Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Murat Erol 2
14 yıl önce - Cum 30 Arl 2005, 23:52
[İST-G1.21] - Topbaş, TV'de Sorularınızı BekliyorŞu anda Kanal 7'de ulaşım, toplu taşıma, kavşaklar vs. hakkında sorularınızı bekliyor.

iskelesancak@kanal7.com


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 00:53

Teşekkür ederiz!...    

kutlay34
14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 01:14

hadi üyeler... başkanımıza sormak istediklerimizi soralım... hala devam ediyor şu anda program...Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 01:29

Kutlay.. Program bitince, şayet başından sonuna kadar takip ettiysen, burada kabaca bir anahattını çizer misin? Ben yarısından girebildim. Yani, asıl yapılacak olan işler hakkında ve yapılanlar hakkında hangi bilgiler çıktı Topbaş'tan?  

Akın KURTOĞLU


Murat Erol 2
14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 01:59

maille gelen soruları (yanıtlanamayanları) , toplantıyı yönetenden çıktı olarak alacak daha sonra da  yanıtlıyacağını söyledi. programın başını kaçıranlara duyurulur

kutlay34
14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 02:16

Onu bende duydum... Ama ulaşım hakkındaki dediklerini kaçırdık... Yani asıl önemli olanı...

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 02:25

Yarın Kanal 7'nin WEB Sitesi'nden birşeyler buluruz beyler, merak etmeyin...     Kesin, detaylı bir doküman yayınlarlar... Yarın herhangi bir doküman bulan olursa, bu başlığın altına iliştiriversin bir zahmet...

messiah_haktan

14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 17:55

Yeni bir gelisme yok "hatlar üc yil icinde bitecek" hikayesi. Aradan bir iki sene gecer hatlar gene üc sene sonra acililacak denilir,o üc sene gecer gne denilir ve sonunda 10 yil sonra belki acilir.

Başkan Topbaş Kanal 7’de ‘İskele Sancak’ programına katıldı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kanal 7 Televizyonu’nda yayınlanan İskele Sancak Programına konuk olarak, gazetecilerin ve vatandaşların yerel gündemle ilgili sorularını cevaplandırdı.
 31.12.2005    


Mustafa Karaalioğlu’nun yönettiği İskele Sancak Programı’na katılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, programa katılan gazeteciler Serpil Yılmaz, Oral Çalışlar ve Eyüp Can ile stüdyo konuklarının ve izleyicilerden gelen soruları cevaplandırdı. İzleyiciler programa rekor sayıda soruyla katıldı.

Trafik sorunu 116 proje ile çözülecek…Programda öncelikle ulaşım ve trafikle ilgili soruları cevaplandıran İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, trafik sorununun dünyanın birçok şehrinde olduğunu, ancak kurgulamayı doğru yaparak bu sorunu minimize etmenin mümkün olduğunu söyledi. İstanbul’da 12 milyon olan günlük yolcu sirkülasyonun yüzde 89’unun karayolu üzerinden yapıldığını, raylı sistemlerin yüzde 7, deniz ulaşımının ise yüzde 3 oranında kullanıldığını ifade eden Başkan Topbaş, ulaşım yatırımları hakkında şu açıklamalarda bulundu;

“İstanbul’da her gün 600 araç trafiğe çıkıyor. 5 metre ile çarptığınızda her gün 3 kilometre yer kaybı yol kaybı var İstanbul’da. Trafikte araç başına düşen insan sayısı ise 1.9 kişi. Öte yandan her gün Asya ile Avrupa Yakası’nda yaşanan bir ulaşım süreci var. Sayın Başbakanımız döneminde 37 kavşak yapılarak önemli bir rahatlık sağlandı. Bir önceki dönemde 16 kavşak yapıldı. İstanbul’a gelen baskı devam ediyor ve bazı noktalarda çalışmalara aynı anda başlamazsanız, yılda 5 kavşak yaparak İstanbul’un ulaşım sorununu çözemezsiniz. Biz trafik sorunun çözümü için 116 proje ortaya koyduk. Çalışmalarımız lokal çözümler değil. İMP’de Ulaşım Master Planı hazırlanıyor. Bütün aksları ve yatırımları bu plana göre belirliyoruz. 116 proje İstanbul trafiğine büyük bir rahatlama ve yeni bir soluk getirecek. Ulaşımla ilgili yapmış olduğumuz ihalelerin toplam bedeli 2 milyar dolar. Dönem sonuna kadar ulaşımla ilgili 5.5 milyar dolarlık bir yatırım hedefliyoruz. Bu çok ciddi bir rakamdır. Temelini yeni attığımız 20 kavşağın bedeli de 116.5 milyon YTL. Bundan sonra ulaşımda yap-işlet modelini devreye sokuyoruz.”Raylı sistem yatırımları hızla sürüyor, bilet entegrasyonu Ocak’ta…

İstanbul ulaşımında bugüne kadar yaşanan eksikliğin toplu taşım araçlarının yetersiz olmasından ve ulaşım alternatiflerinin eksikliğinden kaynaklandığına dikkat çeken Topbaş, “İstanbul’un yeni yapılan yerleşim alanlarına mutlaka raylı sistem götürülmelidir. Bu gerçeği dikkate alarak raylı sistem yatırımlarını karayolu çalışmalarıyla eşzamanlı olarak yapıyoruz. 4. Levent-Ayazağa, Kadıköy-Kartal, Zeytinburnu-Bağcılar Raylı Sistem çalışmalarını başlattık ve bu çalışmalar hızla sürüyor. Üsküdar-Ümraniye-Dudullu ve sonra Sabiha Gökçen Havalimanı’na kadar gidecek hat ile İkitelli-Olimpiyat Stadı Hattı’nın proje çalışmaları son aşamasında. Taksim-Kabataş Füniküleri’nde Ocak ayı içinde deneme sürüşleri başlıyor. Ayazağa-Levet-Taksim-Yenikapı Metrosu da Haliç Metro Geçiş Köprüsü ile birlikte 3 yıl içinde bitirilecek. Öte yandan, ulaşımda bilet entegrasyonuna Ocak 2006’da geçiyoruz. Bununla ilgili çalışmalar son aşamada. Böylece üstten otobüs, alttan metro aynı istikamete gitmeyecek. İnsanlar tek biletle metrodan inip otobüse binebilecek” diye konuştu.

“İstanbul’da bugüne kadar bu çapta bir yatırım hamlesi yapılmadı!…”İstanbul’da yap-işlet modeliyle çok sayıda otopark yapmaya başladıklarını ve Emniyet Müdürlüğü ile birlikte çalışarak değnekçiliğe köklü çözüm getireceklerini dile getiren Kadir Topbaş, “Artık yönetimlerin siyasi süreleriyle sınırlı olmayan ve bireysel taleplerle değişmeyen bir yol haritası gerekiyor. İMP’de (İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel Tasarım Merkezi) bu yapılıyor. İstanbullular için her şeyi düşünüyoruz ve planlıyoruz, ancak belki iş yapmaktan bunları anlatmaya fırsat bulamıyoruz. Vatandaşlarımız da bizim gözümüz ve kulağımız olarak görmediğimiz noktalarda, konularda bize yardımcı oluyor. İddia ediyorum; İstanbul’da bugün kadar bu kadar büyük çaplı bir yatırım hamlesi yapılmadı. Bunu tek tek proje ve yatırım olarak açıklayabilirim, sözlerimin arkasındayım” dedi.

Programda İstanbul’un dünyanın çok önemli şirketleri tarafından büyük bir yatırım şehri olarak görüldüğünü, bu nedenle Başbakan Erdoğan ile kendilerinin birçok yatırımcıyı İstanbul’da yatırım yapmaya davet ettiklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Dubai Kuleleri gibi yatırımların İstanbul için yapılan, İstanbul’da kalacak gerçek yatırımlar olduğunu ve iş ile istihdam imkanları oluşturacağını söyledi. Bu tür yatırımların şehrin gelişmesi ve zenginleşmesi için çok önemli olduğunu vurgulayan Başkan Topbaş, İstanbul’a 3 milyon 200 bin metrekare yeni park ilave ettiklerini ve toplam 100 trilyon liralık harcamayla şehrin caddelerini, meydanlarını ışıl ışıl aydınlatmaya başladıklarını kaydetti. Topbaş, deprem riski taşıyan İstanbul’daki riskli yapıların kentsel dönüşüm çalışmalarıyla yenilenmesi için yasal düzenleme istediklerini de sözlerine ekledi.


kutlay34
14 yıl önce - Cmt 31 Arl 2005, 18:32

Daha yapılması gereken çok iş var... 116 proje ile trafik sorunu halledilir mi??? Bekleyip göreceğiz...ANA SAYFA -> ULAŞIM