Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ebru K.Türk
14 yıl önce - Cum 23 Arl 2005, 21:04
TeknoKENT (ULUTEK) Başvuru Kabulüne Başladı


Uzun zamandır Uludağ Üniversitesi bünyesinde kurulum çalışmaları süren ve geçen Ekim ayın Başbakan tarafından açılan ULUTEK isimli "Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi" 22 Aralık 2005 tarihinden itibaren yaşanan yasal sorunları aşarak firma kabulüne başladı.

Uludağ Üniversitesi Görükle Yerleşkesi'nde şimdilik yaklaşık 500 dönüm alan üzerine tahsis edilen ULUTEK bölgesinde ilk olarak zaten Ekim ayında TOFAŞ/FİAT firması başvuruda bulunmuştu. Ancak yaşanan yasal bazı sorunlar yüzünden geçici olarak hizmetini durdurmuştu. Şimdi ise başta RENAULT, Yeşim Tekstil ve BOSCH olmak üzere Bursa'da faaliyet gösteren büyük firmaların yer talebinde bulunmaya hazılandıklarını öğrendim.

HYUNDAI firmasının Avrupa'ya ihrac etmek üzere üretimde bulunan ÇEK CUMHURİYETİ'deki fabrikasını kapatıp yeni fabrikasını açmak için Türkiye'ye gelmek istediği ve gelirse de muhtemelen Bursa'da üretim yapacağının haberlerini almaya başladığımız şu günlerde HYUNDAI yetkilileri de ULUTEK projesini yakından takip ediyorlar. Tek sorun devletten istedikleri ücretsiz arsa tahsisi. Eğer bu sağlanabilir ise ULUTEK'de yer edineceklerini kendileri (Hyundai CEO'u) geçtimiz hafta yaptıkları Bursa gezisinde ilan ettiler.

Ancak daha şimdiden planlanan alanın yeterli gelmeyeceği ihtimali oluşmaya başladığı için Bursa Valiliği tarafından aynı bölgede ikinci bir alanın da tahsise hazır tutulmak üzere ayrılması için çalışmaların başladığı da gelen haberler arasında.

ULUTEK bünyesinde ayrıca "KULUÇKA MERKEZİ" olarak adlandırılanbir birim kurulacak. Burada genç mezunlara  internet, bilgisayar gibi imkanlar verilerek çalışmalarını teşvik edilece; yeni mezunlar yazılım, elektronik gibi konularda kendilerini geliştirebilecek,  araştırmalar yapabilecek. Ayrıca daha tahsil çağındayken de öğrencilere, müteşebbis ruhun aşılanması, onlara bir yerde çalışmak yerine iş kurmayı, işlerinin sahibi olmaları fikrini aşılamak için bu birim hizmet verecek.



Bu Bölge Niçin Önemli?

Bu tarz teknoloji geliştirme bölgeleri yeni yeni çoğalmaya başladı. Ancak Bursa için çok daha önemliydi.

Özellikle dünya çapında büyüklüğe sahip firmaların üretim yaptığı Bursa'da yerli ihracatçı ve üreticilerin de teknoloji geliştirmesini ve patent almasını kolaylaştırmak için uzun yıllardır ihtiyaç duyulan bir projeydi. Fakat önceki dönemlerde çeşitli sebeplerden bir türlü devletten izin alınamıyordu. Şimdi ise burada AR-GE çalışması yapacak firmalar birkaç yıl (sanırım 5 yada 10 yıl) boyunca her türlü vergiden muaf olacaklar. Burada çalışan elemanları için de aynı şekilde sigorta primi ve vergi muafiyeti söz konusu. Elde edilen sonuçlar Türkiye ve ilgili firma adına patentlenecek.


En son Ebru K.Türk tarafından Prş 10 Ağu 2006, 16:36 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet