Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
BursaRAY B Etabı Gelişmeleri ve İnşaat Çalışmaları
123 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
kilitli
sayfa 1
Mehmet CK
18 yıl önce - Cmt 30 Ağu 2003, 19:42
BUR » B1.02. BursaRAY B Etabı Gelişmeleri ve İnşaat Çalışmaları

BURSA-RAY’ın Uzatılması Onaylandı

BursaRay’ın Yıldırım’a uzatılması ile ilgili B etabı projesi, ilçe meclisinde oy çokluğu ile kabul edildi. Revizyona uğrayan Güllük–Ortabağlar İmar Planı da Yıldırım Belediye Meclisi’nde karara bağlandı.

Yıldırım ilçesinde Belediye Meclisi’nin olağan toplantısı yoğun bir gündemle gerçekleştirildi. A etabı hizmete giren BursaRay’ın Yıldırım’ı kapsayan B etabı projesi meclis tarafından nihayet kabul edildi. Hafif raylı sistemin B etabını oluşturan Yıldırım güzergahı ile meclis üyelerine bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Konçak, planın çok ideal olmamakla birlikte mevcut şartların zorlanarak hazırlandığını ve kamulaştırmadan mümkün olduğu kadar kaçınıldığını söyledi.

Meclisin karara bağladığı plana göre; Haşim İşcan Caddesi’nden devam eden BursaRay B etabı hattı Gökdere Bulvarı’na ve Ankara yoluna viyadük ile bağlanacak. Ankara yolunda hemzemin üzerinde ilerleyecek olan doğu etabı Yüksek İhtisas Hastanesi kavşağında sona erecek. Güzergah plan tadilatı ANAP’lı ve CHP’li meclis üyelerinin çekimser oylarına karşı oy çokluğu ile kabul edildi.

Öte yandan ilçede nüfusun en yoğun olduğu mahallelerden Güllük – Ortabağlar İmar Planı, 1999’da meydana gelen deprem sonrası yeniden düzenlenerek karara bağlandı.

Fatih Karakılıç, Bursa

http://www.zaman.com.tr/2002/11/23/marmara/h13.htm

Mehmet CK
18 yıl önce - Cmt 13 Eyl 2003, 01:48

Bursaray Dogu etabi(Yildirim hatti) insaati baslamis. Ben Hasim Iscan caddesinde, hemen Sehrekustu istasyonunun yaninda buyuk bir kazi gordum, sordum, Bursaray indsaatinin devamiymis. Galiba maddi imkansizliklardan su an devam edilmiyor.

Bursaray Sehrekustu istasyonundan sonra, Hasim Iscan caddesinden gokdere Bulvari' na kadar yeraltindan ilerleyecek. Gokdere Bulvari ile kesistigi noktada, bir istasyon daha olacak. Sonra tahminen yeraltindan Gokdere Bulvari 'nda Ankara yolu istikametinde ilerleyecek ve viyaduk ile Ankara yoluna baglanacak. Ankara Yolu ' nda 3 istasyon olacak.

Simdi ben bunlari aslinda baska bir soruna parmak basmak uzere yazdim. Bursa bulundugu konum itibari ile cok ama cok zor bir sehir, her acidan, ozellikle ulasim. Bursa' da cok kaliteli bir Hafif Rayli Sistem agina ihtiyac var. Yani gelecekte planlanan Uludag Univ.-Yıldırım ve Mudanya-Yıldırım hatlarina ilave olarak mutlaka ama mutlaka 2 ana ray agi daha olmalidir.

BUnlar

1) Otogar-Osmangazi-Sehrekustu hatti. Istanbul yolu altinda ac-kapa tunel, yesil alanlarin korunmasi icin
2) Cekirge(Cekirge Caddesi boyunca)-Aliıparmak(Altiparmak caddesi boyunca) -Heykel(Ataturkcaddesi boyunca) . Gene bu hat da ac kapa tunel sistemi ile yer altinda olmali.

Ben Bursa' ya cok sIk gidiyorum, sehirde toplu ulasimi birakin, ulasim cok zor. Sehir dar sokaklardan olusuyor. Heykel civarindaki zengin esnaf Cekirge' de oturuyor, kapisinda en yeni Mercedes E 240 duruyor ama inanin ise dolmus ile gidiyor. Cunku park edecek yeri birakin, ulasmak bile zor.

Daha once bu dorumda bir uyemiz ki ben o uyemizin yazilarini zevk ile okuyorum hep, Cekirge' ye hafif metro/metro' nun gereksiz oldugundan bahsetmisti. metronun avam tasima sistemi oldugundan bahsetmisti. Bizim forumda metro hakkinda bazi seyleri bilmek lazim. Metro ile banliyo trenini kiyaslamayalim. Sehir merkezinde, trafigin togun oldugu , park sorununun oldugu yerlerde metro tek gercek cozumdur ve bence ozellikle klimasi ile son derece luks bir ulasim aracidir. Ote yandan ikinci bir husus ise, Bursa gibi trafigin iyice battigi sehirlerde Mercedes E 240 yerine , Kartakl dolmuslar kullanilmaktadir. BU yuzden Bursa , Istanbul, Ankara, Izmir ve Adana sehirlerinde sehir merkezinde kuvvetli bir metro agi ihtiyaci vardir.

Barış

17 yıl önce - Sal 14 Eyl 2004, 09:06
BursaRAY'ın Uzatılmasına Çalışılıyor [ULAŞIM]

Bursaray'ın Uzatılmasına Çalışılıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, BursaRay'ın B etabının temelini gelecek ay içinde atmaya hazırlandıklarını belirtti.Şahin,“Konsorsiyumla bazı detayları neticelendirmek üzereyiz,bu hafta içinde anlaşabilirsek temeli ekim ayında atarız.” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, bu hafta içinde anlaşma sağlanabilirse BursaRay B etabının temelini ekim ayında atabileceklerini söyledi. Bursa Sanayicileri ve İşadamları Derneği'ne (BUSİAD) encümen üyeleri ile birlikte iade-i ziyarette bulunan Başkan Şahin, görevde bulunduğu beş aylık sürede yaptığı çalışmaları ve hayata geçirilecek projeleri anlattı.

BUSİAD'ın kurulduğu günden bu yana yerel yönetimlerle sürekli sıcak diyaloglar içinde olduğunu kaydeden BUSİAD Başkanı Ali İhsan Yeşilova, “Gördüğümüz kadarıyla da sayın Başkan, kentin sorunlarını kentin dinamikleri ile birlikte çözmek istiyor. Biz bu konudaki yaklaşımından memnuniyet duyuyoruz. İnanıyoruz ki, hep birlikte Bursa'yı daha güzel hale getireceğiz. Yapılacak çalışmalarda her zaman yanınızdayız.” dedi.

Müteşebbislerin Bursa için hayati önem taşıdığını vurgulayan Belediye Başkanı Şahin, “Sizler vergi veriyorsunuz, sizin başarınız bu toplumun başarısıdır. Sanayicilerin ve işadamlarının önünü açmak ve onlara hizmet etmek bizim önceliklerimiz arasında.” diye konuştu. Ziyarette Büyükşehir Belediyeler Yasası'nı da değerlendiren Şahin, Bursa'nın gelecekteki konut ve sanayi alanlarının projeksiyonunun çıkarılması için çalışmalara başladıklarını ve bu kapsamda 1/25.000'lik planın hazırlandığını bildirdi.

Beş aylık çalışmalarından örnekler veren Şahin, şunları söyledi: “Yüksek İhtisas Kavşağı'nın temelini attık. Ondan önce BTSO ile birlikte Sönmez Filament Kavşağı'nın da temelini atmıştık. Sırada Acemler Kavşağı var. Acemler Kavşağı'nda da mutlu sona ulaşmak üzereyiz. Bunlara ek olarak Bursa'nın ana arterlerine yönelik kavşakların altyapı çalışmalarını da sürdürüyoruz. Teleferiğin Oteller Bölgesi'ne kadar uzatılması için Kültür Bakanlığı ve Orman Bakanlığı ile irtifak hakkının devredilmesi için görüşmelerimiz sürüyor. Bu konudaki gelişmeler de olumlu. Teleferiği yap-işlet-devret modeli ile yaptırmak istiyoruz.”

Bursa-İstanbul arasında planlanan hızlı feribot seferleri için kurulacak şirkete Bursa'daki sanayici ve işadamlarının da ortak edilebileceğini söyleyen Başkan Şahin, belediyeyi özel sektör mantığı ile yöneteceklerini vurguladı. Merinos'un zarar ettiğini, bu durumdan herkes gibi Merinos çalışanlarının da rahatsız olduğunu dile getiren Şahin, Merinos'un Büyükşehir Belediyesi'ne devri için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) nezdinde girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

BursaRay'ın B etabının temelini büyük bir ihtimalle ekim ayında atacaklarını da belirten Şahin, şunları söyledi: “Konsorsiyumla bazı detayları neticelendirmek üzereyiz. Bu hafta içinde anlaşabilirsek temeli ekim ayında atarız. Eğer anlaşamazsak B etabı için bir yıllık yeni bir süreç işlemeye başlayacak.” Başkan Şahin, “Planlanan Kestel, Mudanya, Görükle ve Terminal hatlarının finansmanı için 5 yılı geri ödemesiz kaynak bulmak amacıyla uluslararası finans kuruluşlarıyla görüşmelerimiz sürüyor.” dedi.

Kaynak: Zaman

Özcan

17 yıl önce - Sal 14 Eyl 2004, 09:39

Herşey iyi güzel de, teleferiğin otellere kadar uzatılması hiç güzel bir fikir değil.
İki nokta arasındaki doğru, çok sık bir ormanın içinden geçiyor. Binlerce endemik Uludağ Göknarı'nın kesilmesi demek olur bu.
Onun yerine alternatif ulaşım yolları düşünmeliler. Bunu belediyeye de mail ile söylemek lazım.

messiah_haktan

17 yıl önce - Sal 14 Eyl 2004, 16:57

Bütün büyük sehirler metro üstüne metro yaparken,Istanbul 5 son bes yildir yeni bir metro duragi bile acamadi. Bursa bir cok konuda lider oldugu gibi bu konudada liderden biri

@Özcan.Agaclar öyle de böylede kesilmesi gerek.Yol yaparsan daha cok agac kesilecek,tek cözüm yolu 10 dakika da bir kalkan helikopter seferleri olurdu

Musa

17 yıl önce - Çrş 13 Ekm 2004, 11:11

Ya ne zaman başlıyo bu B Etabı inşaatı..
Kredi tamam. proje tamam. o tamam. bu tamam
ama hala inşaat başlamadı...
kesin bir tarihi yok mu bu işin...
birde son durak ihtisasa yapılacaktı fakat şimdi orada kavşak inşaatı var son durak o zaman
bayağı ileri mi yapılacak. Durakların gösterildiği projenin son halinin haritası elinde olan varsa eklesin lütfen...

Gökçe

17 yıl önce - Çrş 13 Ekm 2004, 15:22

Arkadaşlar, eklenen hat güzergahı hakkında bilgisi olan var mı, ayrıca Bursaray Bursa merkezine çok fazla girmiyor, bu kısma da metro bağlantısı mutlaka yapılmalı çünkü en son yazın arabayla gittim trafik felaketti, kışın tahmin edemiyorum. Ayrıca Bursa Otogar'ını çok beğendim, raylı sistem mutlaka otogara kadar uzatılmalı.

Bu arada messiah kardeşim seni utandıracağım ama İstanbul Belediyesi 2005 itibarı ile 5 senelik bütçesinin tam %45'ini Raylı sistemlere ayırdı ve karar belediye meclisinde de onaylandı.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2783&start=70

Yani 5-6 sene zarfında İstanbul'da km'lerce raylı sistem projesi hayata geçiyor olacak. Harem-Kartal başlamak üzere örneğin sırf bu hat 22km. Sonuçta lider İstanbul ve her zaman önde olacak.

[/u]

Emre_Uzan
17 yıl önce - Çrş 13 Ekm 2004, 20:03

Gokce arkadaşım, Bursa'da raylısistemin şehir merkezine girmesi tüm kent sakinlerinin isteği ama seninde görmüş olman lazım şehir merkezindeki yollar bile çok dar ve alternatifsizler. Bu dar yollar taa şehir valisi ahmet vefik paşa zamanından beri dert. tahminim en geç 10 sene içinde bursay raylı sistem ağları sarar. kuzeyden güneye-doğudan batıya.

Gökçe

17 yıl önce - Prş 14 Ekm 2004, 11:20

Ben de o yüzden METRO yazdım zaten, Bursa'nın içine de mutlaka raylı sistem bağlantısı yapmak lazım (Semt olarak bilmiyorum ama Ulucami ve stadın olduğu bölgeler örneğin ve çevresi). Raylı sistem şehrin dışında, şu an olduğu gibi yüzeyden, şehrin içinden de yeraltı şeklinde kurulabilir, o zaman Bursa ulaşım konusunda son derece rahat bir şehir olur.

messiah_haktan

17 yıl önce - Prş 14 Ekm 2004, 14:22

Bursaray zaten sehir icnden geciyor.Yeraltindan oldugu icin farkinda degilsiniz.Hem ulucaminin hemd stadin yakinindan geciyor Bursaray

sayfa 1
123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara