Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
ali

17 yıl önce - Sal 11 Ksm 2003, 07:37

FxDx demiş ki:
koruma kurulunun yer ustundekiyle bir ilgisi yok sanirim

onlarin derdi yer altiyla

yer ustundekilerle ilgilenselerdi , son 50 yilda bir bir yok olan tarihi eserleri takip ederlerdi, curuyup insanlarin kafasina dusen tarihle ilgilenirlerdi.

hadi ben hayalciyim bir sey bilmiyorum,

galata koprusu denilen facia yapilirken nerdelerdi ???????????????????????

koruma kurulu yer üstüne de el atmis,baksana metro icin izin veridkleri köprüye son anda engel oldular....
Aslinda karsi degilim Koruma kuruluna ama bence icyönetmeliklerine bir ceki düzen vermeleri lazim.yani önce izin ver yok sonra iptal et,milletin o kadar parasi emegi bosa gitsin.Bunu yapacaklarina kurumlarin sunduklari projelerin sartlarini zorlastirip arastirma raporlarini istesinler.Hem bu kurul trafikte syksmayan insanlardan olusan bir kurul bence,sanirim tüm istanbulda ulasimlarini helikopterlerle gerceklestiriyorlar.u yüzden olaylardan pek haberdar degiller gibi...

Not:50 yildir mahfedilen eserler icin fazla bir sey yapamazlardi,cünkü bildigim kadariyla son 20 yildir var bu kurul...

Iyisiyle kötüsüyle memleketimden bürokrasi manzaralari...

Kemal
17 yıl önce - Sal 11 Ksm 2003, 14:19

Bütün bunlar harika düşünceler de Koruma Kurulu mercii gerçekten de görevini yapmak yerine İstanbul'un gittikçe yaşanması zor bir yer olmasına çanak tutuyor. Korunması gereken birçok kentsel değer göz göre göre yok olurken onlara hiçbir şekilde dişini geçiremiyor ve hepimizin cebinden çıkan paralarla yapılan metro tünellerinin önünü daha önce iyi incelemeden onayladığı halde şimdi tıkayıveriyor.Bunun sorumluları o mevkileri işgal eden kimlerse çıkıp ya özür dilesinler yada bıraksınlar metro köprüsü yapılsın. Geçen gün araba ile Kapalı çarşıya gitmek istedim (metro olmadığı için) tam 2 saatte gidebildim bu eziyeti çekmek istemiyoruz artık. Metro olsaydı Vezneciler durağında inip hemen Kapalıçarşıya ulaşabilecektim. Yazıklar olsun bu anıtlar koruma kurulu sorumlularına hiç İstanbul gibi bir kente yakışıyor mu bu beyni uyuşmuş adamlar .

Mahmuttan
15 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 16:18
anıtlar kurulu

Anıtlar Kurulu maalesef geçmiş dönemlerde pek çok çalışmanın önünü bence siyasi sebepler ile kesmişti, bugün ise önünü kestiği kişiler devleti yönettiği için çokta aykiri olamıyor görüntüsü çiziyor bu çok daha acı bir durum. Aksaray - Yenikapı bağlantısı çoktan bitmiş olması gerekir iken, zamanında Adnan Menderes in tamamını yıktığı bir hamamın göbek taşı yüzünden proje değiştirin teklifine bile mazhar oldu, siz benden daha iyi bilirsiniz ki bir proje değişikliği bile binlerce dolara mal oluyor, aynı şekilde Vezneciler - Sultançiftliği tramvayı da aynı kurul sayesinden Edirnekapı- Sultançiftliği adından işlev olarak daha zayıf bir hatta dönüştü, yine aynı kurul metro haliç geçişine de uzun süre direndi, bu işler tam olarak nasıl yürüyor bilmiyorum ama şuna katılıyorum bu kurul raylı sisteme bu kadar takacağına, bir utanç abidesi gibi etrafı tahtalarla çevrili olarak duran çivi bile çakılmayan ve turistik mekanlarda tarihimize nasıl küfür ettiğimizin belgesi olan eserlerimizin bakımına ve onarımına vakit ayırsa Türkiye için daha hayırlı işler yapmış olur. Bunun örnekleri Laleli den başlayarak Sirkeciye kadar uzanmaktadır.

Kemal Çevik
15 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 19:33
Anıtlar kurulu ve ötesi

Arkadaşlar,

Anıtlar kurulundan önce şu projeye bir bakalım.

Bu hat ulaşım için  yapılacaksa nostaljik olmasına ne gerek var, nostalji için yapılacaksa ulaşımda ne işe yarayacak. Unutmayın depolar dolusu nostaljik motris ve vagon yok hepsini çarçur ettik.  Ama düşünemediğimiz bir şey daha var, sözkonusu projedeki hatta ya da şu anda mevcut hatlarda da nostaljik tramvay çalıştırmak mümkün. Bu ulaşıma katkı için değil, işin suyunu çıkarmadan belli bir kaç günde, örneğin pazarları, nostaljiye katkı için yapılabilir. Tıpkı diğer başka birçok dünya şehrinde yapoldığı gibi.

Görüşmek üzere
Kemal ÇEVİK

alabay

15 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 19:46

Bu konuda şimde ne oldu? Raylar nereden geçecekti ki?

B. Alabay

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pts 28 Ksm 2005, 20:07

Alıntı:
Bu sabah CNN-Türk'te ilginç bir haber vardı: Istiklal Caddesi'ndeki nostaljik tramvay, yeni bir hatla Galata Köprüsü üzerinden Sultanahmet Meydanı'na kadar gidecek; böylelikle Taksim Meydanı ile Sultanahmet Meydanı birbirine bağlanmış olacak.

22 Ağustos 2003 tarihinde verilen bu haber, aradan geçen 2 yıl zarfında değişikliğe uğramış (ya da CNN-Türk tarafından yanlış anlaşılmış ve cadde tramvayı ile karıştırılmış) bir haber olup, günümüzde herhangi bir geçerliliği kalmadığından dolayı, konu başlığı ve içerdiği 2 sayfa kilitlenmiştir.

Galata Köprüsü üzerinden geçen tramvay hattıyla ilgili mesajlarınıza, görüş ve tenkitlerinize;
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=13970
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=7178
linklerindeki konu başlıklarından devam edebilirsiniz.

Site Denetçisi
Akın KURTOĞLU

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM