Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
cyaman
9 yıl önce - Prş 28 Ekm 2010, 10:50
Yalıntaş (Mineviz)

Yalıntaş; Mustafakemalpaşa ilçesine 3 kilometre mesafede ilçenin en büyük nüfusa sahip belediyesidir. Belde çok eski bir tarihe sahip olup, eski bir Bizans köyü olan Yalıntaş(Mineviz) Cenovalılarca kurulmuştur. O dönemlerde Kaolin ocakların da dünyanın en iyi madeni çıkartılmıştır. 1876 göçleri ile Rumelinden gelenler yöreye yerleşmiştir. 1980 yılından sonrada Türkiyenin dört bir yanından sürekli göç alan merkezi bir yer haline dönüşmüştür.

Eski adı Mineviz olan köy 1923 yılında Yalıntaş olarak isim değiştirmiştir. İçişleri Bakanlığını 95/44928 Sayılı kararıyla belediye kurulmasına karar verilmiş, 16.02.1996 tarihinde yapılan ara seçimler sonucu Belediye oluşmuştur. İlk belediye başkanı olarak Receb BULUT seçilmiştir.1999 mahalli idareler seçimlerine kadar 2.5 yıl görev yapmıştır.1999 mahalli idareler seçimlerinde Mahmut ERTUĞRUL Belediye başkanı şeçilmiştir.2004 yılı mahalli idareler seçimlerinde Mahmut ERTUĞRUL ikinci kez seçilmiş ve halen göreve devam etmektedir.
Mustafakemalpaşa ilçesinin güneyinde ve 2 km mesafede olan Yalıntaş Beldesinde eskiden tuğla ocakları vardı, şimdi kum ocakları çalışıyor. Köy hizmetleri tarafından 1988 yılında yapılan gölet sayesinde beldede sulu tarım yapılmaktadır.Belde ekonomisini çiftçilik, hayvancılık, küçük esnaf ve günübirlik işlerde çalışanlar oluşturmaktadır.

Yalıntaş Maden Suyu:
İlçe merkezine 3 km. uzaklıkta Eski köy tarafındadır. Suyun sıcaklığı 19 derecedir.

Yalıntaş Bursanın en ünlü Şelalerinden biri olan Suuçtu şelalesininde yol güzergahı üstündedir.
ANA SAYFA -> BURSA