Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Mersin - Silifke
« önceki   123 ... 282930   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
sayfa 2
güney kıran
13 yıl önce - Prş 23 Mar 2006, 16:19

ŞEHRİ GÖSTEREN FOTOĞRAFLARI GALİBA KALEDEN ÇEKMİŞSİN
GERÇEKTEN GÜZEL BİR GÖRÜNTÜDÜR.BENDE SİLİFKE DE ASKERLİK YAPTIM VE ÇOK SEVDİM SİLİFKEYİ.
HATTA KALEYE ÇIKTIM BENDE BİRKAÇ FOTOĞRAF ÇEKMİŞTİM AMA FOTOĞRAFLARDA BEN DE OLDUĞUM İÇİN BURAYA KOYAMIYORUM:(
SENİN ELLERİNE SAĞLIK

E.Burak

13 yıl önce - Cmt 27 May 2006, 14:07

Silifke Tarihi Kalıntılarında Bir Tanesi

(+)

Metin Kömbe
13 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 00:42

Hırmanlı Köyü

(+)

Akdere Göleti

(+)

Hisar Dağı

(+)

Hisar Dağı

(+)

Hisar Dağı

(+)

Gedik Dağı

(+)

Gedik Dağı

(+)

Gedik Dağı

(+)

Karaböcülü

(+)

Aşağı dünya obruğu

(+)

Atakent

(+)

Atakent

(+)

Atakent

(+)

Holden Caulfield
13 yıl önce - Cum 14 Tem 2006, 00:52

@Mahmut

Bahsettiğin yeri silifkeli arkadaşlarıma sordum, "Tekir Ambarı" diye anılıyormuş.

Silifke Belediyesi Web Sitesi demiş ki:
Kalenin eteğinde, Bizanslılardan kalma bu su deposu 46 m uzunluğunda, 23 m genişliğinde ve 14 m derinliğinde olup, içine doğu kösesindeki helezonik merdivenle inilmektedir. Anadolu sarnıç mimarisinde örneği az görülen Tekir Ambarı su sarnıcının tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik vermek için düzgün kesme taslarla desteklenmiş, uzun kenarında 8; kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş oluşturulmuştur.

Günümüzde özellikle geceleri gençlerin uğrak yeriymiş aynı zamanda.

arda84

13 yıl önce - Cum 11 Ağu 2006, 12:14

Silifke'de o kadar çok tarihi yapı var ki çok güzeller, kimi restore edilmiş, kimi yıkık..Zaten Tarihi Kentler Birliği'ne de üye Silifke, işte çektiğim fotoğraflar.

Bugün Cumhuriyet İlköğretim Okulu olarak kullanılan bina

Eski bir ev

Göksu Nehri kıyısı

Silifke Hükümet Konağı

Kaleden kentin farklı yönlerden görünüşü

Silifke Atatürk Evi

Silifke'nin Antalya yönünden girişi

Göksu Nehri üzerinde yer alan Taşköprü veya  diğer ismiyle Göksu Köprüsü'nü MS.77-78 yıllarında Roma imparatoru Vespasianus ve oğulları Titus ile Domitianus  yaptırmıştır. Köprünün yapıldığı yıllarda da Klikya Valisi olarak Oktavius Memor bulunuyordu. Köprünün 1870 yılında Osmanlılar döneminde Silifke Mutasarrıfı Mehmet Ali Paşa tarafından onarılmıştır. Bu arada köprünün kuzeyindeki üç göz dışında bütün gözleri temellerine kadar yıkılıp yenilenmiştir. Bu onarım sırasında köprüye korkuluklar yerleştirilmiştir. Köprünün onarım kitabesi kaybolmuş ve günümüze gelememiştir.

Köprü muntazam köfeki taşından yapılmıştır. Uzunluğu 120 m., eni 5.40 m. olup, yedi gözden meydana gelmiştir.

Köprü Karayolları tarafından 1972 yılında yeniden onarılmış, bu onarım sırasında genişletilmiş olup, günümüzde de kullanılmaktadır.

sayfa 2
« önceki   123 ... 282930   sonraki »
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler