Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Şırnak'ın kişi başına yıllık geliri
« önceki   123 ... 111213

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 13
hasan arpak
6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 15:56

meselede bu ayrılıkçı terör fakirliği bahane ediyor.bu tiplerin argümanlarının en önemli çürütücüsü katalunyadır.ispanyanın en zengin bölgesi olmalarına rağmen ispanyadan ayrılmak isteyen bir anlayış yaygındır. demekki neymiş efem fakirlik bahane amaç ayrı devlet olmakmış.birilerine ithaf olunur.tartışırken az biraz bilginiz olsun.

42hakan42

6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 15:57

Alıntı:
Şırnakın %70 i kaçak elektrik kullanıyor demiş biri. Şırnakın %70 ine pkklı demek istiyorsunuz yani..

Bunu ben demiyorum, Şırnak'ta çalışan elektrik mühendisleri söylüyor. Bölgede yaşıyorum demişsin. Ama Şırnak'ta yaşamıyorsun. Ben 3. yılımı yaşıyorum Şırnak'ta. Kaçak elektrikte Şırnak 1. maalesef. Hava biraz soğuduğunda trafolar bir bir patlıyor, aşırı yükten. Neden mi.......!!!!
Kimse Şırnak'ın %70'ine pkklı demiyor. Çok şükür aklı başında bir çok insan var. O sizin kuruntunuz. Herkesin ne demek istediği ortada. Hiç kimseye demediği bir şey için diyormuş gibi bir yargılamada bulunmayın.

cafer
6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 16:11

Bu arada arkadaşlar Bolu'nun geliri de 80 bin küsürmüş. Bolu 1. Şehir.!!!

ali durmaz
6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 16:19

Öncelikli şunu belirteyim: pkk.lı olmayan, pis işler yapmayan kürt kardeşlerime saygım sonsuz ve onları bu yazacaklarımdan ayrı tutuyorum.
Bazı kürtler her defasında duygu sömürüsü yapıyor ve herşeyi devletten bekliyor! Bizim Mersin"in pekçok yerinde, karadeniz şehirlerinde ve ülkenin diğer batı bölgelerinde de "kürt olmayıp" çok fakir olan insanlar var, ancak hiçbiri "bazı kürtler" gibi Devlete karşı isyan etmiyor, başkaldırmıyor, HAİNLİK, BÖLÜCÜLÜK yapmıyor! Mersinde "çok sayıda zengin kürt işadamları" var! O zengin kürtler NEDEN GİDİP DOĞU-GÜNEYDOĞUYA YATIRIM YAPMIYOR???
Devlet doğu-güneydoğuya hastane, okul, havaalanı, baraj, fabrika..vs yapıyor, oradaki bdp.li ve pkk.lılar iş makinelerini yakıyor, çalışanları öldürüyor, insanları tehdit ediyor, okulları yakıyor...vs.
Mersinde örneğin Atatürk parkına "kürt değilseniz" veya kürtçe bilmiyorsanız kesinlikle giremezsiniz! parkın içi esrarcılarla, hapçılarla, piskopatlarla, mafyalarla dolu! sahilde eşinizle veya kız arkadaşınızla rahat rahat dolaşamazsınız! peçete, çiçek..vs satan çocuklar gelir ki eğer satın almazsanız sizin peşinizi bırakmaz ve hatta bıçaklama gibi her türlü zorbalığa başvurabilir!!!
Mersinde esnafların hemen hemen hepsi kürttür! çoğu da çok zengin! neden doğuya yatırım yapmıyorlar ve NEDEN EKMEK YEDİKLERİ YERE NANKÖRLÜK YAPIYORLAR, İHANET EDİYORLAR!!!
Mersinde fuhuş, çete, mafya, hırsızlık, cinayet..vs gibi olayların çoğunu kürtler işliyor malesef! adli istatistiklere bakabilirsiniz! Adam dağdan gelmiş, bağdakini kovuyor!!!
Tekrar yazıyorum, bu yazdıklarım bütün kürt kardeşlerim için geçerli değildir, TEMİZ, İYİ KÜRT KARDEŞLERİME HİÇBİR SÖZÜM YOK!!
TERÖRÜN, pkk.NIN BİTMESİNİ İSTEMEYEN BDP.nin ta kendisidir!!!
KAHROLSUN pkk, KAHROLSUN BDP.....

BU YAZDIKLARIMA NEDEN HİÇBİR KİMSE YORUM YAPMIYOR ARKADAŞLAR????

Kozaklılı_Baki
6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 16:23

Alıntı:
Hakkari de van da sınır ili, ama ikisinin durumu böyle değil. Hatta mardin de sınır bölgesi ama sıralamada 5.

Kendi kazdigin kuyuya kendin düstün.

Hakkaride genelde BDPli, ama Hakkarinin durumu böyle degil. Demekki suc devlette degil ! Il halkinda !

Ülkenin geneli 500 lira olsa neyse ! Hergün kepenklerin kapatildigi, olaylarin ciktigi sehire 500 lira fazla bile !

En son Kozaklılı_Baki tarafından Pzr 29 May 2011, 16:27 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

cafer
6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 16:26

Ali Bey kusura bakmayın yanlış da anlamayın ama sona yazdıklarınız biraz provakatif olmuş sanki...
Konu Şırnak'ın 500 lira lık geliri ama siz çok kapsamlı bahsetmişsiniz.Sadece Kürt işadamları konuyla ilgili galiba.O konuya da gelince diyorum ki, size ne!!Ynai adam istediği yere yatırım yapar
Tabi sizin dediğiniz gibi olmasını diliyoruz...
Tartışılan rakamların da bitr dayanağı yok galiba belirttiğim gibi Bolu'nun da geliri 80 küsür bin...

mine atafirat
6 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 19:54

Alıntı:
BU YAZDIKLARIMA NEDEN HİÇBİR KİMSE YORUM YAPMIYOR ARKADAŞLAR????

Ben yazayım da keyfiniz gelsin. Size hiç kimse cevap yazmıyor çünkü konuyu saptırıyorsunuz. Üstelik TC'nın yasal bir partisine 'kahrolsun' demek ne kadar mantıklıdır, bunun takdirini de okuyanlara bırakıyorum. Üstüne üstlük, bdp hakkındaki düşünce ve beddualarınızı yazabileceğiniz başka bir başlık var. Burası siyasi bir başlık değil. Bu durumda, belki, size niçin cevap yazılmadığını anlamışsınızdır. Saygılar.

İBRAHİM DİLBER
6 yıl önce - Çrş 01 Hzr 2011, 13:44

Alıntı:
Neden doğuya yatırım yapmadıklarını söylim sana. Bu ülke hep batıya endekslendi hep batı cazip görüldü ve bütün imkanlar batıya verildi, Doğu hep batının gerisinde kaldı, Doğu derken Doğu Karadenizi de kastediyorum. Yıllarca bu bölgelere yatırım yapılmadı, ben aynı şekilde Doğu karadenizi de bu konuda savurunum, İş adamlarının neden yatırım yapmadıklarına gelelim. 2 yıldır Diyarbakır Organize sanayi bölgesindeki işletmelerin hükümetten birkaç telepleri var, diyorlar ki çevre yolu yapılsın, urfaya kadar gelen otoban bize de gelsin ki mallarımızı rahatlıkla ihraç edelim ve doğal gaz hattı 2 km ötemizden geçiyor Osbye bağlantısı yapılsın ki mallarımızı ucuza üretelim. Peki bu istekleri çok mu büyük şeyler? Hükümet iki yıldır bu çağrılara kulak asmadı, geçen aylarda seçimler yaklaşıyor diye bu taleplerini karşılayacağız diye vaat ettiler. Bütün mesele bu. Bursaya kocaeline yapılan teşvikler, anadolunun hiçbir iline yapılmadı? Bursa diyarbakırın iki katı ama 40 katı kadar teşvik alıyor. Peki Diyarbakıra veya malatyaya veya yozgata neden bu yardımlar yapılmıyor? Diyelim ki diyarbakır siyasi tercihinden dolayı dışlanıyor, peki %70 akp ye oy veren Bingöllülere iki dönemdir ne yapıldı diye sorarım?

Devlet yetkililerinin icraatlarında eksiklikler, tutarsızlıklar, yetersizlikler, yanlışlıklar çok maalesef.
Bunlara katılıyorum. Diğer bir husus ise Türkiye'de ve Avrupa'da hiç de azımsanmayacak ölçüde Doğu ve Güneydoğu Anadolu ve Karadenizli iş adamının, varlıklı insanların olmasıdır. Ama maalesef bu insanların kendi memleketlerine yaptıkları yatırım miktarı ellerindeki imkanlara oranla çok çok azdır.

Anadolumuz'da da gelişme potansiyeli olan birçok şehrimizin var olduğuna ve dengesiz teşvik politikalarının yanlışlığına inanıyorum. Örneğin teksil sanayiinde yıldızı parlayan Denizli'nin hızı yanlış teşvik uygulamalarıyla kesilmiştir. Yani aslında Anadolu'nun her tarafı yatırıma muhtaç. Her yerde sıkıntı var. Fakat bu sorunlar ve ihmalkarlıklar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da daha derin hissediliyor.

Volkan Cordan

6 yıl önce - Çrş 01 Hzr 2011, 17:19

Alıntı:
Kemal kılıçdaroğlu diyor ki iktidara gelirsem elektrik borçlarının hepsini silerim, sizin mantığınıza göre öyle bişey yaparsa fatura ödeyenler enayi mi oluyor?

Aynen öyle...enayi oluyor!

Millet vergisini öder...ödemeyenlere af çıkar. Ödeyen enayi durumuna düşürülür.
Millet adaleti kendisi uygular...hapistekiler af çıkar. Mahkemenin sonuçlanmasını bekleyen vatandaş,enayi durumuna düşürülür.

Sayın Kılıçdaroğlu o sözü söyledimi bilemem, muhtemelen söylemiştir. Malum seçim dönemlerinde siyasetçilerimiz zırvalamayı çok sever.

Sırnak`ın resmi rakamlardaki geliri düşük olabilir,ama bu durum gerçek hayattaki yaşamı da yansıtmadığı başka bir gerçek. Kimi kılıfına uydurup "sınır ticareti" der, kimi ismini koyar kaçakcılık der.

O bölgede ciddi bir yatırım eksikliğinin olduğu doğrudur. Ancak bu eksikliği gidermek konsunda ciddi görüş farklılıkları mevcut.
"Buraya devlet yatırım yapmalı,fabrika açmalı,ticaret yapmalı, zarar etse dahi istihdam sağlamalı" devri çoktan kapandı. Bu zihniyet bugün ancak Kuzey Kore,Venezuela ve Kandil dağlarında konuşlu ve sözde marksist-leninist çizgide olan ilegal örgütte hakim.
Dünya`da artık herkes (komünist Cin dahil) serbest piyasa ekonomisi uyguluyor, yani önce güvenlik...minimum masraf...maksimum kazanç. Para ve yatırım bu eksen etrafında dönüyor. Sırnak`ta "minimum masraf" ve "maksimum kazanç" konusunda, yatırımcı açısından bir sorun yok.

Ama güvenlik?

Herşeyi devletten beklemeden önce, düşünüp karar vermek ve en önemlisi sırtını ilegal bir örgüte dayamamak gerek. Hele hele bu örgüt "sınır ticaretinde" ciddi vergiler uyguluyor ve topluyorsa.

Baska bir degisle: "Sabahleyin Koç`un fabrikasında çalışıp,akşam hava karardıktan sonra aynı fabrikayı molotoflamak, bahçesinde bulunan büstleri yıkmak ve bayrağı indirmek olmaz".

Ne zaman bölge halkı kendi iradesini ortaya koyar, o günden itibaren huzur ortamı sağlanır ve para/yatırım/istihdam akmaya başlar.

Selamlar

sayfa 13
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 111213
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET