Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
siyahyar
3 yıl önce - Çrş 04 May 2011, 00:46
Karayolu ile Hac ve Umre

selamün aleyküm...

ilk önce wowTURKEY sitesinde hizmeti geçen herkeze teşekkur ediyorum ki üyelerin birbirlerinle paylaşımlarını, tecrübelerini, fotolarını sunma imkanı veren bir site oluşturduğunuz için...

Benim konum 2010 yılında karayolu ile Hac'a gittim bununla ilgili paylaşımım;
1.Beraberimde 2 arkadaşım daha vardı ama bir otobüs dolusu yola çıktık...
2.Pasaportlarımız işci vizesi
3. Otobüse gelince Suudi Arabistanda Hac için görev yapacak otobüslerden biri...
4.İşci vizeniz varsa İstanbuldan da otobüse binebilirsiniz yada Hatay'dan Has turizim gibi otobüsede binebilirsiniz...
5.Hatay/Cilvegözünden Suriye giriş yapıyoruz...
Suriye sınır kapısında hediye! verirsek işlemler daha hızlı oluyor yoksa bekliyorsunuz ama işlemleriniz oluyor... Halep-Şam yoluna giriyoruz ordan Nasib bölgesindeki Suriye-Ürdün sınır kapısına geliyoruz...Suriye girişindeki gibi çıkışında aynı durum söz konusu...
6.Ürdün sınır kapısında giriş ve çıkış işleminize göre veya sıradaysanız bekliyorsunuz... gayet iyiler
Ürdün girişinden Amman ordan Ma'an dan sonra Suudi Halit Ammar Sınır kapısına
7.Biz Hayatdan otobüse bindiğimiz için sınır kapılarında beklemelere rağmen 3.gün Suudi Arabistan sınır kapısındaytık...
Burdaki gördüklerimi anlatıyım:
-turk otobüsleride vardı...
-Hazar bölgesinden hususi araçlarınla gelenler vardı...
-zenci erkekli,kadınlı,çocuklu grup otobüsle gelen vardı...
-sayabildiğim kadarıyla 20 bayan ve 3 erkekli hac'a gelen otobüs vardı...
- türk vatandaşlarımızda kendi araçlarınla geldiğini gördüm
-sadece suudi araçları kimlik gibi birşey uzatıyorlar öyle geçiş yapıyor. bizler ve diğer araçlar şöyle bir işlem oluyor;
*otobüsde ne varsa boşaltıyorsun yani bizimlerin eşyaları ve otobüsün kendine ait eşyları...
*otobüs ve hususi araçlar x ray gibi bir cihazdan geçiyor...
*bizlerinde eşyaları da x ray cihazından geçiyor ve pasaport işlemlerini yapıyoruz...
Burda işleme ve sıraya göre bekleme var..bizim işlemlerimiz ve otobüsün işi 3,5 saatte bitti
8.Halit Ammar Sınır kapısından Tabuk doğru yola koyulduk. Tabuk-Tayma-Hayber-Medine-cidde-mekke...
9 mekkeye kadar sayabildiğim 11 gözlem noktası var yani otobüs duruyor yolcu listesi gibi evrakları alıyor o kadar yanlız Medine ve Cidde de kontrol ediyorlar...
10 Medineye gelince orda büyük bir park alanı gibi bir yerde hem hususi araçlar hem otobüs buraya uğrayarak yolcu listesi ve pasaport kontrolu yapılıyor...
11. Hususi araçınla gelenler Medine veya Ciddedeki park yerine araçlarını bırakmak zorundalar.. Çünkü Hac zamanında sadece hac şirketlerin araçlarına giriş var...
12.Otobüsümüz Ciddeden Mekke yoluna giriş kısmında duruyor çünkü otobüs değiştirme zamanı yani Mekkeye sadece kendi otobusleri giriş yaptığı için..
Ve Pazar saat 15:00'de Hataydan yola çıkış yaptık. Çarşamba saat 01:00'de Mekke'ye vardık..

ergun833
3 yıl önce - Pzr 08 May 2011, 12:50

geçen sene arkadaşlar gitmiş çok memnun kalmışlar. bu sene bende çok gitmek istiyorum ama karayolu ile gideçek arkadaş bulamıyorum onun için havayou ile gideçeğiz mecburiyetten.

siyahyar
3 yıl önce - Pts 09 May 2011, 02:12
Karayolu ile Hac ve Umre

Selamün Aleyküm
Karayolu ile Hac ve Umre bölümünde ....2011 tarihli kısımlarında sorulan sorular vize,araçla gidilir mi, yasal mı? Bu sorularla ilgili paylaşımım...

Bu konuda bilgilendiren loksuz rumuzlu arkadaşa teşekkur ederim...bende yararlandım uçak bileti ve otel kısmından...
Bir de bayf16 rumuzlu arkadaşada Ankara Suudi Büyükelçiliğini tlf görüşmesi yapmışsın böyle konularda yüz yüze görüşmen daha etkili olur... Araban ile de gidebilirsin niyet et yeter ki o niyetin sana kollaylıklar sağlayacak...

1.Araç gidilir mi?
Araçın vizesi ve sizin vizenin olsun gidilir..
2.Vize ve yasal mi?
Evet yasal şöyle..
*Siz bulunduğunuz Şehirde çevrenizden duyduğunuz veya araştırdığınız bir tura gidip ben hacca gitmek istiyorum yardımcı olurmusun söylerseniz.
Onlarda evet derse size şunu şöylerler 3000- 4000 euro arasında veya biraz üstüde olabilir bir fiyat söyler ve yemek dahil uçak bileti dahil vs derler...
Sizde onlara deyinki bu vizeyi nerden alıyorsun... genelde şöyle bir durum oluyor türki cumhuriyetlerinden veya başka yerlerdende olabilir bu bölgelerin hac vizeleri dolmadığından boş kalan vizeleri alıyorlar. Alamadıkları zamanda oluyor böylece hac işleminiz gerçekleşmiyor.
*işci vizesi ve kasap vizesi daha avantajlı bu iki vizede sadece erkekler gidiyor... %90 çıkar %10 kısmet değilmiş dersiniz...
İşci vizesini İstanbula(Türkiye) getiren Suudi vatandaşlı Muhammed Galibun annesi türk babası Suudilidir... Mekkede yaşamaktadır... ben 2009 yılında havayolu ile kendisi ile hacca gittim 2010 yılında gene kendisin getirdiği işci vizesi ile karayolundan hacca gittim...

İstanbul dan Hacca niyet eden arkadaşlar bende bu sene niyetim var geçen sene yaptığım gibi arafata 20 gün kala M.Galibundan işci vizesi aldım 1550 euro gibi birşeydi sonra karayolu için 100 dolar verdim... ama bu sene uçak yada karayolu düşünüyorum...

Hac’a niyetim var...Hacı olayim diye bir derdim yok... Çünkü Hac çok önemli bunun farkındayım
Niye

İnsanlar üzerinde Allah’ın hakkı yoluna gücü yetene Beytullah’ı haccetmektir. (Ali İmran: 97)

Hazreti Rasûl aleyhi’s-selâm buyuruyor ki: "Hacca gitmekte acele ediniz!.. Çünkü hiç biriniz ileride karşısına hangi engellerin çıkacağını bilemez!.."
Ve gene ŞİDDETLE UYARIYOR ki: "Kim gitmesine engel olacak şiddette bir hastalık, yahud haccı yasaklayan ZALİM SULTAN, yahud da yoksulluk olmadığı halde HACCA GİTMEDEN ÖLÜRSE, o kimse ister YAHUDİ, ister HIRİSTİYAN OLARAK ÖLSÜN!.."
Hac olayında birinci önemli husus tüm geçmiş günâhlarından arınma İkinci yönü «HACCI MEBRURUN KARŞILIĞI ANCAK CENNETTİR» Yani orada yapmış olduğunuz çalışmalar ile; beyninizde, orada elde edilen yüksek değerdeki enerji potansiyeli ile, bazı yeni bölümler devreye girmiş ise. Bu takdirde, sizde öyle bir idrak açılması oluşur ki. Siz artık yaşam doğrultunuzu, rotanızı tamamıyla bildirilmiş bulunan ölüm ötesi değerler ve gerçekler istikâmetine düzeltirsiniz!..

hafesebe
3 yıl önce - Çrş 11 May 2011, 20:54

Arkadaşlar merhaba.Ben de uzun zamandır karayolu ile umreye nasıl gidilir diye merak edip duruyordum.Bu siteyi kaç kere okumuşumdur.Sonunda bundan bir ay önce otobüsle umreye gitmek nasip oldu,çok şükür rabbime.Ve döneli on gün oldu.Anlatın demeyin ne olur.Anlatması o kadar zor ki.Ama aliyyül ala,muhteşem bir ziyaret ve seyahat oldu.İşler çok şükür rabbime o kadar yolunda gitti ki.
Duydum ki bir Şanlıurfa'dan bir şirket karayolu ile umreye götürüyormuş.Hemen kabul ettim.Pasaportumu (eşimin ve annemin de dahil) teslim ettim.Kahramanmaraş'ta birisi ilgileniyordu.İki yüz euro teslim ettim pasaportla beraber.Bir iki evrak istemişlerdi-evlenme cüzdanı,nüfus kayıt ücreti,fotoğraf- gibi.Bir ay bekledik.Nihayet vizemiz çıktı.9 Nisan 2011 günü yola çıktık.Suriye karışık dediler ama biz aldırmadık.39 inanmış insan Allah CC'nın misafiri olmak niyetiyle yönümüzü kabeye döndük.Türkiye sınırında yarım saat bekledik.Suriye de sağolsun sorun çıkartmadı.Yarım saat da orada bekledik.Derken Suriye çıkışı,Ürdün sınırı,Ürdün çıkışı ve nihayet Suud sınırına vardık.Burada uzun süre bekleyebileceğimiz söylendi.Ama çok şükür hiç beklemedik.Saadece bir saat gibi bir süre bekledik.Orada eşyalarımızın tamamı ve otobüs X Ray den geçirildi.Suudi sınırını geçtikten sonra öne Tebük,Teyme ve nihayet Rasullullah'ın huzuruna vardık.Zulhuleyfede ihrama girdik.Ve beklemeden Mekke'ye yöneldik.Beş saat sonra Mekkedeydik.Tavaf ve Say'dan sonra güzel bir on sekiz gün geçirdik Suudi Arabistan'da.Suudi Arabistandaki günlerimizi anlatmadan önce isterseniz size yol üzerinde ne yedik,içtik onu anlatayım.
Suriye'ye girer girmez bir dinlenme tesisine mazot almak için uğradık.Orada çay kahveden sonra yola devam ettik.Yol üzerinde yemek yenebilecek çokça tesis yok.Ama bulduklarımız da o kadar ahım şahım yerler değil.Genelde et lokantaları.Kebap ve et ürünleri bolca bulunabiliyor.Zaten çok ta ucuz.
Suriye de pek bir yere uğramadık.Ürdüne girince et lokantalarıyla meşhur bir yer varmış.Çok övdüler ama zaman açısından inip et yiyemedik.Ürdün boylu boyunca toplam 180 km.Ürdünden Suudi tarafına geçince bir Türk lokantası varmış.Orada yemek yedik.Bu arada otobüs içinde ağzımız hiç boş durmadı.Çünkü herkes yanında dolma sarma,meyve suyu,çerez vs.almışlar.Sürekli ikramlar dağıtıldı.
Dedim ya;39 mübarek insan.Yol boyu güzel sesli hocalarımız ilahi,selavat,dua,kuran derken.Mekkeye vardık.
Otelimiz nasıl mıydı?Dört yıldızlı,güzel bir otel.Hemen Cennet'ül Muallanın yanında,servisli,lokantalı.Lokantasında iki öğün yemek.Ortalama 8 çeşit yemek.Fiatı 11 riyal.Yani sadece 4,4 tl.İki çeşit sulu yemek,çorba,salata,pilav,tatlı,meyve veya meyve suyu,su,ekmek vs.Ye yiyebiliğin kadar.Çay,kahve sana kalmış,ücret ödemiyorsun bunlara.
Servis 24 saat hizmette.
Odalarda eşiyle gidenler eşiyle kaldılar.Odalar ikişer kişilik.İsteyen istediğiyle kalabiliyor.Toplam hizmet karşılığı ödenen ücret,550 euro.Hepsi bu.Yeme içme ve diğer masraflar da 100 euro'yu asla geçmez.Yiyin için,gezin tozun,na yaparsanız yapın,bu maliyeti geçmez.Toplam 18 gün kaldık Suudi Arabistan'da.Mekke 14 gün,Medine 4 gün.Yol git 40 saat,gel 40 saat.Ama düşünün İstanbul'da bir semtten diğerine gidinceye kadar canınız çıkar.Biz Kahramanmaraş'tan Mekke'ye varıncaya kadar sanki bir saatlik bir yolculuk yapmış gibi hissettik.Annem 80 yaşına geldi.O bile "öf "bile demedi."Ne olur beni bir daha aynı şekilde götür"diyor.Şimdilik bu kadar yeter.Herkese selamlar,hürmetler...

siyahyar
3 yıl önce - Çrş 18 May 2011, 02:28
Karayolu ile Hac ve Umre

Selam...

Hafesebe rumuzlu arkadaşım Allah razı olsun tecrübelerini paylaştığın için ve okuduğum zamanda aynen gitmiş gibi oldum...
Sakıncası yoksa Şanlıurfa'daki şirketin ismini www.kalbiiselim@hotmail.com adresime gönderebilirmisin...

teşekkurler

siyahyar
3 yıl önce - Pts 23 May 2011, 23:53
Karayolu ile Hac ve Umre

Selam Arkadaşlar...

Araştırdığım kadarıyla şuandaki uydu ve resimleri sunuyorum...

(+)   (+)     (+)  

hafesebe
3 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 17:41
Şanlıurfadaki şirket ismi...

S.Aleyküm

Kardeş yorumun için teşekkür ederim.Bizi umreye götüren şirketin ismini sormuşsun.İsmini tam olarak bilmiyorum.Sebebine gelince;biz gayri resmi gittik.Ancak,şirket sahibinin ismi Müslüm ÖLMEZ.Bu şahıs bizimle beraber yolculuğa çıktı.Ancak biz dönerken o orada kaldı.Hoş bir insan.Dürüst olduğunu bizi orada rahat ettirmek için çırpındığında anladık.Tırnağımıza zarar gelsin istemediğini,Türkiye'ye sağ sağlim geri göndermek için nasıl uğraştığını görseniz siz de dürüst olduğunu anlardınız.Bir ara karayolunun güvenli olmadığı söylentisi ortaya atılınca bizden ek ücret istemeksizin bizi uçakla Türkiye'ye göndermek için çabaladığına şahit olduk.

Ancak şirket ismini sormak aklımıza mı gelmedi yoksa ihtiyaç mı hissetmedik bilemiyorum.Şanlıurfa'dan 5 otobüs,Kahramanmaraş'tan 2 otobüs götürdü.Şimdilik bu kadar değerli kardeşim.Sorun olursa bu adrese görder.Cevaplandırmaya çalışacağım inşallah.Selam ve dua ile...

arda erlevi

3 yıl önce - Pzr 29 May 2011, 18:03

başbakanımız receb tayyip erdoğan'ın verdiği bir demeçte, karayolu ile hac ve umreye gidilmesini çok istediğini fakat bölgede(suriye,lübnan,israil) yaşanan olumsuz gelişmeler sebebiyle, karayolu ile hac ve umreye gitmenin şimdilik mümkün olmadığını belirtmiştir.

loksuz
3 yıl önce - Cmt 17 Eyl 2011, 23:24
2011 Umre Bilgileri

2011 yılında umreye nasıl gidilir/gidildi/neler değişti.
Vereceğim bilgiler 29 Temmuz-1 Eylül Arasıdır.
a)Suriye'de çevre yolundan gittiğiniz sürece bir sorun yoktur.
b)Suriyede 1 lt benzin 44 suridir. 1 ABD doları ise 47 suridir.
c)Arabalar-benzinli-girişte ortalama 70 dolar ödüyor.
d)Geri dönüşte 30 gün aşılmamış ise 10 dolar, aşılmışsa sigorta süresi dolduğu için yeni sigorta yaptırılıyor. Bu sebeple 70 dolar ödeniyor.
e)Gümrükler açık hiç bir sorun yok. Ortalama geçiş süresi 1 saatten az.

f)Ürdünde hiç bir sorun yok.
g)Arabalar için her girişte 31 dinar alıyorlar. 100 dolar=70 dinar.
h)Suudi Aabistan Hadise/Qurayyat kapısından girişte 150 Riyal sigorta parası alıyorlar.
i)Medinede en güzel/hesaplı kalınacak yer Erzurum Ribatı 3 kişilik oda 45 riyal(günlük 15 riyal*3=45 riyal)
j)Mekkede Ramazanın ilk 20 günü ortalama 150 riyal otel ücreti-servisli.
k)Mekkede son 10 gün ortalama 250-300 riyal otel ücreti
Saygılarımla

makifaslan
3 yıl önce - Çrş 21 Eyl 2011, 14:02

İyi günler loksuz bey
Bende eşimle umreye gitmeyi planlıyorum
sizinle aynı güzergahtan
sanırım haziran sonu gibi giderim
Suriyede de gelirken bir kaç gün kalmayı düşünüyorum. Sonra türkiye ye geçicem nasipse
araba ile olamayacaksa başka şekilde bakacağım artık
1) Umre için araba ile vizeyi nasıl alıyoruz (acentesiz gidilebiliyor yani)
2) Oradan gelirken hurma zemzem sınırı varmı
3) Her giriş çıkışta tüm eşyalar indirilip aranıyormu
4) Dil problemi nasıl çözülüyor.
5) Biraz para veripte mi sorunlar çözülüyor yoksa bekleniyormu
6) Sınırlarda aldıklarımızı geçirirken sorun oluyormu
7) 3 ve 5 yaşlarında iki kızım var bunlarla nasıl geçebilirim
8) Bahsettiğiniz otel fiyatları günlükmü ve bu otelleri nasıl buluyorsunuz

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET