Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Okan

12 yıl önce - Çrş 07 Arl 2005, 22:50
Milyonlarca insan Anıtkabir'e sel olup akıyor.


Hurriyet demiş ki:
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'e olan minnet ve sevgi duygusuyla, milyonlarca insan Anıtkabir'e sel olup akıyor.

Anıtkabir'i, Kasım ayının 27 gününde gencinden yaşlısına, öğrencisinden turistine 857 bin 994 kişi ziyaret etti. Bu rakamın, 2004 yılı toplam ziyaretçi sayısının üçte birinden daha fazla olduğu bildirildi. 2004 yılında Anıtkabir'i yaklaşık 2,5 milyon kişi ziyaret etmişti.

Atatürk'ü, ebediyete intikalinin 64. yılı olan 2002 Kasım ayında 406 bin 234 kişi mezarı başında anarken, günden güne artan ziyaretçi sayısı 2005 yılı Kasım ayında bu rakamın iki katını geçti. Bu yıl 26 Kasım'da 134 bin kişinin ziyaretiyle bu alanda bir rekor kırıldı.

ANITKABİR...

Anıtsal yönü ağır basan, simetriğe önem verilen ve taş malzeme yeğlenen büyük boyutlu binaların inşa edildiği 1940-1950 yılları arasındaki “İkinci Ulusal Mimarlık Dönemi” eserleri arasında yer alan Anıtkabir, 9 Ekim 1944 yılında Rasattepe'de (Anıttepe) temelinin atılmasının ardından 1 Eylül 1953'te tamamlandı.

Atatürk'ün naaşı da geçici istirahatgahı olan Etnografya Müzesi'nden alınarak, 10 Kasım 1953'te Anıtkabir'e törenle gömüldü.

Yaklaşık 750 bin metrekarelik bir alanı kaplayan Büyük Önder'in ebedi istirahatgahı, Barış Parkı, Anıt Bloğu, Aslanlı Yol, kadın ve erkek heykel grupları, tören meydanı, İstiklal, Hürriyet, Mehmetçik, Zafer, Barış, 23 Nisan, Misak-ı Milli, İnkılap, Cumhuriyet ve Müdafaa-i Hukuk kulelerinden, İsmet İnönü Lahdi, Atatürk ve Türk Devrimi Kütüphanesi, Başkomutan Meydan Muharebesi ve Sakarya Meydan Muharebesi kabartmalarından, mozole, şeref holü, mezar odası ve 33.53 metre yüksekliğindeki bayrak direğinden oluşuyor.

Atatürk'ün kişisel eşyalarının sergilenmesi amacıyla önce ”Atatürk Müzesi” adıyla 21 Haziran 1960'ta Misak-ı Milli ve İnkılap kuleleri arasında açılan ve 2002 yılı Ağustos ayında “Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi”ne dönüştürülen müze kısmında ise farklı sergileme teknikleriyle Çanakkale, Sakarya, Büyük Taarruz ve Başkomutanlık muharebeleri, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yılları ve Atatürk dönemi çarpıcı bir biçimde sunuluyor.

Müzenin birinci bölümünde yeni sergileme teknikleriyle düzenlenen Atatürk'ün özel eşyaları, ikinci bölümünde panorama ve yağlı boya tablolarla Çanakkale ve Kurtuluş savaşları, üçüncü bölümünde ise ayrı ayrı tonozlarda Milli Mücadele ve devrimler anlatılıyor.


Ertugrul Selvi
12 yıl önce - Prş 08 Arl 2005, 01:05

Okan'in yazisindan

Alıntı:
2004 yılında Anıtkabir'i yaklaşık 2,5 milyon kişi ziyaret etmişti.


Bir insan dusunun, olumunun uzerinden 67 yil gecmis, hala unutulmamis, hala gundemde, kendisine duyulan sevgide ve saygida en ufak bir azalma yok, ayni tazelikle devam ediyor. Bu bana sunu gosteriyor; Turk Milleti kendisi icin yapilan fedakarligi asirlar gecse de asla unutmaz, iste boyle odullendirir ve sahip cikar. Boyle bir insana sahip oldugumuz icin cok sansliyiz ve Atamiza her zaman minnettariz...cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet