Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
EnderYıldırım
7 yıl önce - Cum 22 Ekm 2010, 18:10

İzmir'e Teknoloji Harikası 800 Mobese Kamera
İzmir'in güvenliğini sağlamak amacıyla 2009 yılında ihalesi yapılan Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu'nun birinci ünitesi, önümüzdeki kasım ayı içinde devreye girecek.


Şehrin stratejik öneme sahip yerlerine 800 tane kamera yerleştirilecek. Bunlar, 24 saat boyunca 360 derece görecek şekilde dönerek kayıt yapacak. En büyük özellikleri ise çözünürlüklerinin megapiksel seviyesinde olması ve merceklerinin, eski teknolojili 21 kameraya eşdeğer görüntü sağlaması. Buna göre 800 kamera, eski modellerle kıyaslandığında 16 bin kamera gibi çalışacak. Genel çekim yaparken en uç noktalardaki görüntüyü bile atlamadan zoomlayarak, aynı anda kayıt da yapabilecek.

Sistem hakkında bilgi veren Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı ve MOBESE İhale Komisyonu Başkanı Reşat Obuz, birinci etap çalışmaların 8,4 milyon liraya mal olduğunu, bunun bir kısmının İl Özel İdare ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından karşılandığını anlattı. İhale sözleşme bedelinin 22,2 milyon lira tuttuğunu kaydeden Obuz, geri kalan ödeneğin temini için İl Özel İdare bütçesi ile genel idare bütçelerinden takviye yapılacağını, Fazl-1'in devreye girmesinin hemen akabinde bir yıl içinde Fazl-2'ninde faaliyete geçeceğini ifade etti. Fazl- 1'in kontrol merkezinin Bornova ilçesi Doğanlar'daki Sivil Savunma Arama Kurtarma Müdürlüğü bünyesinde bulunduğunu, Fazl-2 içinse konak ilçesi Basmane semtindeki eski Tekel binasının düşünüldüğünü söyledi.

Her iki merkeze bağlı olarak aşayişe yönelik 100, trafik ve plaka okuma için 50 noktada yaklaşık 800 kamera, 24 saat 360 derece görecek şekilde kayıt yapacak. Kamerelar, tamamen otomasyon sistemiyle yönetilecek. Bu özellik, diğer illerdeki düzeneklerin aksine kayıt yaparken bile görüntünün en uç köşesini bile büyütebilmeyi sağlayacak. Bu sayede görüntü bir noktada odaklanırken diğer şüpheliler de diğer tarafta olsa bile görülebilecek. Bu ve benzer özellikleri, bir kamerayı eskimodel 21 kameraya eşdeğer kılıyor. Fazl-1 sekiz ay sonra, yani 1 Mart 2011 tarihinde devreye girecek. Bunda 4 adet izleme ve 4 adet destek tarama noktası bulunacak. Fazl-2 ise 1 Eylül 2011'e faaliyete geçecek. Her ikisi de bittiğinde, İzmir'de adeta habersiz kuş bile uçamayacak. Bunların kontrollerinde ise yaklaşık 100 kişilik polis ekibi görevlendirilecek.

Geçen yıl 22 milyon 218 bin 234 liraya ihale edilen MOBESE, yaklaşık bir yıllık gecikmeye rağmen süratle ilerliyor. Gecikmenin sebebi ise Fazl-1'in Yenişehir Emniyet, Fazl -2'nin Narlıdere Emniyet binasında olmasının planlanması. Her iki yerin de alt yapısının uygun olmaması ve 155 Polis İmdat'ın halihazırda bina içinde bulunması, komuta merkezlerinin farklı mekanlarda olmasını mecburi kıldı. Bunun üzerine İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, yeni bir merkez oluşturulmasını istedi ve yer arayışına başlandı. 250 metrekarelik Yenişehir binası yerine, Doğanlar'da 2 bin metrekarelik alan hazırlandı. Bir yıllık gecikme ve yeni binanın tefrişatı, ihale bedeline yüzde 10 fark eklenmesine sebep oldu ve maliyet 24 milyon 148 bin liraya yükseldi. Bu da 2 milyon 221 bin 823 liralık fark oluşturdu.

Projenin birinci aşaması için İl Özel İdare ve Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığıyla 8 milyon 800 bin lira ödenirken ikinci aşama için gerekli olan 19 milyon 960 bin lira için çeşitli arayışlara girildi. Destek istenen sivil toplum kuruluşlarından, şu ana kadar cevap veren olmadı. Buna rağmen İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin eski başkanlarından Dr. Burhan Özfatura döneminde yapılan e-belediyecilik kapsamındaki fiber obtik kabloların geçtiği yer altı hatlarından oluşan İzmirnet projesi, sistemin kurulmasında yaklaşık 17,2 milyon lira tasarruf sağladı. O dönemde yapılan 80 km.'lik hat çalışması, diğer belediye başkanlarının da katkısıyla 230 km.'ye çıkarıldı. Normal şartlarda metresi 75 liraya kazılan çukur ve döşenen sistem, 230 km. için 17,2 milyon liraya mal olacaktı. Belediyeyle yapılan anlaşmayla bu alt yapının kullanıldı. Böylece şehrin güvenlik problemi çözüldüğü gibi sokakların da yeniden delik deşik olması engellendi.

aktifhaber.com


izmir29
7 yıl önce - Cum 22 Ekm 2010, 22:27

güzel bi haber peki bu mobese sistemini biz vatandaş olarak nereden bakabiliriz ayrı bir sitedenmi yoksa belediyenin sitesindenmi bakıcağız

H.Bayraklı
7 yıl önce - Çrş 26 Oca 2011, 01:00
İzmir MOBESE'de İlk Adımı Şubat'ta Atıyor


Alıntı:
İzmir İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci, Türkiye'nin en modern güvenlik yönetim sisteminin (MOBESE), İzmir'de kurulacağını, test çalışmalarının şubat ayında başlayacağını söyledi.Değirmenci, Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi'nin vatandaşların huzur ve güven ortamında yaşayabilmesine katkı sağlayacağını bildirdi.

İzmir'de Mobese çalışmalarının 2007 yılında başladığını, 10 Ekim 2007 ve 27 Mart 2009 tarihinde iki ihalenin tekliflerin yaklaşık maliyetin çok üzerinde olduğu için iptal edildiğini hatırlatan Değirmenci, üçüncü ihaleden sonra 25 Şubat 2009 tarihinde ihaleyi kazanan Siemens firması ile sözleşme imzalandığını, firmanın 6 Mart 2009 tarihinden itibaren çalışmalara başladığını kaydetti.

Sistemin komuta kontrol merkezinin Bornova'da bulunan Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü'nde olacağını, buradaki inşaatların tamamlandığını ve sistemin montaj işlemlerinde sona yaklaşıldığını belirten Serdar Değirmenci, şu bilgileri verdi: ''Sistem iki faz olarak projelendirildi. Şubat ayında test çalışmalarına başlanacak birinci fazda ana merkez tam fonksiyonel olarak çalıştırılacak, 60 kameradan kent izlenecek. Acil çağrı ve duvarda görüntüleme tam fonksiyonel olarak çalıştırılacak. 4 adet plaka tanıma, 4 adet plaka izleme noktasının tam fonksiyonel olarak çalıştırılması için gerekli olan tüm altyapı ve donanım tesis edilecek.

Araç takip ve mobil ekip uygulamalarının çalıştırılması amacıyla 5 adet tanışabilir el terminali teslim edilecek ve bu cihazların tam fonksiyonel olarak çalıştırabilmesi için gerekli olan iletişim ihtiyaçları karşılanacak. Kent Güvenlik Yönetim Sistemi'nin yazılımı, yüklenici firma tarafından deneme aşamasına getirildi. Proje kapsamında 1. aşamada kullanılacak donanım yüklenici firma tarafından tedarik edilerek komuta kontrol merkezinde montajları yapıldı.''

Örnek bir sistem kurulduğunu, ikinci aşama tamamlandığında Türkiye'nin en modern Mobese sisteminin İzmir'de kurulacağını belirten Değirmenci, şöyle devam etti: ''İkinci aşamada yedek merkez ve tüm izleme, yönetim merkezi tam fonksiyonel olarak çalıştırılacak. Ana merkez ve yedek merkez bire bir ve gerçek zamanlı olarak çalışır hale getirilecek. Araç takip ve mobil ekip uygulamalarını çalıştırılması için gerekli donanımların şartnamesi yüklenici firma tarafından hazırlanarak idareye teslim edilecek.

İkinci aşama muayene kabul faaliyetleri başlayıncaya kadar gerekli donanımlar idare tarafından temin edilecek, cihazlara yazılım yüklemesi ve sistem içerisinde tam fonksiyonel olarak çalıştırılması yüklenici firma tarafından sağlanacak.''

Değirmenci, diğer illerdeki uygulamalardan farklı olarak, iletişim altyapısının önemli kısmında büyükşehir belediyesinin fiber altyapısının kullanılacağını, veri transferinde önemli ölçüde tasarruf sağlanacağını anlattı.

