Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Uğur Aydın
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 00:52

Alıntı:
yercekimi kuvvetinin dusuk oldugu kutuplara yakin bir bolge olmasi kullanilan yakit ve tonaj acisindan avantaj saglar. ruslar yillardir kazakistani kullaniyor

Burada bir düzeltme gerekir, aksine kutuplara yakın bölge olması dezavantaj sağlar. Rusya Kazakistan'ı eski SSCB sınırlarında Güney'e daha yakın olduğu için tercih etmektedir.

Ancak Türkiye için Kazakistan alternatif oluşturamaz, zira Türkiye Kazakistan'dan daha güneydedir ve yakıt-enerji tasarrufu bakımından daha avantajlı konumdadır.Aksine Türkiye , Rusya için, Kazakistan'a alternatif bir ülkedir.

Rusya kuzeyde kalma dezavantajını, daha kuvvetli roketler üreterek kapatmaktadır.

SERDARR1
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:00

Bizde Kıbrıstan yollarız uyduyu
hemde konu komşuya hava atmış oluruz

fatih civelek
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:05

Alıntı:
Bizde Kıbrıstan yollarız uyduyu
hemde konu komşuya hava atmış oluruz

Sudan ile mükemmel ilişkilerimiz var ve vize de yok nasıl olsa ..

Ayrılıkçı güneyliler de Sudan hükümeti başına bela idiler .. onlardan da kurtulmuş olduk..

Vallahi eski Osmanlı vilayeti bir de .. adamlar için müthiş tanıtım olur ve Türkiye için ideal konum olur!

olmaz mi??

En son fatih civelek tarafından Çrş 09 Şub 2011, 01:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Uğur Aydın
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:06

Türkiye'den oraya nakliye masrafı var olmaz

Deniz yolu yavaş , Antonov An-225'in kirası yüksek

En son Uğur Aydın tarafından Çrş 09 Şub 2011, 01:10 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

fatih civelek
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:08

Bütün dünya (ESA'nın merkezi olan) Latin Amerika'da bulunan Fransız Guyana'sına nakliyat masrafı yapıyor da bize yakın olan Sudan'a mı nakliyat yapamayacağiz .. üstelik Sudan'ın Kızıl Deniz Kıyısı var .. Vallahi çok da güzel olur aslında .. olmaz mı

Uğur Aydın
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:22

Sevgili Fatih , ne yazık ki ESA ile bir tutulacak hatta, bahse konu edilecek durumda değiliz. Zira ESA 18 Üyesi ile 4 Milyar Euro'ya yaklaşan bir bütçeye sahip.Bunun neredeyse yarısını da Kourou Uzay Üssündeki işlemler için harcamakta.Kaldı ki nakliyat öncesi aşamalar için yapılan harcamaları sen düşün, üstelik kullanılan nakliyat teknikleri de aşırı hassas olduğu için az buz da masraflı değil.

Türkiye hem iktisadi hem teknolojik bakımdan elindekilerle bunu yapabilecek seviyede değil.

Türkiye'nin yapabileceği şu an, işbirliği anlaşması ile destek verdiği ESA'nın çalışmalarına daha fazla destek vererek, muhtemel Avrupa Birliği üyeliği sonrasında bu konudaki çalışmalarına daha fazla yoğunluk vermektir.

fatih civelek
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:32

Senin dediğine katılıyorum .. hatta aksi birsey de demiyorum.

Ama benim bambaşka bir izlenimim var. Türkiye Neden çöl olan bir Sudan ile bu kadar çok içli dışlı işbirliği içinde. Türk şirketleri neredeyse mesken etmişer Hartum'u .. Ayrıca en çok petrol yatakları bulunan bölge de güneyde, yani Sudan'dan bağımsız olmak isteyen bôlge.

Eğer bugün Türkiye AB ile formalite icabı müzekere ve müktesabata devam ediyorsa .. yani demem o ki Sudan bizim için uzun vadeli uzun soluklu bir ülke .. Türkiye Hava Merkez üssünü buraya kuracak gibi bir his var içimde. Aynı anda Courou'ya da destek verecek elbette .. ama 10 yıl sonra Dünyanın 10 ekonomisi içinde olursak o zaman Sudan'da olası bir "Uzay Fırlatma Merkezi" müslüman Dünyasının uzay fırlatma merkezi olacaktır. Uydu fırlatmak isteyen ülkeler hatta ortak olabilmek için taleplerde bulunacaklardır.

NASA : North American Space Agency (gerçek isim: National Aeronautics and Space Administration)
ESA : European Space Agency

Buradaki de TUSA olur : Turkish Space Agency ..

En son fatih civelek tarafından Çrş 09 Şub 2011, 01:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Uğur Aydın
9 yıl önce - Çrş 09 Şub 2011, 01:34

Ulaştırma Bakanlığının dün hazırlamaya başladığı kanun taslağı hakkında:

TUK : Türkiye Uzay Kurumu

Alıntı:
Uzay çalışmaları konusunda atılım yapmak için düğmeye basıldı.
Türkiye Uzay Kurumu kuruluyor. Kurum Türkiye’nin uzaydaki haklarını koruyacak.

Milli uzay politikalarını belirleyecek olan kurum, insanlı ve insansız uzay programları için astronot da yetiştirecek

Türkiye Uzay Kurumu yerli uzay aracı tasarlayacak, bunların testlerini yapacak ve prototipler geliştirecek.

Yapılacak tüm bu çalışmalar için yeni araştırma labaratuvarları kurulacak. Ve yerli üretim araç uzaya gönderilecek.

Uzay Kurumu uzay araçlarının fırlatılabilmesi için fırlatma rampaları geliştirecek, kuracak ve işletecek.

Uzay araçlarında kullanılacak her türlü yakıt ve kimyasal maddeyi imal edecek.

Kurum, Ulusal Güvenlik İçin de Kullanılacak
Süper yetkilerle donatılacak Türkiye Uzay Kurumu, ulusal güvenlik için de kullanılacak.

Olağanüstü hâller, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş halinde tüm uzay sistemlerinin ulusal güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmasını sağlayacak.

Kodlu ve kriptolu haberleşme yapmaya yetkili olacak.

Milli uzay politikası doğrultusunda planlama yapacak.

Havacılıkla ve uzayla ilgili her türlü standardı belirleyecek.

Türkiye’nin uzay açılımı önümüzdeki yıllarda sonuç verecek gibi görünüyor.

Kaynak : http://www.trt.net.tr/Haber/HaberDetay.aspx?Haber ...91614cf528

Buna ek olarak, Courou Uzay Üssü'nün aslen Fransa'ya ve Fransız Uzay Ajansı'na ait olup vakti zamanında ESA kurulurken, ESA oluşumuna katıldığını belirtmekte fayda var.Bakarsınız bir gün Türkiye de ESA üyesi olur ve bünyesindeki bir fırlatma üssü ile bu oluşumun uzaya açılan ikinci kapısı olur.

Hüseyin Fehimoğlu
9 yıl önce - Cum 04 Mar 2011, 19:54

İsrail, Göktürk projesini durdurma peşinde

İsrail, Türkiye için hayati önem taşıyan Göktürk keşif ve gözetleme uydusu projesinin durdurulması için lobi faaliyetlerine başladı.

Alıntı:

Uydu ile kendi topraklarından da görüntü alınacak olmasından endişelenen İsrail, Türkiye'nin geri adım atması için uydunun üretimini yapan İtalya ve Fransa'nın üzerinde yoğun baskı uyguluyor. İsrail, bu girişimlerinin sonuçsuz kalma ihtimalini de düşünerek, Ankara'da kulislerini de sürdürüyor.

Göktürk uydu sistemi, özellikle Avrupa, Kafkaslar ve Ortadoğu coğrafyasında askerî istihbarat amaçlı yüksek çözünürlüklü görüntü elde edilmesine imkân tanıyacak. PKK'yla mücadelede Türkiye'nin elini güçlendirecek. Göktürk uydusunun uzaya fırlatılmasının ardından, Türkiye elde ettiği görüntüleri ticari amaçlı olarak başka ülkelere de satabilecek. İsrail, kendi topraklarına ait görüntülerin başka ülkelere satılmaması için Ankara ile anlaşma masasına oturmaya çalışıyor. "Hassas bilgilerimiz teröristlerin eline geçer." gerekçesini öne süren İsrailli yetkililere Türk tarafı net bir cevap verdi: "Kendi uydumuzun elde edeceği görüntülerin nasıl değerlendirileceğine biz karar veririz."

Zaman'a konu hakkında bilgi veren üst düzey savunma yetkilileri, "Yıllardır İsrail kendi uydularıyla bizim topraklarımızdan görüntü alıyor. Uluslararası ilişkilerde mütekabiliyet esastır. Onlar Türk topraklarını gözetliyorsa, Türkiye'nin de aynı hakkı vardır."

Mühendisler fransa'da eğitim alıyor

Türkiye'nin ilk keşif gözetleme uydusu Göktürk-1 için 2009'da İtalyan Telespazio şirketiyle sözleşme imzalandı. İhaleye İsrail de IAI şirketiyle girmişti ancak en başından 'Uydu topraklarımızı görüntülemesin' şartı koyunca Türkiye tarafından elenmişti. Telespazio'ya bu projede Fransız dev savunma şirketi Thales eşlik ediyor. Türkiye'den de yaklaşık 50 kişilik bir mühendis grubu Fransa'daki fabrikada eğitim alıyor. Yetkililer, Göktürk-1 uydusunun üzerinde İsrail'e ait herhangi bir parçanın da yer almayacağını ifade ediyor.

270 milyon Euro'luk Göktürk-1 projesinde yerli iş ortakları ise Aselsan, TÜBİTAK ve Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE). Göktürk uydusu aktif hale geldiğinde teröristlerin izlenmesinde kullanılacak. Orman alanlarının kontrolü ve kaçak yapılaşmanın takibi gibi pek çok sivil faaliyet alanında da görüntü ihtiyacını karşılayacak. Göktürk-1 projesinde kazanılan birikimle Türkiye ikinci uydusunu kendisi üretecek. Bunun için Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nde (TAI) özel bir ekip ve tesis oluşturulacak.

KAYNAK : http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1102046& ...ma-pesinde

Bu İsrail'de her şeye burnunu sokuyor.

Peki 2012'de fırlatmak için yeteri kadar yol katedildi mi?

Yorumlardan anladığım kadarı ile bu pekte olası gözükmüyor.

ömer
9 yıl önce - Cum 04 Mar 2011, 20:14

Israil:
Alıntı:
"Kendi uydumuzun elde edeceği görüntülerin nasıl değerlendirileceğine biz karar veririz."

Allah allah Bak seeeen bu ne cürret nelerine güvenipte meydan okuyorlar Türkiyeye? Yani diyoki ben kendi uydumla seni izlerim ama sen Kendi uydunla beni izliyemezsin.
Osmanli tokadini yemenize az kaldi oturun oturdugunuz yerde, Türkün sabrini tasirmayin.
Bizi kücük görüpde helaka ugrayanlarin listesi az degil
-Ingiltere
-Fransa
-Rusya
-Italya
-Yunanistan

-Israil?

Su Amerika arkalarinda olmasa 2 haftada Filistini temizlerdikya neyse, Ama belliki korkmaya basladilar.

sayfa 2
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET