Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
MeReK
15 yıl önce - Prş 11 Eyl 2003, 20:01
Kadıköy'ün Balonu Uçtu Uçacak


10/9/2003'te çektiğim fotolar:Misafir 442

15 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2003, 16:29

"Kadıköy sabit balonu, 15 milyon lira verip 200 metre yüksekten İstanbul'un güzelliklerini seyretmek isteyenler için havalanacak. Balondan İstanbul. [Radikal] 14.9.2003 08:30. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, 'Panoramayı genişletelim' düşüncesiyle yola çıktı. TURKAP'ın (Turizm Reklam Kaptanlık ve Havacılık Hizmetleri Ltd. Şti.) ve Kadıköy Belediyesi ortalk bir proje yaptı; bir balon.

Deniz Otobüsleri İskelesi'nin yanına kurulan platformda havaya uçacak olan bu balonla İstanbul'un her türlü rahatsız edici manzarasından uzaklaşmak mümkün.

TURKAP'ın projeden sorumlu yetkilisi Niyazi Yücel, bu tip sabit balonların dünyanın sadece 21 ülkesinde olduğunu ve bizim 22. olduğumuzu belirtiyor: Yücel, "İstanbul'a gelen turist sadece tarihi yarımadada geziyor. Onları Kadıköy'e de çekersek daha avantajlı olur. Projenin bir başka amacı da; Anadolu'dan gelen ya da İstanbul'da yaşayan vatandaşlarımıza şehrin güzelliğini en iyi biçimde göstermek. Bir de bu balon çevreci. Gürültü yapmaz. Artık malzeme bırakmaz, gaz sızdırmaz, helyum zaten yanmaz." dedi.
Balonun özellikleri
Kadıköy sabit balonu Fransız-Alman ortak yapımı. Sepeti 30 yolcu ve bir de pilot olmak üzere 31 kişi alıyor. Pilotlar uluslararası balon sertifikalı. Çelik halatlarla yere bağlı olan balon 200 metreye kadar yükselebiliyor"


Bora
15 yıl önce - Pts 15 Eyl 2003, 19:25

UCTU UCTU BALON UCTU , BAKALIM ILK RESMI KIM POST EDECEK    İSTANBUL MANZARASI, KADIKÖY'DE KURULAN 'TURKBALON' İLE 200 METRE YÜKSEKLİKTEN İZLENEBİLECEK
Bugün hizmete giren balon sabah saat 9'dan gece 24'e kadar hizmet verecek. Bu keyif için öğrenciler 10, diğer vatandaşlar ise 15 milyon lira ödeyecekler Kadıköy'de kurulan ve İstanbul manzarasını 200 metre yükseklikten 360 derecelik açıyla seyretme imkanı veren 'Türkbalon' adlı dev balon hizmete girdi. Turkap Turizm Şirketi tarafından Kadıköy Deniz Otobüsleri İskelesi yanında kurulan Türkbalon, Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk ile şirketin kurucu ortakları Şefik Dizdar, Alaattin Yalçın ve Niyazi Yücel'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 15 kişi ile ilk havalanışını gerçekleştirdi. Grup, yaklaşık 15 dakika havada kalarak kentin manzarasını seyretti.
Balonun havalanmasından önce düzenlenen törende konuşan Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, Türkbalon'la İstanbul'un yeni bir sembole kavuştuğunu belirterek, bu dev balonun Kadıköy ve İstanbul'un turizmine büyük katkı sağlayacağını kaydetti. Öztürk, gerçekleştirilen yatırımlarla Kadıköy'ün yeni çekim merkezi konumuna ulaştığını ifade etti.

Balona binmeden önce çok heyecanlı olduğunu söyleyen Öztürk, yere indiğinde manzarayı çok beğendiğini ve heyecanının yatıştığını belirtti. Turkap Turizm şirketinin kurucularından ve proje sorumlusu Niyazi Yücel de yere bağlı sistemle çalışan Türkbalon'un her seferde 30 kişiyle 200 metreye kadar yükseleceğini ve konuklarına benzersiz dakikalar yaşatacağını vurguladı.

Yücel, yıl boyunca her gün 09.00-24.00 saatleri arasında hizmet verecek olan balonun İstanbul'un gece manzarasını da gözler önüne sereceğini kaydetti. İlk uçuşun ardından gazeteciler de balonla havalanarak İstanbul'u seyrettiler
[ Balonun açılması ile yeni bir başlığa geçtik, bu başlık kilitlenmiştir.
Balon ile ilgili başlık : http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=3335 - Burç - Pts 17 Nis 2006, 11:54
]ANA SAYFA -> İSTANBUL