Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkancirak
12 yıl önce - Sal 28 Şub 2006, 18:15
Caz´ın Diva'sı Bridgewater Ankara´da [KÜLTÜR]


CAZ´IN DİVASI BRİDGEWATER ANKARA´DA

   DİVA BRİDGEWATER ANKARA’DA CAZ RÜZGARI ESTİRECEK..

   ONUR ULAY/özel

   Cazın ünlü divası Dee Dee Bridgewater, "En iyi caz vokalisti" dalında 2005 Grammy ödülüne aday gösterilen yeni albümü "J'ai Deux Amours"daki aşk dolu şarkılarını paylaşmak üzere ilk kez Ankara'da!

   Amerikan İç Savaşı'nda ırkçılık karşıtı tavırlarıyla siyahi Amerikalıların yanında yer alan güney eyaletlerinden Tennesse'de doğan Dee Dee Bridgewater;trompet sanatçısı babasının etkisiyle doğduğu günden itibaren kendini caz müziğinin ortasında buldu. Annesine göre o konuşmadan önce scatt yapmaya çoktan başlamıştı.

   Dee Dee'nin şarkı söyleme kariyeri henüz 16 yaşındayken Michigan caz kulüplerinde başladı. 18 Yaşında saksafon sanatçısı Andy Courtridge'in grubuna katılarak profesyonel caz yaşamına başlayan sanatçı; 1970'de babası gibi bir trompet sanatçısı olan Cecil Bridgewater ile evlenerek yerleştiği New York'ta kariyerini sürdürdü.

   1971 Dee Dee'nin ünlü olmaya başladığı yıl oldu. Bu yıllarda Dizzy
Gillespie, Sonny Rollins, Dexter Gordon ve Max Roach'la da çalışma şansını yakalamıştı. 1975'de "The Wiz" müzikalindeki Glinda rolü ile Tony Ödülü'nü aldığında 23 yaşındaydı. Aynı yıl Atlantic Records'a bağlı olarak ilk uzun çalarını piyasaya çıkarttı.

  1984'de rol aldığı Sophisticated Ladies müzikali ile Fransa'ya turneye
gitti. Bu turne onun Fransa'ya yerleşmesine neden olacaktı. 1990'da Ray
Charles ile gerçekleştirdiği "Precious Things" adlı düeti ile müzik
listelerinin tepesine yerleşti.

  Ella Fitzgerald'a adadığı "Dear Ella" albümüyle "En İyi Caz Performansı" ve "Vokal Eşlikli En İyi Enstrümantal Düzenleme" dallarında 1998 yılında iki Grammy ödülü kazanan sanatçının 16. albümü olan "J'ai Deux Amours", Bridgewater'ın deyimiyle, Fransa'ya teşekkürlerini sunduğu bir albüm.

  Önceki yıllarda İstanbul Müzik Festivali'nde ve İş Sanat'da konserler veren Bridgewater, 3 Mart 2006'da ilk defa Ankara'da sahne alacak.

 Vokaliz Organizasyon bu konseri İNCEKARA HOLDİNG, FRANSIZ KÜLTÜR, MESA HASTANESİ ve RADYO ODTÜ'nün sponsorluğunda gerçekleştiriyor.Yer      : MEB ŞURA Konser Salonu

Tarih   : 3 Mart 2006

Saat   : 20:00

Biletler 25 - 35 - 45 YTL'na BİLETİX'de


cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet