Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
muhammet akif
14 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 14:52
ibb.gov.tr

15.09.2005

Halk Otobüsü personelinin tek tip kıyafete geçmesiyle ilgili Topkapı Eresin Otel’de bir basın toplantısı düzenleyen İETT Genel Müdürü Dr. Muammer Kantarcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş’ın talebiyle otobüs ve raylı sistemde kullanılan ‘kontörlü akbil’de yüzde 8 ile 26 oranında indirime gideceklerini açıkladı.

Petrol ile çeliğin son zamanlarda aşırı değerlenmesi ve İETT’nin 7 yıl süren toplu sözleşmelerini neticelendirmeleri nedeniyle 15 Temmuz 2005’de bilet ücretlerinde yeni bir ayarlamaya gitmek ihtiyacı duyduklarını ifade eden Genel Müdür Muammer Kantarcı, kararı kanunla kurulan UKOME’nin (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) aldığına dikkat çekti.

Ancak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın yeni öğretim yılı başında öğrencilere, öğretmenlere ve bütün İstanbullulara ulaşım ücretlerinde bir kolaylık yapılması yönünde yoğun talepleri olduğunu dile getiren Kantarcı, “Sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda, akbil kullanımını yaygınlaştırmak ve ulaşım entegrasyonunu sağlamak adına ulaşım ücretlerinde yeni bir değerlendirme yaptık” dedi.

4736 sayılı Kanunun İETT’ye verdiği “İşletme şartları gereği bazı indirimler yapılabilir” hükmüne dayanarak İETT otobüslerinin 1 Ekim’den itibaren, özel halk otobüslerinin de 15 Ekim’den itibaren ‘İndirimli Kontör Tarifesi’ne geçeceğini müjdeleyen Muammer Kantarcı, indirim oranının yüzde 8 ile 26 arasında olacağını belirtti.

Ekim’den itibaren geçerli olacak ‘İndirimli Kontör Tarifesi’ şöyle;

Şu anda 80 Ykr’den akbil kullanan indirimli akbil kullanıcıları; 1 Ekim’den itibaren 10 YTL’lik kontör yüklemede 70 Ykr’den, 20 YTL’lik yüklemede 68 Ykr’den, 30 YTL’lik yüklemede de 66 Ykr’den kontör kullanacak.

Şu anda 1.25 YTL’den akbil kullanan tam akbil kullanıcıları ise, 1 Ekim’den itibaren 20 YTL’lik yüklemede 1.15 YTL’den, 30 YTL’lik yüklemede 1.11 YTL’den, 40 YTL’lik yüklemede 1.07 YTL’den, 50 YTL’lik yüklemede 1.03 YTL’den, 60 YTL’lik yüklemede 99 Ykr’den kontör kullanacak.

Uygulamanın Özel Halk Otobüsleri’nde akbil ayarlamalarının ancak tamamlanabilmesi nedeniyle 15 Ekim’den itibaren geçerli olacağı, Bilet ve Mavi Akbil’de herhangi bir indirime gidilmeyeceği kaydedildi.

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Prş 15 Eyl 2005, 16:39

Alıntı kaynağı unutulmuş:
http://www.iett.gov.tr/haber_detay.php?nid=185

muhammet akif
14 yıl önce - Pts 19 Eyl 2005, 15:52
Bir değişiklik

En son zam ulaşım a.ş.'de uygulanmadığı için iskonto uygulaması metro, tramvay, teleferik ve kadıköy moda hattında uygulanmayacak

Mustafa Kumbar

14 yıl önce - Çrş 05 Ekm 2005, 17:17

Toplu Kontür Alımlarında EKO - AKBİL Uygulaması Hakkında Genel Esaslar:

1-Uygulama; otobüs ve raylı sistemde 01 Ekim 2005 tarihinden itibaren yapılacak toplu kontör alımlarını kapsamakta olup bu tarihten önceki dolumlar dikkate alınmayacaktır.

2-İndirimli otobüs hatlarında, Tünel ve Nostaljik Tramvay`da iskonto miktarının yarısı uygulanacak.

3-İskonto hakkı aynı Akbil ile aynı araçta 15 dakika içerisinde en fazla 2 yolculuk için geçerli olup ,aynı süre içerisinde yapılacak daha fazla yolculuklar için uygulanmayacaktır.

4-Tarifeleri farklı hatlar arasındaki aktarmada tahsil edilen fark için iskonto uygulanmayacak.

5-Özel Halk Otobüslerinde iskonto uygulamasına (15 Ekim 2005) tarihinden itibaren geçilecektir.

İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü

Burç

14 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 21:35

Geçende 40 milyonluk akbil doldurdum,
satış fişinde ne kadar iskonto aldığım yazıyor (bilet başına 18 YKR)

Bir de şu cümle dikkatimi çekti :
"iskonto satış sonrası oluşan bakiye esas alınarak belirlenir"

Yani 20 milyon daha eklersem iskonto artıyor.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Prş 06 Ekm 2005, 21:49

"EKO-AKBİL" UYGULAMASI VE ÜCRETLENDİRİLMESİ

Eko Akbil Nasıl Uygulanacak?

Uygulama; otobüs ve raylı sistemde 01 Ekim 2005 tarihinden itibaren yapılacak ve toplu kontör alımlarını kapsayacak.

İndirimli otobüs hatlarında, Tünel ve Nostaljik Tramvay'da iskonto miktarının yarısı uygulanacak.

İskonto hakkı aynı Akbil ile aynı araçta 15 dakika içerisinde en fazla 2 yolculuk için geçerli olacak.

Tarifeleri farklı hatlar arasındaki aktarmada tahsil edilen fark için iskonto uygulanmayacak.

(Bugün İETT'den e-postama gelen mesajdır...)

Akın KURTOĞLU

Mustafa Noyan

14 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 16:19

Bu sayfada tartışılan toplu alım iskontosu uygulaması başlayalı epey bir süre olmasına rağmen arkadaşlarımızdan olumlu veya olumsuz hiç görüş bildiren olmamış.
Uygulamadan yararlanan arkadaşlarımız var mı?

ümit 806

14 yıl önce - Pzr 22 Oca 2006, 17:08

Evvelâ;

Sistem doldurulan miktarın akbil tomunda tutulması ve akbil kumbarasının da tahsilat sırasında bu miktarı kontrol etmesi esasına dayanıyor. Bende Aylık öğrenci akbili ve 30 milyonluk kontör var, uygulama başladıktan sonra uzun süre kontör doldurmadım, geçen ay 30 milyon doldurduğumdan beri de kontör için 1 kere kullandım, onu da İETT otobüsünde kendim için aylık ücretsiz geçiş hakkımı kullandıktan sonra annem için tam ücret kullandım, ne kadar tahsil ettiğini görmedim.

Annem kendi akbiline zamanında 30 milyonluk yükleme yaptırmış ve indirim hakkı almış. Fakat kontörü azalınca bir 10 milyonluk yükleme daha yaptırmış ve eski yüklemeden kalan tutarın indirim özelliği bozulmuş. Annemin dedikleri doğru ise, muhtemelen akbilde bir tek en son yükleme tutuluyor. Bence bütün yüklemeleri tutmalı, FIFO (İlk giren ilk çıkar) yöntemi kullanılarak değerlendirmeli ve bakiyesi kalmayan yüklemeyi silmeli. Şimdiki durumda 30 milyon yükleyip 6 milyon kalmışsa bunun üzerine 10 milyon daha yükleyince, indirimli tükenmesi gereken 6 milyon da normal tarifeden tükeniyor. Dolayısı ile bir kere 30 milyonluk yükleme yapıldığında, kontör azaldıkça hep 30 milyonluk ya da daha yüksek bedelde yükleme yapılmalı ki kalan bakiyenin indirim özelliği değer kaybetmesin.

İndirimli akbillerde kontör varsa ve bunlara ilaveten meselâ aylık akbil varsa ne yapıyor ? Meselâ bende öğrenci akbili olsun ve içinde kontör olsun. İETT otobüsüne binsem, ilk basışta öğrenci tahsilatı yaparken çizelgedeki gibi davranacak olsun. ikinci basışta tam tahsilatı yaparken akbil tomu öğrenci diye öğrenci çizelgesini değil tahsilat tam diye tam çizelgesini uygulamaya koyması lâzım. Şu an nasıl davranıyor bilmiyorum. Çizelgede de tam akbildeki tam tahsilatlar ile indirimli akbildeki indirimli tahsilatlar yazılmış, indirimli akbildeki tam tahsilatlar yazılmamış. Ayrıca tam akbildeki indirimli tahsilatlar (11C, 15C gibi hatlar) da yazılmamış, sadece aktarma ücret farklarında geçmeyeceği belirtilmiş.

Alıntı:
Örneğin çift biletlik bir hatta mevcut normal hat ıskonto miktarının iki katı ıskonto uygulanacaktır. Iskonto miktarı en fazla üç kat olarak uygulanır

meselâ burada da tek çift tarife için ve merak ettiğim tam akbildeki indirimli tahsilatlar için ipucu verilmiş ama indirimli akbildeki tam tahsilat için bilgi vermemiş.

Alıntı:
(Bugün İETT'den e-postama gelen mesajdır...)

Bu İETT'nin posta şeysine ben de abone olmuştum ama bana 2-3 senedir hiç mail gelmedi iett'den. Demek ki unutmuş beni, bir daha hatırlatayım kendimi.

Alıntı:
Yani 20 milyon daha eklersem iskonto artıyor

İlginç, ben anneme sorayım bunu tekrardan, iyice bir dikkat etsin bakalım.

Mehmet BERBER

13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 12:04

Arkadaşlar,

Pazartesi günü(03 Nisan 2006) Beyazıt meydanda akbilime 80 YTL dolum yaptırmaya gittim. Görevli kişi "Artık indirim uygulaması yok, yine de 80 YTL dolduracak mısın?" diye sordu. İndirim uygulaması neden bitti diye sordum, tabii ki cevap veremedi.

Bu sabah İETT sitesinde konu ile ilgili mesaj ilettim. Bakalım cevap yazacaklar mı..

Saygılar..

Burç

13 yıl önce - Çrş 05 Nis 2006, 15:30

Toplu alım iskontosu sessizce kaldırıldı :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=23031

Bu başlığı artık kilitleyebiliriz sanırım. Tarih oldu çünkü...
4 aylık bu uygulama için yaptıkları onca reklama yazık.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM