Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
VolkanAtalay
11 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 12:54
arkadaşlar sohbet yine izmir istanbul tartışmasına doğru gidiyor...

sevgili rafet bu kadar şiddetli yazmana gerek yoktu ama biraz daha sakin bir yazı yazman gerekirdi bence..onur beye gelince dediklerinin bir kısmı doğru fakat..formua 1 deki kıskançlığın gibi bir laf etmişsin... onurcum artık istanbul un formula 1 i nasıl selçuktan zorla kurtköy e kaydırldığını sağır sultan bile duydu ..formula 1 başkanı bile gelip selçuk için olur derken o istanbuldaki çıkarı olan sapkın zihniyet ne yaptı etti kaydırdı selçuktan kurtköye..siz bence o içini<zde barınan o her zaman bahsettiğim  gözünü para hırsı bürümüş Aslında istanbul u değil parayı düşünen sapkın zihniyete sahip insanları içinizden arındırın..

VolkanAtalay
11 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 13:09
izmir nasıl bir dünya kenti olamaz...

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/3861744.asp
sadece izmir için konuşmuyorum yani yukarıdaki haberi bi okuyun bill gates geliyor çırağanda yemek veriliyor..daha önce karar verilmiş ama silikon vadisinin istanbula yapılacağıkonuşuluyor.... direk başbakan evsahibi gibi karşılıyor istanbul için neler yapabiliriz bu konuşuluyor Kadir Topbaş ve vali yerine tayyip bey almış sazı eline...
şimdi yer konusunda bir sıkıntı varmış istanbulda içeri mi yapsak yoksa dışarı mı diye...... ki istanbulun artık dışarısı kaldımı bilmiyorum çoktan izmit ve tekirdağ ile birleştiriniz zaten..bu haberi istanbul sayfasına koymayı düşündüm ama çok tepki çeker diye aslında koymak lazım onlarında görüşünü almak isterim..
hayır neden istanbul ..şimdi cvb gelir "e istanbul ticaretin hizmet sektörünün bilişimin herbi haltın başkentide ondan"  arkadaşlar sakın yanlış anlamayın bu silikon vadisi izmire yapılsın demiyorum......bu teknopark Bursaya ,Çanakkaleye, İzmite, Adanaya, yani istanbuldan başka bir yere yapılamazmı İstanbulda artık yer kaldımı allahaşkına ..bunuda yapın eh ozaman görün trafiği nüfusu ... hiç şikayet etmiceksiniz kalabalıktan trafikten o zaman ....Sizce Türkiyede çoğu yatırımın her sektör merkezinin kabaca bir tabir olcak ama herbir haltın İstanbulda toplanması akılcımıdır..? O zaman verelim İzmiri yunanlılara doğu anadoluyuda ermenilere zaten canlarına minnet işin şakası ama bu politika bence çok çok yanlış sonra istanbulda bir felaket olduğunda ben türkiyenin halini düşünemiyorum türkiye uzun süre kendine gelemez...

Onur.S
11 yıl önce - Prş 02 Şub 2006, 18:49

Nico kesinlikle haklisin,bende herseyin Istanbula yapilmasina karsiyim.Daha yapilan bir projenin altyapisi dogru dürüst tamamlanmadan yenisi yapiliyor,sonucta hepsi yarim yamalak kaliyor,zaten sehirde yer bile kalmadi dogru düzgün.Ama elestri illaki sokak agziyla yapilacak diye bir kaidede yok,bazi arkadslar bunu unutuyor ne yazikki!

Alias
11 yıl önce - Cum 03 Şub 2006, 02:09

Dostlar kentsel anlamda  edindiğim bir intibayı paylaşmak istiyorum sizlerle.
Genelde mevcut durumlar üzerinde konuşurken,kentimizin akıllarda nasıl bir izlenim bırakmış olması bizi mutlu edecekse ona göre yazılar yazılıyor gibi.modernlik anlayışımız genelde koca koca binalar,viyadüklerle süslenmiş çok şeritli yollar,nüfus artış hızındaki en birincilik,şehirdeki otobüsler falan filan.Tüm bunlar modernliğin başlı başına en önemli etkenleri olamaz zannımca.Bir kent içinde yaşayanları her seferinde orada olduğuna bin şükür ettiriyorsa güzeldir bence.
 Ben İzmir'de; Karşıyaka'dan Bornova'ya dönüşteki viyadükleri değil Bostanlı'dan karşıyı seyretmekten zevk alırım.Beni mutlu eden, Kordon'da biramı yudumlarken eşimle ,tam bir Akdenizli gibi yüksek sesle gülüşmek, el kol hareketleriyle anlatmaktır lafımı.Büyüklüğünü hissedip ama bir yandan da sokaklarında salına salına yürüyebilmek güzelliğidir İzmir.
Burada bazen kent tartışmaları yapılıyor.Kriterler de ;nüfus,ödenen vergi;belediye otobüsleri,bilmem kaç metre binalar oluyor.İnsan hayatı geçip giderken bilmem ne şehrinde yapılan binalardan,otobanlardan,nüfus artışından rahatsızlık duymak içten içe,gereksiz yere yorar adamı.
Bazı kentlerin belli misyonları vardır ve o kent hep o olarak kalır akıllarda.İzmir rahatlığın,eğlencenin,gülüşlerin şehridir.Yıllardır ne iş merkezleri,ne bilmem ne fabrikalrı açımıştır ama kimse İzmir'i bunlarla değil denizi,insanı ve yapısıyla hatırlamıştır.Misyonlardan bahsettim az önce.Anacağım kentlerde yaşayan arkadaşlar beni sakın yanlış anlamasınlar kentlerini hor görmek veya kıyas konusu yapmak amacında değilim.Mesela Ankara bürokrasinin kentidir hep onca yapılanlara ve hep çoraklığından dem vurulur,bir Bursa mesela ne kallavi fabrikalar ne istihdam alanları yaratılmıştır da sözü edilince hep yeşil Bursa'nın sadece bilinen yeşil değil ideolojinin de Yeşili simgelediğinden muhafazakarlığından  bahseden biri olur illaki.Adana o kadar hareketlidir ki aslında bu şehir siyasi,kültürel ama " ayakkabının topuğuna bastğını" belirtme ihtiyacını hissedenler muhakkak çıkar,Ya Konya hiç adını bile anmayalım,son yılların gözdesi ve kent yarışında kıskanç nazarlar altında yarışan (ne lüzumu varsa) Antalya,ya yolunu beğenmemişlerdir ya otobüsünü ya da alışveriş merkezlerinin yeterli gelmediğini,halbuki gülmek,eğlenmek ve yaşamaktır onunda misyonu ve bu yüzüyle yağar göklerinden milyar dolarlar,İzmir'in geçmişte ev sahipliği yaptığı organizasyolara kucak açması ve benzer birtakım beklentiler uyandıması İzmir gibi,geçmişin hem sanayi hem turizm gözdesi İzmir'in turizm yükünü göğüsler oluşuyla o da yönünü biraz da yaşamak,biraz da kaçamak yoluna çevirmiş bir kenttir İzmir gibi.
Sizleri kırmak ve sıkmak istemem ama süper şehirin tanımlaması herkese göre değişiyor.Ben balkonunda eşimle şortları çekip ayağıma kurup masamı kah söyleyip kah söyletebileceğim,denizine girip serinleyeceğim ve İzmirli eşimin dediği gibi "ne şanslıyız be hayatım hem İzmir'i hem Antalya'yı vatan etmişiz de yaz kış tatildeymişiz gibi yaşamakla" dediğinde binlerce kez hak verebildiğim kente süper derim, soluk alıp vereni bollaştıkça,betonu devleştikçe göğsüm kabarmıyor bir türlü kentim adına.Ben İzmir'i böyle seviyorum,böyle yaşıyorum.
İnsanlar çoğalıp birşeyler diktikçe oraya buraya her yer bozuluyor.Dikkat edin güzel kentler hep zamanla yitirilen güzellikleriyle de anılırlar biraz,kimi şehirler bazı şeyler yapıldıkça güzelleşirken.Arkadaşlarım gerginleşip kimi kentleri karalama yoluna gitmesinler.Yoksa herkes bilir ki İzmir İzmirdir,İstanbul İstanbul.Şehirler, biz ne kadar onların, bilinmesini istediğimiz gibi bildirmek istesek ve ona göre birtakım şeyler anlatmak yolunu seçsek yine de kendilerini sayıp dökerler ta orta yere.Şanssızlığım o ki hayatımı kıskançlığın en keskinlerine maruz kaldığını düşündüğüm iki kentte geçiriyorum ve beğenmeyen dostlara da diyorumki boşverin dağınık kalsın çünkü benim kentim plansız da güzel,insansız da,yaratılan katma değersiz de,üstyapıyı bilmem ama en azından zemin şahane...

YusufAndreToker
11 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 17:48

Bu da yatırımlardan kaynaklanıyor.Artık  İstanbul dışına kaymasının zamanı geldi yatırımların.Devlet baba da doğal olarak en büyük ekonomi İstanbul'da olduğu  için oraya önem veriyor daha çok.Ama ne zaman yatırımlar daha çok  Anadoluya kayar o zaman devletin mecburi ilgisi de oraya kaymış olur.Yanılıyor muyum?

Baki KARAKOÇ
11 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 14:16

İzmir'in sadece özel sektörle yükselmesi mümkün değil. Devlet istanbul ve ankara'yı kayırmadığı, ayrımcılık yapmadığı zaman bizi kimse tutamaz!

onur35
11 yıl önce - Sal 21 Mar 2006, 16:13

Alıntı:
İzmir'in sadece özel sektörle yükselmesi mümkün değil. Devlet istanbul ve ankara'yı kayırmadığı, ayrımcılık yapmadığı zaman bizi kimse tutamaz!

Yazdıkların çok doğru, acaba herkes bu ayrımcılığın farkındamı? Burda kesinlikle şehir yada bölge ayrımcılığı yapmıyoruz ama acı gerçek bu! Büyük yatırımların hepsi özellikle İstanbul'a kayıyor ve devlet tarafından tam destek veriliyor. Aliağa - Menderes raylı sisteminin bu kadar gecikmesinin esas sebebi; İzmir Büyükşehir Belediyesinin dış kaynaklardan bulduğu paraya hükümet tarafından ödemede devlet garantisinin verilmemesidir. İstanbul yada Ankara'da yapılacak en küçük projelerde bile devlet garantisi hemen verilmekte.

sayfa 3
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet