Ana Sayfa 878 bin Türkiye Fotoğrafı
Saro Silelyan

4 yıl önce - Cmt 05 Hzr 2010, 18:07

1 senedir vapur yolcu sayısını arttırmaları için düşündüğüm en mantıklı çözümü burada paylaşıp durdum.İdo'ya da mail ile fikirlerimi paylaştım.

18:50 yerine 18:20 civarı kalkış saati olmalı ve Kabataş-Kadıköy-Çınarcık şeklinde olmalı diye.Diğer yandan da deniz otobüsü Yenikapı-Bostancı-Çınarcık seferi yapmalıydı..Böylece hem 1 Kabataş-Kadıköy seferinden tasarruf edilecekti,vapur turyola kaptırdığı yolcularını geri kazanabilecekti ve daha erken saatte Çınarcığa varılabilecekti.Benim düşündüğümü onlar hiç düşünmediler,düşünmek istemediler çünkü amaçları turyol ile rekabet etmek değil tam tersine anlaşmalılar.

Böyle olacağı belliydi.Birkaç sene öncesinden 18.20 olan kalkış saatini 18.50 ye aldılar.Kaldıki eskiden beri Çınarcık seferleri 17.30 ve 18.00 şeklinde yapılır Çınarcığa da 20.00 ve 20.15 civarında en geç varılır,işten yorgun argın dönenlerin denize bile girecek zamanları kalırdı hava kararmadan.18.50 istanbuldan,06.30 çınarcıktan kalkış olunca birçok kişi özellikle hergün istanbula gidip gelenler deniz otobüsü veya turyolu tercih etmeye başladılar.Çınarcığa doğru en geç saatte yola çıkan ve çınarcığa en geç varan ulaşım aracı vapur yapıldı.Yolcu azalacaktı 1-2 sene sonra da yolcu yok zarar ediyoruz denip seferler bitirilecekti,aynen de bunu yaptılar.

İdo neye elini atsa batırıyor.Güzelim vapurlarımızı koruyup gözleri gibi bakacaklarına tipsiz yeni vapurlar yaptırıp gözbebeklerimizi de tek tek oraya buraya dağıtıp duruyorlar,en eski tarihi hatları kapatıyorlar.İstanbul'un simgesi vapurlarımızı korkarım ki yakında Marmara denizinde hiç göremez hale geleceğiz.

Yalova seferlerinin kaldırıldığı zamanki ilgisiz tavrımızı bukez sergilemeyelim.Toplanıp protestomuzu etmeliyiz.Saygılar..

Süha
4 yıl önce - Cmt 05 Hzr 2010, 18:16

Çınarcığa yıllardır insanlar vapurlarla gidip gelmiştir. Tek şikâyetleri vapurların ufak olması ve koridorlarda oturmaları ve oturacak yer bulamamalarıydı. Sanırım şikâyetler daha da artacak ve açık açık bu durum beni çok mutsuz etti. Zaten yazın insanlar hızlı feribotta yer bulamazken geçen yıl gözlemlediğimde 3 Turyol motoru ile geri dönüşler olmuştu İstanbul’a ve vapur kalkması sonrası Çınarcık boşalmıştı. Arkadaşlarıma hak veriyorum acaba onlar hangi yolcular ?? Bizde yolcuyuz bize danışan olmadı da ?

Saro Silelyan

4 yıl önce - Sal 08 Hzr 2010, 17:00
Çınarcık Hattı Deniz Otobüsleri Yaz Tarifesi 2010

(+)

(+)

(+)

Bu tarifeye bakınca vapur seferlerinin yaz tarifesinde olmayacağı kesin gibi İdo'ya sesimizi duyurmalıyız...

Saro Silelyan

4 yıl önce - Prş 10 Hzr 2010, 15:10

İdo'ya yollamış olduğum mail ve altında da bugün onlardan gelen cevap bu kadar gün bu cevabı yazmak için mi düşünmüşler

Alıntı:
Daha önce yaz tarifesinde yapılacağını bildirdiğiniz Çınarcık vapur seferleri hakkında birkaç gün önce yapmış olduğunuz basın bültenini büyük bir üzüntü ve şaşkınlıkla okumuş bulunmaktayım.Oradaki yazıdan anladığım kadarıyla Yalova'ya yaptığınızı şimdide Çınarcığa yaparak vapur seferlerini sonlandırmayı düşünüyorsunuz!Yaz mevsiminde hiç kimseyi konserve gibi yolculuk etmek zorunda bırakamazsınız.Şu ulaşım aracını illa kullanacaksınız diye bir dayatma yapamazsınız,yolcu hem bütçesine hem zevkine göre karar vermelidir bugüne kadar olduğu gibi.Çınarcık hattı en eski vapur hatlarından biridir.Bunu yok etmek tarihi yok etmek demektir.Henüz yaz tarifesi açıklanmamışken bu olası hatalı düşüncenizden vazgeçmenizi bekliyoruz aksi halde vapur aşığı birçok Çınarcıklı'nın bu tavrınıza fazlasıyla tepki göstereceğinden hiç kuşkunuz olmasın.18 Haziran'dan itibaren Çınarcık vapurumuza yeniden binmek istiyoruz...!!

Alıntı:
Sayın Yolcumuz,

Öncelikle düşüncelerinizi bizimle paylaşarak sizlere sunduğumuz hizmetin iyileştirilmesine katkıda bulunduğunuz için teşekkür ederiz.

4 Haziran 2010 tarihinde İDO tarfından yolcularımızdan gelen talep ve istekler, yapılan inceleme ve çalışmalar neticesinde Kabataş-Kadıköy/Çınarcık deniz otobüsü hattı açılmıştır. Yeni hat ile birlikte Kabataş-Kadıköy / Çınarcık sefer süresi 2 saat 25 dakika'dan 1 saate düşürülmüştür. Ayrıca Yolcularımız internetten online bilet satın alabilme imkanı sağlanmıştır. Diğer dış hatlardaki gibi sefer İptal durumlarında SMS ile bilgilendirme, numaralı koltukla seyahat ve koltuk seçebilme imkanı, planlı seyahate imkanı sağlanmıştır. Hizmet kalitesi artışı ile müşteri memnuniyeti sağlanacaktır.

Bilgilerinize sunarız,
Saygılarımızla,
İDO Müşteri Hizmetleri.

vapurumuzu bizden almayın demeye getiriyorum onlar da daha ne istiyorsun 2.5 saatlik yolculuğu 1 saate düşürdük işte diyorlar,cidden komedi 8-9 tl ye gidilebilecek bir yer için herkesi 13-14 tl vermeye mecbur bırakmak !!! İnsanları böyle aptal yerine koyamazlar..Artık bu saatten sonra yapılması gereken açık,tepki göstermek!! Bu konuda artık neler yapabilirizi,nasıl harekete geçebilirizi tartışmak gerekir.

yasin bormaz
4 yıl önce - Prş 17 Hzr 2010, 22:18

ido yaz tarifesinde 18:30 kabataş-kadıköy-çınarcık seferlerini başlattı.. ancak aynı saatte çalışan kabataş-kadıköy-güzelyalı diye bir sefer vardı onu iptal etti. 8 ağustos'a kadar yapılmaz diyor bültende ama gitti gözüyle bakıyorum o hatta ben.

şimdi anladığım şu.. çınarcıklı vapur istiyor.. mudanyalı da kadıköyden d.o istiyor.. ama ido ikisini de tam tersi yapıyor.

Süha
4 yıl önce - Cmt 19 Hzr 2010, 14:31

Yeni tarifede Çınarcık seferleri yok. Çınarcıkta vapurunu kaydetti. Yalova bölgesi tümden vapursuz kaldı.

http://www.ido.com.tr/?page=SubPage&kapsam=224&textid=2593&ln=TR

Saro Silelyan

4 yıl önce - Pts 12 Tem 2010, 20:59

9 temmuz cuma akşamı Çınarcığa gitmekte olan deniz otobüsünün dalgalardan dolayı çok fazla sallandığı ve deniz otobüsünde insanların bağırış çağırışlar içinde yerlerde olduğu öğrenildi.Yolculardan bazıları İdo'ya karşı vapur seferlerinin tekrar başlatılması için imza topladı...

İnsanlar bazı şeyleri yaşadıkça yavaş yavaş görüyor.İdo bunları hiç hesap etmemiş yazık ama giderek daha çok tepki görecekler.

Saro Silelyan

4 yıl önce - Cum 23 Tem 2010, 12:34

Bugünkü rezaletten sonra artık dayanamadım ve idoya bir mail daha yolladım.Gerçi bu pişkinlikle hiç alınacaklarını da sanmıyorum.Resmen 12.30 ve 17.30 deniz otobüsü seferleri dolmuştu ve hayatımda ilk kez yaz mevsiminde Çınarcık'tan İstanbul'a ulaşım sorunu yaşadım,İstanbul'dan Çınarcık'a hep yaşıyordum fakat bu çok daha anormal oldu.Çınarcıktan Yalova'ya geçip oradan feribota binmek durumunda kaldık.Bunun da maliyeti 16-17 tl. Vapur seferlerinde hiçbir zaman bu tür bir sorun yaşanmıyordu,son anda acil işi çıkıp İstanbul'a gitmek durumunda kalanlar hemen vapura binebiliyordu.Şimdi ise hiçbir şeye son anda karar vermek yada acil hayati bir mesele çıkıp İstanbul'a dönme lüksümüz yok!!!

Alıntı:
Sayın yetkili
Çınarcık halkı bu seneye kadar böyle bir zulüm görmemiştir.Bırakın Çınarcık'a gitme zorluğunu,Cuma gibi Çınarcık'tan dönüşün hiç sorun olmaması gereken bir günde bile bilet bulunamıyor ve Yalova'ya gitmek zorunda bırakılıyoruz! 12.30 ve 17.30 deniz otobüslerinin yolcu kapasitesi dolmuş.Vapurlarda hiçbir zaman böyle bir sorun yaşamadık.Sırf Çınarcık halkına eziyet çektirmek istediğinizi düşünmekteyim.Ayıp yazıklar olsun sizlere,bir de deniz ulaşımını geliştiriyoruz,önem veriyoruz diye orada burada palavralar atıyorsunuz! Tam tersine her gün herşeyi zorlaştırıyorsunuz! yalovaya geçişle beraber 16-17 tl ye ulaşan bir maliyet söz konusu,sizleri kınıyorum,haram olsun kazandıklarınız!

tunc sirman

4 yıl önce - Cum 23 Tem 2010, 19:16

Cinarcik-Istanbul arasi vapur seferlerinin kaldrilip bizi deniz otobusu,yalova feribotu ve rahatsiz Turyol motorlaria mahkum edenler bunun hesabini vermek zorunda.Gecen hafta sonu Pendik-Yalova feribotuna yolcu olarak bile binilemedi,yolcu yeri doldu diye.Halbuki vapurda ayakta ,merdivende oturarak bile yer buluyorduk.Bu çile bitsin artik.Vapurumuzu Istiyoruz.Ayrica Turyol isletmesine sesleniyorum.Madem boyle bir hat calistiriyorsunuz,hic olmazsa bogaz hatti icin dizayn edilmis,kisa yol icin tasarlanan motorlarinizi(Siz bunlara gemi diyorsunuz yanlislikla) uzun yol icin tadilattan gecirin.Son derece vibrasyonlu,havasiz motorlarinizin ozellikle aktarma sistemini duzeltin.Biz Cinarcik yolcularinin ani tornistan yapabilen,kisa mesafe icin kullanilan motorlariniz yerine,daha sessiz,klimasi dogru durust calisan motorlara ihtiyacimiz var.Bir kamu gorevi yapmaniz bilinci ile onerimi dikkate alin lutfen.Yaptiginiz,Uskudar-Kozyatagi minibusleri ile Istanbul -Ankara seferi yapmaniza benziyor.Bu sikayetlerimi Turyol sitesine yapmak istedim basaramadim.

Saro Silelyan

3 yıl önce - Cmt 11 Eyl 2010, 13:21

deniz otobüsü sıkıntıları aynen devam ediyor.Dün 17.30da çınarcıktan kalkması gereken deniz otobüsü poyraz fırtınası sebebiyle iptal edildi.Bir sürü insan mağdur oldu,yolcular iskelede bilet paralarını geri almak için uzunca bir kuyruk oluşturdu.Aynı şekilde istanbuldan çınarcığa da dünden beri deniz otobüsü gelmiyor.Deniz sakin olmasına rağmen bugün bile deniz otobüsü seferleri halen yapılmamakta.Turyol bilet satış noktası tıklım tıklım,dün insanlar İdo sayesinde hayatlarının en kötü yolculuklarından birini ettiler.Kusanlar,fenalık geçirenler vs..

Bu konuyu gündeme getirmekten sıkıldım ama her geçen gün ne kadar doğru olduğu daha da ortaya çıkıyor.Dünkü deniz şartlarında Paşabahçe vapuru aklıma geldi,nasıl da giderdi...Yada herhangi bir vapur seferi dünkü havada heleki bugünkü havada asla ve asla iptal olmazdı.25 senelik çınarcık yazlıkçısı olarak bundan eminim.

Peki İdo ne yapmaya çalışıyor?
Yaz başından beri en az 6-7 kez veya gün deniz otobüsü seferlerinin iptal edildiğine şahit oldum.İdo vapur seferlerini zarar ediyoruz mantığıyla kaldırmadı mı?Peki iptal edilen seferlerdeki kayıplar ne oluyor?Cevabı basit...Kardeş şirket Turyola fazlasıyla yarıyor.Motorların yapabildiği seferi senelerce sefer yapan vapurlarımız yapamazmıydı?Üstelik daha az eziyetle,daha az sallanmayla?Bir şirket rakip olduğu diğer bir şirkete müşterisini nasıl paslayabilir?Tüm motorlar tıklım tıklım doluyor ve hemen yan tarafta kocaman güzelim iskele bomboş bekliyor Bu nasıl iş,İdo sen nasıl bir şirketsin...Kendi zararınızı geçtim,nasıl insanların bukadar mağdur olmasına izin verebilirsiniz?Ama şikayet etmek boşuna..Amacınız belli tüm vapurları sağa sola dağıtmak,deniz ulaşımını geliştirme ayağıyla bitirmek! yada kimbilir kimlerin(!) kazanç elde ettiği diğer şirketi çok az bir komisyon karşılığında ihya etmek...O komisyona muhtaçmısınız,insanları oraya yönlendirmeye?Allah korusun birgün o motorlardan biri batarsa,sizlere de çok şey batacak!!!Ama bu millet daha beterlerine layık..Motor iskelesinde herkes dır dır ediyor ama somut bir adım atan yok.Motor iskelesi berbat,motora biniş eziyet,yolculuk tehlikeli....o motorlar hergün vızır vızır çalışırken yanda kocaman vapur iskelesinin bomboş duruyor olması sinirlerimi bozuyor!Yeter artık idoyu yönetenler! bırakın artık bu işi,motor şirketinin başına geçin kurtulalım sizden!!milleti bilet bulmak için birbirine düşürüyorsunuz,deniz ulaşımını geliştiriyoruz diyorsunuz,insanlar artık deniz ulaşımını kullanabilmek için neredeyse birbirini ezecek!!ulaşım herkesin hakkı,sınırlı sayıda insanların değil!!!bu mudur deniz ulaşımını geliştirme mantığınız!yazıklar olsun

cevap yaz(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM - Marmara