Böylece her yıl sistemin çalıştırılması büyük miktarda ödeme yapılmayacağını belirten Değirmenci şunları söyledi: ''Belediyenin İzmirnet altyapısının kullanımı ile 200 kilometre fiber altyapıdan yararlanılacak. Yeterli ödenek temin edilirse ikinci aşaması da en kısa sürede devreye alınacak. Meclis'imiz iki yılda 6 milyon lira kaynak aktardı. Emniyet Genel Müdürlüğü'nden 4 milyon 400 bin lira aktarıldı, bugüne kadar 10 milyon 400 bin lira harcandı. Projenin toplam bedeli 22 milyon 218 bin lira. İzmir Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi, huzur ve güven ortamında yaşanabilir kentler sıralamasında ilimizi ön sıralarda taşıyacak. Şubat ayından itibaren İzmir daha da güvenli olacak.''

Kaynak: http://www.egedesonsoz.com/default.asp?sayfa=habe ...ta-atiyor-


Yorum: Benim gibi kırmızı ışıkta geçmeyi sevenler için çok kötü bir gelişme!EnderYıldırım
7 yıl önce - Prş 24 Şub 2011, 18:18

Bir hafta sonra gözetleme başlıyor

SONUNDA biri bizi gözetleyecek!
Suçlular öyle elini kolunu sallaya sallaya gezemeyecek...
Kim nereye girdi, nereden saat kaçta çıktı, o caddeden kaçta geçti hepsi gün gibi ortada olacak.
Suçluların adresi kameralar sayesinde belli olacak.
Ayrıca kamera yüze şööyle bir zoom yaptı mı hemen tanıyacak...
Eee biz de öyle infial yaratan bir olayın ardından “MOBESE olsaydı” diye “ah vah” edemeyeceğiz.
Emniyet zaten göz açtırmıyor ama artık elleri daha da kuvvetleniyor.
Uzun lafın kısası, İzmir’de Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu yani MOBESE kurma çalışmalarında sonunda sona gelindi.
Artık herkesin içi biraz daha rahat olacak.
Tarihçeye bakarsak İzmir gibi büyükşehir için geç bile kalındı.
Takvim oldukça sarktı aslında.
* * *
Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi kapsamındaki MOBESE çalışmaları 2007’de başladı. İzmir’de her şeyin, her zaman takviminin şaşması MOBESE’nin de başına geldi.
10 Ekim 2007 ve 27 Mart 2009’da yapılan iki ihalenin teklifleri, yaklaşık maliyetin çok üzerinde olduğu için iptal edildi.
Üçüncüden sonra 25 Şubat 2009’da yeni ihaleyi kazanan Siemens firması ile sözleşme imzalandı. Firma, 6 Mart 2009’da çalışmalara başladı.
Nihayet de mutlu sona gelindi, toplamda 28 milyon 500 bin TL’ye mal olacak MOBESE önümüzdeki haftadan itibaren deneme amaçlı hizmete girecek.
İzmir Kent Güvenlik Yönetim Sistemi Projesi’ne, İl Genel Meclisi iki yılda 6 milyon lira kaynak ayırdı.
Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 4 milyon 400 bin lira aktarıldı. Sistem devreye girince 5 milyon TL daha verilecek.
İzmir Büyükşehir Belediyesi de altyapısını oluşturdu.
İzmir’deki sistem, Türkiye’deki en gelişmiş MOBESE olacak.
Yüksek teknoloji kullanılacak, yüz tanıma, plaka okuma imkanı bulunacak. Bu bilgiler anında güvenlik birimleri bilgi ağıyla karşılaştırılabilecek.
* * *
İzmir Valisi Cahit Kıraç önümüzdeki hafta, 28 Şubat’ta projeyi tanıtan detaylı bir toplantı yapacak.
Ancak ondan önce sorularımızı yanıtladı...
“Uzun süreden beri beklenen bir hizmetti” diye belirten Vali Kıraç, “En kapsamlı MOBESE’yi kurmuş durumdayız. Hazırlıklarda son aşamaya gelindi. Montaj çalışmaları devam ediyor. Bir hafta sonra deneme amaçlı olarak devreye girecek. Devreye girecek olan ilk etapta ana arterler. 250 civarında kamera bulunuyor. Zamanla daha da geliştirilecek. Bütün İzmir’e yayılması sağlanacak” bilgilerini verdi.
Polis İzmirlinin huzuru için kanunsuzlara göz açtırmıyor ama artık suçluların hiç kaçarları kalmayacak.
Kanunsuzlara duyurulur: Bir hafta sonra gözetleme başlıyor!

Banu Şen - Milliyet Ege


EnderYıldırım
7 yıl önce - Pts 28 Şub 2011, 16:56

Artık biri İzmir’i gözetleyecek…

Kentte hizmete giren Güvenlik Yönetim Sistemi, düzenlenen toplantı ile basına ve halka tanıtıldı. Vali Kıraç, Türkiye'nin en donanımlı kent güvenlik yönetimi sisteminin İzmir'e kurulduğunu belirtti.


Kent Güvenlik Yönetim Sistemi (KGYS), Bornova'daki sistem yönetim binasında düzenlenen toplantıyla tanıtıldı.
Vali Kıraç, halk arasında MOBESE olarak bilinen sistemin, şehrin bilişim sistemleriyle yönetilmesini sağlayacak altyapısının bulunduğunu söyledi. Afet yönetim merkezi olarak da hizmet verecek KGYS kapsamında, şu an 40 kameranın devreye girdiğini, kamera sayısının 5-6 ay içinde 900'e ulaşacağını belirten Vali Kıraç, Şu ana kadar 10.5 milyon lira harcanan sistem için İçişleri Bakanlığından 5 milyon liralık daha kaynak geleceğini bildirdi.
KGYS için 3 yıldır çok büyük emek harcandığına işaret eden Vali Kıraç, İl Özel İdaresi ve Emniyet Genel Müdürlüğü kaynaklarıyla ana sistemi kurduklarını aktardı.

Kıraç, ''Ülkemizin bu alanda hizmet veren en donanımlı kent güvenlik yönetim sistemini kurmuş durumdayız. Yıllar itibariyle de işletme maliyeti sıfır olacak. Emniyet Müdürlüğünün ilgili birimleri sistemi devraldı. İlk etapta kamu güvenliği hizmeti verecek'' diye konuştu.
Projenin koordinatörü ve Karayolları 2. Bölge Müdür Yardımcısı Reşat Obuz, İzmir'i dünyanın en güvenli ve yaşanabilir şehirlerinden biri yapmayı hedeflediklerini söyledi. Projenin pilot, yaygınlaştırma ve ileri fonksiyonların uygulanması olarak 3 aşamada tamamlanacağını ifade eden Obuz, son aşama olan yüz tanıma, akıllı karar desteği, kırmızı ışık ihlali gibi ileri fonksiyonların zamanla hayata geçirileceğini kaydetti.EN ÖNEMLİ 100 NOKTADA 360 DERECELİK KAYIT
İzmir KGYS sayesinde şehrin önemli noktaları izlenerek kayıt altına alınabilecek, kayıtlar saklanabilecek, aranan araçların tespit edilmesi ve yakalanması, kaynakların ve olayların entegre bir yazılımla yönetilmesi, İzmir'de meydana gelecek olaylara ilişkin maddi delil oluşturulması sağlanabilecek. Şehrin 100 önemli noktasına 360 derece kayıt ve görüntü analizi yapabilen kameralar yerleştirildi. Araç plakaları otomatik okunacak ve anında Emniyet Genel Müdürlüğü veri tabanında sorgulanacak, gerekirse müdahale edilebilecek.
Sistemin kent asayişine katkı sağlaması, kritik bölge ve tesislerin güvenliğini artırması, trafik akış ve yoğunluğunun izlenmesi, görüntülerin değerlendirilerek olabilecek olumsuzluklara karşı hızlı ve etkin tedbirler geliştirilmesine desteklemesi, olayların çözümünde katkı koyması, yangın, deprem, büyük altyapı arıza durumlarında asayiş ve trafik yönetimini ve itfaiye, ambulans gibi kaynakların tek merkezden en yüksek etkinlikle sürdürülmesini desteklemesi bekleniyor.

egedesonsözhamdi levent
7 yıl önce - Sal 01 Mar 2011, 18:08

diğer şehir ve beldelerle de entegerasyon sağlanırsa daha etkili olur örneğin istanbul'da aranan izmir'deki kameraya denk geldiğinde sistem uyarı verirse daha etkili olur çok geç kalındı ama yine de başlaması güzel keşke kaldırımlara harcayacaklarına parayı böyle önemli projelere harcasalar

mehmeterden198

1 yıl önce - Pts 02 Oca 2017, 22:34

Bu projenin ne kadar önemli olduğu ancak bu tarihte anlaşılıyor. Sisteme yüz tanıma yazılımı da entegre etmek lazım. Caydırıcılığı olan bir şey bencesayfa 3
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet