Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Hakan ATA

10 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 22:55
Japonlar Kırşehir'e Höyük Müze Yapacak
Japon hükümeti tarafından Kırşehir'in Kaman ilçesine höyük şeklinde ve üzeri çimle kaplı modern bir müze yaptırılacağı bildirildi.

Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü Genel Sekreteri Deniz Erbişim, Kaman-Kalehöyük kazılarının 1986 yılından beri Japonya Ortadoğu Kültür Merkezi tarafından sürdürüldüğünü hatırlatarak, Japon Hükümetinin de bir müze yaptıracağını söyledi. Erbişim, müzenin temelinin 25 Nisan'da Kültür Bakanı Ertuğrul Günay tarafından atılacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Japon Hükümeti tarafından Kaman-Kalehöyük'e üzeri çimle kaplı, höyük şeklinde çok modern bir müze binası yapılacak. 436 milyon Japon Yeni tutarındaki müzenin ihalesi Japonya'da yapıldı. Temeli Kültür Bakanımız Ertuğrul Günay ve Japon Büyükelçisi Nobuaki Tanaka tarafından 25 Nisan'da atılacak. İhaleyi kazanan Japon Kajima firması, müze binasını bu yıl sonuna teslim edecek. Müzenin üzeri çimlerle kaplı olacağı için dışardan bakanlar müze binasını höyük olarak görecekler."

Dünyada benzeri olmayacak

Erbişim, Japonların Kalehöyük kazılarına büyük önem verdiklerini ve Kalehöyük'ü dünyanın en önemli arkeoloji merkezi haline getirdiklerini ifade etti.

Erbişim, şunları söyledi: "Bu yıl sonunda höyük şeklindeki ve üzeri çimlerle kaplı müze binasının da tamamlanması ile dünyada benzeri olmayan bir arkeoloji merkezi kurulmuş olacak. Höyük, yanı başında müzesi, enstitü binaları ve kütüphanesi, eserlerin saklandığı depoları ve özel dizayn edilmiş bahçesi bulunan dünyanın ilk arkeoloji merkezi burası olacak.

Bu merkez, Anadolu arkeolojisini araştıracak bilim adamlarının vazgeçilmezikonumunda. Sadece Türkiye ve Japonya'dan değil dünyanın birçok ülkesinden Kalehöyük'e çalışma yapmak üzere gelecek bilim adamı ve öğrenciler var."Kaynak: http://www.kirsehiryenihaber.com/yazi/japonlar-ki ...ze-yapacak


taha01
10 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 23:53

Hayırlısı olsun.Ülkemiz,o kadar zengin bir geçmişe sahip ki hala tarihi değiştirebilecek, ortaya çıkmamış kaynaklar var.Ancak bu arkeolojik kazılar için dışardan gelenler bu durumu suistimal edebiliyorlar.Anadolu'da özellikle 18. yüzyıldan itibaren arkeoloji gelişmeye başladı.Yurt dışından gelen birçok arkeolog Anadolu'da arkeolojik kazılar yaptılar.Ancak kazılardan çıkan önemli eserler hiç kayda alınmadan yurt dışına kaçırılmıştır.Neden yurt dışından geliyorlarki?Ülkemizde değerli,akademik eğitimlerini dünyanın en iyi üniversitelerinde tamamlamış o kadar arkeolog,antropolog varken neden dışardan geliyorlar?

Alıntı:
Bu merkez, Anadolu arkeolojisini araştıracak bilim adamlarının vazgeçilmezikonumunda. Sadece Türkiye ve Japonya'dan değil dünyanın birçok ülkesinden Kalehöyük'e çalışma yapmak üzere gelecek bilim adamı ve öğrenciler var."


Ayrıca kendi müzemizi yapmaktan bile aciziz...


Gözde

10 yıl önce - Cum 18 Nis 2008, 23:58

Taha'ya katılıyorum. Kendi tarihimize sahip çıkmamanın zararları. Zamanında Orhun Anıtlarını'da şu an adını hatırlamadığım bir yabancı çevirmişti. Açıkçası bunu öğrendiğimde bu durum benim zoruma gitmişti. Çünkü bu durum bizim tarihe verdiğimiz değerin göstergesidir bence. Şimdi kendi ülkemde Japonlar müze açacaklar. Tarihimizi yabancılardan öğrenmek üzücü.taha01
10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 01:07

Alıntı:
Zamanında Orhun Anıtlarını'da şu an adını hatırlamadığım bir yabancı çevirmişti.


Danimarkalı Turkolog Vilhelm Thomsen 1893'te çevirdi.

Bu arada konuyla ilgili değil ama Gözde Orhun Anıtları'ndan bahsedince aklıma geldi.Orhun Anıtları'ndaki yazılar dökülüyormuş.Tam olarak bilmiyorum ama hocamdan detaylı bilgi alıp paylaşırım pazartesi günü.


En son taha01 tarafından Cmt 19 Nis 2008, 18:40 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Hakan ATA

10 yıl önce - Cmt 19 Nis 2008, 11:48

Kazı Başkanı Sachihiro Omura ile yaptığım görüşmede,kazı çalışmalarının en az 60-70 yıl süreceğini,Anadolu tarihi için çok önemli kaynaklar çıkararılacağını söyledi.Hakan ATA

8 yıl önce - Prş 01 Nis 2010, 00:03

Kalehöyük Arkeoloji Müzesi ve Japon Arkeoloji Enstitüsü 10 Temmuz'da Japon Prensi Mikasa ve Cumhurbaşkanı Abdullah GÜL'ün katılımıyla açılacak

Kırşehir'e bağlı Kaman ilçesinin Çağırkan Kasabasındaki Kalehöyük Arkeoloji Alanı içerisine Nisan 2008 tarihinde yapımına başlanan ve 2009 yılında 480 milyon Japon Yeni'ne inşaatı tamamlanan Kalehöyük Arkeoloji Müzesinin kesin kabulü bugün gerçekleştirildi.

Kesin kabul törenine Kaman Kaymakamı Abdullah Küçük, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Kaman Kalehöyük Arkeoloji Müzesi Genel Koordinatörü Ramazan Erbişim, Danışman Firma İshimoto adına Proje Sahibi Mimar Shuji Nose, müteahhit firma Kajima Corporation adına Makine Elektronik Mühendisi Shinji Takeuchi ile Kajima firmasının İstanbul bürosu adına aynı zamanda tercümanlık yapan İş geliştirme Müdürü Harunobu Kodama ile Kültür Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden Yüksek Mimarlar Demet Gürol ve Berna Görgün, Makine Mühendisi K.Şevki Yılmaz ile Elektrik Teknisyeni Ahmet Çinko katıldı.

Arkeoloji Müzesinin kesin kabulü Kültür Bakanlığı'ndan gelen uzman ekip tarafından yapılan inceleme ve hazırlanan raporla gerçekleştirilirken Japon heyeti onuruna verilen yemekte açıklamada bulunan Genel Koordinatör Ramazan Erbişim, 2008 yılında başlanılan ve 480 milyon Japon Yeni'ne ihale edilen Arkeoloji Müzemizin 2009 yılında tamamlanan inşaatının kesin kabulünü gerçekleştirmiş olduklarını belirtti. Erbişim, " Arkeoloji Enstitüsü ile Müzesinin genel açılışı ise Japon Prensi Tomohito Mikasa tarafından Sayın Cumhurbaşkanımızın da katılımıyla 10 Temmuz 2010 tarihinde gerçekleştirilecek" şeklinde konuştu.

Yemekte bir konuşma yapan Belediye Başkanı Erhan Talu, Kaman halkı adına Japon kardeşlerimize ve Prense Çağırkan'a yaptıkları yatırımdan dolayı teşekkür ederek, "Belediye ve şahsım olarak yapabileceğimiz her konuda kendilerine yardıma hazırız" ifadelerini kullandı.

Kaymakam Abdullah Küçük'de, "Japonya'dan gelen değerli kardeşlerimiz ve Prens Mikasa'nın katkılarıyla yapılan bu müze Türk-Japon dostluğunun bir simgesi olarak kalacaktır" dedi.

Japon heyeti adına düşüncelerini belirten Proje Sahibi Mimar Shuji Nose ise yaptığı konuşmasında; "Japonya ve Türkiye arasında yapılan bu hibe anlaşmasının başlangıcından beri proje başında çalıştım. Projeyi şuanda yapılan kazının bulunduğu höyüğe göre tasarım yaptım. Dünyada böyle bir tasarımın çok az olduğunu düşüyorum. Şuanda Kültür Bakanlığı tarafından iç tasarım ve sergi planı hazırlanıyor. Bunun için 10 Temmuz'un harika bir müze açılışı olacağını ümit ediyorum. Bundan sonra özellikle Japonya'dan buraya çok ziyaretçi gelmesini bekliyorum. Böylece Kaman'a büyük katkı sağlanmış olacaktır. Misafirperverliğinize çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu.Hüseyin Cumhur

7 yıl önce - Sal 23 Ksm 2010, 20:55(Japon Anadolu Arkeoloji Enstitüsü)
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET