Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Ebru K.Türk
14 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 06:09
Bursa'ya 5 İlçe Daha Geliyor..


Hükümetin yeni idari yapılanma taslağı yasalaşırsa Hürriyet, Demirtaş, Görükle ve Çalı, Bursa'nın yeni ilçeleri olacak.

Bursa'ya dört yeni ilçe getirecek sürecin kıvılcımı, İçişleri Bakanlığı'nın gönderdiği yazıyla çakıldı. Valilik'ten yeni ilçeler için altyapı çalışması yapılmasını isteyen Bakanlık, elde edilecek sonucun da ilk idari yapılanma tasarısında yer alacağı bildirildi.

Komisyon oluşturuldu...
Valilik enine boyuna konuyu ele aldı ve dört yeni merkez ilçede karar kıldı. Taslak yasalaşırsa, Osmangazi'den ayrılacak Hürriyet ve Demirtaş, Nilüfer'den ayrılacak Görükle ve Çalı, önümüzdeki süreçte Bursa'nın yeni ilçeleri olarak gündeme gelecek.

Harita nasıl oluşacak?..
Hürriyet İlçesi'nin, Abdal Köprüsü'nden başlayıp Bademli Kavşağı'na kadar, Mudanya Yolu'nun sağında kurulması öngörülüyor. Demirtaş ise, Panayır, Seçköy ve Ahmetbey arasında oluşturulacak. Görükle Akçalar'ı, Çalı da Kayapa ve Hasanağa'yı kapsayacak.

Muhtemel 5. İlçe

Diğer 4 ilçenin kurulmasının ardından 800bin civarında nüfusu olan Osmangazi'nin küçülmesi sonucu Bursa'nın en büyük ilçesi 420bin nüfusuyla Yıldırım olacak. Ancak aynı zamanda da en sorunlu ve en yetersiz ilçesi de Yıldırım olacak. İşte bu noktada tartışmalar başlıyor. Yıldırım ilçesinin de Ankara yolunun alt kısmının ayrı bir ilçe olarak ilan edilmesi gündeme gelmeye başladı.

Bu arada şahsi görüşüm kuzey güney yönü dışında doğu yönünde de Kaplıkaya deresinin doğusunun Gürsu'ya kadar ayrı bir ilçe olmasıdır. Zira daha doğudaki mahalleler Yıldırım belediye merkezine bence haddinden fazla uzaklaşmış durumdalar. Yıldırımın kapladığı o kadar geniş alana orta büyüklükte başka bir BÜYÜKŞEHİR bile kurulurdu (ki bu büyüklüklerden bile daha ufak olan büyükşehirlerimiz de var).


En son Ebru K.Türk tarafından Sal 25 Tem 2006, 14:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Erkan Cabuk
14 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 06:11

Yeni olacak bu 5 tane ilçe ile Bursada toplamda kaç ilçe olmuş olacak? Teşekkürler.Ebru K.Türk
14 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 06:12

Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde şu an 7 tane var. 5 Tane daha merkeze eklenecek ve 12 merkez ilçe olacak. Toplamda şu anda 17 olan ilçe sayısı 22'ye yükselecek.

Yalnız sadece Gemlik, resmen merkez ilçe olsa da biraz uzakta olduğundan göstermelik olarak merkez ilçe durumunda. Onun dışındaki tüm ilçeler birbiri ile birleşmiş durumda ve gerçekten aralıksız olarak tek bir tane Bursa'yı oluşturyorlar.


M.Özgür
14 yıl önce - Sal 13 Arl 2005, 13:19

Ben ankara yolunun alt kısmındaki tüm mahallelerin ayrı bir ilçe olmasını desteklemiyorum. çünkü bu bölgede yaşayanların tamamına yakını doğudan göçüp gelenler ve suç oranları falan çok yüksek. Tam bir terörist yatağı durumunda. O yüzden o bölgenin ayrı bir ilçe olması demek o bölgede yaşayanlar açısından kurtarılmış bölgeler kurmasına zemin hazırlar.

Farkındayım fazlaca komplo teorisi ürettim ama Türkiye şartlarında olmayacak iş değil yazacaklarım. Bursalı arkadaşlar bir düşünün; Yavuz Selim, Vatan, Millet, Mevlana mahallerini içine alan yeni bir ilçe'nin her seferinde seçeceği belediye başkanı sizce hangi parti olurdu? Sonra da belediyenin ambulanslarıyla kimlerin cesetlerine resmi tören gibi muamele edilirdi? Böyle bir belediye başkanı bursa ovasının korunması için mi yoksa kendisi gibilerinin gelip yerleştiği yeni bir şehir kurmak için mi uğraşırdı?


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Çrş 14 Arl 2005, 12:49

Malesef sana katılamıyorum Özgür.Çünkü şu an orası hem bakımsız,az gelişmiş hem de oldukça büyük ki yatırım yapılamıyor.Tek başına Yıldırım Belediyesi bölgeye sanki hakim değil gibi.Gerçi koskoca Osmangazi bile yönetiliyorsa Yıldırımda yönetilebilir ama ayrı bir ilçe yapılmasınn bir nedeni dahası faydası bölgeyi daha da geliştirmektir.Yıldırım ayrılırsa gelişimi daha kolay olabilir.Batur

14 yıl önce - Pzr 29 Oca 2006, 16:44

Bu başlıktaki mesajlar başlıkla alakası olmayan yerlere çekilmiş, kimisi doğudan gelen herkesi terör ilan etmiş, kimisi orada yaşayanların oyları sayesinde birilerinin başa geldiğinden bahsetmiş. Bunlar hoş açıklamalar değil, o zaman şöyle bir durum ortaya çıkıyor; Bursa'nın yüzde 54'ü karaçarşaflı, kapkaççı ve terörist. Ayrıca Akparti 50 yıllık bir parti değil ki Bursada ilk defa yerel yönetimin başına gelmiş olsun. 300 ilçe=oy denilmiş, oralar ilçe olsa da olmasa da zaten oyları var ve zaten bir ilçeye bağlılar. Eğer bir ilçe nüfusu hizmet götüremeceği sınırlara ulaşmışsa tabi ki bölünmelidir. Lütfen her konuya siyaseti bulaştırmayalım. Bursamızda son yılların en güzel yatırımları birbir gerçekleşmeye başlıyor, bence daha başka ne yatırımlar yapılabilir onlar tartışılsın.

Ebru K.Türk
14 yıl önce - Pzr 29 Oca 2006, 17:16

Alıntı:
Bu başlıktaki mesajlar başlıkla alakası olmayan yerlere çekilmiş, kimisi doğudan gelen herkesi terör ilan etmiş, kimisi orada yaşayanların oyları sayesinde birilerinin başa geldiğinden bahsetmiş. Bunlar hoş açıklamalar değil......

300 ilçe=oy denilmiş, oralar ilçe olsa da olmasa da zaten oyları var ve zaten bir ilçeye bağlılar. Eğer bir ilçe nüfusu hizmet götüremeceği sınırlara ulaşmışsa tabi ki bölünmelidir. Lütfen her konuya siyaseti bulaştırmayalım. Bursamızda son yılların en güzel yatırımları birbir gerçekleşmeye başlıyor, bence daha başka ne yatırımlar yapılabilir onlar tartışılsın.


+1000 Ellerine sağlık doğru söylemişsin arkadaşım.  

Bana göre eğer gerekiyorsa 300 değil 1300 ilçeye bile bölünebilir şehirler. Sonuçta Osmangazi İlçesi neredeyse 700.000 nüfuslu. Tek başına neredeyse Antalya şehir merkezi kadar. Hizmetleri götürmesi gereken belediye deli olup kalıyor. Yüzlerce mahallesinin çöplerini mi toplasın, kültür sanat ekinlikleri mi yapsın, tarihi eserleri mi onarmaya uğraşsın, yapılaşmayı mı kontrol etsin? Tamam belki nüfusuna göre parası da artıyor ama bazen para herşeye çözüm olmuyor. İlçeler büyüdükçe sorunlar da artıyor, çözümleri zorlaşıyor ve hatta en kötüsü sorunları farkedemez oluyor. O yüzden bence Osmangazi ve Yıldırım gibi tek başına bazı Büyükşehir belediyesi şehirlerin nüfusunu barındıran ilçelerin 2-3 parçaya bölünmesi gayet yerinde. Hatta gerekli. Fakat Nilüferi neden 2ye bölmek istediler ona şimdilik anlam veremedim. Hem de bölünecek yerleri 20-30nin nüfuslu beldeler.


SABRİ BİLGİN
14 yıl önce - Sal 31 Oca 2006, 16:42

Alıntı:
Fakat Nilüferi neden 2ye bölmek istediler ona şimdilik anlam veremedim. Hem de bölünecek yerleri 20-30nin nüfuslu beldeler.


Bunda Acemler'den başlayan Nilüfer'in Uludağ Üniversitesine kadar uzanıyor olmasının bir etkisi var mıdır acaba?Nilüfer gerçekten nüfus olarak bölünmeye ihtiyaç duyacak kadar büyük değil.Geriye yüzölçümünden dolayı bölünmüş olabileceği ihtimali kalıyor.Yeni ilçelerin Çalı ve Görükle gibi Nilüfer'in uç noktalarında bulunan beldeler olması sanki bu tezi doğrular nitelikte.Benimki yalnızca bir düşünce.


kıvanç

14 yıl önce - Pzr 19 Mar 2006, 03:34

ilçelerin bölünme sebebi nüfus değil toprak büyüklüğüyle alakalıdır evet..imar planlamasında daha titiz davranabilmek için parçalara ayırmak çok daha iyi bir durum oluşturur..nilüfer yapılaşması maksimumda ilerleyen bir ilçedir..ve büyük bir ilçedir..şu anki nüfusla yorum yapmak doğru olmaz..nüfus artışl hızına bakacak olursak bir kaç yıl içinde nilüfer 500000 nüfuslu ve hala da hızla büyüyen bir yer olacaktır..ve ne altyapısı ne de belediyecilik hizmetleri adına böyle hızlı ve akıcı davranan bir kurumu idare etmek olanksızdır..
şu an belediye (nilüfer belediyesine işi düşenler bilir) adeta sorun yumağı halindedir..(sosyal hizmetlerden bahsetmiyorum)..
bu nedenle bölünmesi daha planlı ve daha akıcı bir belediyecilik için çok gereklidir...


inegöllü_cenk
13 yıl önce - Pts 19 Hzr 2006, 19:19

5 Tane Daha İlçe Kazandırılıyor...Peki Niye İNegöl İl Yapıl mıyor?sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet