Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2

Sizce bu iddia doğru mudur?
Evet; bir şehir efsanesi olabilir. 16.0%  16.0%  [16]
Hayır; gerçekten yaşanmış bir kahramanlık olayıdır. 71.0%  71.0%  [71]
Kararsızım. 9.0%  9.0%  [9]
Bu tür konularla ilgilenmiyorum. 4.0%  4.0%  [4]
Toplam Oy : 100

Necdet Cevahir
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 22:47Bu tarihi fotoğrafta zaten olay anında çekilmemiştir.. Ama işin aslını bilmeyen bizlere hiçbir açıklama yapılmadan, sanki o andaki bir fotoğrafmış gibi sunuldu senelerce.. Ama gerçek uzun yıllar sonra ortaya çıktı..
Buna ne gerek vardı bilinmez.. Acaba fotoğrafın gerçek hikayesini bilirsek, Seyit Onbaşı ve onun gibi binlerce kahramanın yaptıklarını küçümseyecekmiydik, böyle mi düşünüldü?

Alıntı:
Ama seyit onbaşının kahramanlığı hafızalardan hiç silinmez hatta almanlardan ödünç fotoğraf makinesi alınır seyit onbaşıya da sen topu kaldır biz senin fotoğrafını çekeceğiz denir fakat seyit onbaşı bu sefer bombayı kaldıramaz bunun üzerine temsili olarak başka ve hafif bir bomba ile fotoğraf çekilir.


Dogukan

7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 22:49

Biz millet olarak abartmayi severiz. Oyle ki inanilmaz hale gelene kadar yani suyunu cikartana kadar abartmaktan cekinmeyiz. Bu huyumuzdan vazgecmedigimiz icin zamani gelince gercekleri birileri cikip yuzumuze sivayabilir ve kotu hissetmek bir yana nesillerin hayal kirikliginin sebebi oluruz.

Seyit Onbasi Canakkale Savaslarinda yer almis kahramanlardan sadece biridir. Eger bir gun giderseniz oradaki muzeleri mutlaka gezmenizi tavsiye ediyorum. Asil inanilmazlarin nasil basarildigini o zaman goreceksiniz hemde supheye yer birakmadan. Muzede camekanli bir yerde havada birbirinin icerisine girmis mermilerin segilendigini goreceksiniz. Kafasini kaldiranin sehit oldugu, karsilikli cesetleri temizlemek icin ateskes ilan edildigi cephelerde birbirlerine ekmek ve sigara atan (ikram eden) dusman askerleri ile Turk askerlerinin hikayelerini okuyunca bilmem kac kiloluk topun bir insan tarafindan kaldirilmis olmasindan cok ama cok daha mucizevi seylerin oldugunu goreceksiniz.Tolga Dt
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 22:49

Fotoğraftaki mermi gerçek değildir.Savaştan sonra aynı mermiyi hatıra çektirmek için kaldırması istendiğinde Seyit onbaşı kaldıramamış temsili olarak aynı ebatta ahşaptan mermi yapılmış ve fotoğraf çekilmiştir.samet camalan
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:10

Çanakkale savaşını çok güzel anlatan "Çanakkale Mahşeri" adlı kitabı 5 sene önce bi solukta sıkılmadan okumuştum.O zamanın korkunç şartlarında neler başarılmış ki.Yukarıdaki Allah istediği sürece 215 kiloluk mermi o şartlarda kaldırılabilir.Normalde gerçekten imkansız olan şeyler olağan dışı anlarda gerçekleşebilir.Hayatta bir sürü örneğini görmedik mi.

Bi ara haberlderde çıktıydı;adam makinalara bağlı yaşıyordu ve fişini çekiceklerdi ama o bi anda umutla gözlerini oynattı ve adeta yaşamak istiyorum dediydi.Böyle anlar olduğunda açıklanacak cevapta olmaz.Çünkü mucizedir!


Korkut Varol
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:15

Alıntı:
Bazen korku ve ya asiri cesaret anlarinda insan oyle seyleri basariyor ki, normal durumda bin defa denese ayni seyi yapamaz. Her sey olabilir.

Doğrudur. Geçmişte bir olay okumuştum, Amerika'da demiryolunda el tahrikli araba ile giden biri karşıdan tren geldiğini görür. Araba 400 kg civarı, o kaza ve felaket korkusu nasıl bir korku ise, tek tarafından kaldırıp devirir ve tren çarpmadan geçer. Daha sonra tekrar denetirler, bir türlü başaramaz. Tek tarafından yüklendiğine göre kabaca 200 kg civarı bir kuvvetle kaldırabilmiş demek.

Ayrıca; mermi 275 kg değil 140 kg olsa ne, olmasa ne? Doğru dürüst tutacak bir yeri olmayan 140 kg lık mermiyi kaldır bakayım, her babayiğit kaldırabiliyor mu?

Mermi kaç kg olursa olsun; o gemi batırılmış mı, batırılmış. Allah razı olsun, nur içinde yatırsın Seyit onbaşımızı ve şehitlerimizi...


eyup58
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:18

Ne acı değil mi;kendi kahramanızı kendimiz yerin dibine sokuyoruz..Hepimiz saçma sapan Rambo filmlerini,Amerika'nın kurtuluş hikayelerini,Abartılı Roma filmlerini ve filmlerin kahramanlarını heyecanla bir solukta izliyoruz,Saçma sapan Çin Karete filmlerini,kızılderili filmlerini ,Kovboy filmlerini yine zevkle izliyoruz ama bu filmlerdeki sahnelere hiç saçma,abartılı gibi ifadeler söylemiyoruz...Ayrıca meşhur ingiliz kahraman Robin Hood lara bile bu filmi ne kadar da abartmışlar,böyle kahraman olur mu? gibi sözleri söylemekten özellikle kaçınıyoruz..Ama hepimizin gönlünde taht kuran,Çankkale Savaşlarında yararlıklar gösteren bir askere bile yüz yıl sonra sahte kahraman lakabı takmak ne kadar acı olsa gerek...Elin Anzağı kendi askerini yere göğe sığdıramıyor;biz ise kendi kahramanlık öyküsünü yıllarca dinlediğimiz kahramanımıza sahte kahraman damgasını vuruyoruz..Gerçekten çok acı ve üzüntü verici bir durum...ömer
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:27

Alıntı:
Ne acı değil mi;kendi kahramanızı kendimiz yerin dibine sokuyoruz..Hepimiz saçma sapan Rambo filmlerini,Amerika'nın kurtuluş hikayelerini,Abartılı Roma filmlerini ve filmlerin kahramanlarını heyecanla bir solukta izliyoruz,Saçma sapan Çin Karete filmlerini,kızılderili filmlerini ,Kovboy filmlerini yine zevkle izliyoruz ama bu filmlerdeki sahnelere hiç saçma,abartılı gibi ifadeler söylemiyoruz...Ayrıca meşhur ingiliz kahraman Robin Hood lara bile bu filmi ne kadar da abartmışlar,böyle kahraman olur mu? gibi sözleri söylemekten özellikle kaçınıyoruz..Ama hepimizin gönlünde taht kuran,Çankkale Savaşlarında yararlıklar gösteren bir askere bile yüz yıl sonra sahte kahraman lakabı takmak ne kadar acı olsa gerek...Elin Anzağı kendi askerini yere göğe sığdıramıyor;biz ise kendi kahramanlık öyküsünü yıllarca dinlediğimiz kahramanımıza sahte kahraman damgasını vuruyoruz..Gerçekten çok acı ve üzüntü verici bir durum...

O filmlerde olanlarin hepsinin yalan oldugunu herkes biliyor tartisilacak birsey yok, ama biz burada bize gercekmis gibi anlatilan birseyin yillar sonra gercek olmadigini duymanin üzüntüsündeyiz. Kimse Seyit Onbasina sahte kahraman demiyor bu cürret kimsede olamaz, orada savasan herkes bir kahramandir isterse su tasiyan bir cocuk olsun.


ercu
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:33

Krupp 350mm'lik Çakılı Top
Yazan: Savaşkan Tarih: 2008-09-14 22:22:42, 2008-09-14 22:22:42
"http://fv.tsk.mil.tr/muze_internet/album/atesli_silahlar/album_atesli_silahlar_obje2.htm"

"Sultan II nci Abdülhamid döneminde (1876-1909) Alman KRUPP fabrikalarına Çanakkale için sipariş olarak yaptırılan sekiz adet toptan bir tanesidir.Top, ray üzerinde dairevi olarak hareket edebilir ve namlu atış esnasında iki metre kadar geri tepmelidir. Mermisi vinçle taşınarak doldurulur.

Sahil koruma topları olarak Çanakkale ve çevresindeki müstahkem mevzilere yerleştirilen bu toplardan, tümüyle sağlam durumda kalabilen iki adedi, daha sonraki yıllarda Balıkesir’deki 65 nci Tümene bağlı bir birlikte muhafaza edilmiştir. Bir süre sonra sahil koruma amacıyla Balıkesir’den İzmir Foça’ya nakledilirken bir tanesinin namlusu denize düşürülmüş ve çıkartılamamıştır. Böylece tek olarak kalan “Kahraman Nefer Seyyid Topu” Foça’daki süresini doldurarak İzmir Karşıyaka belediyesine geçmiştir. Karşıyaka’dan da İzmir Bornova’daki Tuğsavul Kışlası’na taşınmıştır. Muhteşem boyutlarıyla, dünya tarihine bir destan olarak geçen Çanakkale savaşlarında yurt savunmasının canlı bir örneği olan bu top askeri tarihimizin bin seneye yakın mazisini yaşatan müzemizde son ve kesin yerine yerleştirilmiştir.

Bu top’a (Çanakkale savaşları sırasında vinç’i bozularak mermilerinin taşınamaması nedeniyle ateşlemesi yapılamayan bahsi geçen sekiz toptan birine 276 kg. lık mermileri sırtında taşıyarak görevini sürdüren) fedakâr ve Kahraman Nefer Seyyid’in adı verilerek anısı ölümsüzleşmiştir.

Modeli : KRUPP MARKA ÇAKILI TOP
Tarihi : 1889
Milliyeti : ALMAN
Namlu Uzunluğu : 11.37 m.
Namlu Çapı : 35 cm.
Namlu Ağırlığı : 85 ton
Top Toplam Ağırlığı : 170 ton
Mermi Ağırlığı : 276 Kg (215 kiyye)
Mermi Uzunluğu : 1.72 m
Kundak Boyu : 8.40 m
Kundak Raylarının Çapı : 15.20 m
Kundak ve Müştemilatı Ağırlığı : 85 TON "

1914'de Liege etrafındaki 12 tabyayı düşüren "Big Bertha" lakaplı Alman hovitzerleri 420mm'diryeterlidir sanırım..sonuna kadar inanıyorum Seyit onbaşıya ve onun silah arkadaşlarına..Hatıralarına yapabileceğim Duadan sonra tek budur..


En son ercu tarafından Cum 11 Mar 2011, 23:39 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


umtyilmz
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:34

Zaten mantık dahilinde birşey değil ki ...

Kemal Tahir Mutlu
7 yıl önce - Cum 11 Mar 2011, 23:40

SilinsinEn son Kemal Tahir Mutlu tarafından Cmt 12 Mar 2011, 16:16 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET