Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mustafa Noyan

7 yıl önce - Pts 09 May 2011, 22:08
Ayasofya'da Dünyanın En Büyük Vaftiz Havuzu Ziyarete Açıldı

Ayasofya'nın camiye dönüştürülmesinin ardından, vaftizhanenin Sultan I. Mustafa ve Sultan İbrahim türbesine dönüştürüldüğünde çıkarılan tarihi vaftiz havuzu, restorasyon çalışmalarıyla gün yüzüne çıkarıldı. Doğu Roma coğrafyasının en büyük vaftiz havuzu olma özelliğini taşıyan tarihi yapıt, çalışmaların tamamlanmasının ardından ziyarete açıldı.

(+)

M.S. 6. yüzyılda Ayasofya'nın inşa edildiği Justinianus döneminde yapılan vaftizhane ve havuz, 1453'ten sonra camiye çevrilen Ayasofya'nın iç aydınlatmasında kullanılan kandillerin yağ deposu olarak kullanılmıştı. Ayasofya'nın 1935'te müze olarak faaliyete geçmesinin ardından 1943'te yapılan araştırma kazısında tek parça mermerden oyulmuş vaftiz havuzu ortaya çıkarılmıştı. O tarihten bu yana sadece az sayıda araştırmacının bildiği ve gördüğü tarihi vaftiz havuzu, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın maddi desteği ile başlatılan restorasyon çalışmalarıyla ziyarete hazır hale getirildi.

Ali Dağlaroğlu
7 yıl önce - Sal 10 May 2011, 00:16

Ben de dün dünyanın en büyük vaftiz havuzu olduğunu bilmeden gezdim burayı, öğrenince çok mutlu oldum. Yanında küçük vaftiz havuzları da var. Resmini koyduğunuz yer benim de dikkatimi çekti. Acaba orası vaftizhane iken kapalı bir mekandı da bu mermer kapı da onun girişi miydi?

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet