Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 25
Aydinsert
11 yıl önce - Cmt 10 Eyl 2005, 16:36

Bi kaç kelam etmenin zamanı geldi galiba
"Aşk olursa Meşk te olurmuş" derler. Fotograf benim için keyif işidir. Keyif almazsam asla çekmem fotograf. Keza bu siteye fotograf yüklemekte öyle.
Sina nın İstanbul da farklı açılardan çekilmedik çok yer var cümlesi doğrudur.Katılıyorum kendisine.. Önemli olan orjinal noktaları bulmak.Fotografı ilginç kılan bakılır kılanda budur zaten. Mesela demin Atatürk havaalanına iki adet fotograf yükledim öncesinde de yüklenen fotograflarına baktım havaalanının şu dikkatimi çekti: Fotografların hepsi birbirine benziyor: Önce Burç çekmiş eyvallah,ardından Anıl çekmiş,ardından Faruk çekmiş ardındanda Emre çekmiş ama hepsi aynı birbirine benziyor orada 50 tane fotograf arasında ilgi çekecek sadece ve sadce 5 veya 6 tane niye çünkü açı aynı..Gerisine gerek yok bence
Veya levent-şişli-maslak hattı her siteye üye olan her makinası olan mutlaka buralardan bir fotograf ekliyor:açı aynı kadraj aynı,herşeyin ilki güzeldir eğer ondan sonra gelen kendisinden öncekinden çok daha güzel ve farklı değilse.İstisnai olarak Birol(jedi) inşaatta görevli oldugu için yukardan çekme imkanı buldu o yüzden ilgimi çekti,ilgi çekti. onun dışındaki bütün fotograflar birbirinin benzeri ne anlamı kaldı hiç!!

Bunların sayısını arttırmak çok kolay mesele orjinali yakalamak,çekilmeyeni çekebilmek ozaman fotografın bir değeri oluyor bana göre..Elimde istanbul a ait 10binlerce fotograf var ama desenki seç beğen içlerinden orjinal açıdan olsun daha önce hiç çekilmemiş olsun 100 tane fotograf çıkmaz!!

Amaç seçici olmaktır,fotograf emek işidir bastım çektim diyerek hatıra fotograflarının yayınlanmasının da bir anlamı yok.Adam evinin penceresinden sokağı çekiyor kadrajda pencerenin pervazı var sokakta ise karanlık bir ışık bu mudur fotograf yüklemek çekmek..

Çok çok orjinal kareler çekmedikçe fotograf neden yükleyeyim.Herkes gider piyerlottiden haliç manzarası çeker neden mekan bellidir açı aynıdır bakınca köprüleri ve tarihi yarımadayı görürsün..belki sizin açınızdan güzeldir,ilginçtir..Ama bana bunları tekrar tekrar görmek zevk vermiyor.Zamanında bende çektim ama yayınlamıyorum arşivimde saklıyorum. O yüzden bana göre istanbul forumunda toplasan 300 tane fotograf çıkmaz(atıyorum)

Gelelim sadete: Sevgili Sina Fotograf yüklememimin asıl nedeni Şahsi nedenlerle siteden soğumak değildir.Siteden soğusam Tolga Hoca gibi yazarım bir veda mesajı çeker giderim.Açıkçada yazarım nedenlerini kimsedende çekincem de yoktur bu konuda. Fotograf yüklemememin nedeni yukarda saydıklarımdır.Haa birde Telif Muhabbeti ve emeğe saygı var onuda bilen biliyor zaten..

Türkiye gerçekleri meselesine gelince: başka fotograf sitelerinde prim yapan,puan alan ilgi gören fotograflar sümüklü çocuklar,yırtık pırtık elbiseli dilenciler,yaşlılıktan çökmüş neredeyse ölecek insanların çaresizliği ve heryerde geçerli oldugu gibi baldır bacaklı erotik fotograflar..bunlar türkiye gerçeği mi evet gerçeği, çünkü insanların tercihleri belirler bunu.. senin çektigin sana göre orjinal olan bi topkapı sarayı fotografı ilgi görmez..
Burası içinde aynı şeyler geçerli,Sitenin belli kuralları vardır bu kuralları her seferinde sorgulamanın bi anlamı yok(ha kurallar doğrudur yanlıştır orası ayrı) Türkiye gerçekleri adı altında yayınlanan yukarda saydıgım katagorilerde fotolar burada yeralmaz.Çünkü oyunun kuralı böyle begenmezsen oynamazsın burada oyun.Yada buradaki insanların tercihleride etkendir bunda bakın en fazla rağbet gören başlıklar spor-inşaat-gökdelen ve geyik üzerinedir çünkü bu sitenin üyeleri bunlardan hoşlanır.Sen hoşlanmazsın senin ilgini ne bileyim tarihi mekanlar-müzeler-saraylar çekiyordur sende o konuları takip edersin veya o tarz fotografların ağırlıkta oldugu sitelere takılırsın...bu kadar basit bir çözümü var..

Bu konuların içinde sen neresindesin diye soracak olursan : internete girince açar bakarım wow u ilgimi çeken şey olursa okurum,güzel bir fotograf olursa incelerim.Başka takip ettiğim sitelerde var burasının konumu farklı ben hayatın fotograf yönüyle ilgilendiğim için burası bana fazla bir şey kazandırmaz,yüklediğim veya yükleyeceğim fotograflardan bir beklenti içinde olmam( ama yüklediğim fotograflarda hakkımı yedirtmem,takipcisi olurum,izinsiz kullanılmasına asla istemem,zaten kendi fotomu nerde görsem tanırım),eleştirilsin,övülsün vs. burda sevdigim dostlarla sohbet ederim geyik yaparım(bilen bilir)Fotograf ve fotografçılık için amacı sadece fotograf paylaşmak olan,siyaset veya ülke meseleleriyle ilgisi olmayan sitelere yönelirim,sıkı takipçileri olurum,öğrenmeye çalışırım.
Olaya bu açıdan bakarsan rahat edersin,huzurun kaçmaz.
UMARIM ANLATABİLDİM DERDİMİ..

Mesut_istanblue
11 yıl önce - Pts 26 Eyl 2005, 23:00

Bazen bir hafta ya da daha fazla süre zarfında siteye girmediğim oluyor. Arama butonuna bastığımda 8 sayfa yeni mesajla karşılaşıyorum. Genelde en sonda başlarım okumaya yukarı doğru devam ederim. Ardında bir önceki sayfaya - atıyorum 8 den 7 ye atlayacağım- geçmek için tekrar sayfanın en altına inerek gerekli linle tıklamam gerekiyor.

Önerim şu: Sayfa sayılarını belirten linklerden sayfanın üstünde de olsa nasıl olur?

şuraya mesela..

Burç

11 yıl önce - Pts 26 Eyl 2005, 23:14

Yapılmıştır efenim, herkes böyle basit şeyler istesin ne olur..  

Mesut_istanblue
11 yıl önce - Sal 22 Ksm 2005, 03:37

Haberler ve Sohbeti ya da diğer başlıklardaki yazılanları takip etmek bazen güçleşiyor.. Arama yaptığımız zaman yeni başlıklarla karşılaşıyoruz, kısa bir süre zarfında hepsine gözatıp çıkmak zorunda kaldığınız anlar olabiliyor.. İlgimizi çeken başlıkda aynı kategoride çekmeyen de.. Neyin ne hakkında olduğunu çözmek biraz güçleşiyor..

Buna şöyle bir çözüm getirsek nasıl olur?

Burada konunun ne hakkında olduğu bir kaç sözcükle açıklanmış.. Aynısı forumun alt başlıklarında da uygulanamaz mı? Başlığın üzerine farenin imlecini getirdiğimizde konunun en azından ilk cümlesini okuyabilsek, ona göre tıklasak mesela..

gibi...

Nasıl olur?

adem yavuz
11 yıl önce - Sal 22 Ksm 2005, 19:27

Haber ve sohbet sayfalarında yeni başlık açarkan,yeni başlık açan kişi, benzer bir başlık açmaması için ,bir uyarı yazısıyla karşılaşsa etkili olur mu acaba.Bu yöntem belki site denetçilerinin işini biraz olsun kolaylaştırabilir.

Tunc

11 yıl önce - Cum 25 Ksm 2005, 20:29

Puan verilen Sayfada. Ne demeye calistigi Anlasilmiyor.. diye eksi puanlar kisminda bir puanlama secenegi var..   (Gerci ben O bolumleri henuz kullanamadim..)  

Bugun Bir Mesajda o puani gorunce. Mesaji okudum ve Anlamaya Calistim.(Herkez akici konusup yazamaya bilir, Istedigini tam anlatamaya bilir..) Bu puanlama maddesi Direk olarak sanki kucuk dusurucu, kirici gibi bir izlenim veriyor.. yerine baska bir madde koyulabilir, daha yumusak bir anlatim olabilir, veya benzeri puanlamalarda olanlarin icerisinde.. Biraz daha aciklama lazim maddesi bunun yerine olabilir...

Burç

11 yıl önce - Cum 25 Ksm 2005, 22:44

Sevgili Saffet,
her eksi puanda olduğu gibi tabii ki bu da istismara açık.
Fakat yeri gelince bundan daha geçerli bir seçenek de yok.

Mesela ben son verdiğim "ne demeye çalıştığı anlaşılmıyor" puanı ile örnek vereyim :
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=171301#171301
Bu mesajda arkadaşımız şöyle yazmış :
Alıntı:
laf kelimesi kelimesine olmasa bile aynen şudur:

Nasıl yani???  
bana bu epey anlamsız geldi.
Biraz daha açıklanacak bir tarafı da yok.

Hepimiz yeri gelir saçmalarız, nazikçe bir uyarma yöntemi olarak gerçekten çok yararlı
bir puan seçeneği.

Vedat Erzurum

11 yıl önce - Cmt 03 Arl 2005, 20:08

selam wowcu arkadaşlarım, benim çok merak etmeye başladığım bir kaç soru var?? belki benim gibi merak eden arkadaşlarımda oluyordur?
*Sitemizin açılış tarihi nedir?
*İlk mesaj kimden geldi
*Sitemizin ilk üyesi kim?
* İlk fotoğrafı kim yükledi
*İlk site denetçisi kim oldu..........vs...

Ben derim ki sitemizin üyelere özel kısmına minik bir tarihçe bölümü ekleyelim ve sabitleyelim bu konuyu..
Tabi konu için önce Burç abinin bilgilerine sonrada diğer kıdemli abilerimiz biraz gayretle bunu oluşturabilirler ve bizllerde bilgilenmiş oluruz.. ne dersiniz??
iyi bir fikir değil mi

Gökhun
11 yıl önce - Pzr 04 Arl 2005, 14:49

üyelerin yazdığı yazılara direk alıntı yapma tuşu yok mu?
yani cevap yaz diyip quote butonunu mu kullanmamız lazım illaki?varsa bnerede ben göremedim çünkü

Burç

11 yıl önce - Pzr 04 Arl 2005, 15:21

Bunu kaldırdık, çünkü millet "cevap yaz" düğmesi yerine bunu kullanıyordu.
Sonunda alıntı içinde alıntı içinde alıntı, aynı şeyi 30 defa okumak zorunda kalıyorduk.
şimdi sadece cevap vermek istediğin cümleyi alıyorsun.

sayfa 25
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET