Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Leiv Eiriksson, Sinop'da petrol arayacak
« önceki   123 ... 101112

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 12
cihan

7 yıl önce - Prş 21 Nis 2011, 14:33

Leiv Eiriksson hakkında biraz ek bilgi verelim;

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya Milli Petrol Şirketi PETROBRAS ortaklığındaki Leiv Eirikson, dünyanın en gelişmiş en büyük ikinci petrol platformlarından birisidir. TPAO, bu platform ile çıkarılan petrollerin kalitesini araştırmak amacıyla Samsun'a petrol laboratuarı kurmuştur.
Bu platform gemisinin yüksekliği 122 m., ağırlığı 50 bin tondur. (Ankara'daki Atakule yüksekliğindedir.)
Bu arada National Geographic, dev platformun Norveç'ten Türkiye'ye gelmesi ve Sinop'taki sondajın tamamını, lojistik destekleri ve sondaj aşamaları ile birlikte bu tarihi en büyük platform olayını filme alıyor.

İsmini Norveçli kaşiften alıyor;
Dev platform adını Norveç tarihi açısından özel bir yere sahip olan kaşif Leiv Eiriksson’dan alıyor. Platform için bu ismin seçilmesinin nedenlerinden birinin bu keşif ruhu olduğu belirtiliyor. Norveçliler’in Leiv Eiriksson dediği ABD’de ise Leif Ericson olarak geçen kaşifin 970 yılında İzlanda’da denizci bir babanın oğlu olarak dünyaya geldiği rivayet ediliyor. Babası da Norveçli bir denizci olan Eiriksson’un Kristof Kolomb’dan 500 yıl önce Kuzey Amerika’ya ayak basan ilk Avrupalı olduğu ifade ediliyor.

Leiv Eiriksson, bu zamana kadar yaptığı 37 sondajın 32'sinde petrol buldu. Bu yüzden "Şanslı Dev" denilmektedir.


38'de 32 oldu artık. Kötü bir kariyerle evine dönüyor


Süha
7 yıl önce - Cum 22 Nis 2011, 14:19

PETROLÜ GEÇ, TEMİZ ENERJİYİ SEÇ!
Alıntı:
11 Greenpeace eylemcisi, geçtiğimiz yıl boyunca Sinop’ta petrol arayan Leiv Eiriksson adlı petrol platformuna Kuzey Kutbu’na doğru yola çıktığında tırmanarak eylem yapmaya başladı. Pek çok farklı ulustan eylemci açtıkları pankartta “Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!” dediler.

Greenpeace eylemcileri 53 bin tonluk ve yaklaşık 120 metrelik Leiv Eiriksson üzerinde açgözlü petrol şirketlerinin Kuzey Kutbu'nda da bir felakete neden olmaması için tüm dünyaya "Petrolü geç, temiz enerjiyi seç!" mesajı verdi. Greenpeace, Meksika Körfezi, Karadeniz ya da Kuzey Kutbu ayırmaksızın tüm Dünya'da derin deniz petrol aramalarına karşı.Sabaha karşı 5.00'da başlayan eylemde aralarında Danimarka, Kanada, Slovakya, Polonya, Almanya, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Türkiye'den eylemcilerin bulunduğu 11 kişilik bir ekip, şişme botlarla platforma yanaşarak 40 dakika içinde platforma tırmandı. Gemi Çanakkale Boğazı'na doğru ilerliyor.

Leiv Eiriksson Kuzey Kutbu'nda petrol arama girişimiyle petrol endüstrisine yeni bir kapı aralıyor. Platform, İskoç firması Cairn Enerji adına bu yaz dört petrol kuyusu açmak için kiralandı. Meksika Körfezi'ndeki gibi 1500 metre derinlikten petrol çıkaracak olan platform, hassas bir ekosisteme sahip olan Kuzey Kutbu'nda bir felakete neden olabilir.

Uluslararası eyleme dair Greenpeace Akdeniz'in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker şunları söyledi: "Leiv Eiriksson, dünyanın en tartışmalı sondaj kulesi çünkü, Kuzey Kutbu'nda çok derinde sondaj yapabilen bir arama platformu. Platform burada Grönland'a doğru yola çıktığında durduruldu çünkü, Greenpeace uluslararası bir çevre örgütü olarak dünyanın her yerinde derin denizlerde petrol arama faaliyetlerine karşıdır. Bundan tam da bir yıl önce BP felaketi yaşanmıştı. Şimdi de petrol endüstrisi dünyanın en hassas ve önemli doğal yaşam alanlarının birinde riskli derin deniz petrol çıkarma faaliyetlerine girişiyor. Artık Dünya yeni bir yol ayrımında: temiz ve yenilenebilir enerji politikalarıyla 21. yüzyıla şekil verecek ve Dünya'yı daha temiz ve daha güvenli yapacak şansımız var".

Not: Eylem hala devam ediyor.

Kaynak: http://www.greenpeace.org/turkey/tr/news/petrolu- ...ec-220411/


Süha
7 yıl önce - Cmt 23 Nis 2011, 00:25

DEV PLATFORMDA GREENPEACE EYLEMİ
Alıntı:
Dünyanın 2'nci büyük petrol arama platformu Leiv Eiriksson, Greenpeace'in protestosuna hedef oldu.

KARADENİZ'de bir yıldır petrol ve doğalgaz aradıktan sonra, İstanbul Tuzla Tersanesi'nde onarım ve bakımı yapılan, dünyanın 2'nci büyük petrol arama platformu Leiv Eiriksson, Grönland kıyılarında petrol aramak üzere dönüş yolunda Çanakkale Boğazı'na doğru ilerlerken, bugün saat 05. 00'de uluslararası çevre kuruluşu Greenpeace'in protestosuna hedef oldu.

Mürettebatının büyük bölümü uykudayken, kıyıdan 4 mil açıkta seyreden, 53 bin ton ağırlığındaki, denizden yüksekliği 122 metre olan platformun üzerindeki kuleye tırmanan Greenpeace eylemcileri, 'Petrolü geç, temiz enerjiyi seç' yazılı pankartı açtı. Greenpeace eylemcileri yaklaşık 40 dakika süren eylemin ardından platformdan ayrılırken, açılan pankart, mürettabat tarafından indirildi.

Geçtiğimiz yıl boyunca Sinop açıklarında, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ve Brezilya firması Petrobras'ın ortak çalışmasıyla petrol arayan dev platform Leiv Eiriksson, İstanbul Tuzla Tersanesi'nde onarım bakımı yapıldıktan sonra, Kuzey Kutbu'nda petrol aramak üzere üzere yola çıktı. Çanakkale Boğazı'na doğru ilerleyen platform, bugün saat 05. 00 sıralarında, Şarköy VTS Kulesi önlerinde, Greenpeace'in eylemcilerinin protestosuna uğradı. Türk, Polonyalı, Alman, Danimarkalı, Kanadalı, Avusturyalı, Slovak, İsveçli ve İngilizler'den oluşan 11 Greenpeace eylemcisi, zodyak botlarla yanaştıkları, kıyıdan 4 mil açıkta seyreden platforma çıktı. Mürettebatının büyük bölümü uykudayken platforma çıkan eylemciler, daha sonra da her biri yaklaşık 60 metre yüksekliğindeki kulelerden birine tırmandı. Gece vardiyasındaki birkaç mürettebatın şaşkın bakışları arasında kuleye tırmanan eylemciler, üzerinde 'Petrolü geç, temiz enerjiyi seç' yazılı pankartı açtı. Greenpeace eylemcileri yaklaşık 40 dakika süren eylemin ardından platformdan ayrılırken, açılan pankart, mürettabat tarafından indirildi.

Greenpeace Akdeniz'in İklim ve Enerji Kampanyası Sorumlusu Korol Diker, eylemin ardından basın kuruluşlarına gönderdiği yazılı açıklamada, "Leiv Eiriksson, dünyanın en tartışmalı sondaj kulesi. Çünkü, Kuzey Kutbu'nda çok derinde sondaj yapabilen bir arama platformu. Greenpeace de uluslararası bir çevre örgütü olarak dünyanın her yerinde derin denizlerde petrol arama faaliyetlerine karşı. Artık dünya yeni bir yol ayrımında. Temiz ve yenilenebilir enerji politikalarıyla 21'inci Yüzyıl'a şekil verecek ve dünyayı daha temiz ve daha güvenli yapacak şansımız var" dedi.

Video:Kaynak:

_dev-platformda-greenpeace-eylemi_news

Kaynak: http://www.haberler.com/dev-platformda-greenpeace ...69-haberi/Güzel fatih

7 yıl önce - Cmt 23 Nis 2011, 02:27

Alıntı:
Leiv Eiriksson, bu zamana kadar yaptığı 37 sondajın 32'sinde petrol buldu. Bu yüzden "Şanslı Dev" denilmektedir.

Bize gelince geriye kalan 5 Petrol yok...

Alıntı:
DEV PLATFORMDA GREENPEACE EYLEMİ

Nereye gidiyor bu Platform koca Karadeniz de petrolü bulamadımı ayıp yav bana versinler yetkiyi ben çıkarayım yoksa birileri el altından yüksek miktarda paramı teklif ettiler...Ruslar aman Türkiye çıkarma bak Gaz satamayacağız mı dediler...Avrupa mı Abd si mi ne dedi ne verdi gizli odalardan bilelim .Aman sakın petrol çıkarmayın Libya yı boşuna mı vuruyor Batı ..Türkiye de petrol fiyatları kimin umrunda öyle ya ödeyen vatandaş biz enayiyiz...Anlaşılan Libya onların yine bize hava Gazı gaz olsa bari .


Süha
7 yıl önce - Cmt 23 Nis 2011, 02:33

LEİV EİRİKSSON EGE DENİZİNDE YAVAŞ YAVAŞ MALTA'YA GİDİYOR


(+)

Alıntı:
Yolculukla İlgili Bilgiler (Son Alınanlar)
Su Çekimi: 23.7 m
Gidilecek Yer: MALTA
ETA: 2011-04-26 12:00
Alınma Zamanı: 2011-04-22 22:50 (0d, 0h 43min 33s önce)

Not: Muhtemelen 26-04-2011 günü Malta sahillerinde olacak.


cihan

7 yıl önce - Cmt 23 Nis 2011, 03:56

Birisi gider birisi gelir. Leiv Eiriksson platformu evine dönüyor onun yerine petrol aramak için Samsunport limanına Deepwater Champion petrol gemisi geldi. Boyutuda üzerine inşaa edilen platform aparatları sebebiyle gün geçtikçe dahada büyüyor.
Yeni gelen Deepwater Champion'dan görüntüler, Leiv Eiriksson'dan başarılı işler çıkartır umarım;(+)
(+)
Süha
7 yıl önce - Cmt 23 Nis 2011, 04:08

İstanbul boğazından geçerken kaçırığım için üzüldüğüm gemilerden bir tanesi Deepwater Champion'dur.

ahmetsever
7 yıl önce - Pzr 24 Nis 2011, 00:11

Alıntı:
Birisi gider birisi gelir. Leiv Eiriksson platformu evine dönüyor onun yerine petrol aramak için Samsunport limanına Deepwater Champion petrol gemisi geldi. Boyutuda üzerine inşaa edilen platform aparatları sebebiyle gün geçtikçe dahada büyüyor.
Yeni gelen Deepwater Champion'dan görüntüler, Leiv Eiriksson'dan başarılı işler çıkartır umarım;Leiv Eiriksson platformu işini bitirmiş karasularımızdan ayrılarak evine dönüyor.

Şimdi Deepwater Champion petrol arama gemisi karasularımıza geldi ve petrol arayacak, inşallah petrol bulunur.


Süha
7 yıl önce - Çrş 27 Nis 2011, 12:49

LEİV EİRİKSSON BUGÜN MALTAYA ULAŞTI


(+)
sayfa 12
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 101112
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET