultuları yakın oldukları şeritlere uygun ancak kapılar ters tarafta; halbuki bizim çizimde kapılar otobüsün sağ tarafında kalmış.

Cevabı çok çok basit Üstad:  Resmi ters basmışlar sadece, o kadar!...  

Metrobüslerin her iki tarafında da kapı olan şekillerini ben de biliyorum.   Ama trafik akış şekli üstte görüldüğü gibi olacaktır herhalde...

Alıntı:
metrobüsler ters şeritleri kullanacaklar.

Yani, metrobüsler tersten gitmeyecekler, karşılıklı kapıları kullanacaklar sadece herhalde...  

Akın KURTOĞLU


Mustafa Noyan

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:42

Umarım yaptıkları hata sadece Akın'ın umduğu gibi basit bir ölçüdedir; ben korkarım o kadar iyimser olamayacağım....

Burç

16 yıl önce - Prş 06 Nis 2006, 20:43

Ters basmış olmaları daha büyük ihtimal.
Ama tek platform var ve ortada. Yani kapılar sağda veya solda bile olsa,
yaya geçidine tek merdiven ve tek durak olacak. (Banklar çift yönlü)sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM