Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
fikri aktan

7 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 10:22
Aksaray - Gülpınar - Bekar Sultan Türbesi


Bekar Sultan Türbesi,

Alıntı:
Yıllar önce mezar soyucuları tarafından soyulup harap edilerek kitabesi ve sandukları çalınan Bekar Sultan Türbesi, bakımsızlıktan yıkılmak üzere.
Bekar Sultan Türbesi’ne, Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından koruma kararı çıkarılmasına rağmen yıllardır hiç bir restorasyon çalışması yapılmamış. Aksaray’ın Gülpınar kasabası Karasu gölünün kenarında Selçukluların bir boyu olan Danişmendliler tarafından yaptırıldığı ifade edilen tarihi eseri, tarlalar arasında kendi haline terkedilmiş durumda.

Değeri bilinmediğinden kübbesine bal arılarının yaptığı balı almak isteyen köylüler tarafından dinamit konularak bir kısmı harap edilmiş türbe, Selçuklu mimarisi türbelerinin en güzeli olarak kabul ediliyor.

Aksaray Kültür Müdürlüğü, türbenin korunması ve tescili ile ilgili 1991 yılında Vakıflar Bölge Müdürlüğü ile yazışmaların yapıldığı belirtilirken; Kültür Müdürü Ruhi Özkanlı, Bekar Sultan Türbesi için Gülağaç Belediyesi’nin müracaatını Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne ilettiklerini, fakat bugüne kadar türbe ile ilgili Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bir çalışmasının bulunmadığını ifade ediyor.

Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper ise, 1991 yılında türbenin durumu hakkında müze arkealoğu tarafından resimleri çekilip gerekli raporların tutularak Vakıflar Bölge Müdürlüğü’ne gönderildiğini kaydetti. Yücel Kiper, türbe gibi İslami eserlerin korumasını Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün yapması gerektiğini belirtirken, tarihi eserlerin sahip çıkılmadığı sürece yok olmakla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgiye göre, Bekar Sultan Türbesi’nin, 8 yıl önce 1993 yılında restore ve koruma altına alınmasına karar verildi, fakat ödenek ayrılmadığından ihalesi yapılamadı.

Etrafı ekin tarlaları ile çevrili olan Bekar Sultan Türbesi için, İbrahim Hakkı Konyalı ‘Aksaray Tarihi’ kitabında, “Altın bir muhafaza içerisinde saklanacak kadar kıymetlidir.” ifadesine yer veriyor. Aksaray tarihini yazan İbrahim Hakkı Konyalı, mahruti şeklinde yapılan türbenin diğer türbelerden farklı olduğunu ifade ederken, “Ülkemizde bu mahruti şeklinde yapılmış başka bir türbe yoktur. Erzurum’da saat kulesi olarak kullanılan Tuğrul Bey kulesinde bile bu mimari yapı bulunmamaktadır.” diyor.

Halk arasında Turasan Türbesi olarak da bilinen Bekar Sultan Türbesi, yıllara meydan okumuş fakat bazı hazine arayanlar tarafından türbenin içi ve üst kısmı harap edilmiş.

İbrahim Hakkı Konyalı, 1974 yılında yazdığı eserinde türbeye Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün sahip çıkması gerektiği uyarısında bulunmasına rağmen, o gün bu gündür hiç bir koruma önlemi alınmaması, tarihi eserlere ne kadar önem verildiğini ortaya koyuyor.

Bekar Sultan Türbesi’nin yanında yer alan Zaviye Camisi zamanla koruma altına alınmadığından yıkılarak yeri tarlaya dönüştürülmüş.

Tarihi türbenin, Danişmend Gazi’nin amcası Hasan Bey’in oğlu Turasan Bey için yapıldığı ve onunla beraber bir kaç zatın da sandukasının olduğu ifade ediliyor. Sekizgen şeklinde yapılan türbenin içerisi kazılmış ve harap edilmiş. Bir penceresi ve bir kapısı olan Bekar Sultan Türbesi’nin kapı üzerindeki kitabesinin de tarihi eser kaçakçıları tarafından kaçırıldığı söyleniyor. Türbenin üst kısmında kuşak halinde yazılan Ayetel Kürsi, zamanla bakımsızlıktan dökülmüş. Gülpınarlılar, her şeye rağmen ayakta kalan ve başka bir yerde mahruti kubbesi olmayan bu eşsiz türbenin restore edilerek turizme açılmasını bekliyor.
İl Kültür Müdürlüğü
Onarım öncesi durumu
  (+)fikri aktan

7 yıl önce - Pts 18 Nis 2011, 12:54
Aksaray - Gülpınar - Bekar Sultan Türbesi


Aksaray - Gülpınar - Bekar Sultan Türbesi
  (+)  
Onarım bitmek üzere,
(+)  
Selçuklu nun muhteşem tuğla örme işçiliği,
İbrahim Hakkı Konyalı ‘Aksaray Tarihi’ kitabında, “Altın bir muhafaza içerisinde saklanacak kadar kıymetlidir.”şeklindeki ifadesinin belgesi
(+)
Duvarlardaki ayrıntıların güzelliğicevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler