Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
En Fazla Göç Alan il Trabzon ve Çankırı Oldu
sayfa: Önceki  1, 2, 3  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
onderdagdelen

3 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 18:00
tns

çok akıllıca gelmedi bu haber. türkiyenin en hızlı gelişen illeri belli bursa-konya-manisa-eskişehir-denizli vs. sanayi olmadıktan sonra kim neye dayanarak çankırı - trabzon gibi şehirlere göç etsin.

DURSUNC

3 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 18:08

Alıntı:
çok akıllıca gelmedi bu haber. türkiyenin en hızlı gelişen illeri belli bursa-konya-manisa-eskişehir-denizli vs. sanayi olmadıktan sonra kim neye dayanarak çankırı - trabzon gibi şehirlere göç etsin

bu iş biri çankırılı biri trabzonlu iki emlakçının başının altından çıkmış olabilir.

levent çlk
3 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 18:14

Alıntı:
Gocun cogu dogudan olduguna gore...

Göçün çoğunun Doğudan olduğunu söyleyebilmek için bu illerde yaşayan Doğu illerine kayıtlı insan sayısında artış olması lazım,TUİK verileri böyle olduğunu söylemiyor.İnsanlar kendi memleketinden başka bir ile göçetmeleri için göçettikleri ilin daha iyi imkanlara sahip olmasını beklerler.Trabzon ve Çankırının daha iyi yaşam,daha fazla iş ve aş sağlayacak iller olduğu söylenebilir mi?Yada diğer illere göre göç çekebilecek üstün yönleri ağırmı basmaktadır?Sonuçta ortada bilimsel bir çalışma var ama yapılan alıntının , çalışmanın temelinden kopuk olduğunu düşünüyorum.

mertoviçizmir

3 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 20:20

trabzonun son yıllarda hızlı göç aldığını başka bir yerde de okumustum ama cankırı sasırttı beni acıkcası ...
yine aynı şekilde trabzonun büyüksehir olacagını söyleniyor secimden sonra bu da nüfusunu cok hızlı şekilde arttırır ama cankırı da hiçbir gelişme yok kücük bir il fazla göç alması mantıksız geliyor bana ...

Sezgin Cengiz

3 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 21:40

İstanbul gibi büyükşehirlerde yaşayan trabzonluların bazıları ile çevre illerden (Erzincan,Erzurum,Giresun,Ordu,Artvin) göç aldığı doğrudur.Kendi düşüncem Trabzonun büyükşehir olması için sivil toplum örgütleri, dernekler vs. gibi kuruluşlar, genelden aile içine kadar giden demeçlerin aileleri buraya göçü özendirmeleri trabzona olan son zamanlardaki göçün sebebi olabilir.Ama bu tür planlar trabzonun büyükşehir belediyesi olmasının önünü açarmı bekleyip göreceğiz...

osmancık
3 yıl önce - Sal 30 Ksm 2010, 21:45

Haber carpitma urunu.
Alinandan verileni cikarmislar. Net goc oranini bulmuslar. Ne buyuk marifet. Proflarin yaptigi ise bakin

ibrahim alıcı
3 yıl önce - Çrş 01 Arl 2010, 05:15

Kayseri,sanayi kenti olmasına rağmen Doğu'dan çok da abartılacak derece'de göç almıyor.
Kayseri özellikle civarından müthiş göç alıyor.

Kayseri'nin Büyükşehir'e bağlı olmayan 11 ilçesi'nin de kasaba kadar nüfusları'nın olması buradan açıklanabilir.

Sivas,Kırşehir,Niğde,Yozgat,Nevşehir,Tokat,Kahramanmaraş gibi kentler'den ve onların ilçe ve köylerinden Kayseri'ye yoğun göç oluyor.

Sivas Merkez,Şarkışla,Gemerek,Gürün buralardan ve köylerinden yoğun göç söz konusu.

Kahramanmaraş'ın Göksun,Afşin,Elbistan merkezlerinden ve köylerinden yoğun göç var.

Kırşehir,Niğde,Yozgat,Nevşehir gibi kentlerin her bölgesinden de göç oluyor Kayseri'ye.

Türkiye'de İstanbul,İzmir ve Kocaeli dışında il nüfusu'nun yüzde 80'i kent'de yaşayan benim bildiğim Ankara ve Kayseri var.Kayseri ve Ankara'nın Büyükşehir'e dahil olmayan ilçeleri çok küçük.Ankara'da Polatlı var sadece diğerleri kasaba gibi ilçelerin.Kayseri'de Akkışla,Felahiye,Özvatan,Sarıoğlan gibi yerler akıllara zarar,ilçe demeye bin şahit.4.000,5.000 nüfuslar söz konusu.

Zonguldak Kozlu kasaba,33.000 nüfusu var mesela.

Konya'nın nüfusu'nun yüzde 50'den azı kent'de yaşıyor.Mersin,Şanlıurfa,Manisa,Balıkesir,Hatay'da öyle.Çok büyük ilçeleri var.Bu ilçeler'den dolayı il nüfusları fazla.

levent çlk
3 yıl önce - Çrş 01 Arl 2010, 17:47

En fazla göç aldığı söylenen Trabzon ilinin Milletvekili sayısı 8 den 6 ya,Çankırı ilinin 3 den 2 ye düşmüş!
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=105252

006mehmet

3 yıl önce - Çrş 01 Arl 2010, 18:06

Benim annem söylemesi biraz ayıp ama azıcık Oflu'dur .Onun için neredeyse her sene Of'ta ki köye gideriz.Gittiğimiz her sene üzülerek görüyorumki tanıdık aileler birer birer büyükşehirlere göçüyorlar.Sadece bizim köyde değil Of'un merkezindede durum aynı malesef.Çankırı'yı bilemem ama Trabzon'un en çok göç alan il olmadığını her sene gittiğimde görüyorum açıkçası.

0345 özer er

3 yıl önce - Çrş 01 Arl 2010, 18:15

Zonguldak Kozlu kasaba,33.000 nüfusu var mesela.

(+)

33 bin degil 34.birde zonguldak 2000 yılındanbu yana her gittigimde nufüs artıyor şu an 108 bin ,geçen senelerde 95 bin den başlamıştı.100,103 en son 108 bini buldu.
benim çocuklugumda madende 55 bin kişi çalışıyordu,şimdi degil 55, 35 bin kişi çalışsa zonguldak 250 bini çoktan aşardı.
Alıntı:
Benim annem söylemesi biraz ayıp ama azıcık Oflu'dur
niye ayıptır oflu olmak ayrıcalıktır,ama söylediginde haklısın çogu büyükşehirlerde.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET